Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mordred είπε

Ως ένα βαθμό έχεις δίκιο. Όλες αυτές οι σουπερχίροου παπάτζες έχουν κάνει κακό στη τελική. Αλλά πάντοτε υπήρχαν τα mindless blockbusters, που προσωπικά δε με ενοχλούν. Κάθε μία έχει το λόγο ύπαρξής της και με αυτό το κριτήριο τις κρίνω. Εδώ όμως δεν έχουμε ούτε αυτό το ελάχιστο. Ένα δύωρό με "όμορφο" απολαυστικό νταπαντούπα. Και τα John Wick δεν είναι κινηματογραφικές εποποιίες αλλά γι αυτό που θέλουν να προσφέρουν είναι φανταστικές. 

Παρόλα αυτά ευτυχώς βγαίνουν ακόμα κάποιες αρκετά αξιόλογες ταινίες.

Δυστυχώς μιας και είμαι πλέον μιας ηλικίας, βλέπω όλο και μεγαλύτερη την τάση για mass consumption (mindless ή μη), εις βάρος της ποιότητας. Δεν βλέπω πώς αυτό μπορεί να αντιστραφεί, ίσα ίσα νομίζω κανείς δεν ασχολείται γιατί τα χρήματα που βγαίνουν από αυτές (σε σχέση με το αρχικό budget) είναι απείρως περισσότερα. 

Σίγουρα βγαίνουν κάποιες αξιόλογες, αλλά θεωρώ ότι μάλλον χάνονται στο πλήθως. 

Όπως και να έχει, όλο το θέμα είναι γύρω από το Matrix, και μου κάνει εντύπωση που οι περισσότεροι που γράφουν γράφουν σχετικά με το πόσο κακή ήταν η ταινία. Εντύπωση μου κάνει το ότι είχαν απαιτήσεις.. όχι ότι το ότι η ταινία δεν ήταν καλή. Θα τη δω βέβαια αυτές τις ημέρες και θα επανέλθω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 457
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Δυστυχώς μιας και είμαι πλέον μιας ηλικίας, βλέπω όλο και μεγαλύτερη την τάση για mass consumption (mindless ή μη), εις βάρος της ποιότητας. Δεν βλέπω πώς αυτό μπορεί να αντιστραφεί, ίσα ίσα νομίζω κανείς δεν ασχολείται γιατί τα χρήματα που βγαίνουν από αυτές (σε σχέση με το αρχικό budget) είναι απείρως περισσότερα. 

Σίγουρα βγαίνουν κάποιες αξιόλογες, αλλά θεωρώ ότι μάλλον χάνονται στο πλήθως. 

 

Κι εγώ δεν είμαι κανένας πιτσιρικάς αλλά νομίζω ότι πλέον υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πρόσβαση γενικά σε υλικό και όχι τόσο διαφορά αναλογίας.

Αναφορά σε κείμενο

Όπως και να έχει, όλο το θέμα είναι γύρω από το Matrix, και μου κάνει εντύπωση που οι περισσότεροι που γράφουν γράφουν σχετικά με το πόσο κακή ήταν η ταινία. Εντύπωση μου κάνει το ότι είχαν απαιτήσεις.. όχι ότι το ότι η ταινία δεν ήταν καλή. Θα τη δω βέβαια αυτές τις ημέρες και θα επανέλθω! 

Εννοείς για την πρώτη; Ε καμία επαφή ότι και να λέμε.

Παράλογο βέβαια είναι που έχουν απαιτήσεις από τη συγκεκριμένη σκηνοθέτιδα (και την αδερφή της). Καθώς τα περισσότερα που έχει βγάλει τελευταία είναι αχνιστές κ@δες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι οπως τα εχει κανει το Hollywood το κοστος για να βγει ενα καινουργιο franchise ειναι αστρονομικο.Γιαυτο πήξαμε στα  cash grab sequels.Πρεπει να ειναι η μονη βιομηχανια οπου η εξελιξη της τεχνολογιας αντι να μειωσει το κοστος το απογειωσε.Οι της γενειάς μου-80s- θα θυμουνται πως μας ελεγαν οτι "στο μελλον με το CGI θα μειωθει το κοστος" και τελικα εχουμε φτασει στο σημειο να χρειαζονται βουνα απο $$$ για μια ταινια.Aυτες στοχευουν ολο και περισσοτερο στο παγκοσμιο κοινο-Κινα κλπ- για να βγαλουν...πιο μεγαλο βουνο $$$.Γιαυτο και βασιζονται σε χαρακτηρες/τιτλους που κι ο πλεον ασχετος καπου στον πλανητη ηδη γνωριζει Matrix Indiana Jones Avengers Avatar SW Jurassic World κλπ.Με αποτελεσμα νεες μικροτερες ταινιες,αλλα με καρδια,οπως το Alita-ας τις πω "γαζελες"-να προσπαθουν να επιβιωσουν αναμεσα σε ελεφαντες και δεινοσαυρους αφου αν δεν φερουν με την μια πισω το ΑΕΠ μιας μικρης χωρας δεν θεωρουνται "επιτυχίες' ωστε να δικαιουνται sequel.

Αλλα υποθετω ειναι θεμα χρονου πριν οι Κινεζοι μαθουν να βγαζουν τα δικα τους "blockbuster" και να κοψουν τις πολλες εισαγωγες.Ηδη εχουν βγαλει τα Wandering Earth,Wolf Warrior,Ne Zha, The Battle at Lake Changjin,κωμωδιες (Hi, Mom).Σε μερικα χρονια οταν θα εχουν τελειοποιήσει την συνταγη και βγαζουν δεκαδες καθε χρονο θα κοπουνε τα πολλα $$$ απο Ασια---->Hollywood

Iσως ετσι το Hollywood αρχισει να δινει ευκαιριες σε κατι καινουργιο

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η κινεζικη κινηματογραφικη αγορα ειναι η μεγαλυτερη στον κοσμο για δευτερη συνεχομενη χρονια.

China Is Poised to Retain Worldwide Box Office Crown, While Decoupling From Global Film Industry

δεν νομιζω ομως οτι αυτο θα ωθησει το HW να επενδυσει σε νεα properties

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2021 στις 4:23 ΜΜ, Cristina είπε

Λες και συνεργάστηκε η Disney με την Marvel και βγήκε το 4ο Matrix. 😋


Η αίσθηση που μου άφησε ήταν ότι κατέβαλαν προσπάθεια να «γκρεμίσουν» την τριλογία αφαιρώντας από τους χαρακτήρες τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους που τους έκαναν αγαπητούς. Δεν ξέρω αν έγινε από πρόθεση με κάποια λογική ή από κάποια αδυναμία ή ανικανότητα.
Ήταν θλιβερός ο Neo μέσα στο Matrix· εξέπεμπε μία, ας πούμε, μιζέρια που δεν ταιριάζει με την φύση του χαρακτήρα. Δεν έχει σχέση η ηλικία του Reeves όπως κάποιοι το αποδίδουν εκεί, νομίζω και ο ίδιος. Αντίστοιχα συνέβη και με τον υπέροχο χαρακτήρα του Morpheus που του αφαίρεσαν το βασικό στοιχείο του χαρακτήρα: την επιβλητικότητα. 
Ακόμα και από την Trinity αφαιρέθηκαν τα στοιχεία δυναμισμού του χαρακτήρα της. Σε γενικές γραμμές οι χαρακτήρες έγιναν περισσότερο «ανθρώπινοι», περισσότερο παθητικοί, αδύναμοι, ανίκανοι να εμπνεύσουν, να προκαλέσουν θαυμασμό.
Ίσως να ήθελαν να περάσουν συγκεκριμένα κοινωνικού τύπου μηνύματα μέσω αυτών των αλλαγών και έχω κάποιες σκέψεις επ’ αυτού, ωστόσο θεωρώ ότι το αποτέλεσμα έχασε πολύ από αυτό, ειδικά για τη γενιά που έζησε στον απόηχο της τριλογίας και της επιρροής της στον τρόπο σκέψης σε κοινωνικού/πολιτικού τύπου θέματα και το πως διαμόρφωσε τις πολιτικές πεποιθήσεις των ανθρώπων σε παγκόσμιο επίπεδο. Ενδεχομένως αυτή η αλλαγή να υπονοεί/σηματοδοτεί μία νέα κατάσταση για την επόμενη γενιά, who knows.

Θέλω να την ξαναδώ για να τη μελετήσω περισσότερο. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλά σημεία τα οποία αγνόησα και χρήζουν μεγαλύτερης προσοχής.

 

Eχασες στην σκηνη του τρενου! Μιλαμε για μεγαλη παπατζα της Λανας! Τα σκηνοθετικα λαθοι παρα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

 

Μόλις 1 δεύτερο πριν δω το post σου το είδα  και ήμουν έτοιμος να το postάρω κι εγώ... 

Τώρα θυμήθηκα και τις σκηνές που παγώνει το χρόνο ο Neil και κινείται ανάμεσα στους ακινητοποιημένους. Τόσο κακά γυρισμένα και φτηνιάρικα πλάνα έχω να δω πολύ καιρό σε ταινία με τέτοιο budget.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2021 στις 2:52 ΜΜ, polaki είπε

Προσωπικά η μόνη εξαίρεση που θα έκανα είναι το Rocky 4 που με τον Ιβάν ήταν και αυτό αντάξιο των 3 προηγούμενων.

Σιγουρα καλυτερο απο το τρια αλλα προσωπικα δεν το μετραω πια σαν ταινια αλλα σαν προπαγανδα. Καρικατουρες χαρακτηρες ειχε. Και οταν εμαθα οτι ο Ντολφ τον ειχε μια μπουνια το Σιλβεστερ στην πραγματικοτητα εχασα καθε ιδεα.

Πρωτος στο ματριξ μπηκε ο Doctor Who. Στο προσκήνιο το έφερε το Tron. Και η αποκορύφωση ηταν το Matrix. Και μετα απο αυτο εγινε κοινοτυπο. Δεν ηταν η αρχη του είδους, ηταν το μέγιστο που μπορουσε να σπρωχτει η ιδεα. 

Και το πρώτο Matrix δεν είχε καμία πρωτοτυπη ιδέα, απλά τα συστατικά και η συνταγή ήταν στη σωστή αναλογία και βγήκε τέλειο. Πέρα από το ερωτικό και θρησκευτικό υποκείμενο το ματριξ ειναι η πρόφαση για κάνουν οι πρωταγωνιστές αδύνατα πράγματα. Να κυνηγιούνται, να παίζουν ξύλο και να έχουν στιλ κάνοντας το δηλαδή. Αυτό είναι το ελάχιστο που περίμεναμε από το franchise και απογοήτευτηκαμε οικτρά.

Επεξ/σία από Shinji ikari
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polaki είπε

Δε νομίζω ότι πλέον θα βλέπουμε τέτοιες "ποιοτικές" ταινίες και μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε να το συνηθίζουμε σιγά σιγά. 

Η εποχή του Matrix ήταν πολύ πιο "αγνή" από την άποψη ότι υπήρχαν 10-15 studio, έβγαιναν 100 ταινίες το χρόνο και οι 10-15 άξιζαν. Όταν πήγαινες να δεις μία από αυτές, ούτε χαζογελούσες ούτε μίλαγες με το διπλανό σου. ΣΕΒΟΣΟΥΝ αυτό που έβλεπες, και το εννοώ. Έβλεπες την ταινία, και όταν τελείωνε και πήγαινες να φας, τη συζητούσες με τους υπόλοιπους και αναλύατε αυτό που βλέπατε. 

Πλέον ποιός το κάνει αυτό? Βγαίνουν 1000+ ταινίες το χρόνο, ή μαλλον ΕΜΕΙΣ έχουμε πρόσβαση σε αυτές τις 1000 απο ένα λογαριασμό netflix που πλέον τον θεωρούμε δεδομένο και σου πετάει 27 καινούριες ταινίες απο τα βάθη του Μεξικού και της Κορέας (της Νότιας, αν μπορούσε θα έδειχνε και ότι σκουπίδι βγάζει και η Βόρεια), και άντε κάτσε να μπεις εσύ στο "mood" για σοβαρή ταινία με βάθος. 

Άρα ποιός ο λόγος να επενδύσουν οι εταιρείες σε κάτι τέτοιο? Και να το παω και πιο πέρα, ποιος ο λόγος να επενδύσει ένας σεναριογράφος στο να κάτσει να γράψει κάτι τόσο βαθύ, για να το δει και να το εκτιμήσει ποιός? Και να το πληρωθεί εν τέλει από ποιο στούντιο? 

Αφού ο κόσμος ρε μάγκες, αυτός που ΠΛΗΡΩΝΕΙ δηλαδή, θέλει να βλέπει την κάθε ΑΗΔΙΑ Spiderman, Superman, Aquaman και ότι σκατά -man υπάρχει. Ε πέτα του λοιπόν στη μάπα DC και Marvel και τελείωσε η υπόθεση, αφού ΟΤΙ ΣΚΑΤΑ και να βγάλεις σαν ταινία με αυτά, θα πουλήσει σαν τρελό. Όχι θα κάθονται τα studio να ανακαλύψουν το επόμενο Matrix... 

Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές... ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

Edit: Για να μην παρεξηγηθώ (όχι τι με νοιάζει κιόλας), δεν έχω κανένα θέμα με το Spiderman που έκανε ρεκόρ. Μπράβο του. Είναι SPIDERMAN όμως. Δηλαδή κάπου, what the fuck. Αφού λοιπόν ο κόσμος που ΠΛΗΡΩΝΕΙ, πληρώνει για να δει Spiderman, ε Spiderman να περιμένουμε από ταινίες να βλέπουμε. Αυτό εννοώ με τα παραπάνω. 

Αλλά τί συζητάμε, εδώ είναι θέμα χρόνου να βγει το επόμενο James Bond και να σπάσει τα ταμεία ΕΠΕΙΔΗ θα είναι γυναίκα, μαύρη, τρανς, και όλα αυτά μαζί. 

Περιμένετε εσείς να βγουν ποιοτικές ταινίες μετά...

Τσεκαρε ταινίες του A24 και γενικά πιο indie κινηματογράφο. Δεν θα το μετανιωσεις. Σιχαθηκα και εγώ  τα τελευταία χρόνια τα blockbuster του holywood και τις super hero ταινίες που βγαίνουν με το κιλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αφορμή το νέο parody του Matrix, συζητώντας τις προάλλες το θέμα των συνεχών αποτυχημένων reboots παλαιότερων franchises, καταλήξαμε στο παρακάτω ερώτημα - conspiracy theory.

Μήπως υπάρχει μακροπρόθεσμο σχέδιο να βγαίνουν τώρα crappy reboots ώστε σε 20 χρόνια από τώρα τα reboots των reboots να φαίνονται αριστουργήματα; Εκθειάζονται σκηνοθέτες-σεναριογράφοι-παραγωγή, φαίνονται μόνο οι θετικές κριτικές και καθόλου οι αρνητικές (the YouTube way), αγοράζουμε συνδρομή στο 33ο streaming service της αγοράς για να παρακολουθήσουμε το Star Wars The Force Reawakens και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Επεξ/σία από Norone92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Norone92 είπε

Με αφορμή το νέο parody του Matrix, συζητώντας τις προάλλες το θέμα των συνεχών αποτυχημένων reboots παλαιότερων franchises, καταλήξαμε στο παρακάτω ερώτημα - conspiracy theory.

Μήπως υπάρχει μακροπρόθεσμο σχέδιο να βγαίνουν τώρα crappy reboots ώστε σε 20 χρόνια από τώρα τα reboots των reboots να φαίνονται αριστουργήματα; Εκθειάζονται σκηνοθέτες-σεναριογράφοι-παραγωγή, φαίνονται μόνο οι θετικές κριτικές και καθόλου οι αρνητικές (the YouTube way), αγοράζουμε συνδρομή στο 33ο streaming service της αγοράς για να παρακολουθήσουμε το Star Wars The Force Reawakens και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Μπα, οι suits θέλουν την ενέργ... εννοώ τα λεφτά σήμερα. Διόλου δεν ενδιαφέρονται για το αύριο.

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6/10 για την νοσταλγια κ την θυμηση ειδικα του πρωτου που ηταν ταινιαρα σταθμος απο ολες τις οπτικες

προσπαθησε καπως αλλα δεν του εβγαινε με τπτ, πολυ "φτηνο" σε σχεση με τα αλλα ,απο ενα σημειο κ μετα θυμιζε κακεκτυπο pop corn movie κ οχι απο τα καλα του ειδους

απειρες αναφορες (που κουρασαν) στα προγενεστερα matrix προσπαθωντας να κλεψει λιγη απο την λαμψη τους ,θλιβερο θεαμα μετα απο λιγο 

η ιστορια προχωρησε ελαχιστα, μονο αναγκαστικα κ στο ποδι με πολλα κενα ,κατι προσπαθειες φιλοσοφησης ηταν χλιαρες κ ρηχες ,τις ενοιωθες στημενες ,δεν εβγαιναν αυθορμητα απο την ολη εξιστορηση

γενικοτερα δεν ειχε τπτ απο την πρωτοτυπια κ ανατρεπτικη ομορφια των παλαιοτερων ,δεν ειχε εκεινον τον αφυπνιστικο κ πρωτογνωρο χαρακτηρα που σε εκανε να πρακολουθεις ζαλισμενος να σε προσπερνουν νοηματα ,αναφορες κ συμβολισμοι ενω προσπαθεις να καταλαβεις τι διαολο γινεται

ουτε καν στυλιστικα δλδ που θα ηταν σχετικα ευκολο

κακομαγειρεμενο κ ξαναζεσταμενο φαι που προσπαθει καπως να το κρυψει αλλα η ασχημη επιγευση που σου αφηνει δεν κρυβεται

απογοητευτικη mainstream (τι ειρωνια να λες κατι που εχει matrix στον τιτλο του mainstream) αρπαχτη 

στο τελος δεν ηξερες γιατι το ειδες κ τι ηθελε να σου πει αν ηθελε να πει κατι

τον ακους αγαπητη λανα? ειναι ο ηχος του αναποφευκτου (πατου)

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...