Προς το περιεχόμενο

Η Intel λέει ότι έχει καλύτερους επεξεργαστές αλλά η AMD έκανε πολύ καλή δουλειά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

Δεν πιάνεται. Ακριβώς όπως το λέω. Έχω ένα 4790s εδώ και 10 χρόνια και με έναν SSD Που του έβαλα (η μόνη αναβάθμιση μαζί με την 1050 ti low profile και έναν i7 4790s που αγόρασα από χρυσή ευκαιρία στα 100 ευρώ Γιατί πρόκειται για SFF μηχάνημα που μάζεψα από τα σκουπίδια εταιρίας) πετάει ακόμη και σήμερα. Και όταν λέω πετάει δεν εννοώ "πετάει" εννοώ ΠΕΤΑΕΙ.

Το apc μου στην οθόνη του 24/7 που το έχω ανοικτό με την πλάσμα κλειστή δείχνει 5-10 watt κατανάλωση είναι πάντα κρύο και σε πλήρη gaming με βαριά παιχνίδια κάτω από 150 watt και θερμοκρασίες με την ΑΡΧΑΙΑ ψύκτρα που έχει του "τότε" ποτέ πάνω από 40-50 βαθμούς ακόμη και δοκιμαστικά με prime64 ανοικτό για πολλές ώρες. Η δε καρτούλα των 150 ευρώ (nvidia εννοείται 1050 ti gigabyte ) δεν πάει πάνω από 60 βαθμούς... παίζει 8k 60 fps από την 50άρα γραμμή μου δίχως να χάνει το παραμικρό καρέ σκέτο βούτυρο... Από παιχνίδια? Παίζω farcry 5/6 με ultra ρυθμίσεις και ΑΑ σε 1080p και δεν βγάζει κιχ.

Τώρα οκ.. επαγγελματίας δεν είμαι αλλά μια χαρά μοντάζ κάνει στο premier pro  με την insta 360 one X Μου αρχεία 5.7k και το rednering το τελικό μια χαρά το κάνει αφήνοντας το την νύχτα... οκ.. το δικό μου θα τελειώσει στις 6 το πρωί ενώ με AMD θα τελειώσει στις ξημερώματα... Μα καλά πλάκα κάνουμε?

Και έχω στην ίδια πολυκατοικία φίλο που έχει επενδύσει 2000+ σε σύστημα AMD και όλο προβλήματα έχει ( μη με ρωτάτε τι προβλήματα δεν θα γράψω και έκθεση για να σας πείσω)... ένα άλλο μικρό htpc δίχως κάρτα γραφικών το δύσμοιρο ούτε 4κ δεν μπορεί να παίξει μέσα στον Browser. Οπότε ρε παιδιά να μου επιτρέψετε γιατί είναι κουραστικό συνέχεια να λέμε τα ίδια. ΣΚΟΤΩΝΕΙ στο rendering και σε δουλειά (αν και ΑΝ δεν δω με τα ίδια μου τα μάτια ούτε αυτό μπορώ να το πιστέψω 100% με τόσα προβλήματα που είχε παλιά η AMD) αλλά για καθημερινή χρήση δεν την προτιμώ την AMD. Δεν με πείθει ένα πράγμα πως να το εξηγήσω.

Ο καθένας επιλέγει αυτό που νομίζει καλύτερο. Τόση πώρωση δεν χρειάζεται να υπάρχει. Λες και είσαστε μέτοχοι ένα πράγμα :P

 

 

Ειλικρινα απορω με αυτα που διαβαζω.

Σου εθιξε κανεις το μηχανημα σου η ειπε οτι δεν μπορει να σε καλυπτει επειδη ειναι 10ετιας? Τι σχεση εχουν ολα τα στοιχεια που δινεις για αποδοσεις και καταναλωσεις του?

Πρεπει να παρουμε στα σοβαρα το οτι καποιος γνωστος εχει αγορασει ενα AMD που θεωρεις οτι δεν ειναι καλο? Χωρις να μας πεις καν τα χαρακτηριστικα του, ποτε το πηρε και τι σκοπο ειχε για τις επιλογες που εκανε?

Η συζητηση αφορουσε πολυ συγκεκριμενους επεξεργαστες στους οποιος ακομα και κατ'ομολογια της intel η διαφορα ηταν μεταξυ 3 και 9%. Δηλαδη μικρη και μαλιστα με συχνοτητες λειτουργιας υπερ της intel

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

1920X με 32/64cores δεν μπορεί να υπάρξει.

Οι Ripper 1000 φορούσαν 2chiplets με 8 πυρήνες ο κάθε ένας.

Κάνε ένα bios update να δεις μήπως το bios λέει αλλά αντί άλλων.

Αν δεν λέει, άλλαξε μητρική. Η MSI X399 SLI PLUS έχει καλά VRM αλλά για να της μειώσουν το κόστος (είναι στην budget κατηγορία) της αφαίρεσαν την ψυκτρα με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται.

Τελικα παιζει να ειναι οντως 32 πυρηνες διαβασα οτι οι threadripper ειναι cut down epycs και ο der8auer ειχε ανοιξει ενα treadripper 1950x και μολις ελιωσε τα chiplets ολα ηταν ιδια δεν ηταν dummy τωρσ εγω οταν βλεπω λεω παντως ο επεξεργαστης μαμα με τους και καλα 32 πυρηνες σβηνει μολις τον ζορισω απο θερμοκρασια ακομη και με υδροψηξη παντως τον δοκιμασα και με μια asrock και με μια asus zenith τα ιδια 32 πυρηνες εμφανιζει εμενα μονο αυτο που λεω ποιο πανω μου φενεται λογικο πως απο 12 πηγε σε 32 παντος σκεφτομαι για την zenith πολυ ωραιο πραγμα μπορω να ανεβασω και benchmarks απο αυτον να δεις οτι τελικα παιζει να ειναι οντως 32 πυρηνες (τωρα αν κανω λαθος να μου το πει καποιος τωρα αρχιζω να μαθαινω τους AMD Ryzen family)

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Bspus είπε

Ειλικρινα απορω με αυτα που διαβαζω.

Σου εθιξε κανεις το μηχανημα σου η ειπε οτι δεν μπορει να σε καλυπτει επειδη ειναι 10ετιας? Τι σχεση εχουν ολα τα στοιχεια που δινεις για αποδοσεις και καταναλωσεις του?

Πρεπει να παρουμε στα σοβαρα το οτι καποιος γνωστος εχει αγορασει ενα AMD που θεωρεις οτι δεν ειναι καλο? Χωρις να μας πεις καν τα χαρακτηριστικα του, ποτε το πηρε και τι σκοπο ειχε για τις επιλογες που εκανε?

Η συζητηση αφορουσε πολυ συγκεκριμενους επεξεργαστες στους οποιος ακομα και κατ'ομολογια της intel η διαφορα ηταν μεταξυ 3 και 9%. Δηλαδη μικρη και μαλιστα με συχνοτητες λειτουργιας υπερ της intel

Ε μα να μην γράψει ότι το σύστημα του πετάει και έκανε την καλύτερη επιλογή και ότι η AMD που πήρε ένας φίλος του έχει προβλήματα; 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, weros είπε

Τελικα παιζει να ειναι οντως 32 πυρηνες διαβασα οτι οι threadripper ειναι cut down epycs και ο der8auer ειχε ανοιξει ενα treadripper 1950x και μολις ελιωσε τα chiplets ολα ηταν ιδια δεν ηταν dummy τωρσ εγω οταν βλεπω λεω παντως ο επεξεργαστης μαμα με τους και καλα 32 πυρηνες σβηνει μολις τον ζορισω απο θερμοκρασια ακομη και με υδροψηξη παντως τον δοκιμασα και με μια asrock και με μια asus zenith τα ιδια 32 πυρηνες εμφανιζει εμενα μονο αυτο που λεω ποιο πανω μου φενεται λογικο πως απο 12 πηγε σε 32 παντος σκεφτομαι για την zenith πολυ ωραιο πραγμα μπορω να ανεβασω και benchmarks απο αυτον να δεις οτι τελικα παιζει να ειναι οντως 32 πυρηνες (τωρα αν κανω λαθος να μου το πει καποιος τωρα αρχιζω να μαθαινω τους AMD Ryzen family)

 

 

Αν τα benches δείχνουν πως έχει επιδόσεις Epyc, τότε ναι, ξέχασαν να κάψουν τα 2chiplets.

Αν κάνεις tweak την ταση, και τις συχνότητες ώστε να βρεις το καλύτερο σημείο από πλευράς σταθερότητας, θερμοκρασίας, τότε ναι θα έχεις ένα 32πυρηνο θεριό στα 235€ .... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, weros είπε

Τελικα παιζει να ειναι οντως 32 πυρηνες διαβασα οτι οι threadripper ειναι cut down epycs και ο der8auer ειχε ανοιξει ενα treadripper 1950x και μολις ελιωσε τα chiplets ολα ηταν ιδια δεν ηταν dummy τωρσ εγω οταν βλεπω λεω παντως ο επεξεργαστης μαμα με τους και καλα 32 πυρηνες σβηνει μολις τον ζορισω απο θερμοκρασια ακομη και με υδροψηξη παντως τον δοκιμασα και με μια asrock και με μια asus zenith τα ιδια 32 πυρηνες εμφανιζει εμενα μονο αυτο που λεω ποιο πανω μου φενεται λογικο πως απο 12 πηγε σε 32 παντος σκεφτομαι για την zenith πολυ ωραιο πραγμα μπορω να ανεβασω και benchmarks απο αυτον να δεις οτι τελικα παιζει να ειναι οντως 32 πυρηνες (τωρα αν κανω λαθος να μου το πει καποιος τωρα αρχιζω να μαθαινω τους AMD Ryzen family)

 

 

Το να δοκιμάσεις κανένα από τα κλασσικά benchmarks και να μας δείξεις τα νούμερα ... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

 Έχω ένα 4790s εδώ και 10 χρόνια και με έναν SSD

Πως γινεται να εχεις εδω και 10χρονια ενα επεξεργαστη που κυκλοφορησε το 2014?🤔

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Egoeinai είπε

ΠΦΦΦΦ... Απλως οι Intel ειχαν και παντα θα εχουν καλυτερο single core speed ισως εξαιτιας του οτι χρησιμοποιουν socket τυπου LGA ποιος ξερει..

Καμία σχέση δεν έχει το socket. Αυτή τη στιγμή η Intel είναι πίσω από την AMD σε ipc και σώζεται μόνο από τα υψηλά ρολόγια του (ώριμου πλέον) 14nm node. Στα παιχνίδια είναι πολλές φορές καθαρά θέμα κακού κώδικα (programming bottleneck) και όχι θέμα single threaded απόδοσης της AMD. Βλέπε Far Cry New Dawn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πως γινεται να εχεις εδω και 10χρονια ενα επεξεργαστη που κυκλοφορησε το 2014?🤔

Στο χωριό είχανε 4790s εδώ και 15 χρόνια, τον είχε πάρει το 2009 και είχε ήδη λήξει η εγγύηση 😂🤣😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πως γινεται να εχεις εδω και 10χρονια ενα επεξεργαστη που κυκλοφορησε το 2014?🤔

Όλα γίνονται. Θες κεκτημένη ταχύτητα? Θες απορία με την πώρωση και την ένταση που διαβάζεις για ένα αντικείμενο και βάζεις σάλτσα? Ε οκ... έχω πολλά τέτοια μικρά. ΤΟ συγκεκριμένο είναι το g1 600sff και εγώ επειδή έχω και πολύ αρχαίο με core2duo 6000 έχω και ένα 8000 και ένα 8100 με i7 το μπέρδεψα με αυτό.. και είναι κάπου εκεί καμιά δεκαετία... 

το g1 το έχω 4 χρόνια περίπου με i3 και πριν κάνα χρόνο του έβαλα έναν 4790s.

Είσαι οκ τώρα?

1 ώρα πριν, primeragt είπε

E πεστο μας ρε φιλε τοσο καιρο οτι εχει 4790 και 1050ti και μιλας βγαζοντας συμπερασματα λες και εχεις κανα τερας και εχεις ριξει 50000 χιλιαρικα σε επεξεργαστες για να βγαλεις συμπερασματα. Ελεος δηλαδη. Μου θυμιζεις κατι μπαρμπαδες που εβλεπαν παλια τις bmw απο τους τουριστες και αγοραζαν τις 316 με τα 90 αλογακια και νομιζαν οτι γ@μ@ν οτι κινητε. Ξεστραβωσου, καλοι χρησοι οι Intel αλλα ακομα και στο gaming θες την καλυτερη καρτα για να δεις απειροελαχιστη διαφορα με δυσαναλογη διαφορα τιμης.

μπα... 

άντε πάλι με τα αυτοκίνητα.. ρε μανία οι συγκρίσεις με αυτοκίνητα... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια νοοτροπια ειναι. Δεν ξερεις που πανε τα 4 και βγαζεις συμπερασματα σε ενα κλαδο που αλαζει καθε χρονο με βαση αυτα που ξερεις απο 10 χρονια πριν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, relic90 είπε

Στο χωριό είχανε 4790s εδώ και 15 χρόνια, τον είχε πάρει το 2009 και είχε ήδη λήξει η εγγύηση 😂🤣😂

Απάντησα ήδη. Και αν έχεις πρόβλημα με τους επαρχιώτες σου απαντάνε ξεκάθαρα να μην είσαι είρωνας γιατί ακόμη και δίκιο να έχεις το χάνεις αυτομάτως.

Παρεμπιπτόντως δεν είμαι από χωριό. Εκεί που μεγάλωσα και αυτά που έχω μάθει με κάνουν να απορώ με την συμπεριφορά μερικών.

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mjaros είπε

Αφού έφτασε σε σημείο να χρειαστεί να απολογηθεί. 

Βρε παιδιά γιατί έχετε τέτοιους όρους στο μυαλό σας? Άκου απολογηθεί... Πραγματικά είναι πολύ αστεία η κατάσταση.

7 λεπτά πριν, primeragt είπε

Ιδια νοοτροπια ειναι. Δεν ξερεις που πανε τα 4 και βγαζεις συμπερασματα σε ενα κλαδο που αλαζει καθε χρονο με βαση αυτα που ξερεις απο 10 χρονια πριν.

Κάτι ξέρω. Μην το ψάχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

? Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση αλλά θα σου απαντήσω. 56 ετών είμαι και μου αρέσει να παίζω παιχνίδια γενικά. Κυρίως simulators και first person. 

Δεν δουλεύω με τον υπολογιστή και βρίσκομαι στο 80-90% των χρηστών που δεν τους ενδιαφέρει το rendering όπως είπα. Εσύ μαζί με τους "χιλιάδες" χρήστες που έχετε τέτοιες απαιτήσεις ίσως η AMD είναι το βάλσαμο. Οι υπόλοιποι όμως? 

Δεν πιάνεται. Ακριβώς όπως το λέω. Έχω ένα 4790s εδώ και 10 χρόνια και με έναν SSD Που του έβαλα (η μόνη αναβάθμιση μαζί με την 1050 ti low profile και έναν i7 4790s που αγόρασα από χρυσή ευκαιρία στα 100 ευρώ Γιατί πρόκειται για SFF μηχάνημα που μάζεψα από τα σκουπίδια εταιρίας) πετάει ακόμη και σήμερα. Και όταν λέω πετάει δεν εννοώ "πετάει" εννοώ ΠΕΤΑΕΙ.

Το apc μου στην οθόνη του 24/7 που το έχω ανοικτό με την πλάσμα κλειστή δείχνει 5-10 watt κατανάλωση είναι πάντα κρύο και σε πλήρη gaming με βαριά παιχνίδια κάτω από 150 watt και θερμοκρασίες με την ΑΡΧΑΙΑ ψύκτρα που έχει του "τότε" ποτέ πάνω από 40-50 βαθμούς ακόμη και δοκιμαστικά με prime64 ανοικτό για πολλές ώρες. Η δε καρτούλα των 150 ευρώ (nvidia εννοείται 1050 ti gigabyte ) δεν πάει πάνω από 60 βαθμούς... παίζει 8k 60 fps από την 50άρα γραμμή μου δίχως να χάνει το παραμικρό καρέ σκέτο βούτυρο... Από παιχνίδια? Παίζω farcry 5/6 με ultra ρυθμίσεις και ΑΑ σε 1080p και δεν βγάζει κιχ.

Τώρα οκ.. επαγγελματίας δεν είμαι αλλά μια χαρά μοντάζ κάνει στο premier pro  με την insta 360 one X Μου αρχεία 5.7k και το rednering το τελικό μια χαρά το κάνει αφήνοντας το την νύχτα... οκ.. το δικό μου θα τελειώσει στις 6 το πρωί ενώ με AMD θα τελειώσει στις ξημερώματα... Μα καλά πλάκα κάνουμε?

Και έχω στην ίδια πολυκατοικία φίλο που έχει επενδύσει 2000+ σε σύστημα AMD και όλο προβλήματα έχει ( μη με ρωτάτε τι προβλήματα δεν θα γράψω και έκθεση για να σας πείσω)... ένα άλλο μικρό htpc δίχως κάρτα γραφικών το δύσμοιρο ούτε 4κ δεν μπορεί να παίξει μέσα στον Browser. Οπότε ρε παιδιά να μου επιτρέψετε γιατί είναι κουραστικό συνέχεια να λέμε τα ίδια. ΣΚΟΤΩΝΕΙ στο rendering και σε δουλειά (αν και ΑΝ δεν δω με τα ίδια μου τα μάτια ούτε αυτό μπορώ να το πιστέψω 100% με τόσα προβλήματα που είχε παλιά η AMD) αλλά για καθημερινή χρήση δεν την προτιμώ την AMD. Δεν με πείθει ένα πράγμα πως να το εξηγήσω.

Ο καθένας επιλέγει αυτό που νομίζει καλύτερο. Τόση πώρωση δεν χρειάζεται να υπάρχει. Λες και είσαστε μέτοχοι ένα πράγμα :P

τα έχεις μπερδέψει πολύ. το 10% είναι επαγγελματίες και το 90% είναι για καθημερινή χρήση / ημιεπαγγελματικά / παιχνίδια. Και το 10% σιγά μην πάει σε AMD. Εκτός και αν πραγματικά η τεράστιες διαφορές οι χρηματικές σε μια εταιρία τζίρου 100άδων εκατομμυρίων το χρόνο θα σκεφτεί να εξοικονομίσει μερικές χιλιάδες ευρώ και θα πάει σε AMD. Πως το θες?

ΟΧΙ... και αν θέλει ταχύτητα θα στήσει σε δίκτυο ένα σύστημα να ρεντάρει με καμιά 20αριά Intel μηχανήματα ... δεν θα πάρει AMD.. και ας πληρώσει και 20κ ευρώ παραπάνω. Δεν έχουν ανάγκη οι ΣΟΒΑΡΟΙ επαγγελματίες ... και ΔΕΝ έχει να κάνει με επαγγελματίες αλλά με τον επιχειρηματία που βρίσκεται από πίσω...

Τι σας λέω τώρα...

Μια παρατήρηση, για 4Κ με 1050ti μπορείς να κάνεις μία πολύ απλή multimedia χρήση με low to mid settings και να έχεις κοντά στα 30fps. 60 fps στο 4Κ (δεν μιλάω καν για 8Κ που είναι για γέλια) είναι αδύνατον. Για παράδειγμα στο Far Cry 5 που λες πως παίζεις με ultra, στα 1080p πρέπει να πιάνει max 45-50fps ανάλογα το bin και το oc. Αν ανοίξεις παιχνίδι με 4Κ στις lowest ρυθμίσεις με την 1050ti, θα πιάσεις max 35-45fps με 40-80% framedrop και αυτό με full overclocked RAM (το οποίο με RAM 10ετίας είναι απίθανο).  8K 60fps με την 1050ti δεν υφίσταται....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...