Προς το περιεχόμενο

Γεροντική Άνοια και Alzheimer σε δικούς μας - Τρόποι αντιμετώπισης!


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Πραγματικά, το Γενικό Κρατικό Νίκαιας, χρειάζεται φλογοβόλο!

Όλα τα δημόσια νοσοκομεία ίδια είναι.

Πας σε νοσοκομείο, μόνο αν πεθαίνεις. Και μόλις πας, σε φτάνουν σε σημείο να προτιμάς το θάνατο για να λυτρωθείς απο το χάλι και την ταλαιπωρία του νοσοκομείου. Χάνεται η ανθρώπινη αξιοπρέπεια και ξεκινά ένας Γολγοθάς επιβίωσης χωρίς κανέναν να ενδιαφέρεται για τον ασθενή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Εγω θα εχω τη συνειδηση μου ησυχη, οτι εκανα ανθρωπινως οτι περνουσε απο το χερι μου

Συγχαρητήρια για την στάση σάς και καλό κουράγιο.

Πραγματικά είναι πολύ δύσκολες καταστάσεις οι οποίες φέρνουν στα όρια τους κυρίως το περιβάλλον του ασθενούς. Και πάλι συγχαρητήρια γτ το παραπάνω που λες είναι ο δύσκολος δρόμος.

Όμως θεωρώ πέρα από το συγγενικό περιβάλλον η μεγαλύτερη ταλαιπωρία είναι αυτή του ασθενούς. Μια φθίνουσα προδιαγεγραμμένη πορεία, που σε περίπτωση που το περιβάλλον δεν πέσει από πάνω για να τον φροντίσει, θα είναι ακόμα πιο δύσκολη.

Για αυτό θεωρώ πως ο ίδιος ασθενής, ή γενικότερα οι άνθρωποι θα πρέπει να αποφασίζουμε για το τέλος μας όταν είμαστε ακόμη υγιείς ή έστω μετά τη διάγνωση μιας εκφυλιστικής νόσου, όσο έχουμε σωας τα φρένας.

Είμαι σίγουρος πως κανένας δεν θέλει να λιώσει σε ένα κρεβάτι, ή να ταλαιπωρήσει τους συγγενείς του.

Δυστυχώς η επιστήμη είναι σε νηπιακό στάδιο, και κάποιες άρρωστιες είναι ακόμη ανίατες. Δεν υπάρχει κανένα νόημα,κατά τη γνώμη μου πάντα, να διέλθει κάποιος από όλα αυτά τα στάδια της νόσου.

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες στη αρχή δεν μπορουμε να παίξουμε το ρόλο του Θεού, ούτε έχουμε δικαίωμα στη ζωή κανένος. Αυτή η απόφαση πρέπει αποκλειστικά να λαμβάνεται από τον ίδιο τον ασθενή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LiquidTroll είπε

Αποφασίσαμε σαν οικογένεια ότι δεν θα τον αφήσουμε να πεθάνει εκει μέσα, έστω και τελευταία στιγμή θα τον μεταφέρουμε κάπου καλύτερα, σε μια ΜΕΘ.

Βάλαμε ότι γνωστό και βύσμα έχουμε, και μετά απο 4-5 μέρες, τον μεταφέραμε σε ιδιωτική κλινική ΜΕΘ, οπου μετά απο 5-6 ημέρες κατέληξε με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ!

Λυπαμαι για οσα περασατε.

Θα ακουστει περιεργο αλλα ΜΕΘ δεν σημαινει απαραιτητα και αξιοπρεπεια.

Γι αυτο στο εξωτερικο δεν βαζουν τους παντες σε ΜΕΘ (απλα για να μην φανε μηνυση οπως κανουν εδω) ,βαζουν αυτους που εχουν πιθανοτητες επιβιωσης και ενα προσδοκιμο ζωης.

Ειναι μια ζορικη νοσηλεια και δεν χρειαζεται σωνει και καλα να την περασει καποιος,πόσο μαλλον αν απο εκει βγει σε πολυ κακη κατασταση και δεν εχει τον χρονο και την δυναμη να ανακαμψει.

Αναφορά σε κείμενο

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες στη αρχή δεν μπορουμε να παίξουμε το ρόλο του Θεού, ούτε έχουμε δικαίωμα στη ζωή κανένος. Αυτή η απόφαση πρέπει αποκλειστικά να λαμβάνεται από τον ίδιο τον ασθενή.

Επειδη ο Θεος εχει φυγει χρονια τωρα απεδω (ο υιος του,ουτε καν ο ιδιος), εμεις μειναμε μονοι να λαμβανουμε αποφασεις.

Οι ασθενεις που υποφερουν περαν πασης αμφιβολιας (επωδυνες ανιατες ασθενειες,προχωρημενο αλτσχαιμερ κτλ) χρειαζονται εμας να παρουμε δυσκολες αποφασεις,οχι γιατι ειμαστε σκληροι και αδιαφοροι αλλα τουναντιον γιατι ενδιαφερομαστε για την ποιοτητα ζωης τους και οχι απλως για την βιολογικη τους επιβιωση.Δεν ωφελει τον ασθενη να κρυβομαστε πισω απο θρησκευτικα επιχειρηματα και δοξασιες.Η ευθανασια μπορει να ειναι πραξη αγαπης.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , κάποια στιγμή συζητούσαμε οικογενειακώς να τον αποσωλυνώσουμε, το συζήτησα με τον γιατρό, και μου ειπε ότι αν ήταν πατέρας του δεν θα τον διασωλύνωνε απο την αρχή, ΟΜΩΣ καταλαβαίνει γιατί τον διασωλυνώσανε.

Εαν η καρδιά του ασθενή χτυπάει, ο Ελληνας γιατρός είναι υποχρεωμένος να κάνει ότι μπορεί για να τον κρατήσει ζωντανό.

Είναι ο νόμος έτσι! Αλλιώς μπορεί να φάει χοντρή μήνυση!

Επίσης, παρόλο που του λέγαμε να υπογράψουμε για να του βγάλουν τα σωληνάκια, μας λέγανε ότι απαγορεύεται δια νόμου!

Τον κρατάμε στο τεχνητό κώμα, όσο αντέξει η καρδιά του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Δεν ωφελει τον ασθενη να κρυβομαστε πισω απο θρησκευτικα επιχειρηματα και δοξασιες.Η ευθανασια μπορει να ειναι πραξη αγαπης

Φίλε μου είμαι ο τελευταίος που θα πιστέψει σε θεούς και δαίμονες και γενικά αυτοπροσδιοριζομαι ως άθεος. Όμως σέβομαι την πίστη του καθενός όπως και την αυτοδιάθεση του καθενός.

Θεωρώ λάθος να μεταπέσει η επιλογή στο συγγενικό περιβάλλον ή στο ιατρικό είτε γενικά σε οποιονδηποτε άλλο διότι δεν θα άντεχαν όλοι το βάρος αφενός, και αφετέρου μπορεί εύκολα να γίνει κατάχρηση από κάποιους.

Όπως έχουμε την επιλογή να δηλώσουμε δωρητές οργάνων, έτσι θα πρέπει να υπάρξει η επιλογή ευθανασίας σε περίπτωση ανιατης ασθένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, bill999r είπε

Θεωρώ λάθος να μεταπέσει η επιλογή στο συγγενικό περιβάλλον ή στο ιατρικό είτε γενικά σε οποιονδηποτε άλλο διότι δεν θα άντεχαν όλοι το βάρος αφενός, και αφετέρου μπορεί εύκολα να γίνει κατάχρηση από κάποιους.

Η επιλογη παντα υπαρχει.Εφοσον γινεται σε συνεργασια με τον ιατρο, ελεγχεται πολυ ευκολα αν γινεται καταχρηση ή οχι.

Καποιοι ιατροι θα το προτεινουν απο μονοι τους (συνηθως αυτοι που γνωριζουν καλα τον ασθενη),καποιοι θα αρνηθουν καθε συζητηση,ολα ειναι ανοιχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε μου είμαι ο τελευταίος που θα πιστέψει σε θεούς και δαίμονες και γενικά αυτοπροσδιοριζομαι ως άθεος. Όμως σέβομαι την πίστη του καθενός όπως και την αυτοδιάθεση του καθενός.

Θεωρώ λάθος να μεταπέσει η επιλογή στο συγγενικό περιβάλλον ή στο ιατρικό είτε γενικά σε οποιονδηποτε άλλο διότι δεν θα άντεχαν όλοι το βάρος αφενός, και αφετέρου μπορεί εύκολα να γίνει κατάχρηση από κάποιους.

Όπως έχουμε την επιλογή να δηλώσουμε δωρητές οργάνων, έτσι θα πρέπει να υπάρξει η επιλογή ευθανασίας σε περίπτωση ανιατης ασθένειας.

Όταν θα το "έχεις χάσει" δεν θα είσαι σε θέση να το αποφασίσεις οπότε μετατίθεται το πρόβλημα σε αυτόν που θα αποφασίσει ότι το "εχεις χάσει" γιατί θα σημαίνει εντολή για ευθανασία-θανάτωση. Άρα το βάρος παραμένει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Όταν θα το "έχεις χάσει" δεν θα είσαι σε θέση να το αποφασίσεις οπότε μετατίθεται το πρόβλημα σε αυτόν που θα αποφασίσει ότι το "εχεις χάσει" γιατί θα σημαίνει εντολή για ευθανασία-θανάτωση. Άρα το βάρος παραμένει.

Αυτό λέω παραπανω... Η απόφαση πρέπει να λαμβάνεται ενώ έχεις σωας τα φρένας...

53 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Η επιλογη παντα υπαρχει.Εφοσον γινεται σε συνεργασια με τον ιατρο, ελεγχεται πολυ ευκολα αν γινεται καταχρηση ή οχι.

Καποιοι ιατροι θα το προτεινουν απο μονοι τους (συνηθως αυτοι που γνωριζουν καλα τον ασθενη),καποιοι θα αρνηθουν καθε συζητηση,ολα ειναι ανοιχτα.

Φίλε μου ο κόσμος δεν μπορεί να μπει σε τέτοια διαδικασία εκτός κ αν είναι γνώστης της ιατρικής επιστήμης. 

Σε μια τέτοια απόφαση, πέρα από την καχυποψία για τις βουλές του ιατρού, υπεισερχονται θέματα θεολογικά, συναισθηματικά, προσωπικές απόψεις ( η ελπίδα πεθαινει  τελευταία) και τέλος η αμφιβολία που δημιουργείται στον κάθε άνθρωπο αν κάνει τελικά το σωστό.

Νομίζω ότι η πιο ασφαλής επιλογή είναι να αποφασίζει ο καθένας για τον εαυτό του.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill999r είπε

Αυτό λέω παραπανω... Η απόφαση πρέπει να λαμβάνεται ενώ έχεις σωας τα φρένας...

 

Τέτοια απόφαση μπορείς να πάρεις όταν έχεις σωματικό πρόβλημα.

Η άνοια έρχεται σιγά σιγά και όταν έχει προχωρήσει ο ασθενής αισθάνεται ότι έχει "σώας τας φρένας".

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τέτοια απόφαση μπορείς να πάρεις όταν έχεις σωματικό πρόβλημα.

Η άνοια έρχεται σιγά σιγά και όταν έχει προχωρήσει ο ασθενής αισθάνεται ότι έχει "σώας τας φρένας".

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω.

Αναφέρομαι σε απόφαση που θα λαμβάνει πρώτου φτάσει σε αυτό το στάδιο, άμα τη διαγνώσει δηλαδή.

Και δεν αναφέρομαι μόνο σε άνοια, υπάρχουν τόσες ανίατες ασθένειες, που σταδιακά προκαλείται και ο εκφυλισμός του εγκεφάλου.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, όταν υπογράφεις το έντυπο δωρεάς οργάνων δεν το κάνεις αφού δεν υπάρχει εγκεφαλική λειτουργία αλλα όταν είσαι υγιής.

Έτσι λοιπόν ο καθένας μας θα μπορούσε να συντάξει ένα έντυπο όπου θα αναφέρει τι θα ήθελε να γίνει σε περίπτωση νόσου ή ατυχήματος (πχ εγκεφαλικού)που τον άφησε κατακεκλιμενο κ χωρίς καμία επικοινωνία. Έτσι κ το περιβάλλον απαλλάσσεται από την ευθύνη της λήψης της απόφασης και η τελευταία επιθυμία του ασθενή εκπληρώνεται.

Εγώ για παράδειγμα επειδή εργάζομαι στον χώρο της υγείας εδώ και πολλά χρόνια κ έχω δει άπειρες περιπτώσεις συνανθρώπων μας με αντίστοιχα προβλήματα, έχω δει κ συγγενείς υποδείγματα ή και τελείως αδιάφορους που περιμένουν τον θάνατο του ανθρώπου τους σαν λύτρωση ( δεν τους κατηγορώ καθώς το σύστημα μας δεν μέριμνα για χρονιες καταστάσεις με κανένα τρόπο ) θα ήθελα να μπορώ να επιλέξω τον τρόπο που θα φύγω από αυτό τον κόσμο αν μου τύχει κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έχει βγάλει τελευταία πολλή αντίδραση. Ούτε σε γιατρό δεν έρχεται (για άλλο πρόβλημα), ούτε γυναίκα στο σπίτι της θέλει και φυσικά ούτε λόγος να μετακομίσει για να μην είναι μόνη της.  Btw, έχει κάποιος κάνει συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για να τους βγάλεις ανίκανους; Γιατί δύσκολα ο συμβολαιογράφος θα δεχθεί ότι έχει σώας τας φρένας. Π.χ. πρέπει να πάει στο δήμο να αλλάξει τα στοιχεία στην παροχή ύδρευσης και δεν θέλει να βγει έξω από το σπίτι.

Στη δικιά μας περίπτωση, υπήρξε επιδείνωση αφότου άρχισε να παίρνει χαπάκι για την πίεση. Το γράφω για να το έχετε στο νου σας όσοι μας διαβάσετε και μπείτε στο μέλλον στο club. Μπορεί να έχει σχέση, μπορεί και όχι. Η φάση έγινε ως εξής: Επειδή έχει μικτή η δικιά μου όπως οι περισσότεροι και μάλλον πιο πολύ την αγγειακή από ό,τι έδειξαν οι μαγνητικές, μου λέει μία νευρολόγος να την πας σε καρδιολόγο να σιγουρευτούμε ότι είναι οκ από καρδιά. Της έβαλε ο άλλος ένα holter πιέσεως και τη βρήκε λίγο τσιμπημένη, οπότε της έδωσε ένα ήπιο αντι-υπερτασικό. Αλλά μετά από καιρό ένας άλλος νευρολόγος μου είπε ότι προτιμάνε να την έχουν στο 14-15 για να πηγαίνει το αίμα και στα μικρά αγγεία. Bottom line, you win some you lose some.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει για το ισόβιο πληρεξούσιο όπου ο εντολοδόχος ονομάζεται δικαστικός συμπαραστάτης. 

Το αναλαμβάνει δικηγόρος ο οποίος προφανώς χρειάζεται σχετική ιατρική γνωμάτευση και αποφασίζει το δικαστήριο.

Το απλό πληρεξούσιο νομίζω ότι δεν έχει ισχύ αν στο μεταξύ ο εντολέας  έχει χάσει τα λογικά του. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • 8 μήνες μετά...

Ανοια και συνηθως μετα απο καιρο, αναλογα την πτωση των δυναμεων στον οργανισμο, μονιμο 'κρεβατωμα' του ασθενη...

:(

Εχει δει κανεις στην πραξη, αν οντως οι καθετηρες με κατασκευη 100% σιλικονης ειναι καλυτεροι απο τους αλλους που ειναι επι-σιλικονωμενοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...