Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν τα βασικά χαρακτηριστικά των iPhone 11, iPhone 11 Pro και iPhone 11 Pro Max


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 01/09/2019 at 02:07, iwnas28 said:

Από τις απαντήσεις σας φαίνεται ότι είστε εκτός τόπου και χρόνου μερικοί....

Δε ήμαστε πλέον στα χρόνια που η σαμσουνγκ πούλαγε πλαστικουρες με touchwiz για ναυαρχίδα.

Δεκτο οτι καποιοι προτιμουν ios αλλα ξεκολληστε λίγο ...

Μα τα περισσότερα σχόλια τα κάνουν αυτοί που δεν χρησιμοποιούν iOS..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/8/2019 στις 9:08 ΜΜ, alexioannou είπε

Όταν ανακαλύπτεις τα 6gb ram δυο χρόνια μετά τους άλλους.......

Θυμίζει τοτε που κάνανε τηλεοπτικές διαφημίσεις για τα 8mpx κάμερα,όταν την είχα ήδη ένα χρόνο σε sony.......

Αργά.........αργά.........πολύ αργα και σταθερά βήματα.......

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Τα 6 GB της Apple είναι σαν 16 GB του Android. 

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι οι χρήστες android σχολιάζουν πόσα gb μνήμης φοράει ένα iPhone ή πόσα χρειάζεται το iOS σαν λογισμικό, αυτομάτως παύει κάθε περιθώριο συζήτησης. Σαν δυνατότητες το κινητό είναι κορυφαίο, πιστεύω όμως ότι σαν design είναι άσχημο. Αυτό βέβαια είναι σχετικά υποκειμενικό, προσωπικά περιμένω πως και πως την κατάργηση του άνευ λόγου ύπαρξης notch καθώς και του Face iD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To notch για καποιο λογο εμενα μου αρεσει τελικα η τελος παντων δεν με ενοχλει καθολου ενω στην αρχη δεν το ειχα παρει με καλο ματι, ομως η καμερα πισω ειναι ασχημη ειδικα στα χρωματιστα μοντελα χτυπαει πολυ αλλα ευτυχως με το μαυρο δεν θα φαινεται τοσο. Δεν ξερω αν θα αναβαθμίσω απο το Χ που εχω τωρα, θέλω μεγαλυτερη οθονη οποτε θα βόλευε το max αλλα ισως περιμενω τα επομενα με καλυτερο σχεδιασμό της πισω καμερας ελπιζω. Σαν features/δυναμη νομιζω ειναι παραπανω απο αρκετα αυτα που δινει.

Οσο για το λειτουργικο εγω προσωπικα δεν μπορω να δουλεψω android με τιποτα, πιο ασχημο/clutterfest λειτουργικο δεν εχω δει οσες συσκευες και να εχω πιασει, το 90% της αγορας iphone ειναι για το iOS για εμενα, σε αυτο εχουν κανει πραγματικα εξαιρετικη δουλεια και καθε χρονο γινεται και καλυτερο. Το hardware ok δεχομαι οτι υπαρχουν καλυτερα, πιο vfm η w/e αλλο την εμπειρια του iOS δεν τη δινει κανενα ομως και αυτη πληρώνω εγω προσωπικά. Παρόλα αυτα θεωρω οτι ειναι υπερτιμημένα τηλεφωνα για την ελληνικη αγορα, το 1000αρικο θα επρεπε να ειναι ΤΑΒΑΝΙ για την πιο high-end συσκευη για εμενα ειδικα απο τη στιγμη που θες να αλλαζεις και σχετικα συχνα. Βεβαια ειναι κατι το οποιο χρησιμοποιεις καθημερινα και για αρκετες ωρες (τουλαχιστον εγω) οποτε καπως δικαιολογειται η "επενδυση". :P 

Οσο για μουρες/καφετέριες και τραπεζια που αναφερονται καμια φορα τι να πω πραγματικα πρεπει καποια στιγμη να φυγουμε απο αυτη τη νοοτροπία γενικα, ειναι απλα ενα smartphone να καλύπτεις τις καθημερινες αναγκες σου οποιες ειναι αυτες για τον καθενα και μεχρι εκει, δεν ειναι σύμβολο πλούτου η κατι τετοιο και ουτε θα πρεπει να αντιμετωπιζεται ετσι. Ασε που το εχουν ολοι δεν ειναι καποιο niche πανάκριβο αντικείμενο στυλ Lamborghini να πεις οκ "κοιτα αυτον εχει iphone" κατα πασα πιθανότητα εχουν αλλοι 10-15 διπλα σου. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2019 στις 11:13 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Προσωπικά έχω κουραστεί να διαβάζω διαλόγους φανατισμού σε όλα τα πράγματα της ζωής. Ο καθένας αξιολογεί βάσει των προσωπικών του αναγκών και μπορεί να επιλέγει το καλύτερο για τον εαυτό του, ακόμα κι αν δεν το κατανοούν οι άλλοι.

Εγώ θα μεταφέρω την εμπειρία μου, ως κάτοχος iPhone εδώ και 1,5 χρόνο, μετά από 8-9 χρόνια σημαντικός υπέρμαχος του Android.

Το Android για μένα ήταν vfm και εξαιρετική εμπειρία, όταν μπορούσε ως Pure Android να τρέχει απροβλημάτιστα σε συσκευές των 300 ευρώ. Δηλαδή να μην κολλάει και να μπορεί να παίρνει αναβαθμίσεις κατά το δυνατόν περισσότερο χρόνο μετά τη στιγμή αγοράς. Όσο τηρούνταν αυτά, ήταν εξαιρετικά τα πράγματα για τα χρήματα που έδινες. Βλ. Nexus εποχές δηλαδή και λίγο μετά κάποιες εκδοχές της Motorola.

Με τον καιρό, η ρόδινη αυτή εικόνα άρχισε να χαλάει. Για να τρέξουν απροβλημάτιστα μερικά πράγματα, έπρεπε να αρχίζεις να ανεβαίνεις στα 500 ευρώ και με τον καιρό φύγαμε και από αυτή την τιμή. Και όταν λέω απροβλημάτιστα, δεν εννοώ για τις ανάγκες της μάνας μας, που θέλει κλήσεις και sms. Μιλάω για ανάγκες πραγματικού γρήγορου rendering στις ιστοσελίδες, για ανάγκες να μπορείς να τρέξεις vpn double encryption χωρίς να χρειάζεται να ζεσταθούν τα γρανάζια σε κάθε κλήση πακέτου στο internet, κλπ. Αυτά μπορούν να τα εκτελέσουν στο Android συσκευές άνω των 600-700 ευρώ.

Πάμε λίγο να αναλύσουμε αυτές τις τιμές; Πόσο είναι το κόστος κατοχής ανά χρόνο, για απροβλημάτιστο Android; Πόσο καιρό θα παίρνει αναβαθμίσεις; Πόση είναι η αξία μεταπώλησης, όταν είσαι έτοιμος να πας στην επόμενη συσκευή;

Αυτά τα πράγματα μπορούν να τα δουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν εμπειρία από όλες τις πλατφόρμες και όχι αυτοί που οχυρώνονται στη μία ή στην άλλη σπηλιά και αρχίζουν και πετούν βέλη.

Και ένα τελευταίο: εδώ και 1,5  χρόνο, δεν έχω αφιερώσει ούτε 5 λεπτά για να σετάρω κάτι αρχικά ή κάτι που χάλασε στην πορεία στις ρυθμίσεις ή σε bug. Σημαντικό για έναν που θέλει το κινητό για εργαλείο και όχι για πειραματική συσκευή ταυτόχρονα με πέταγμα χαρταετού.

Πες τα Χρυσόστομε! Ήμουν σε Android από το ~2010 μέχρι το 2016, μετά iPhone, μετά πάλι Android για 6 μήνες, το μετάνιωσα και κατάλαβα ποιο με βολεύει περισσότερο και είμαι τώρα στο 7+ σκεπτόμενος με το δώρο Χριστουγέννων να τσιμπήσω το XR! Ανά έτος είμαι στο ίδιο κόστος είτε με το ένα είτε με το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kinhthra είπε

Τα 6 GB της Apple είναι σαν 16 GB του Android. 

Σιγα μην ειναι και σαν 32...

Παρε ενα βιντεακι να δεις τι ειναι τα 4 gb ram της Apple (δες απο το 3:37 και μετα).

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pacahontas III milagros είπε

ούτε καν μου περνα απο το μυαλό!!! μακραν τα περισσότερο προβληματικα τηλέφωνα!!! περισσότερο και απο τα Lg. 

τίποτα παιδια, στο Android ειμαστε καταδικασμενοι σε μετριοτητες... μονο οσοι μπορούν για νεα iPhone ξενοιαζουν απο τέτοια προβλήματα 

τώρα ειδικά πουα τα παιχνίδια θα μπορούσες να τα έπαιζες στο  mac σου ;)
Λάθος πλατφόρμα διάλεξες

20 ώρες πριν, Stelioa είπε

Προσωπικα φιλε μου πανω απο 3 εφαρμογες δεν ανοιγω ποτε backround και αν ανοιξω θα τις κλεισω!Δεν θα τις ξεχναω εκει μια ζωη και μετα θα λεω αχ μου κανει reload!Και αυτη την στιγμη στο xs max εχω 14 εφαρμογες ανοιχτες μαζι με παιχνιδι σαυτες τις 14 και οχι δεν κανει reload καμια!Μαλλον εχεις μπαιρδευτει.Ειδικα να μιλας για ios και reload μαλλον για κατι αλλο θα μιλας..Αλλα τελοσπαντων επειδη καταλαβα ακριβως τι εννοεις αυτος που αφηνει εφαρμογες απο πισω γινονται reload λογω execute για να ελευθερωθει cpu.Και ειδικα σε 10 μερες με ios 13 τα πραγματα θα ειναι μερα με την νυχτα νε αντροιντ!Οσο για το οτι εισαι πιο ελευθερος στο αντροιντ πιστεψε με  xs max jailbreak ειναι 10 χρονια μπροστα τουλαχιστον στα παντα.

Γιατί είσαι πιο μπροστά? ios έχω (iphone SE), αλλά πες μου σε τι είναι πιο μπροστά? Δώσε ένα επιχείρημα και μην την μπαίνεις έτσι στον άλλο.

Πχ ότι το appl store έχει πιο ωραίο UX από το play store, να το δεχτώ. Αυτός πχ είπε πως P30 έχει καλύτερη κάμερα που όντως είναι 3-4 χρόνια πιο μπροστά από την κάμερα στα iphones (δοκιμάσε το zoom). Άρα επιχειρηματολόγησε και ας έχει και android :P

14 ώρες πριν, asorogu1981 είπε

Παιδια κραξτε την! πολυ οσο κραζετε αυτη σας γλενταει και κανει πλακα

 εμένα δυστυχώς με έχει γλεντήσει αρκετά. 2 macbook γρατζουνισμένα και 1 iphone out of the box καινούριο από το εργοστάσιο της γλετζούς.

Αλλά αφού ακόμα δεν υπάρχει κάτι πιο ωραίο θα ξαναπάρω, αν και επιστρέφω ελαφρώς σε windows λόγω surface,  γιατί η  apple μας δουλεύει με το touch στα mac και σας αναγκάζει να πάρετε και ipad για να έχετε touch. Δεν βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί το χρειάζομαι και για άλλη χρήση το ipad, αλλά όποιος δεν το χρειάζεται γιατί να μην έχει touch στο mac...

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Ελπιζω να εχεις μετοχες στην Sammy η σε καποια απο τις πρωτες. Γιατι τετοια καψα για την θεση της apple πρωτη φορα βλεπω.

Ελπιζω να μην εχεις πεσει εξω.

με την apple δεν εχω κανένα μα κανένα θέμα το αντίθετο (η δουλειά μου έχει την ποιο άμεση σχέση με την apple )

εχω όμως μεγαλο θέμα με τους apple fans (οκ τελευταία έχουν γίνει πολύ λιγότεροι ετσι το θέμα αντέχεται) και το ίδιο θέμα εχω με τους xiaomi fan η οποίοι είναι πολύ πολύ χειρότερη σε βαθμό να τους εκτελείς έναν έναν (με την ίδια την xiaomi δεν εχω παραμικρό θέμα προσφέρει αυτό που προσφέρει εκει που πρέπει και το κάνει όσο δυνατόν καλά)
εχω θέμα με τους hardcore fanboys (της κάθε εταιρείας) επειδή τσιγκουνεύονται για ψυχολόγο θα πρέπει να τους ανεχόμαστε........

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2019 στις 9:49 ΜΜ, Stelioa είπε

Ο αλλος λεει για την Ραμ ασχετος πρωτος!μετα λεει για τα πιξελ καμερας ασχετος δευτερος!Σας εχω πει μην κανετε λογαριασμους και πετατε πατατες σε οτι γραφετε;!Ειστε πιο ασχετοι και απο κοκοβιο!Σαπακια εξινος μια ζωη θα σας δινουν με τρυπες στις οθονες κι εσεις θα λετε ινοβατιον!Μην γινεσται πιο λαγκντροιντ αποτι ειστε!Οτι κοροιδευε η σαμι το εχει λουστει!τρυπες στις οθονες σας εκοψε το τζακ και πολλα αλλα!Ολη η γη παλευει για ενα κινητο ολο οθονη!Α ρε προβατα μαυρα κιολας!ζητω τα λαγκντροιντς

Χαιρετώ τον πιο σχετικό χρήστη του ινσομνια! Εύγε!

7 ώρες πριν, bill89 είπε

Πες τα Χρυσόστομε! Ήμουν σε Android από το ~2010 μέχρι το 2016, μετά iPhone, μετά πάλι Android για 6 μήνες, το μετάνιωσα και κατάλαβα ποιο με βολεύει περισσότερο και είμαι τώρα στο 7+ σκεπτόμενος με το δώρο Χριστουγέννων να τσιμπήσω το XR! Ανά έτος είμαι στο ίδιο κόστος είτε με το ένα είτε με το άλλο.

Δεν είναι για όλους το android. Καμία παρεξήγηση. 

8 ώρες πριν, Dellapple είπε

Κοροιδευετε αλλά θα βγάλει κανένα iPhone αλλά note και θα σας πάρει και τα βράκια.... 

Μα έχει πενάκι η Apple δεν έχει?

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tommy^ είπε

Σιγα μην ειναι και σαν 32...

Παρε ενα βιντεακι να δεις τι ειναι τα 4 gb ram της Apple (δες απο το 3:37 και μετα).

 

 

Τελικα τα 32gb της Apple ειναι χειροτερα απο τα 12gb της samsung...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tommy^ είπε

Σιγα μην ειναι και σαν 32...

Παρε ενα βιντεακι να δεις τι ειναι τα 4 gb ram της Apple (δες απο το 3:37 και μετα).

Συγκρίνουμε την τελευταία ναυαρχίδα της Samsung με το περσινό μοντέλο της Apple και κερδίζει το Samsung.

Σιγά την είδηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tommy^ είπε

Σιγα μην ειναι και σαν 32...

Παρε ενα βιντεακι να δεις τι ειναι τα 4 gb ram της Apple (δες απο το 3:37 και μετα).

Δεν υπάρχει User Case που να κάνει χρήση τόσης RAM. Το ποσοστό των ατόμων που θα κάνουν την χρήση που βλέπεις στο βίντεο είναι μικρότερο του 1%. Είναι σαν να λες έχω 8GB RAM στο PC αλλά δεν μπορώ να έχω 200 tabs ανοιχτά στον Chrome. Αν κάνεις τέτοια χρήση πας σε άλλο εξοπλισμό, δεν έχει νόημα να το συζητάς.

Οι περισσότερες εφαρμογές κάνουν reload μόνες τους έτσι κι αλλιώς όπως facebook, instagram για να ενημερώσουν το feed σου. Πολλά παιχνίδια επίσης, ειδικά αυτά που είναι στο διαδίκτυο και σε πετάνε μετά από λίγο άμα έχεις κάνει minimize την εφαρμογή πχ clash of clans. Μικρές εφαρμογές τύπου ένα calculator, δεν έχουν μεγάλο impact και σπάνια κλείνουν και αν κλείσουν δεν σε νοιάζει κιόλας γιατί ανοίγουν σε χρόνο dt έτσι κι αλλιώς.

Επίσης, να θυμηθούμε ότι το Xs βγήκε πριν ένα χρόνο(2018), το S10 πριν 6 μήνες(2019) και το note πριν κάποιες μέρες(2019). Άμα θες σύγκριση πάρε τα S9 και note 9. Πιθανώς λόγω υπερβολικής RAM, το αποτέλεσμα να είναι ίδιο (δεν θυμάμαι και δεν πρόκειται να ψάξω αντίστοιχο) αλλά ελάχιστους ενδιαφέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δεν υπάρχει User Case που να κάνει χρήση τόσης RAM. Το ποσοστό των ατόμων που θα κάνουν την χρήση που βλέπεις στο βίντεο είναι μικρότερο του 1%. Είναι σαν να λες έχω 8GB RAM στο PC αλλά δεν μπορώ να έχω 200 tabs ανοιχτά στον Chrome. Αν κάνεις τέτοια χρήση πας σε άλλο εξοπλισμό, δεν έχει νόημα να το συζητάς.

Οι περισσότερες εφαρμογές κάνουν reload μόνες τους έτσι κι αλλιώς όπως facebook, instagram για να ενημερώσουν το feed σου. Πολλά παιχνίδια επίσης, ειδικά αυτά που είναι στο διαδίκτυο και σε πετάνε μετά από λίγο άμα έχεις κάνει minimize την εφαρμογή πχ clash of clans. Μικρές εφαρμογές τύπου ένα calculator, δεν έχουν μεγάλο impact και σπάνια κλείνουν και αν κλείσουν δεν σε νοιάζει κιόλας γιατί ανοίγουν σε χρόνο dt έτσι κι αλλιώς.

Επίσης, να θυμηθούμε ότι το Xs βγήκε πριν ένα χρόνο(2018), το S10 πριν 6 μήνες(2019) και το note πριν κάποιες μέρες(2019). Άμα θες σύγκριση πάρε τα S9 και note 9. Πιθανώς λόγω υπερβολικής RAM, το αποτέλεσμα να είναι ίδιο (δεν θυμάμαι και δεν πρόκειται να ψάξω αντίστοιχο) αλλά ελάχιστους ενδιαφέρει.

Αρα τώρα η "πανίσχυρη" ραμ της απλ δεν είναι τόσο ισχυρή γιατί είναι 1 χρόνου μοντέλο. 

 

Γελάω με αυτά που γράφετε

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...