Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος ρεύματος?


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tasos19s είπε

Διάβασα τα περισσότερα των μηνυμάτων σας 

Καλά κάνει ο καθένας και πηγαίνει σε όποια εταιρεία θέλει 

Να πω κι εγώ την άποψη μου επειδή είμαι από την μητέρα της παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα και ποια είναι αυτή; 

Πτολεμαϊδα

Τυχαίνει να έχω κάνει 2 φορές με 8μηνη σύμβαση στα ορυχεία με 700€

Επίσης αλλά 3-4 χρόνια πάλι στα ορυχεία σε εργολάβους που μας έχουν απλήρωτους 6-7 μήνες και με μισθό 600€

Δυστυχώς αυτοί που σας κλέβουν δεν είναι ούτε αυτοί που κλέβουν ρεύμα, ούτε οι εργαζόμενοι 'εκει πάνω στην κοζανη', ούτε κάποιος άλλος μικρός 

Οι μεγάλοι καρχαρίες είναι το κράτος που άφησε τους ιδιώτες να αγοράζουν ρεύμα έχοντας μόνο ένα φάκελο.

Δεν παράγουν ρεύμα, δεν έχουν ιδέα πως βγαίνει το κάρβουνο, δεν έχουν ξοδέψει ούτε ένα ευρώ για εξοπλισμό, δεν έχουν δώσει ούτε ένα ευρώ σε απαλλοτριώσεις σε χωριά 800-1000 κατοίκων για να φύγουν από τα σπίτια τους και να γίνει  επέκταση των ορυχείων, δεν έχουν εργαζόμενους που δουλεύουν το καλοκαίρι έξω στην σκόνη με 38 βαθμούς και τον χειμώνα όλως τυχαία πάλι έξω και με -25 

Εμείς τα ζούμε και τα βλέπουμε καθημερινά για αυτό και γνωρίζουμε αρκετά πράγματα. 

Δυστυχώς ο συνθήκες είναι πολύ δύσκολες εκεί που πραγματικά βγαίνει το ρεύμα και οι μισθοί και τα ένσημα να μην πω καμιά κουβέντα(εξαιρέσεις στον κανόνα υπάρχουν παντού για υπαλλήλους που δεν αξίζουν ούτε το μεροκάματο τους) 

Τέλος θα ήθελα να πω ότι ο εξοπλισμός της ΔΕΗ με τα μηχανήματα, συνεργεία, εργοστάσια, καλώδια και λοιπά κοστίζει κάποια τρισεκατομμύρια

Έρχονται αυτοί οι κλέφτες τώρα και πουλάνε ρεύμα χωρίς να έχουν τίποτα. Μόνο κουστούμι και φάκελο. 

Μην τους στηρίζεται. Εσείς πληρώσατε τα προηγούμενα χρόνια με φόρους και λοιπά τον εξοπλισμό και τις επενδύσεις της ΔΕΗ. Τώρα δίνεται το δικαίωμα όλα αυτά τα χρήματα σας να τα πουλάει ενδιάμεσα άλλος;

Το παιχνίδι είναι στημένο πολύ καλά και οι ίδιοι που άφησαν εκατομμύρια χρέη απλήρωτα σε ρεύμα από μεγάλα εργοστάσια και επιχειρήσεις, οι ίδιοι τώρα εμφανίζονται ως εναλλακτικοί πάροχοι και οι ίδιοι θα πάρουν και κομμάτια την ΔΕΗ αλλά δίνοντας μόνο ένα κομμάτι ψωμί για επιχείρηση τρισεκατομμυρίων 

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μωρό,  η ΔΕΗ κάνει συνεχώς αυξήσεις στο ρεύμα και καμία μείωση στους παχυλούς μισθούς της. Δύσκολο να λες σε κάποιον που ήταν πάντα συνεπής στις πληρωμές του να τη στηρίξει τώρα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπάρχει κάποιος εναλλακτικός πάροχος που να μπορείς να βάζεις εσύ μετρήσεις κάθε μήνα ή όχι ; 

Έχω μπερδευτεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, k_w_t είπε

 

ΥΓ. Εχω κολλητο που ο πατερας του δουλευε στην ΔΕΗ. Οταν πεθανε(και κοπηκαν τα προνομια )  πηγε κατευθειαν σε εναλλακτικο!

Τόσα χρόνια που ήταν τσάμπα καθόταν. Τόσα χρόνια που έφαγαν ψωμί από αυτή την εταιρία ήταν καλή. Τώρα να φύγουμε για να γλιτώσουμε 30 ευρώ το μήνα. Ρε ουστ, γι'αυτο πάμε κατά διαόλου. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαβασα τα προηγουμενα ποστ, απλα θελω να πω προσοχη στην ΟΤΣ, γιατι αν δεν υπαρχει ρητη απαλλαγη απο αυτην η δεν αντιστοιχει σε ενα παγιο ποσο η οριο, υπαρχει περιπτωση να υπερκαλυψει το εκαστοτε κερδος απο τη φθηνοτερη κιλοβατωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τελικά υπάρχει κάποιος εναλλακτικός πάροχος που να μπορείς να βάζεις εσύ μετρήσεις κάθε μήνα ή όχι ; 

Έχω μπερδευτεί... 

Όλοι.

Είναι θέμα του ΔΕΔΔΗΕ και όχι του παρόχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ihavetheanswers είπε

Όλοι.

Είναι θέμα του ΔΕΔΔΗΕ και όχι του παρόχου. 

Και στα FAQ γιατί δε το λένε ρε γαμώτο ;

Δηλαδή σε κάθε εναλλακτικό έχω δυνατότητα να καταχωρώ μετρήσεις εγώ κάθε μήνα ; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, user63040 είπε

Εγώ παιδιά είμαι watt and volt στο νέο μου σπίτι.

1. Δεν έτρεξα πουθενά για να κάνω τις διαδικασίες έκτος που συμπλήρωσα ένα έγγραφο, ταυτότητα, μισθωτήριο, λογαριασμό παλιό στο όνομα του ιδιοκτήτη και τα έστειλα με φαξ 

2. Μου ζήτησαν 60 ευρώ εγγύηση

3. Θα μου στέλνουν το λογαριασμό μέσω ταχυδρομείου (χωρίς χρέωση)

4. Μου είπαν ότι θα είναι μηνιαίος ο λογαριασμός 

(ούτε 15 λεπτά δεν μου πήρε όλο αυτό)

ΔΕΗ ΚΟΨΙΜΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ: Έπρεπε να πάω νωρίς νωρίς σε υποκατάστημα δεη (όχι στην πόλη που μένω γιατί έκλεισε και πήγα στη διπλανή πόλη) άρα έχασα χρόνο και χρήματα για καύσιμο, μου ζήτησαν ένα κάρο έγγραφα. Ακόμα δεν μου έχει έρθει ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμός

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: έπρεπε να είχα φύγει χρόνια απο τη ΔΕΗ!!!

Πόσα χρόνια ήσουν στη ΔΕΗ?

Χρειάστηκες πιστοποιητικό καταλληλότητας της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και στα FAQ γιατί δε το λένε ρε γαμώτο ;

Δηλαδή σε κάθε εναλλακτικό έχω δυνατότητα να καταχωρώ μετρήσεις εγώ κάθε μήνα ; 

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

Ανά δίμηνο μπορεί να γίνει η καταμέτρηση. Δηλαδή το ένα δίμηνο δίνεις τα στοιχεία εσύ ηλεκτρονικά στον ΔΕΔΔΗΕ, το επόμενο δίμηνο κάνουν τα συνεργεία καταμέτρηση, εναλλάξ. Είτε είσαι στην ΔΕΗ ή σε εναλλακτικούς. 

Και απλά γίνεται δια 2 η κατανάλωση απ'την στιγμή που έχεις μηνιαίο λογαριασμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

Ανά δίμηνο μπορεί να γίνει η καταμέτρηση. Δηλαδή το ένα δίμηνο δίνεις τα στοιχεία εσύ ηλεκτρονικά στον ΔΕΔΔΗΕ, το επόμενο δίμηνο κάνουν τα συνεργεία καταμέτρηση, εναλλάξ. Είτε είσαι στην ΔΕΗ ή σε εναλλακτικούς. 

Και απλά γίνεται δια 2 η κατανάλωση απ'την στιγμή που έχεις μηνιαίο λογαριασμό.

ΟΚ, αλλά στη ΔΕΗ σου λέει στον εκαθαρριστικό λογαριασμό πότε να βάλεις ένδειξη, στον εναλλακτικό τι ημερομηνία θα βάζεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ΟΚ, αλλά στη ΔΕΗ σου λέει στον εκαθαρριστικό λογαριασμό πότε να βάλεις ένδειξη, στον εναλλακτικό τι ημερομηνία θα βάζεις ;

Αυτό μπορείς να το βρεις στην ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ (στο λινκ που έστειλα) αν απλά γράψεις το αριθμό παροχής. Σου δίνει ένα περιθώριο 5 εργάσιμων να το κάνεις.

Είναι πιθανό να το αναγράφει και ο λογαριασμός του παρόχου βέβαια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Τόσα χρόνια που ήταν τσάμπα καθόταν. Τόσα χρόνια που έφαγαν ψωμί από αυτή την εταιρία ήταν καλή. Τώρα να φύγουμε για να γλιτώσουμε 30 ευρώ το μήνα. Ρε ουστ, γι'αυτο πάμε κατά διαόλου. 

Να σου πω τι παιζει γιατι και εγω τσακωθηκα μαζι μια μερα και μου τα εξηγησε.. 

Ο πατερας του ηταν εναεριτης και επαιζε την ζωη του κορωνα γραμματα καθε μερα.

Το τιμολογιο υπαλληλων τον ειχα βαλει σε καποια συλλογικη συμβαση αντι για καποια αυξηση και τους εκαναν καποια κρατηση.

Ο πατερας του Θεος να τον συγχωρεσει ειχε φαει και πανω απο 60% μειωση στην συνταξη του.

Εχασε και αλλα προνομια που ειχαν οπως δικα τους ιατρεια (τα πηρε το ΙΚΑ) που ειχαν μεχρι οδοντιατρο.

Αλλα ειχαν πολυ μεγαλυτερες κρατησεις απο τους υπολοιπους ΔΥ.

Ειχαν συνεταιρισμο για ρουχα κτλ 

Το κακο ειναι οτι οταν εχτισε το σπιτι του λογο του φτηνου ρευματος που πληρωνε δεν εβαλε καθολου θερμανση και ειχαν ηλ.καλοριφερ.

Τωρα που εφυγε απο την ζωη μεχρι να βαλουν θερμανση αεριου κτλ δεν σκεφτηκε αν τα παιδια του θα μπορουσαν να πληρωνουν 1000€ ρευμα το 4μηνο.

 

ΥΓ Ολοι σαν υπαλληλοι καπου ειχαμε εκπτωση προσωπικου απο καφε μεχρι laptop..

 

 

 

 

37 λεπτά πριν, Neo106 είπε

Δε διαβασα τα προηγουμενα ποστ, απλα θελω να πω προσοχη στην ΟΤΣ, γιατι αν δεν υπαρχει ρητη απαλλαγη απο αυτην η δεν αντιστοιχει σε ενα παγιο ποσο η οριο, υπαρχει περιπτωση να υπερκαλυψει το εκαστοτε κερδος απο τη φθηνοτερη κιλοβατωρα.

Εχω εξηγησει αναλυτικα σε προηγουμενο ποστ πως υπολογιζετε ακριβως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Να σου πω τι παιζει γιατι και εγω τσακωθηκα μαζι μια μερα και μου τα εξηγησε.. 

Ο πατερας του ηταν εναεριτης και επαιζε την ζωη του κορωνα γραμματα καθε μερα.

Το τιμολογιο υπαλληλων τον ειχα βαλει σε καποια συλλογικη συμβαση αντι για καποια αυξηση και τους εκαναν καποια κρατηση.

Ο πατερας του Θεος να τον συγχωρεσει ειχε φαει και πανω απο 60% μειωση στην συνταξη του.

Εχασε και αλλα προνομια που ειχαν οπως δικα τους ιατρεια (τα πηρε το ΙΚΑ) που ειχαν μεχρι οδοντιατρο.

Αλλα ειχαν πολυ μεγαλυτερες κρατησεις απο τους υπολοιπους ΔΥ.

Ειχαν συνεταιρισμο για ρουχα κτλ 

Το κακο ειναι οτι οταν εχτισε το σπιτι του λογο του φτηνου ρευματος που πληρωνε δεν εβαλε καθολου θερμανση και ειχαν ηλ.καλοριφερ.

Τωρα που εφυγε απο την ζωη μεχρι να βαλουν θερμανση αεριου κτλ δεν σκεφτηκε αν τα παιδια του θα μπορουσαν να πληρωνουν 1000€ ρευμα το 4μηνο.

ΥΓ Ολοι σαν υπαλληλοι καπου ειχαμε εκπτωση προσωπικου απο καφε μεχρι laptop..

Σε όλα αυτά που αναφέρεις δεν φταίει η "κακή" ΔΕΗ. Γιατί να γίνω πιονι τους και να παίξω το παιχνίδι τους; σκέψου το λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Σε όλα αυτά που αναφέρεις δεν φταίει η "κακή" ΔΕΗ. Γιατί να γίνω πιονι τους και να παίξω το παιχνίδι τους; σκέψου το λίγο. 

Η αρχη της κατάρρευσης ηταν η ενοποίηση των ταμειων.

Το αποθεματικο απο τις κρατησεις των υπαλληλων της ΔΕΗ πηγε για να σωθουν αλλα ταμεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλοι, η κατάρρευση της ΔΕΗ έχει πολλά μέτωπα και δεν νομίζω  ότι ανήκει στο θέμα. Να μείνουμε στη συζήτηση για τους παρόχους;

Επεξ/σία από newlynx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...