Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tasosmponis είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, εγώ έκανα την φορολογική μου δήλωση για το 2020 την μεγάλη πέμπτη και ο λογιστής με ενημέρωσε ότι είμαι δικαιούχος του επιδόματος ενοικίου. Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις 1. εάν γνωρίζετε πότε το epidomastegasis.gr θα αντλήσει τα οικονομικά στοιχεία της φορολογικής δήλωσης 2020(εισοδήματα 2019) διότι προσπαθώ να κάνω την αίτηση και μου την ακυρώνει αφού αντλεί  τα στοιχεία της φορολογικής δήλωσης του 2019 (εισοδήματα 2018) και 2. στην αίτηση αναφέρει στους λόγους απόρριψης Ο αριθμός παροχής ηλεκτρικού ρεύματος δεν ανήκει σε μέλος του νοικοκυριού  τι αποδεικτικό χρειάζεται να προσκομίσω στον δήμο αφού έχω ξεκινήσει την διαδικασία αλλαγής ονόματος; 

Σχετικά με το 1ο ερώτημα μου γνωρίζει κάποιος κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τότε, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με την ΔΕΗ !!

Δεν έχω γράψει το νούμερο στην αίτηση!!! 

Μου είπαν ότι δεν χρειάζεται για τον πρώτο χρόνο, 1/5 λογικά θα μπορώ να κάνω νέα αίτηση, εκεί θα με αφήσει η αίτηση να βάλω το νούμερο; αυτό δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δεν πρόκειται να αντληθούν τα φορολογικά δεδομένα του 2020 σύντομα. Οπότε μην βιάζεσαι.

Από που το συμπέρανες αυτό και όταν λες δεν πρόκειται σύντομα εννοείς μέχρι να ολοκληρωθεί η υποβολή των φορολογικών δηλώσεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, tasosmponis είπε

Από που το συμπέρανες αυτό και όταν λες δεν πρόκειται σύντομα εννοείς μέχρι να ολοκληρωθεί η υποβολή των φορολογικών δηλώσεων;

Φυσικά. Εάν δεν λήξει επίσημα η προθεσμία υποβολής των νέων φορολογικών, δεν πρόκειται να αντλήσει στοιχεία του 2020.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Φυσικά. Εάν δεν λήξει επίσημα η προθεσμία υποβολής των νέων φορολογικών, δεν πρόκειται να αντλήσει στοιχεία του 2020.

Δεν γνωρίζω από που μπορείς να το λες με τόση σιγουριά άλλα πχ η εφαρμογή για το α21  αντλεί κατευθείαν στοιχειά από την τελευταία φορολογική δήλωση χωρίς να χρειάζεται να τελειώσει η προθεσμία για την υποβολή φορολογικών δηλώσεων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tasosmponis είπε

Δεν γνωρίζω από που μπορείς να το λες με τόση σιγουριά άλλα πχ η εφαρμογή για το α21  αντλεί κατευθείαν στοιχειά από την τελευταία φορολογική δήλωση χωρίς να χρειάζεται να τελειώσει η προθεσμία για την υποβολή φορολογικών δηλώσεων

Λοιπόν επιβεβαιώνω τον ισχυρισμό σου. Μόλις τώρα έλεγξα την περσινή αίτηση για το επίδομα στέγασης που υπέβαλα στα μέσα Ιουλίου. Άντλησε τα στοιχεία του 2019.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, christakos07 είπε

Λοιπόν επιβεβαιώνω τον ισχυρισμό σου. Μόλις τώρα έλεγξα την περσινή αίτηση για το επίδομα στέγασης που υπέβαλα στα μέσα Ιουλίου. Άντλησε τα στοιχεία του 2019.

Δηλαδή προσπαθούσες και πριν τον ιούλιο και δεν σε άφηνε γιατί αντλούσε τα στοιχεία του 2018;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasosmponis είπε

Δηλαδή προσπαθούσες και πριν τον ιούλιο και δεν σε άφηνε γιατί αντλούσε τα στοιχεία του 2018;

Άλλο, το περισυ, άλλο το φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tasosmponis είπε

Δηλαδή προσπαθούσες και πριν τον ιούλιο και δεν σε άφηνε γιατί αντλούσε τα στοιχεία του 2018;

Στην αρχική μου απάντηση έκρινα με βάση την περσινή μου εμπειρία από το κοινωνικό τιμολόγιο, όπου μέχρι τέλη Σεπτέμβρη δεν είχε γίνει διασύνδεση με τα δεδομένα του 2019.

Δεν μπορώ να ξέρω τι συνέβαινε πριν τον Ιούλιο του 2019(τότε ενοικίασα) και έαν η πλατφόρμα της επιδότησης ενοικίου προέβαινε σε άντληση των στοιχείων από την πιο πρόσφατα υποβληθείσα αίτησης ή αυτή του προηγούμενου έτους. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στα μέσα Ιουλίου άντλησε τα στοιχεία που υποβλήθηκαν το 2019.

Δηλαδή, ίσως να έχεις δίκιο στην όλη τοποθέτηση σου. Ενδεχομένως η πλατφόρμα επιδότησης ενοικίου λειτουργεί όπως και αυτή του Α21, εν αντιθέσει με την πλατφόρα του κοινωνικού τιμολογίου.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά και εγώ έκανα  αιτηση και εγκρίθηκε μου τράβηξε τα οικονομικά στοιχεία του 2018, λογικά σε κάνα 3 μηνο θα κάνουν παλι ελέγχω,  Να κάνω μια ερώτηση αλλοδαποι τρίτων χωρών,  πόσα χρόνια πρέπει να έχουν  νόμιμα  στην Ελλάδα γνώριζουμε για να το πάρουν το επίδομα? Γιατί νομίζω άλλαξαν τα κριτήρια. 

Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nik416 είπε

Παιδιά και εγώ έκανα  αιτηση και εγκρίθηκε μου τράβηξε τα οικονομικά στοιχεία του 2018, λογικά σε κάνα 3 μηνο θα κάνουν παλι ελέγχω,  Να κάνω μια ερώτηση αλλοδαποι τρίτων χωρών,  πόσα χρόνια πρέπει να έχουν  νόμιμα  στην Ελλάδα γνώριζουμε για να το πάρουν το επίδομα? Γιατί νομίζω άλλαξαν τα κριτήρια. 

στους ορους και προυποθεσεις γραφει οτι

 ε.Μισθώνουν κατοικία η οποία τους είχε παραχωρηθεί
σε προηγούμενες φορολογικές χρήσεις.

 

μηπως εχεις θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2020 στις 1:44 ΜΜ, greengr21 είπε

στους ορους και προυποθεσεις γραφει οτι

 ε.Μισθώνουν κατοικία η οποία τους είχε παραχωρηθεί
σε προηγούμενες φορολογικές χρήσεις.

μηπως εχεις θεμα?

Εγω δεν εχω θεμα λογο οτι ειμαι ελληνας, απλα θα ηθελα να ξερω ποσα χρόνια πρεπει να εχουν νομιμα με φορολογική δηλωση στην Ελλάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...