Προς το περιεχόμενο

Ταμείο ανεργίας με σπουδές γίνεται, σωστά;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Καταρχάς ποιος μίλησε για επίδομα ανεργίας; 

Αυτό που θέλω να αποδείξω είναι πως βάσει του ίδιου του ΟΑΕΔ, είναι εφικτή η εγγραφή στα μητρώα, φοιτητών που εργάσθηκαν και βρέθηκαν εκτός. Το αν θα πάρει το επίδομα, είναι κάτι άσχετο και εξαρτάται από τη χρονική διάρκεια εργασίας, τα δηλωμένα ένσημα κτλ.

Αυτό δεν εχει να κάνει άμεσα με το αν δικαιούται κάποιος επίδομα ανεργίας να γραφτεί στο μητρώο του ΟΑΕΔ.

Το ένα είναι ζήτημα του ποιος ορίζεται ως άνεργος για την επίσημη μέτρηση της ανεργίας σε μία χώρα και το άλλο ποιός άνεργος δικαιούται επίδομα ανεργίας να γραφτεί στο μητρώο του ΟΑΕΔ.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αυτό δεν εχει να κάνει άμεσα με το αν δικαιούται κάποιος επίδομα ανεργίας να γραφτεί στο μητρώο του ΟΑΕΔ.

Το ένα είναι ζήτημα του ποιος ορίζεται ως άνεργος για την επίσημη μέτρηση της ανεργίας σε μία χώρα και το άλλο ποιός άνεργος δικαιούται επίδομα ανεργίας να γραφτεί στο μητρώο του ΟΑΕΔ.

Δεν είμαι εδώ για να καθορίσω τις προϋποθέσεις ένταξης στην κατηγορία ανεργίας, σε ρεαλιστικές ή μη. 

Ως άνεργος βάσει της παραγράφου απο την σελίδα του ΟΑΕΔ, μπορεί να λογιστεί φοιτητής που είναι διαθέσιμος για εργασία. Είναι σαφές αυτό, ή υπάρχει διαφωνία;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι απλο τι το κουραζετε?

Ειναι αυτο που ειπε ο christakos07 παραπανω .....δουλεψες και εμεινες ανεργος ? Δικαιουσαι καρτα ανεργιας τι τα μπερδευετε τα πραγματα?

 

 

17 λεπτά πριν, paylidis είπε

^αυτο ακριβως

^ευτυχως ή δυστυχως δεν ισχυει αυτό. Φοιτητης ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να εγγραφει στον ΟΑΕΔ ώς ανεργος - το υπεγραφες μαλιστα στην εγγραφη σου στα μητρωα καποτε - πιθανοτατα ακομα και σήμερα!

Ρε φιλε καποιος φοιτητης που δουλευει 2 χρονια(μισθος,ενσυμα,αδειες δηλωμενες κανονικα) και μενει χωρις δουλεια δεν θα παρει καρτα ανεργιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δεν είμαι εδώ για να καθαρίσω τις προϋποθέσεις ένταξης στην κατηγορία ανεργίας, σε ρεαλιστικές ή μη. 

Ως άνεργος βάσει της παραγράφου απο την σελίδα του ΟΑΕΔ, μπορεί να λογιστεί φοιτητής που είναι διαθέσιμος για εργασία. Είναι σαφές αυτό, ή υπάρχει διαφωνία;

Έχω γράψει παραπάνω αυτό που ρωτάς.

Άλλα ας πούμε ότι υπό την έννοια του ορισμού του ανέργου ναι φυσικά μετράται στους ανέργους για το σκοπο της μέτρησης της ανεργίας.

Το ποιός άνεργος καταχωρείται σε ένα μητρώο (που μπορεί θεωρητικά να αφορά υποσύνολο ανέργων) εξαρτάται από αυτόν που κρατά το μητρώο και για ποιο σκοπό το κάνει. Προσωπικά βρισκω λογικό να μην υπάρχει διαφορά αλλά αυτό που λέω, και το οποίο αντιστέκεσαι να καταλάβεις, είναι ότι δεν είναι αυτονόητο αυτό.

Εγώ μάλιστα βρίσκω λογικό να είναι ακόμα πιο ευρύ το φάσμα του πιος φοιτητης θεωρείται άνεργος. Από αυτά που γράφεις λέει ότι ο φαοιτητής θεωρείται άνεργος αν ήταν μέρος της αγοράς εργασίας και βγει μετά. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει δουλέψει ποτέ, γίνει φοιτητής και αρχίζει να ψάχνει μετά για δουλειά δε θεωρείται άνεργος?

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Έχω γράψει παραπάνω αυτό που ρωτάς.

Άλλα ας πούμε ότι υπό την έννοια του ορισμού του ανέργου ναι φυσικά μετράται στους ανέργους για το σκοπο της μέτρησης της ανεργίας.

Το ποιός άνεργος καταχωρείται σε ένα μητρώο (που μπορεί θεωρητικά να αφορά υποσύνολο ανέργων) εξαρτάται από αυτόν που κρατά το μητρώο και για ποιο σκοπό το κάνει. Προσωπικά βρισκω λογικό να μην υπάρχει διαφορά αλλά αυτό που λέω, και το οποίο αντιστέκεσαι να καταλάβεις, είναι ότι δεν είναι αυτονόητο αυτό.

Έχω προσωπικές ενστάσεις για μια άλλη κατηγορία,  τους part-time 3ώρους, που δε δηλώνονται ως άνεργοι. Το γιατί δε δηλώνονται, είναι ζήτημα του νομοθέτη, που ελέγχει το μητρώο των ανέργων. Δε νομοθετώ εγώ, δυστυχώς.

Σε γενικές γραμμές φοιτητής, μη εργαζόμενος, δε μπορεί να λογιστεί ως άνεργος. Είναι σαφέστατο και αποτελεί μια ωραία υποκατηγορία, που θα ανέβαζε τους δείκτες.

Να μην υπάρχει διαφορά σε ποιο ακριβώς;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Έχω γράψει παραπάνω αυτό που ρωτάς.

Άλλα ας πούμε ότι υπό την έννοια του ορισμού του ανέργου ναι φυσικά μετράται στους ανέργους για το σκοπο της μέτρησης της ανεργίας.

Το ποιός άνεργος καταχωρείται σε ένα μητρώο (που μπορεί θεωρητικά να αφορά υποσύνολο ανέργων) εξαρτάται από αυτόν που κρατά το μητρώο και για ποιο σκοπό το κάνει. Προσωπικά βρισκω λογικό να μην υπάρχει διαφορά αλλά αυτό που λέω, και το οποίο αντιστέκεσαι να καταλάβεις, είναι ότι δεν είναι αυτονόητο αυτό

Γιατι τα μπερδευεις?

Δεν ρωταμε πως γινεται η καταμετρηση της ανεργιας στην Ελλαδα αλλα αν ο φοιτητης δικαιουται καρτα ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Να μην υπάρχει διαφορά σε ποιο ακριβώς;

Στο ποιός θεωρείται άνεργος με βάση των ορισμό του κανονισμού με το ποιος έχει δικαίωμα να γραφτεί στο μητρώο.

Βέβαια θα μπορούσε ο ΟΑΕΔ πάντα να κρατά 2 διαφορετικά μητρώα ανάλογα με το τι "είδους" άνεργο θέλει να περιλαμβάνει στο καθένα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DrLo είπε

 

Εγώ μάλιστα βρίσκω λογικό να είναι ακόμα πιο ευρύ το φάσμα του πιος φοιτητης θεωρείται άνεργος. Από αυτά που γράφεις λέει ότι ο φαοιτητής θεωρείται άνεργος αν ήταν μέρος της αγοράς εργασίας και βγει μετά. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει δουλέψει ποτέ, γίνει φοιτητής και αρχίζει να ψάχνει μετά για δουλειά δε θεωρείται άνεργος?

Που ακριβώς ορίζεται πότε πρέπει να ενταχθεί και να απενταχθεί, από την αγορά εργασίας;

Βρες μου το σημείο σε παρακαλώ και παραδίδομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gate6 είπε

Γιατι τα μπερδευεις?

Δεν ρωταμε πως γινεται η καταμετρηση της ανεργιας στην Ελλαδα αλλα αν ο φοιτητης δικαιουται καρτα ανεργιας.

ώχου, κουράστικα.

Ναι εντάξει έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Στο ποιός θεωρείται άνεργος με βάση των ορισμό του κανονισμού με το ποιος έχει δικαίωμα να γραφτεί στο μητρώο.

Βέβαια θα μπορούσε ο ΟΑΕΔ πάντα να κρατά 2 διαφορετικά μητρώα ανάλογα με το τι "είδους" άνεργο θέλει να περιλαμβάνει στο καθένα.

Μα δεν έχω διαφωνία σε αυτό. Προσωπικά μπορεί να πιστεύω ότι όλοι οι φοιτητές πρέπει να δικαιούνται επιδόματα, είτε ανεργίας, είτε από κρατικό φορέα. 

Είναι άσχετο με τα υπόλοιπα και αποτελεί προσωπική πεποίθηση.

Εδώ γίνεται αναφορά σε κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Που ακριβώς ορίζεται πότε πρέπει να ενταχθεί και να απενταχθεί, από την αγορά εργασίας;

Βρες μου το σημείο σε παρακαλώ και παραδίδομαι. 

image.png.2706a319946ef2514400c70905370cdb.png

 

έτσι όπως το γράφει αυτός παραπάνω ο φαοιτητής που ψάχνει 1η φορά να βρει δουλειά (είναι δηλαδή διαθέσιμος) δε θεωρειται άνεργος.

 

 

4 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Μα δεν έχω διαφωνία σε αυτό. Προσωπικά μπορεί να πιστεύω ότι όλοι οι φοιτητές πρέπει να δικαιούνται επιδόματα, είτε ανεργίας, είτε από κρατικό φορέα. 

Είναι άσχετο με τα υπόλοιπα και αποτελεί προσωπική πεποίθηση.

Εδώ γίνεται αναφορά σε κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Δεν είπα ότι διαφωνούμε σε κάτι τρομερά σημαντικό.

Στην ουσία συμφωνούμε απλά σου επισημαίνω μια λεπτομέρεια.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DrLo είπε

image.png.2706a319946ef2514400c70905370cdb.png

Δεν είπα ότι διαφωνούμε σε κάτι τρομερά σημαντικό.

Στην ουσία συμφωνούμε απλά σου επισημαίνω μια λεπτομέρεια.

Δεν προσδιορίζεται καμία χρονική στιγμή. Δεν αναφέρει ότι πρέπει να απασχολείται στην αγορά εργασίας, πριν την εκκίνηση των σπουδών. 

Οποιαδήποτε στιγμή κατά τη διάρκεια των φοιτητικών σου δικαιωμάτων, μπορείς να απασχοληθείς και να βρεθείς εκτός εργασίας.

 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δεν προσδιορίζεται καμία χρονική στιγμή. Δεν αναφέρει ότι πρέπει να απασχολείται στην αγορά εργασίας, πριν την εκκίνηση των σπουδών. 

Οποιαδήποτε στιγμή κατά τη διάρκεια των φοιτητικών σου δικαιωμάτων, μπορείς να απασχοληθείς και να βρεθείς εκτός εργασίας.

Δε με καταλαβαίνεις. Δε λέω πριν/μετά την εκκίνηση σπουδών.

ξεχνάμε τις σπουδές.

Ο ορισμός λέει ουσιαστικά "άνεργος είναι αυτός που ψάχνει δουλειά και παρόλα αυτά δεν εχει"

και έχει από κάτω πράγματα που "αποδεικνύουν" ότι όντως ψάχνει.

τελεία.

..

το παραπάνω κείμενο (το screenshot) λέει ότι ο φοιτητής πρέπει πρώτα να έχει απασχοληθεί και μετά να βρεθεί εκτός ΟΠΟΤΕ θεωρείτε ότι είναι διαθέσιμος. Σύμφωνα με τα περιορισμένα ελληνικά μου αυτό σημαίνει ότι το στοιχείο που δείχνει ότι είναι "διαθέσιμος για εγασία" είναι ότι πριν (κάποια στιγμή, πριν μετά την εκκίνηση δε έχει να κάνει) δουλευε και απεντάχθηκε. Αυτό είναι κάτι πιο "στενό", καταλαβαίνω, από τον γενικό ορισμό. Δεν καταλαβαίνεις το ίδιο ;

.

Anyway

το κουρασαμε.

 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε με καταλαβαίνεις. Δε λέω πριν/μετά την εκκίνηση σπουδών.

ξεχνάμε τις σπουδές.

Ο ορισμός λέει ουσιαστικά "άνεργος είναι αυτός που ψάχνει δουλειά και παρόλα αυτά δεν εχει"

και έχει από κάτω πράγματα που "αποδεικνύουν" ότι όντως ψάχνει.

τελεία.

..

το παραπάνω κείμενο (το screenshot) λέει ότι ο φοιτητής πρέπει πρώτα να έχει απασχοληθεί και μετά να βρεθεί εκτός ΟΠΟΤΕ θεωρείτε ότι είναι διαθέσιμος. Σύμφωνα με τα περιορισμένα ελληνικά μου αυτό σημαίνει ότι το στοιχείο που δείχνει ότι είναι "διαθέσιμος για εγασία" είναι ότι πριν (κάποια στιγμή, πριν μετά την εκκίνηση δε έχει να κάνει) δουλευε και απεντάχθηκε. Αυτό είναι κάτι πιο "στενό", καταλαβαίνω, από τον γενικό ορισμό. Δεν καταλαβαίνεις το ίδιο ;

.

Anyway

το κουρασαμε.

Δε σε προλαβαίνω, γιατί διορθώνεις τα μηνύματα σου. Ναι φοιτητής που ψάχνει για πρώτη φορά δουλειά, δε θεωρείται άνεργος.  

Η ανεργία προυποθέτει κατάστασης "διαθεσιμότητας εργασίας", δηλαδή αυτό που έκανες αναφορά(κάποια στιγμή, κάπου,κάποτε, εντός, εκτός και επί τα αυτά των σπουδών). Έτσι ορίζεται από τον ΟΑΕΔ, η διαθεσιμότητα εργασίας.

Είναι σαφέστατο, παρόλο που περιορίζει την πλειοψηφία των φοιτητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, DrLo είπε

το παραπάνω κείμενο (το screenshot) λέει ότι ο φοιτητής πρέπει πρώτα να έχει απασχοληθεί και μετά να βρεθεί εκτός ΟΠΟΤΕ θεωρείτε ότι είναι διαθέσιμος. σύμφωνα με τα περιορισμένα ελληνικά μου αυτό σημαίνει ότι το στοιχείο που δείχνει ότι είναι "διαθέσιμος για εγασία" είναι ότι πριν (κάποια στιγμή, πριν μετά την εκκίνηση δε έχει να κάνει) δουλευε και απεντάχθηκε. Αυτό είναι κάτι πιο "στενό", καταλαβαίνω, από τον γενικό ορισμό. Δεν καταλαβαίνεις το ίδιο ;

.

Anyway

το κουρασαμε.

Μισό λεπτό!

Διδάσκω σε ΙΕΚ. 

Τα ΜΙΣΑ+ από τα παιδιά ηλικίας 18+ που σπουδάζουν σε ΙΕΚ, ΔΕΝ έχουν εργαστεί ΠΟΤΕ στο παρελθόν, και όμως έχουν πάει στον ΟΑΕΔ και έχουν βγάλει κάρτα ανεργίας ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ (που φυσικά δεν δικαιουνται), αλλά για τα υπόλοιπα προτερήματα που υπάρχουν. Τα άλλα μισά, απλά δεν έχουν ασχοληθεί και δεν έχουν κάρτα. 

Πώς το έχουν καταφέρει αυτό, αφού σπουδάζουν? ΑΠΛΟ.

Πάνε και εγγράφονται στον ΟΑΕΔ ΠΡΙΝ ξεκινήσουν τις σπουδές στο ΙΕΚ, και μετά απλά ανανεώνουν ΧΩΡΙΣ να αναφέρουν ότι σπουδάζουν έστω σε ΙΕΚ.

Αυτό από προσωπική εμπειρία ενασχόλησης με νέους 18+ εδώ και 4 χρόνια....

Προφανώς υπάρχει τρύπα στο σύστημα.. αφού όλοι οι σπουδαστές ακόμα και ιδιωτικών ΙΕΚ, δηλώνονται κανονικά στο υπουργείο παιδείας, άρα θεωρητικά ο ΟΑΕΔ θα μπορούσε να ήξερε ποιός πραγματικά δικαιούται ή όχι. 

Νομίζω η διευκρίνηση μου αυτή λήγει τη συζήτηση για τις απορίες που αναφέρθηκαν από πάνω.

Επαναλαμβάνω επειδή πολλοί τα μπερδεύουν. ΔΕΝ αναφέρομαι σε ΕΠΙΔΟΜΑ. Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στην κάρτα ανεργίας και τίποτα άλλο.

 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...