Προς το περιεχόμενο

Τα κορυφαία iPhone 11 Pro και iPhone 11 Pro Max διαθέτουν τριπλή κύρια κάμερα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, JcD είπε

Τα iphonia δεν έχουν κοκκινοπρασινίλες κλπ στις οθόνες?

Κοίτα δεν μπορώ να ορκιστώ ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αλλά τουλάχιστον σε όσα έχω δει σε Apple Store κτλ μαζί με το δικό μου, όλα λειτουργούν και φαίνονται όπως πρέπει. Απλώς θυμίσου να απενεργοποιήσεις το True Tone αν τελικά αποφασίσεις να το αγοράσεις. Όλες οι συσκευές το έχουν ενεργοποιημένο από default και πιθανώς να δεις κιτρινίλα σε όλες όσες είναι σε μαγαζιά. Είναι ενα απλό on-off setting όμως που δεν χρειάζεται να το φοβάσαι.

Το καλό με τα iPhones είναι ότι γίνεται μεγάλη προσπάθεια για σωστό calibration στο εργοστάσιο οπότε οι πιθανότητες να πάρεις κάτι που δεν θα φένεται σωστά είναι περιορισμένες.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2019 στις 2:37 ΜΜ, cpgr είπε

Ναι εγω μιλαω σε αλλο εππιπεδο, μπορει να τη ξεπερναει οσο θες και μπραβο της αλλα οχι στο 100% των περιπτωσεων...εκει ειναι το προβλημα..Oποτε για μενα o φακος θα ειναι παντα μπροστα..το αν εχει η google ή η απλ καλυτερη επεξεργασια δεν εχει και πολυ σημασια παρε οτι σου αρεσει περισσοτερο.. ειναι αστεια η ποιοτητα για να κατσεις να ασχοληθεις παραπανω..

Επισης παντα ο φωτογραφος ξερει πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε Software και ΑΙ πως και τι πρεπει να τραβηξει...τωρα αν μιλαμε για καθημερινα snapshοts και για ατομα μη σχετικα με φωτογραφια ναι καλοδεχουμενο γιατι σου κερδιζει χρονο και ισως μπορεις να μαθεις απο αυτο..αλλα μεχρι εκει φτανουν τα προσοντα της... 

Οχι, ο φακός δεν είναι πάντα καλύτερος από το software. Η ποιότητα δεν είναι καθόλου αστεία όσον αφορά το αποτέλεσμα.

Παράδειγμα: προσπάθησε να τραβήξεις φωτό το βράδυ με ζουμ. Το κινητό με την telephoto θα βγάλει πολύ χειρότερη φωτό μέσα στο noise, ενώ το pixel με το super res zoom θα έχει καλύτερη φωτό. 

Τέλος, οι φωτογραφικές των κινητών δεν είναι DSLR και έχουν πολύ περιορισμένες hardware δυνατότητες. Οπότε, είτε τραβήξει φωτό στο auto ένας επαγγελματίας είτε ένας που δεν ξέρει και πολλά, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Επεξ/σία από Runman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis13 είπε

Δεν εχουν ανοιξει ακομα οι παραγγελιες ,μονο φορμες με δηλωση ενδιαφεροντος προς το παρον .Απλα ενημερωνω.

Ίσως επειδή δεν είμαστε στο πρώτο κύμα παραδόσεων. 

Εγώ το σκέφτομαι αν θα το πάρω και αμφιταλαντευομαι. Έχω φύγει από την Apple σχεδόν δύο χρόνια, αλλά θέλω να ξαναγυρίσω. Απλά θεωρώ ότι η συσκευή που θα βγει του χρόνου, όπως φημολογείται, θα αλλάξει πολλά πράγματα και ίσως δεν είναι καλή κίνηση να προχωρήσω σε αγορά φέτος. Το note 9 που έχω τωρα άνετα βγάζει άλλο ένα χρόνο. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και τα ίδια,καμία διαφορά δε βλέπω από το iPhone X, XS,XS MAX.. Δεν υπάρχει λόγος αλλαγής από Χ και πάνω .  Προσωπικά απ όλες τις επιλογές value for money ειδικά τώρα που θα έχει πέσει η τιμή περισσότερο είναι το XR. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Ίσως επειδή δεν είμαστε στο πρώτο κύμα παραδόσεων. 

Εγώ το σκέφτομαι αν θα το πάρω και αμφιταλαντευομαι. Έχω φύγει από την Apple σχεδόν δύο χρόνια, αλλά θέλω να ξαναγυρίσω. Απλά θεωρώ ότι η συσκευή που θα βγει του χρόνου, όπως φημολογείται, θα αλλάξει πολλά πράγματα και ίσως δεν είναι καλή κίνηση να προχωρήσω σε αγορά φέτος. Το note 9 που έχω τωρα άνετα βγάζει άλλο ένα χρόνο. Τι λέτε;

Ναι λογικο που δεν ειμαστε στο πρωτο κυμα .

Αυτο εσυ το ξερεις τι να σου πουμε εμεις ολα σχετικα ειναι .

Εγω με το ζορι κραταω 2 χρονια μια συσκευη (με μονη εξαιρεση την αγορα του Χ ston 1  χρονο  )   δλδ εξαντλω τα ορια της υπομονης μου χαχαχα .Οποτε φετος θα παω  απο το Χ  στο Pro Max .Αλλος τα κραταει 5 χρονια και αλλος τα παντρευεται .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Ίσως επειδή δεν είμαστε στο πρώτο κύμα παραδόσεων. 

Εγώ το σκέφτομαι αν θα το πάρω και αμφιταλαντευομαι. Έχω φύγει από την Apple σχεδόν δύο χρόνια, αλλά θέλω να ξαναγυρίσω. Απλά θεωρώ ότι η συσκευή που θα βγει του χρόνου, όπως φημολογείται, θα αλλάξει πολλά πράγματα και ίσως δεν είναι καλή κίνηση να προχωρήσω σε αγορά φέτος. Το note 9 που έχω τωρα άνετα βγάζει άλλο ένα χρόνο. Τι λέτε;

Μπορεις να αγορασεις ενα iphone xr ή καποιο xs max/11ρι 64gb(κοινως να μην πας στα ακριβα pro μοντελα),και να γλυτωσεις χρηματα για τα iphone του χρονου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Runman είπε

Οχι, ο φακός δεν είναι πάντα καλύτερος από το software. Η ποιότητα δεν είναι καθόλου αστεία όσον αφορά το αποτέλεσμα.

Παράδειγμα: προσπάθησε να τραβήξεις φωτό το βράδυ με ζουμ. Το κινητό με την telephoto θα βγάλει πολύ χειρότερη φωτό μέσα στο noise, ενώ το pixel με το super res zoom θα έχει καλύτερη φωτό. 

Τέλος, οι φωτογραφικές των κινητών δεν είναι DSLR και έχουν πολύ περιορισμένες hardware δυνατότητες. Οπότε, είτε τραβήξει φωτό στο auto ένας επαγγελματίας είτε ένας που δεν ξέρει και πολλά, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Διαφωνω καθετα.. ο φακος διαχειριζεται το ιδιο το φως με φυσικο τροπο ..ποιο software φτιαγμενο απο ανθρωπινο χερι ειναι τοσο καλο, ωστε να κανει το ιδιο? κανενα ξεκαθαρα...μπορεις να βελτιωσεις το αποτελεσμα αλλα ο καλος φακος δε ξεπερνιεται απο εναν λιγοτερο καλο οτι κωδικα και να γραψεις...

Η ποιοτητα μπορει να μην ειναι αστεια, αλλα εχει παρα πολλους περιορισμους που θα το κρατησουν πισω στις περισσοτερες των περιπτωσεων σε σχεση με μια καλη καμερα..

Μπορεις να τραβηξεις την ιδια φωτο που τραβαει το πιξελ με οποιοδηποτε κιν. με τηλεφακο και να κερδισεις και την επιπλεον ποιοτητα του φακου..απλα θα σου παρει παραπανω χρονο στο pc ενω το πιξελ το κανει σε 1sec. Για καποιο λογο βαζουν ολοι τηλεφακους και δεν χρησιμοποιουν το τρικ της google..

H διαφορα του επαγγελματια απο τον απλο χρηστη ειναι οτι ο 1ος θα εκμεταλευτει οτιδηποτε μπορει (απο το να μην τραβηξει auto μεχρι το composition κλπ) προς οφελος της καλυτερης φωτο ενω ο 2ος θα αρκεστει σε ενα auto συστημα που θα "σκεφτει" για αυτον....μαντεψε ποιος ειναι ποιο εξυπνος..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, cpgr είπε

Διαφωνω καθετα.. ο φακος διαχειριζεται το ιδιο το φως με φυσικο τροπο ..ποιο software φτιαγμενο απο ανθρωπινο χερι ειναι τοσο καλο, ωστε να κανει το ιδιο? κανενα ξεκαθαρα...μπορεις να βελτιωσεις το αποτελεσμα αλλα ο καλος φακος δε ξεπερνιεται απο εναν λιγοτερο καλο οτι κωδικα και να γραψεις...

Η ποιοτητα μπορει να μην ειναι αστεια, αλλα εχει παρα πολλους περιορισμους που θα το κρατησουν πισω στις περισσοτερες των περιπτωσεων σε σχεση με μια καλη καμερα..

Μπορεις να τραβηξεις την ιδια φωτο που τραβαει το πιξελ με οποιοδηποτε κιν. με τηλεφακο και να κερδισεις και την επιπλεον ποιοτητα του φακου..απλα θα σου παρει παραπανω χρονο στο pc ενω το πιξελ το κανει σε 1sec. Για καποιο λογο βαζουν ολοι τηλεφακους και δεν χρησιμοποιουν το τρικ της google..

H διαφορα του επαγγελματια απο τον απλο χρηστη ειναι οτι ο 1ος θα εκμεταλευτει οτιδηποτε μπορει (απο το να μην τραβηξει auto μεχρι το composition κλπ) προς οφελος της καλυτερης φωτο ενω ο 2ος θα αρκεστει σε ενα auto συστημα που θα "σκεφτει" για αυτον....μαντεψε ποιος ειναι ποιο εξυπνος..

Φίλε μου, απλά τραβα μια φωτό με ζουμ το βράδυ πχ με ένα mate 20 pro που εχει telephoto και τραβα και μια αντίστοιχη σε ζουμ με ένα pixel και δες τα αποτελέσματα μόνος σου. 

Δε μιλάω θεωρητικά , αλλα πρακτικά. Επίσης φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να κάνει το software ακόμα και με "για τα μπάζα" hardware στα κινητά που μιλάμε, οπότε σε παραπεμπω να δοκιμάσεις ένα pixel  μερα νύχτα , σε οποιες συνθήκες θέλεις. Μετά ξαναμιλαμε, καθώς θα δεις ότι όλα όσα λες αναιρούνται. 

 

Επεξ/σία από Runman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2019 στις 7:06 ΜΜ, Jimmy08 είπε

Ίσως επειδή δεν είμαστε στο πρώτο κύμα παραδόσεων. 

Εγώ το σκέφτομαι αν θα το πάρω και αμφιταλαντευομαι. Έχω φύγει από την Apple σχεδόν δύο χρόνια, αλλά θέλω να ξαναγυρίσω. Απλά θεωρώ ότι η συσκευή που θα βγει του χρόνου, όπως φημολογείται, θα αλλάξει πολλά πράγματα και ίσως δεν είναι καλή κίνηση να προχωρήσω σε αγορά φέτος. Το note 9 που έχω τωρα άνετα βγάζει άλλο ένα χρόνο. Τι λέτε;

Εγώ τρία χρόνια και ομολογώ ότι ξυνομαι στην γκλιτσα του τσομπανη δεδομένου ότι όπως και πριν από τρία χρόνια έτσι και τώρα θα πάρω όλο το οικοσύστημα με ότι συνεπάγεται από αυτό ,πάντως αυτό ότι του χρόνο θα έρθει κάτι μαγικό το ακούω χρόνια και το note.  σου μπορεί να την βγάλει και 3 χρόνια τι σημαίνει αυτό?αν σου έκατσε στο μάτι προχωρά ,άποψη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dream21 είπε

Μετά το σουσουρο που της έκαναν Huawei & Google όλη τη χρονιά πέρυσι, αναγκάστηκε να βάλει σοβαρό night mode ;)

Tα πρώτα δείγματα δείχνουν ότι είναι καλό , χωρίς να φτάνει αυτό της Google (λόγω ελλείψης deep fusion), αλλά είναι σε καλό δρόμο. 

Στα μείον, το αυτόματο του πράγματος και η έλλειψη στην μπροστινή κάμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

4000mAh μπαταρία με το iOS = Full 1 μέρα χαλαρααααα

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dream21 είπε

 

12 ώρες πριν, Fulgore είπε

Δεν παιρνανε οι μερες ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...