Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/7/2022 στις 12:40 ΜΜ, CarlitoGR είπε

Η μπαταρία είναι μέσα στον σκελετό.

Όχι πληρώνεις 800€ στο πλαίσιο και μετά σου επιστρέφει το 40% από τα 800 μείον το 24% του Φ.Π.Α.

800-40% =480? Το φπα 24% με τι τρόπο το αφαιρεις; Με τιμολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, highpriest είπε

Έχοντας οδηγήσει και χειροποίητο με μόλις 500watt όμως με χειρόγκαζο, αλλά και test ride σε νόμιμο 250watt μόνο με υποβοήθηση χωρίς γκάζι, είναι η μέρα με τη νύχτα. Το 250άρι είναι πρακτικά ποδήλατο που αν χρειαστεί είναι σαν να έχεις κάποιον να σε τραβάει. Εκει που θα πήγαινες στην ευθεία με 10 χλμ/ώρα , πας 20χλμ/ώρα  με την ίδια δύναμη που βάζεις. Στα 25χλμ/ωρα σταματάει να σε βοηθάει.

Αυτά με το γκαζάκι όμως και τους μεγαλύτερους κινητήρες προσωπικά τα θεωρώ πιο VFM. Δεν είναι πως γίνονται μηχανάκια, παλι ποδήλατα είναι. Ούτε και οι ταχύτητες που αναπτύσουν είναι εξωπραγματικές αν δεν ανέβεις πάνω απο 1000 watt. Αλλά πλέον οι ανηφόρες γίνονται παιχνίδι και αν τύχει και δεν μπορείς να κάνεις πετάλι (πχ χτύπησες το πόδι σου, ή απλά κόπηκε η αλυσίδα), θα σε πάνε κούτσα κούτσα με 15-25χλμ/ώρα μόνο με γκαζάκι στο σπίτι σου. Τα νόμιμα αν κοπεί η αλυσίδα δεν κάνεις πετάλι, και αν δεν κάνεις πετάλι, δεν έχεις ηλεκτροκινητήρα.

 

Προσοχή, δεν μειώνω τα νόμιμα 250άρια που πραγματικά προσφέρουν υποβοήθηση και φαίνεται. Απλά θεωρώ πως για αυτό που προσφέρουν είναι πανάκριβα. Τα φτηνά έχουν πολύ φτηνά περιφερειακά και δεν τα βάζω καν στην εξίσωση.

Με ένα κιτάκι 600-700 ευρώ κάνεις το παλιό σου ποδηλατάκι τούμπανο με επώνυμα μέρη.

 

Αναφορά σε κείμενο

Οι άλλοι όμως που θα πάνε σε ποδήλατο κανονικού μεγέθους έτοιμο με 250 watt στα 1200-1400 ευρώ, ίσως να έχουν μια καλύτερη επιλογή αγοράζοντας ένα ποιοτικό ποδήλατό στα 600 ευρώ και έναν δυνατό κινητήρα άλλα τόσα. Με τα ίδια λεφτά θα έχουν και ποιο ποιοτικό ποδήλατο αλλά και δυνατότερο και ίσως και πιο επώνυμο κινητήρα και μπαταρία.

Σε κάποιες χώρες πάντως οι νόμοι (και κυρίως η εφαρμογή των) είναι ιδιαίτερα αυστηροί, για αυτό και τα "μικρά" πουλάνε τόσο.
Εάν πας σε καταστάσεις με χειρόγκαζο (ή/και πάνω από 25km/h, 250W) είσαι υποχρεωμένος να το δηλώσεις ως μηχανή και να πληρώσεις φόρους/εισφορές/εφορία. Το οποίο πονάει και γραφειοκρατικά και στην τσέπη.
Αυτό ισχύει εδώ Σουηδία και από ότι ξέρω είναι νομοθεσία της ΕΕ.
Μοντιές σαν αυτές που προτείνεις είναι τελείως παράνομες (εάν τις θέλεις για όχημα που μπορείς να κυκλοφορήσεις σε δημόσιο δρόμο).
Βάλε και ότι καμία εταιρία δεν θα σε ασφαλίσει.
Πέρα του ότι το εργοστασιακό συνήθως >>> ad hoc μοντιες από θέμα ασφάλειας κατασκευής/ποιότητας.

Φυσικά στην Ελλάδα του "ότι θέλω κάνω" και η Τροχαία πετάει αητό, τέτοια θέματα είναι οδοντόκρεμες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , όντας καινούργιος στην όλη φάση , ενδιαφέρομαι να μάθω /βρω μέσω επιδότησης ενα ηλεκτρικό ποδήλατο μεχρι 600-800 ευρώ. Πρώτον, πρεπει να προσέξω κατι ως προς τα κιλά ύψος ? Είμαι 1,87 94 κιλά. Δεύτερον γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί με κομπλέ τιμές Πειραιά και γύρω περίχωρα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dynamics είπε

800-40% =480? Το φπα 24% με τι τρόπο το αφαιρεις; Με τιμολόγιο;

Λοιπόν είναι 812-24%*812=617,12€ άρα η επιδότηση σου βγαίνει 617,12*40%=246,8€ άρα θα πληρώσεις κάτι λιγότερο από  812-246,8=565,2€ καθώς η πράξη για το φ.π.α είναι στο περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πειρμενω επιδότηση από το Μάρτιο που εγινε υποβολη  με επιτυχία καθώς 1η απόπειρα είχε γίνει το 20 που το αγόρασα και επειδή κάτι έλειπε και δεν με.ενημερωσαν ποτέ δεν είχε γίνει οριστικη.  Από Μάρτιο περιμένω επιδότηση κι ακόμη τίποτα. Έχω ελπίδες η μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω φίλε κ εγώ έκανα πριν λίγες μέρες κ από όσα έχω ακούσει με έχει πιάσει άγχος.....ελπίζω να δουλέψει το πράγμα λίγο πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kathytherion είπε

Πειρμενω επιδότηση από το Μάρτιο που εγινε υποβολη  με επιτυχία καθώς 1η απόπειρα είχε γίνει το 20 που το αγόρασα και επειδή κάτι έλειπε και δεν με.ενημερωσαν ποτέ δεν είχε γίνει οριστικη.  Από Μάρτιο περιμένω επιδότηση κι ακόμη τίποτα. Έχω ελπίδες η μπα?

ξέρουμε περίπου πόσο καιρό κάνουν για να εγκρίνουν τουλάχιστον την επιδότηση??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2022 στις 2:30 ΜΜ, CarlitoGR είπε

Λοιπόν είναι 812-24%*812=617,12€ άρα η επιδότηση σου βγαίνει 617,12*40%=246,8€ άρα θα πληρώσεις κάτι λιγότερο από  812-246,8=565,2€ καθώς η πράξη για το φ.π.α είναι στο περίπου.

Δεν ειναι 812-24% ... Είναι 812/1.24=654. Η τιμη χωρις φπα ειναι το 100% και η τιμή με φπα ειναι το 124%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tonyz21 είπε

Δεν ειναι 812-24% ... Είναι 812/1.24=654. Η τιμη χωρις φπα ειναι το 100% και η τιμή με φπα ειναι το 124%.

 

 

Στις 29/7/2022 στις 2:30 ΜΜ, CarlitoGR είπε

Λοιπόν είναι 812-2....................... καθώς η πράξη για το φ.π.α είναι στο περίπου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Λοιπόν είναι 812-2....................... καθώς η πράξη για το φ.π.α είναι στο περίπου.

 

 

Well τωρα την ξέρεις και ακριβώς

 

Επεξ/σία από tonyz21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας!

Σκέφτομαι να αγοράσω ηλεκτρικό ποδήλατο με το κινούμαι ηλεκτρικά 2 με κάτι χρήματα που έχω στην άκρη.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι όρια υπάρχουν στο ποσό αγοράς με βάση το εισόδημά μου, δλδ που να μην με ρωτήσει το κράτος πόθεν έσχες.

Αν ας πούμε εγώ έχω φορολογική περίπου 5k, μπορώ ας πούμε να πάρω ένα ποδήλατο με 2.5k - 3.5k;
Θα μου ζητήσει το κράτος τεκμήρια;
Βλέπω ότι στα δικαιολογητικά ζητάνε και Ε1.
Αν ξέρει κάποιος από λογιστικά ας μας πει.

Καλά δεν μιλάμε για τα δισεκατομμύρια, αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 11:11 ΜΜ, philos είπε

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι όρια υπάρχουν στο ποσό αγοράς με βάση το εισόδημά μου, δλδ που να μην με ρωτήσει το κράτος πόθεν έσχες. ...

Από όσο γνωρίζω, δεν υπάρχουν τέτοια κριτήρια, όλοι μπορούν να πάρουν. Κάποια δικαιολογητικά είναι για να βεβαιωθούν πως δεν χρωστάς στο κράτος.

Αν θες να στο απαντήσουν και επίσημα, στη νέα ιστοσελίδα (κινούμαι ηλεκτρικά 2) έχει μια επίσημη φόρμα που καταθέτεις ερώτηση και σου απαντούν εντός λίγων ημερών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά, ναι, δεν υπάρχει θέμα το έψαξα εκτενώς κι εγώ :)

Μερικές ερωτήσεις επί των ηλεκτρικών ποδηλάτων:

1. Με ύψος 1.85 και καβάλο 83cm τι μέγεθος προτείνετε σε Cube e-bikes;

Θέλω το ποδήλατο άνετο γιατί από μικρός έκανα σε μεγάλα ποδήλατα. Το ιδανικό για εμένα από κάτι calculators που δοκίμασα είναι το (56 με) 58 (η Cube δίνει 54 - 58 - 62), αλλά είχα μια σκέψη μήπως αγόραζα το 62.

2. Ξέρετε αν κάπου εντός Αττικής μπορούμε να δοκιμάσουμε ή να νοικιάσουμε ηλεκτρικά ποδήλατα της Cube για δοκιμή;

3. Πιστεύετε ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σε σταματήσουν κλέφτες στο δρόμο αν δουν το ακριβό ποδήλατο και να σε κλέψουν; Γενικά δεν πολυκυκλοφορούν στην Αθήνα, στο μετρό και γενικά στο δρόμο πολύ ακριβά ποδήλατα. Για τα παρκαρισμένα δε το συζητώ, γίνεται της τρελής το κλέψιμο (που πολλοί το έχουν και "χόμπι"), η απορία μου αφορά το να σε κλέψουν καθ'οδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, philos είπε

η απορία μου αφορά το να σε κλέψουν καθ'οδόν

Απίθανο..

21 λεπτά πριν, philos είπε

Για τα παρκαρισμένα δε το συζητώ, γίνεται της τρελής το κλέψιμο (που πολλοί το έχουν και "χόμπι"),

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό https://www.plaisio.gr/smart-tech-gadgets/ilektrokinisi/ilektrika-podilata/egoboo-e-treck-grey-ilektriko-podilato_3776565 

Βλέπω ότι έχει 6 ταχύτητες ενώ τα άλλα έχουν 21. Επίσης δεν ξέρω τι ροπή έχει. Είχα οδηγήσει ένα ποδήλατο ideal το οποίο είχε ελάχιστη υποβοήθηση και ένα o2feel το οποίο ήταν πραγματικά σαν μηχανάκι. Το ποδήλατο egoboo e treck είναι καλή τιμή επειδή θα κάνω καθημερινά διαδρομή με  μεγάλη ανηφόρα 1,5 χιλιόμετρο με αυτά χαρακτηριστικά  με καλύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...