Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, batig0al said:

Δεν σε καταλαβαίνω. Η δική μου ερώτηση είναι, ανεξαρτήτως αν υπάρχει μικρή ή μεγάλη ζημιά, έστω ότι είναι ευθύνη του ποδηλάτη, τι θα αλλάξει αν το ποδήλατο είναι εντός προδιαγραφών ή εκτός; Με το γράμμα του νόμου, με το εκτός προδιαγραφών μπορεί να μπλέξει έξτρα αλλά εφόσον κανείς δεν είναι σε θέση να το καταλάβει παρά μόνο ο ποδηλάτης, τι αλλάζει; Τίποτα είναι η δική μου άποψη.

Στα υπόλοιπα που λες, διαφωνώ. Γιατί να τους κυνηγάς να τους σαπίσεις στο ξύλο; Όλοι κάνουμε λάθη. Αν ο άλλος έχει ευθύνη και προσπαθήσει να την αποφύγει, λογικό να είσαι νευριασμένος. Αν καταφέρεις να τον πείσεις να αναλάβει την ευθυνή καλώς, αν όχι, δεν κερδίζεις κάτι ό,τι και να κάνεις.

Αν δεν έχεις κάνει λάθος και ο άλλος πεθάνει στο αμάξι με δική του ευθύνη, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώσεις εσύ.

Είμαι από τα μέσα Ιουλίου στο "Η κατάσταση της αίτησης άλλαξε σε Εγκεκριμένη Αίτηση προς υπαγωγή" χωρίς καμία εξέλιξη. Δεν ξέρω τι εννοείς φυσιολογικό αλλά έστω και με τεράστια καθυστέρηση, θα τα πάρουμε τα λεφτά.

 

Ναι όλοι κάνουμε λάθη και όλοι αναλαμβάνουν την ευθύνη ΜΑΣ δεν καταδτρφουμε ξένη περιουσία είτε το θέλουμε είτε όχι και μετά τρέχουμε σαν να μην υπάρχει αύριο για να μην πλυρωνουμεν 3 ψιφιο νούμερο για της ζημιές, κάναμε ζημιά σταματάμε δεν τρέχουμε βάζουμε χεράκι βαθιά στην τσεπούλα και το πληρώνουμε.

Αν ο άλλος πέσει στο αμάξι σου και σκοτωθεί σε πάνε μέσα αυτόφωρο σαν να χτύπησες πεζό, καθος δεν υπάρχει κάποιος νόμος, σαν συνέπεια και με κατεστραμμενο αμάξι θα βρεθείς και στα δικαστήρια για φόνο εξ αμέλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Black Demis είπε

 

Αν ο άλλος πέσει στο αμάξι σου και σκοτωθεί σε πάνε μέσα αυτόφωρο σαν να χτύπησες πεζό, καθος δεν υπάρχει κάποιος νόμος, σαν συνέπεια και με κατεστραμμενο αμάξι θα βρεθείς και στα δικαστήρια για φόνο εξ αμέλειας

Δεν ειμαι  γνωστης  αλλα δεν νομιζω να ειναι ακριβως ετσι. Ολα τα οχηματα που κινουνται στο οδικο δυκτιο κινουνται συμφωνα με τους κανονες του ΚΟΚ και πρπει να  τηρουν αυτους τους κανονες, αυτο ισχυει και για τα ποδηλατα. 

Δηλαδη αν καποιος ποδηλατης παραβιασει κοκκινο φαναρι και πεσει πανω στο αμαξι σου θα εχεις δικαστηριο και θα θεωρηθεις υπαιτιος? 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Pwpwpw said:

Δεν ειμαι  γνωστης  αλλα δεν νομιζω να ειναι ακριβως ετσι. Ολα τα οχηματα που κινουνται στο οδικο δυκτιο κινουνται συμφωνα με τους κανονες του ΚΟΚ και πρπει να  τηρουν αυτους τους κανονες, αυτο ισχυει και για τα ποδηλατα. 

Δηλαδη αν καποιος ποδηλατης παραβιασει κοκκινο φαναρι και πεσει πανω στο αμαξι σου θα εχεις δικαστηριο και θα θεωρηθεις υπαιτιος? 

Δυστιχος ναι (στη Ελλάδα είναι ελλιπείς ο νόμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες κάποιος που έχει κάνει αίτηση στο κινούμαι ηλεκτρικά Β και έχει ολοκληρωθεί εντελώς η διαδικασία και έχει πάρει  τα χρήματα, μπορεί να γράψει συνολικά πόσες φάσεις περνάει η αίτηση μέχρι την πληρωμή, ώστε να γνωρίζουμε σε ποιο σημείο ειμαστε και ποσό απέχουμε ακόμη από την ολοκλήρωση;

Για παράδειγμα η δικιά μου αίτηση βρίσκεται κολλημένη από τον Ιούνιο στην φάση  «Υπαχθείσα Αίτηση σε φάση Υποβολής δικαιολογητικών Ολοκλήρωση» και απο περιεργεια θα ήθελα να μάθω πόσες φάσεις ακολουθούν ακόμη μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Παίδες κάποιος που έχει κάνει αίτηση στο κινούμαι ηλεκτρικά Β και έχει ολοκληρωθεί εντελώς η διαδικασία και έχει πάρει  τα χρήματα, μπορεί να γράψει συνολικά πόσες φάσεις περνάει η αίτηση μέχρι την πληρωμή, ώστε να γνωρίζουμε σε ποιο σημείο ειμαστε και ποσό απέχουμε ακόμη από την ολοκλήρωση;

Για παράδειγμα η δικιά μου αίτηση βρίσκεται κολλημένη από τον Ιούνιο στην φάση  «Υπαχθείσα Αίτηση σε φάση Υποβολής δικαιολογητικών Ολοκλήρωση» και απο περιεργεια θα ήθελα να μάθω πόσες φάσεις ακολουθούν ακόμη μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Εμένα μου ήρθε επιτέλους ειδοποίηση ότι προχώρησε και να καταχωρήσω τα τελικά δικαιολογητικά για να ολοκληρωθεί. Το έκανα και τώρα μου αναγράφει "Αίτηση σε Αξιολόγηση Ολοκλήρωσης" οπότε ευχάριστη εξέλιξη. Είχαν αφαιρέσει και κάποια δικαιολογητικά που ζητούσαν στον πρώτο κύκλο.

Δεν ξέρω πόσες φάσεις έχει κτλ. και δεν έχει και νόημα γιατί η γραφειοκρατία είναι απρόβλεπτη. Ένας γενικός μπούσουλας παρακολουθώντας το πρόγραμμα από το ξεκίνημα του, είναι 6-9 μήνες. Το μόνο που εσύ μπορείς να καθορίσεις, είναι να κάνεις τη διαδικασία χωρίς λάθη. Από εκεί και πέρα, προτείνω να ασπαστείς το κομμάτι της στοϊκής φιλοσοφίας που λέει πως δεν πρέπει να ασχολείσαι με πράγματα που δεν είναι στον έλεγχο σου καθώς μόνο χάνεις (χρόνο, ενέργεια, ηρεμία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, batig0al είπε

Εμένα μου ήρθε επιτέλους ειδοποίηση ότι προχώρησε και να καταχωρήσω τα τελικά δικαιολογητικά για να ολοκληρωθεί. Το έκανα και τώρα μου αναγράφει "Αίτηση σε Αξιολόγηση Ολοκλήρωσης" οπότε ευχάριστη εξέλιξη. Είχαν αφαιρέσει και κάποια δικαιολογητικά που ζητούσαν στον πρώτο κύκλο.

Δεν ξέρω πόσες φάσεις έχει κτλ. και δεν έχει και νόημα γιατί η γραφειοκρατία είναι απρόβλεπτη. Ένας γενικός μπούσουλας παρακολουθώντας το πρόγραμμα από το ξεκίνημα του, είναι 6-9 μήνες. Το μόνο που εσύ μπορείς να καθορίσεις, είναι να κάνεις τη διαδικασία χωρίς λάθη. Από εκεί και πέρα, προτείνω να ασπαστείς το κομμάτι της στοϊκής φιλοσοφίας που λέει πως δεν πρέπει να ασχολείσαι με πράγματα που δεν είναι στον έλεγχο σου καθώς μόνο χάνεις (χρόνο, ενέργεια, ηρεμία).

Είμαστε στην ίδια φάση τώρα! Κάλα εννοείτε πτι δεν είναι στον έλεγχο μας η εξέλιξη από περιεργεια έκανα την ερώτηση. Εγω πλέον διανύω τον 8ο μήνα από την αρχική αίτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Είμαστε στην ίδια φάση τώρα! Κάλα εννοείτε πτι δεν είναι στον έλεγχο μας η εξέλιξη από περιεργεια έκανα την ερώτηση. Εγω πλέον διανύω τον 8ο μήνα από την αρχική αίτηση!

Εγώ είμαι 1-2 μήνες λιγότερο αλλά ένα μέρος της καθυστέρησης ήταν με δική μου υπευθυνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, batig0al είπε

Εγώ είμαι 1-2 μήνες λιγότερο αλλά ένα μέρος της καθυστέρησης ήταν με δική μου υπευθυνότητα.

Δικη σου υπαιτιοτητα τι εκανες δηλαδη?

Εγω δεν καθυστερησα ουτε στιγμη, για παραδειγμα τον Ιουνιο οταν μου ηρθε το email που ελεγε οτι η αιτηση ειναι σε κατασταση υποβολης δικαιολογητικων ολοκληρωσης μετα απο μια ωρα τα ανεβασα.

Με το που τα κατεθεσα  μου ηρθε mail  που ελεγε οτι η αιτηση ειναι σε αξιολογηση ολοκληρωσης και απο εκεινο το Mail περασανε πλεον 4μιση μηνες και δεν προχωρησε καθολου.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ανεβάσει κάτι λανθασμένο, δεν τον προχωρούσαν και μέχρι να το καταλάβω πέρασαν βδομάδες.

Θα έχει πλάκα το δικό μου να τελειώσει πιο γρήγορα, θα αποδείξει πως γίνεται ό,τι να'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, batig0al είπε

Είχα ανεβάσει κάτι λανθασμένο, δεν τον προχωρούσαν και μέχρι να το καταλάβω πέρασαν βδομάδες.

Θα έχει πλάκα το δικό μου να τελειώσει πιο γρήγορα, θα αποδείξει πως γίνεται ό,τι να'ναι.

Kατσε ρε συ, οταν υπαρχει κατι λανθασμενο σε καποιο δικαιολογητικο, δεν σε ενημερωνουν με email για να κανεις την διορθωση? Αν δεν σε ενημερωσαν δεν ειναι δικια σου υπαιτιοτητα, πως να το ξερεις οτι υπαρχει λαθος!

Εγω πχ αυτο που περιμενω εδω και 4μιση μηνες στην φαση που ειναι η αιτηση, ειναι να ελεγθουν τα δικαιολογητικα ολοκληρωσης που ανεβασα εαν ειναι ολα οκ.

Πλακα θα εχει να υπαρχει καποιο λαθος η καποια ελλειψη σε καποιο απο τα δικαιολογητικα που ανεβασα και να μην υπηρξε ενημερωση απο πλευρας τους και για αυτο να ειναι κολλημενο 4μιση μηνες σε αυτο το βημα και να μην προχωραει παρακατω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Kατσε ρε συ, οταν υπαρχει κατι λανθασμενο σε καποιο δικαιολογητικο, δεν σε ενημερωνουν με email για να κανεις την διορθωση? Αν δεν σε ενημερωσαν δεν ειναι δικια σου υπαιτιοτητα, πως να το ξερεις οτι υπαρχει λαθος!

Εγω πχ αυτο που περιμενω εδω και 4μιση μηνες στην φαση που ειναι η αιτηση, ειναι να ελεγθουν τα δικαιολογητικα ολοκληρωσης που ανεβασα εαν ειναι ολα οκ.

Πλακα θα εχει να υπαρχει καποιο λαθος η καποια ελλειψη σε καποιο απο τα δικαιολογητικα που ανεβασα και να μην υπηρξε ενημερωση απο πλευρας τους και για αυτο να ειναι κολλημενο 4μιση μηνες σε αυτο το βημα και να μην προχωραει παρακατω.

Σε ενημερώνουν αλλά το έγραφαν κάπως περιέργα στυλ δημόσιο και άργησα να το καταλάβω.

Στη δική σου περίπτωση, όχι δεν είναι αυτό το θέμα. Είναι οκ, απλά αναμένεις να γίνει ο έλεγχος των τελικών δικαιολογητικών, που είναι και το ζούμι του όλου πράγματος.

Το ebike τουλάχιστον το έχεις αξιοποιήσει ή μετανιώνεις το όλο εγχείρημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, batig0al είπε

 

Το ebike τουλάχιστον το έχεις αξιοποιήσει ή μετανιώνεις το όλο εγχείρημα;

Όχι δεν το μετάνιωσα καθόλου το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά για τις αστικές μετακινήσεις μου, έχω κάνει ήδη 1400 χιλιόμετρα!

Με βόλεψε παρα πολυ  και προσφέρει  ουσιαστικά δωρεάν μετακίνηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Όχι δεν το μετάνιωσα καθόλου το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά για τις αστικές μετακινήσεις μου, έχω κάνει ήδη 1400 χιλιόμετρα!

Με βόλεψε παρα πολυ  και προσφέρει  ουσιαστικά δωρεάν μετακίνηση!

Καλύτερα από δωρεάν... βελτιώνει σημαντικά τη φυσική κατάσταση και εγώ τουλάχιστον το διασκεδάζω πολύ παραπάνω!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, batig0al είπε

Καλύτερα από δωρεάν... βελτιώνει σημαντικά τη φυσική κατάσταση και εγώ τουλάχιστον το διασκεδάζω πολύ παραπάνω!

Και εμενα μου αρέσει παρά πολυ.

Να φανταστείς για τις αστικές μετακινήσεις έχω και ένα 200αρι σκούτερ και από τότε που πήρα το e-bike δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...