Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, manosseat είπε

Καλησπέρα παιδιά . Μπορω να μάθω τι χαρτούρα χρειάστηκε ,όταν έλεγε προς υποβολή δικαιολογητικών ολοκλήρωσης ;

Αμέ:

  • Βεβαιώση IBAN.
  • Απόδειξη αγοράς ποδηλάτου.
  • Αποδεικτικό καταβολής ποσού, π.χ. εγώ έβαλα τον μηνιαία ανάλυση της κάρτας που φαίνεται η αγορά.
  • Υπεύθυνη δήλωση αγοραστή.
  • Υπεύθυνη δήλωση πωλητή.
  • Declaration of conformity του ποδηλάτου με τους κανονισμούς της Ε.Ε.

Τα τελευταία δύο κανονικά στα δίνει ο πωλητής μαζί με την αγορά. Για το τι λέει η υπέυθυνη δήλωση αγοραστή, υπάρχει υπόδειγμα στο site Κινούμαι Ηλεκτρικά 2. Αν κάτι σε προβληματίζει, στείλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, batig0al είπε

Αμέ:

  • Βεβαιώση IBAN.
  • Απόδειξη αγοράς ποδηλάτου.
  • Αποδεικτικό καταβολής ποσού, π.χ. εγώ έβαλα τον μηνιαία ανάλυση της κάρτας που φαίνεται η αγορά.
  • Υπεύθυνη δήλωση αγοραστή.
  • Υπεύθυνη δήλωση πωλητή.
  • Declaration of conformity του ποδηλάτου με τους κανονισμούς της Ε.Ε.

Τα τελευταία δύο κανονικά στα δίνει ο πωλητής μαζί με την αγορά. Για το τι λέει η υπέυθυνη δήλωση αγοραστή, υπάρχει υπόδειγμα στο site Κινούμαι Ηλεκτρικά 2. Αν κάτι σε προβληματίζει, στείλε.

Εγω κατα την αγορά πλήρωσα τα 800 ευρώ  με την χρεωστική μου καρτα στο pos  και επειδη δεν είχε αλλά χρήματα η καρτα μέσα τότε, τα υπόλοιπα 300 ευρώ τα έδωσα μετρητά και θα τα έκανε κατάθεση  το κατάστημα στην τράπεζα(1100 σύνολο είχε), και θα μου έδινε το αποδεικτικό/καταθετηριο. Έτσι λοιπόν για  αποδεικτικό καταβολής  έβαλα την απόδειξη του pos της  καρτα, καθώς και το καταθετηριο  της τραπεζας των 300 ευρώ.Δεν αρκούν  αυτά τα δικαιολογητικά ως απόδειξη καταβολής του ποσου; Έπρεπε να βάλω και την μηνιαία ανάλυση της κάρτας;

Όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά τα έχω βάλει όπως τα γράφεις ακριβώς.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, batig0al είπε

Μια χαρά μου ακούγεται εμένα οπότε εκτιμώ αρκούν. Αν κάτι δεν τους αρέσει, θα σε ειδοποιήσουν.

Χθες το συζηταγαμε και πριν λιγο μου ηρθε email που λεει οτι η αιτηση ελεχθηκε επιτυχως ως προς την πληροτητα των στοιχειων της και η κατασταση της αιτησης αλλαξε σε "αιτηση προς πληρωμη".

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, έχει κάνει κανένας αγορά με τιμολόγιο;

Αν ναι, το "Ενιαίο Πιστοποιητικό Δικαστικής Φερεγγυότητας" που απαιτείται (καθώς η αγορά έχει γίνει με τιμολόγιο), πρέπει να είναι για ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ή για ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ?
Η επιχείρηση είναι ατομική (ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pwpwpw Δεν είναι τυχαίο ότι πήραν μπρος και οι δυο μας αιτήσεις...
https://www.sport24.gr/auto24/autokinito/xepagonei-i-agora-ton-ilektrikon-me-epanekkinisi-toy-kinoymai-ilektrika-2.10208987.html

https://fimotro.gr/allazoun-schedon-ola-sto-neo-kinoumai-ilektrika-3/

Από τη μία θέλω να είναι καλύτεροι οι όροι του τρίτου κύκλου, από την άλλη θα ζηλεύω ότι εμείς δεν το εκμεταλλευτήκαμε.

@s2117 Δεν έχω ιδέα. Έχουν στο site τους μια ειδική φόρμα επικοινωνίας που αν την ακολουθήσεις, απαντάνε εντός 1-2 ημερών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, batig0al είπε

@Pwpwpw Δεν είναι τυχαίο ότι πήραν μπρος και οι δυο μας αιτήσεις...
https://www.sport24.gr/auto24/autokinito/xepagonei-i-agora-ton-ilektrikon-me-epanekkinisi-toy-kinoymai-ilektrika-2.10208987.html

https://fimotro.gr/allazoun-schedon-ola-sto-neo-kinoumai-ilektrika-3/

Από τη μία θέλω να είναι καλύτεροι οι όροι του τρίτου κύκλου, από την άλλη θα ζηλεύω ότι εμείς δεν το εκμεταλλευτήκαμε.

 

Aπο οτι φαινεται οχι δεν ηταν τυχαιο και  μαλλον  οσοι πιστευαν/ελεγαν οτι το προγραμμα ειχε παγωσει μονο για καινουργιες αιτησεις και οτι οι υπαρχουσες προχωρανε κανονικα μαλλον κανανε λαθος, μαλλον ειχανε παγωσει τα παντα.

Ετσι εξηγειται οτι  ανεβασα τα δικαιολογητικα ολοκληρωσης  και ξεπερασα τους 4μιση μηνες αναμονης μεχρι να γινει ο ελεγχος τους!

Βεβαια εχουμε δρομο ακομη μεχρι την πληρωμη,   ναι μεν η αιτηση βρισκεται πλεον σε κατασταση "προς πληρωμη" αλλα στο email που ελαβα και τα γραφει λιγο πιο αναλυτικα, λεει οτι "Η αιτηση ελεχθηκε επιτυχως ως προ την πληροτητα των στοιχειων και θα συμπεριληφθει σε υπουργικη αποφαση  της καταβολης της δημοσιας δαπανης".

Τωρα ποτε θα βγει η υπουργικη αποφαση που θα συμπεριλαμβανει για πληρωμη τις τελευταιες αιτησεις που περασαν επιτυχως των ελεγχο των δικαιολογητικων ουδεις γνωριζει!

Αν λαβω υποψην την μεχρι τωρα πορεια παμε σιγουρα για 2024 για να δουμε χρηματα στον λογαριασμο, με την προυποθεση παντα οτι δεν θα υπαρξει καποιο "παγωμα" ξανα ενδιαμεσα!! Μιλαμε για αιτηση που εγινε Μαρτιο του 2023!

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πρώτο κύκλο, από το σημείο που είσαι τώρα, τα λεφτά μπήκαν ψίλο άμεσα, στυλ 10 μέρες. Δεν ξέρω αν ήμουν τυχερός και η υπουργική απόφαση ήταν κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, batig0al είπε

Στον πρώτο κύκλο, από το σημείο που είσαι τώρα, τα λεφτά μπήκαν ψίλο άμεσα, στυλ 10 μέρες. Δεν ξέρω αν ήμουν τυχερός και η υπουργική απόφαση ήταν κοντά.

Στο κινουμαι ηλεκτρικα 2 σε μια ομαδα παρομοια με αυτη εδω που ειμαι στο fb, διαβασα οτι καποιος ηταν στο σημειο που ειμαι εγω τον Απριλιο και  η αποφαση για πληρωμη του ηρθε τελη Οκτωμβριου πριν λιγες μερες δηλαδη, 6 μηνες μετα!

Βεβαια ηταν και το παγωμα του προγραμματος στην μεση οποτε δεν ξερω, θα δειξει ετσι και αλλιως δεν περναει απο το χερι μας!

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2023 στις 9:21 ΠΜ, batig0al είπε

Αμέ:

  • Βεβαιώση IBAN.
  • Απόδειξη αγοράς ποδηλάτου.
  • Αποδεικτικό καταβολής ποσού, π.χ. εγώ έβαλα τον μηνιαία ανάλυση της κάρτας που φαίνεται η αγορά.
  • Υπεύθυνη δήλωση αγοραστή.
  • Υπεύθυνη δήλωση πωλητή.
  • Declaration of conformity του ποδηλάτου με τους κανονισμούς της Ε.Ε.

Τα τελευταία δύο κανονικά στα δίνει ο πωλητής μαζί με την αγορά. Για το τι λέει η υπέυθυνη δήλωση αγοραστή, υπάρχει υπόδειγμα στο site Κινούμαι Ηλεκτρικά 2. Αν κάτι σε προβληματίζει, στείλε.

Ευχααριστω πολύ, για την απάντηση . Μια ερώτηση ακόμα ,φορολογική η ασφαλιστική ενημερότητα ,που αναγράφει μέσα ,χρειάζεται η όχι και από που ; Μήπως ,αν κατάλαβα καλα ,χρειάζεται μόνο σε αγορές άνω των 1500€ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosseat είπε

Ευχααριστω πολύ, για την απάντηση . Μια ερώτηση ακόμα ,φορολογική η ασφαλιστική ενημερότητα ,που αναγράφει μέσα ,χρειάζεται η όχι και από που ; Μήπως ,αν κατάλαβα καλα ,χρειάζεται μόνο σε αγορές άνω των 1500€ ;

Αν η επιδότηση είναι πάνω από 1.500, όχι το ποσό αγοράς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα πως σε απόπειρα νέας αίτησης, εμφανίζει μήνυμα:

"Δεν είναι δυνατή η υποβολή αιτήματος επιδότησης λόγω υπέρβασης του ορίου του προϋπολογισμού της δράσης για τη συγκεκριμμένη κατηγορία δικαιούχου-οχήματος. Η αίτησή σας αποθηκεύεται στο πληροφοριακό σύστημα της δράσης και μπορεί να επανυποβληθεί σε περίπτωση ακύρωσης ή απόρριψης υποβληθέντων αιτήσεων."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, batig0al είπε

Έμαθα πως σε απόπειρα νέας αίτησης, εμφανίζει μήνυμα:

"Δεν είναι δυνατή η υποβολή αιτήματος επιδότησης λόγω υπέρβασης του ορίου του προϋπολογισμού της δράσης για τη συγκεκριμμένη κατηγορία δικαιούχου-οχήματος. Η αίτησή σας αποθηκεύεται στο πληροφοριακό σύστημα της δράσης και μπορεί να επανυποβληθεί σε περίπτωση ακύρωσης ή απόρριψης υποβληθέντων αιτήσεων."

Πάλι πάγωσε το προγραμμα;

Τι λενε οτι ανοιξε παλι τοτε, για μια εβδομαδα το ανοιξαν; Ούτε του 2024 δεν θα πάρουμε τα χρηματα😂

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να πάγωσε, απλά είχαν εξαντληθεί οι δεσμευμένοι πόροι οπότε δεν δέχονταν νέες αιτήσεις. Τώρα έμαθα πως προχώρησε και δέχτηκαν τη νέα αίτηση. Διαβάζω και στα άρθρα/ανακοινώσεις τύπου ότι βρίσκουν πόρους αποδεσμεύοντας αιτήσεις που δεν προχωρούσαν με ευθύνη του αιτούντα.

https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/1489091/kinoymai-ilektrika-2-katavlithikan-ta-posa-ton-epidotiseon-se-676-ofeloymenous

https://www.topgeargreece.gr/news/1004529/epidotiseis-sta-ilektrika-autokinita-ti-eipe-i-ufupourgos-metaforon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2023 στις 2:39 ΜΜ, Pwpwpw είπε

Aπο οτι φαινεται οχι δεν ηταν τυχαιο και  μαλλον  οσοι πιστευαν/ελεγαν οτι το προγραμμα ειχε παγωσει μονο για καινουργιες αιτησεις και οτι οι υπαρχουσες προχωρανε κανονικα μαλλον κανανε λαθος, μαλλον ειχανε παγωσει τα παντα.

Ετσι εξηγειται οτι  ανεβασα τα δικαιολογητικα ολοκληρωσης  και ξεπερασα τους 4μιση μηνες αναμονης μεχρι να γινει ο ελεγχος τους!

Βεβαια εχουμε δρομο ακομη μεχρι την πληρωμη,   ναι μεν η αιτηση βρισκεται πλεον σε κατασταση "προς πληρωμη" αλλα στο email που ελαβα και τα γραφει λιγο πιο αναλυτικα, λεει οτι "Η αιτηση ελεχθηκε επιτυχως ως προ την πληροτητα των στοιχειων και θα συμπεριληφθει σε υπουργικη αποφαση  της καταβολης της δημοσιας δαπανης".

Τωρα ποτε θα βγει η υπουργικη αποφαση που θα συμπεριλαμβανει για πληρωμη τις τελευταιες αιτησεις που περασαν επιτυχως των ελεγχο των δικαιολογητικων ουδεις γνωριζει!

Αν λαβω υποψην την μεχρι τωρα πορεια παμε σιγουρα για 2024 για να δουμε χρηματα στον λογαριασμο, με την προυποθεση παντα οτι δεν θα υπαρξει καποιο "παγωμα" ξανα ενδιαμεσα!! Μιλαμε για αιτηση που εγινε Μαρτιο του 2023!

Εγώ έχω αίτηση που έκανα Ιανουάριο του 2023 και είμαι σε παρόμοια φάση. Είχα ανεβάσει δικαιολογητικά ολοκλήρωσης από Μάιο και μου ήρθε η έγκριση και έβγαλε προς πληρωμή 9 Νοεμβρίου. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καθυστερούν τόσο. Είχα στα σκαριά να πάρω και άλλο ηλεκτρικό. Είμαστε υποτίθεται στην ευρωπαϊκή ένωση που όλες οι χώρες δίνουν τεράστια κίνητρα απλά για να πηγαίνουν κάποιοι κάποιες φορές στη δουλειά τους με το ποδήλατο και εδώ έχει γίνει άλλο ένα θύμα της ατελείωτης γραφειοκρατικής κρατικής μηχανής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...