Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Μου λένε ότι είτε μπορώ να κάνω νέα αίτηση είτε να υποβάλλω ένσταση!

Νομίζω άλλαξαν τον κανονισμό. Δηλαδή ενώ πριν είχες άπειρο χρόνο να κάνεις τα βήματα, πριν λίγους μήνες που τελείωσαν τα λεφτά, έγιναν αυστηρά τα χρονικά περιθώρια έτσι ώστε να ακυρώσουν πολλές αιτήσεις που είχαν δεσμεύσει λεφτά και να δεχθούν νέες αιτήσεις. Εφόσον δέχονται νέες αιτήσεις και είσαι εμπρόθεσμος, εγώ θα έκανα νέα αίτηση μιας και φαίνεται να προχωράει γρήγορα και αν σε αφήσει αρχικά να κάνεις αίτηση, σημαίνει ότι υπάρχουν λεφτά ακόμη και δεν κινδυνεύεις. Προσωπικά, προτιμώ να ξεκινήσω τη διαδικασία αφού έχει γίνει η αγορά έτσι ώστε να μην χρειάζεται να γίνει τροποποιητική αργότερα όπως στη δική σου περίπτωση.

2 ώρες πριν, Denmark1 είπε

έχουμε απόψεις για την εμπειρία και την αίσθηση που μας δίνει η βόλτα και η χρήση του ηλεκτρικού ποδήλατου ?

Όπως και στα συμβατικά ποδήλατα, η εμπειρία/αίσθηση έχει τεράστια διακύμανση ανάλογα τον χρήστη και το ebike. Εκτιμώ το 90% των αγoρών είναι φθηνά ebike που είναι πιο πολύ gimmick. Για κάποιον που θα κάνει πολύ σποραδική χρήση, μάλλον θα καλύψει τις προσδοκίες. Για κάποιον που θα κάνει συχνή χρήση όπως καθημερινό commuting, αρχικά μάλλον θα φανεί ωραίο αλλά αργά ή γρήγορα, είτε συνειδητά θα συμπεράνει ότι είναι ψίλομάπα, είτε ασυνεινήδητα θα έχει συμβιβαστεί με κάτι στη καλύτερη μέτριο.

Εγώ ξεκίνησα την ενασχόληση με το ποδήλατο όταν το δοκίμασα για commuting. Πήρα ένα mountain που είχα από το γυμνάσιο 15 χρόνια πριν και το δοκίμασα. Μου άρεσε και σε συνδυασμό με την επιδότηση, έκανα έρευνα σε έναν χώρο που ήμουν τελείως άσχετος. Μου πήρε μήνες αλλά κατέληξα σε ένα ποιοτικό ebike με μοτέρ Fazua που κόστιζε 3000+. Ήταν φανταστικό και το απόλαυσα δεόντως. Τον τελευταίο χρόνο που σταμάτησα το commuting, το πούλησα και πήρα ένα συμβατικό cross country γιατί ήθελα τα λεφτά και είχα πλέον τη φυσική κατάσταση να μην χρειάζομαι μπαταρία.

Από διάφορες πηγές (internet, φίλοι, γνωστοί, μηχανικοί κτλ.) το καλό ebike έχει σημαντικά πλεονεκτήματα που το κάνουν να αξίζει να επιλεχθεί υπό προϋποθέσεις. Έχει και μειονεκτήματα που το κάνουν να μην αντικαθιστά πλήρως τα συμβατικά. Αν κάποιος που ενδιαφέρεται, ασχοληθεί να χτίσει τις γνώσεις του ή βρει κάποιον αξιόλογο να τον καθοδηγήσει σωστά (φίλο, πωλητή), μπορεί να αγοράσει κάτι πολύ καλό για τα λεφτά που θα διαθέσει. Χωρίς γνώσεις και χωρίς βοήθεια, πάει όπως το πρόβατο στη σφαγή στην ελληνική αγορά.

Το monvelo είναι μια συστηματικά καλή πηγή για ηλεκτρικά, είτε καλά μεταχειρισμένα είτε καινούρια. Επιπλέον, τo bike-discount με τα in-house brand Radon έχουν τίμιο value for money.

Επεξ/σία από batig0al
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολύ ωραίες παρατηρήσεις...γιατί ένα ερώτημα ειναι : κλασικό συμβατικό ποδήλατο ποιότητας (που μπορεί κι αυτό να φτάνει τα 1,000 ευρώ) ή ηλεκτρικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2024 στις 2:56 ΜΜ, Denmark1 είπε

πολύ ωραίες παρατηρήσεις...γιατί ένα ερώτημα ειναι : κλασικό συμβατικό ποδήλατο ποιότητας (που μπορεί κι αυτό να φτάνει τα 1,000 ευρώ) ή ηλεκτρικό ?

Ναι, αυτό είναι σύνηθες ερώτημα και το κόσος είναι όντως ο πιο σημαντικός παράγοντας. Η γρήγορη απάντηση που θα έδινα εγώ είναι: αν σκοπεύεις να κάνεις πάνω από τρεις ώρες ποδήλατο την εβδομάδα και τους τελευταίους μήνες έχεις ασκηθεί πάνω από δύο ώρες την εβδομάδα, καλύτερα συμβατικό στα ~1000€ (για να είναι ποιότητας χρειάζονται γνώσεις). Αν σκοπεύεις να κάνεις λιγότερο από τρεις ώρες και τελευταία έχεις ασκηθεί λιγότερο από δυο ώρες, καλύτερα μάπα ηλεκτρικό.

Εντούτοις, όσες περισσότερες πληροφορίες μοιράζεται ο ενδιαφερόμενος, τόσο αυξάνονται τα περιθώρια για καλύτερες συμβουλές για κάποιον που όντως θέλει και μπορεί να βοηθήσει. Ενδεικτικά:

  • Το Χ ποσό ως budget τι ακριβώς σημαίνει. Αυτό είναι το μέγιστο αλλά θα προτιμούσες να δώσεις και λιγότερα; Θες να δώσεις συγκεκριμένα τόσα; Τόσα έχεις τώρα αλλά είτε αναμένοντας μερικούς μήνες, είτε για κάτι πολύ ελκυστικό, θα το υπερέβαινες;
  • Ξέρεις συγκεκριμένα τη κατηγορία ποδηλάτου που θες; Αν όχι, τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις με το ποδήλατο; (απόσταση, ανηφόρες, τερέν)
  • Αυτή η χρήση σκοπεύεις να αλλάξει μελλοντικά, δηλαδή να εξελιχθείς; (π.χ. από δασικούς δρόμους σε μονοπάτια)
  • Τι φυσική κατάσταση έχεις; (ηλικία, τραυματισμούς, αδυναμίες όπως παχυσαρκία, κάπνισμα)
  • Προτιμάς flatbar (τιμόνι mountain) ή dropbar (τιμόνι κούρσας); Είσαι διατεθιμένος να μάθεις dropbar;
  • Θες να πάρεις από Ελλάδα ή μπορείς και από εξωτερικό;
  • Θες καινούριο, μεταχειρισμένο ή σε ενδιαφέρουν και τα δύο;
  • Σε ενδιαφέρει η επιδότηση ηλεκτρικών;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες.

Έχω ένα ebike με mechanical disc brakes και παρατηρώ ότι το πίσω δεν πιάνει καλά. Δηλαδή πατάω τέρμα φρένο και δεν "κόβει" πολύ. Είναι κάτι που μπορώ να ρυθμίσω μόνος ή να το πάω καλύτερα σε κάποιον μάστορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σκέφτομαι να προβώ σε αγορά εδώ από Ελλάδα από γνωστό κατάστημα το πρόγραμμα γράφει ότι δέχεται αιτήσεις μέχρι τον Απρίλιο .Μπορω να προβώ στην αγορά η πρέπει να περιμένω  να εγκριθεί πρώτα η αίτηση και μετα να προχωρήσω σε αγορά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2024 στις 11:57 ΠΜ, -WISE- είπε

Καλημέρα παίδες.

Έχω ένα ebike με mechanical disc brakes και παρατηρώ ότι το πίσω δεν πιάνει καλά. Δηλαδή πατάω τέρμα φρένο και δεν "κόβει" πολύ. Είναι κάτι που μπορώ να ρυθμίσω μόνος ή να το πάω καλύτερα σε κάποιον μάστορα;

Δεν είχα ποτέ προσωπική εμπειρία αλλά ναι, τα μηχανικά θέλουν που και που μικρορύθμιση έναντι των υδραυλικών που ρυθμίζονται μόνα τους. Από την άλλη, στα μηχανικά η μικρορύθμιση και γενικά στα όλα τους είναι πολύ πιο εύκολα από τα υδραυλικά που έχουν ιδιαιτερότητες με τι ύγρο παίρνουν, bleeding kits κτλ. Προσωπικά δεν το κατέχω καθόλου αλλά νομίζω αξίζει να ψάξεις "mechanical disk brake" στο youtube και βλέποντας κάποια βίντεο να το παλέψεις γιατί θα είναι πολύ βολικό να μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Ακόμη και αν δεν τα καταφέρεις με τη πρώτη και το πας στο μάστορα, έχοντας δει κάποια βίντεο, θα είσαι σε θέση να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι κάνει έτσι ώστε όταν χρειαστεί ξανά, να έχεις καλύτερες πιθανότητες να το καταφέρεις.

1 ώρα πριν, Ilzals είπε

Καλησπέρα σκέφτομαι να προβώ σε αγορά εδώ από Ελλάδα από γνωστό κατάστημα το πρόγραμμα γράφει ότι δέχεται αιτήσεις μέχρι τον Απρίλιο .Μπορω να προβώ στην αγορά η πρέπει να περιμένω  να εγκριθεί πρώτα η αίτηση και μετα να προχωρήσω σε αγορά ;

Μπορείς να το αγοράσεις και μετά να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Εφόσον υπάρχουν πόροι θα γίνει αυτόματα αποδοχή της αίτησης και μετά αρχίζεις να ανεβάζεις τα δικαιολογητικά. Το κατάστημα θα πρέπει πλέον να έχει μεγάλη εμπειρία με τη διαδικασία και να σε καθοδηγήσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται , ειμαι στην φαση Η Αίτηση σας βρίσκεται σε κατάσταση Αίτηση σε Αξιολόγηση Ολοκλήρωσης

γνωρίζεται το χρονικο περιθώριο εμπειρικά που θα δώ τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση από Ελλάδα μου αρέσουν τα ποδηκατα της blaunkapt για εξωτερικό έχει κανείς εμπειρία από ado 20+ και fiido d11?φοβαμαι να προβώ αγορά από εξωτερικό λόγω μη μελλοντικής υποστήριξης 

Επεξ/σία από Ilzals
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2024 στις 10:35 ΠΜ, danaosR21 είπε

Χαιρεται , ειμαι στην φαση Η Αίτηση σας βρίσκεται σε κατάσταση Αίτηση σε Αξιολόγηση Ολοκλήρωσης

γνωρίζεται το χρονικο περιθώριο εμπειρικά που θα δώ τα χρήματα?

Όχι αλλά γενικά φαίνεται να τσουλάει το πράγμα τελευταία. Μην βασίζεσαι σε αυτά τα λεφτά πάντως, μπορεί να αργήσουν πολύ.

Στις 19/2/2024 στις 4:41 ΜΜ, Ilzals είπε

Μια ερώτηση από Ελλάδα μου αρέσουν τα ποδηκατα της blaunkapt για εξωτερικό έχει κανείς εμπειρία από ado 20+ και fiido d11?φοβαμαι να προβώ αγορά από εξωτερικό λόγω μη μελλοντικής υποστήριξης 

Δεν το κατέχω με τα σπαστά αλλά είναι από τα πιο δημοφιλή. Πάτα τα μοντέλα στο google και προσπάθησε να βρεις μη πληρωμένες κριτικές όπως στο reddit.

Το έχεις αναλύσει και αποφάσισες ηλεκτρικό σπαστό; Είναι μεν πολύ δημοφιλή τα τελευταία χρόνια αλλά έχουν και αδυναμίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα από ότι κατάλαβα για να κάνω αρχική αίτηση για ηλεκτρικο ποδήλατο  επισυνάπτω τη προσφορά του καταστήματος υπεύθυνη δήλωση πωλητή και αγοραστή και γράφει κάπου υπεύθυνη δήλωση ποδηλάτου ; Τι ειναι αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ilzals είπε

Καλησπέρα από ότι κατάλαβα για να κάνω αρχική αίτηση για ηλεκτρικο ποδήλατο  επισυνάπτω τη προσφορά του καταστήματος υπεύθυνη δήλωση πωλητή και αγοραστή και γράφει κάπου υπεύθυνη δήλωση ποδηλάτου ; Τι ειναι αυτό ;

Αν πας για σπαστό ηλεκτρικό, πρόσεχε να μην έχει χειρόγκαζο, αλλιώς αποκλείεται από την επιδότηση.

Στην αρχική φάση της επιδότησης, ανεβάζεις τη προσφορά και μια δική σου υπεύθυνη δήλωση. Σου βγάζει ξεχωριστά τα πεδία με τι πρέπει να ανεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, batig0al είπε

Αν πας για σπαστό ηλεκτρικό, πρόσεχε να μην έχει χειρόγκαζο, αλλιώς αποκλείεται από την επιδότηση.

Στην αρχική φάση της επιδότησης, ανεβάζεις τη προσφορά και μια δική σου υπεύθυνη δήλωση. Σου βγάζει ξεχωριστά τα πεδία με τι πρέπει να ανεβάσεις.

Αυτό θα πάρω https://www.you.gr/ilektrokinisi/ilektrika-patinia,podilata-kai-hoverboards/ilektriko-podilato-blaupunkt-15-fiene-500?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=2022_PMax_Conversions_ALL_ALL_ALL_Perf_Max_All_Products&utm_content=pmaxallproducts&utm_id=go_cmp-18281548711_adg-_ad-__dev-m_ext-_prd-624630_sig-EAIaIQobChMIvoT585PFhAMVvURBAh0aNAQTEAQYBCABEgJhlvD_BwE&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIvoT585PFhAMVvURBAh0aNAQTEAQYBCABEgJhlvD_BwE

Δεν θέλει και υπεύθυνη δήλωση πωλητή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα για την αίτηση επιδότησης σε πρώτη φάση καταθέτω την προσφορά ποδηλάτου υπεύθυνη δήλωση αγοραστή και πωλητή καταθέτω κανένα άλλο πιστοποιητικό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ilzals είπε

Καλημέρα για την αίτηση επιδότησης σε πρώτη φάση καταθέτω την προσφορά ποδηλάτου υπεύθυνη δήλωση αγοραστή και πωλητή καταθέτω κανένα άλλο πιστοποιητικό ; 

Στην πρωτη φαση αυτη τα 3 που λες χρειαζονται αν θυμαμαι σωστα γιατι παει και καιρος.

Για την δικη σου υπευθυνη δηλωση(αγοραστη) πρπει να πας και απο καποιο ΚΕΠ για το γνησιο της υπογραφης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...