Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apopat είπε

Εγώ έχω αίτηση που έκανα Ιανουάριο του 2023 και είμαι σε παρόμοια φάση. Είχα ανεβάσει δικαιολογητικά ολοκλήρωσης από Μάιο και μου ήρθε η έγκριση και έβγαλε προς πληρωμή 9 Νοεμβρίου. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καθυστερούν τόσο. Είχα στα σκαριά να πάρω και άλλο ηλεκτρικό. Είμαστε υποτίθεται στην ευρωπαϊκή ένωση που όλες οι χώρες δίνουν τεράστια κίνητρα απλά για να πηγαίνουν κάποιοι κάποιες φορές στη δουλειά τους με το ποδήλατο και εδώ έχει γίνει άλλο ένα θύμα της ατελείωτης γραφειοκρατικής κρατικής μηχανής .

Τι να σου πω ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τόσο μεγάλη καθυστέρηση. Μιλάμε για καθυστερησεις 9-10-12 μηνών, δεν νομίζω ότι μπορεί να δικαιολογούν τόσο πολυμηνες καθυστερήσεις και να θεωρηθούν φυσιολογικές.Όποτε είμαστε και οι δυο ακριβως στο ίδιο σημείο αυτή την στιγμή με την αίτηση προς πληρωμή, το ποτε βέβαια θα γίνει η πληρωμή είναι άλλη κουβέντα, αν πάει και το τεκευταιο βήμα με τους ίδιους αργους ρυθμούς καλό 2024. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κινουμαι ηλεκτρικα 2 μας γκαστρωσε, διανυω πλεον τον 9ο μηνα μηνα αναμονης.Εαν επροκειτο για  εγκυος γυναικα θα εχει μπει στον μηνα της και θα περιπμενε μερα την μερα τα γεννητουρια😋

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μετα απο 1 χρονο και 2 μηνες σχεδον απο την αρχικη αιτηση μου, με μεγαλυτερη καθυστερηση 4 και πλεον μηνες ο τελικος ελεγχος μεχρι το μνμ προς πληρωμη, λογικα θα μου βαλουν τα λεφτα αυτες τις μερες. υπομονη παιδια, το πανε απιστευτα αργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.velogreen.eu/product/crussis-e-largo-9-8s-29-mid-drive-bafang-17-5ah-95nm-hydro-12sp/

Τίμιο αυτό για ελληνική αγορά με επιδότηση αν δεν θέλει να μπλέξει με επιδότηση από εξωτερικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2023 στις 3:24 ΜΜ, batig0al είπε

https://www.velogreen.eu/product/crussis-e-largo-9-8s-29-mid-drive-bafang-17-5ah-95nm-hydro-12sp/

Τίμιο αυτό για ελληνική αγορά με επιδότηση αν δεν θέλει να μπλέξει με επιδότηση από εξωτερικό.

 

Έχω μία αίτηση στο κινούμαι ηλεκτρικά στη φάση 

Αναφορά σε κείμενο

ελέγχθηκε επιτυχώς ως προς την
πληρότητα των στοιχείων της και θα συμπεριληφθεί στον Πίνακα Κατάταξης.

αλλά το κατάστημα που μου έδωσε προσφορά ανέβασε την τιμή συν ότι βρίσκω το ποδήλατο που με ενδιαφέρει φθηνότερα στο εξωτερικό.

Ψάχνω το Specialized Vado SL.

 

Είναι εύκολο να γράψεις δύο λόγια (ή να βάλεις λινλ αν έχεις ξαναγράψει) για τη διαδικασία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Έχω μία αίτηση στο κινούμαι ηλεκτρικά στη φάση 

αλλά το κατάστημα που μου έδωσε προσφορά ανέβασε την τιμή συν ότι βρίσκω το ποδήλατο που με ενδιαφέρει φθηνότερα στο εξωτερικό.

Ψάχνω το Specialized Vado SL.

 

Είναι εύκολο να γράψεις δύο λόγια (ή να βάλεις λινλ αν έχεις ξαναγράψει) για τη διαδικασία?

 

Αν το κατάστημα σου έδωσε προσφορά με τη προθεσμία να μην έχει λήξει, δεν μπορείς να κάνεις το κατάστημα να κρατήσει τη δέσμευση του; Αλλιώς, τι νόημα έχει η επίσημη προσφορά;

Για τη γραφειοκρατία από εξωτερικό, θα σου στείλω pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, batig0al είπε

Αν το κατάστημα σου έδωσε προσφορά με τη προθεσμία να μην έχει λήξει, δεν μπορείς να κάνεις το κατάστημα να κρατήσει τη δέσμευση του; Αλλιώς, τι νόημα έχει η επίσημη προσφορά;

Για τη γραφειοκρατία από εξωτερικό, θα σου στείλω pm.

Φανταζομαι οτι η επισημη προσφορα που σου δινει το καταστημα αφορα την τιμη που εχει να το αγορασεις εκεινη την στιγμη η τελος παντων σε συντομο χρονικο διαστημα. Τωρα αν καποιος παρει την επισημη προσφορα, κανει την αιτηση και περιμενει ωσπου να εγκριθει και παρει την εγκριση μετα απο 1-2-3 μηνες (παει τα ζωα μου αργα το κινουμαι ηλεκτρικα) και παει μετα την εγκριση να προχωρησει την αγορα, δεν νομιζω να δεσμευει το καταστημα να πουλησει στην ιδια τιμη προσφορας που ειχε δωσει 1-2-3 μηνες πριν, πολλα μπορει να εχουν αλλαξει σε τοσο διαστημα, ακομη και το ποδηλατο του ενδιαφερουμενου μπορει πλεον να μην ειναι διαθεσιμο.

Εγω το εχω ξαναγραψει οτι το προγραμμα αυτο παει αδικαιολογητα αργα με αποτελεσμα να δημιουργουνται τετοιου ειδους προβληματα. Μεχρι και το αρχικο βημα της αιτησης που απλα βαζεις την προσφορα του καταστηματος μπορει να παρει 2-3 μηνες να ολοκληρωθει η εγκριση. Απο την στιγμη που ολα τα αφμ δικαιουνται επιδοτηση και δεν υπαρχουν οικονομικοι περιορισμοι  και γενικως κριτηρια που περιοριζουν καποιους ανθρωπους , δεν μπορω να καταλαβω πως γινετε να υπαρχουν τοσο πολυμηνες καθυστερησεις.

Προσωπικα διανυω τον 9ο μηνα αναμονης, δεν υπηρξε ποτε  η παραμικρη καθυστερηση απο πλευρας μου και λεφτα ακομη δεν εχω δει, οποτε οι ενδιαφερομενοι καλο ειναι να εχουν υποψην οτι θα κανουν κανενα χρονο να πληρωθουν απο την στιγμη της αιτησης, δεν ειναι κατι που γινετε ουτε αμεσα ουτε συντομα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Έχω μία αίτηση στο κινούμαι ηλεκτρικά στη φάση 

αλλά το κατάστημα που μου έδωσε προσφορά ανέβασε την τιμή συν ότι βρίσκω το ποδήλατο που με ενδιαφέρει φθηνότερα στο εξωτερικό.

Ψάχνω το Specialized Vado SL.

 

Είναι εύκολο να γράψεις δύο λόγια (ή να βάλεις λινλ αν έχεις ξαναγράψει) για τη διαδικασία?

Καλημέρα άρα και αίτηση άλλη να γίνει τώρα μπαίνει σε πίνακα κατάταξης? Επειδή έβγαλαν στο σάιτ ( kinoymaiilektrika2) χτες ένα δελτίο τύπου ότι κάνεις αίτηση μέχρι Απρίλη και έστειλαν +20 εκατομμύρια στο πρόγραμμα. Άρα αν κάνω αίτηση τώρα για ένα δεύτερο απλά μπαίνω σε πίνακα κατάταξης? 

"Δελτίο Τύπου: Ενίσχυση και παράταση του Β΄ Κύκλου του Προγράμματος «Κινούμαι Ηλεκτρικά 2»"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιούσαι δεύτερο με το ίδιο ΑΦΜ ?

Αν όχι, μήπως κάνεις την αίτηση (και αντίστοιχα να ζητήσεις το έντυπο της προσφοράς) στα στοιχεία άλλου μέλους της οικογενείας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s2117 είπε

Δικαιούσαι δεύτερο με το ίδιο ΑΦΜ ?

Αν όχι, μήπως κάνεις την αίτηση (και αντίστοιχα να ζητήσεις το έντυπο της προσφοράς) στα στοιχεία άλλου μέλους της οικογενείας;

Ναι εννοείται θα είναι στο αφμ της γυναίκας. Έτσι και αλλιώς χρησιμοποιούμε τα ποδήλατα για πήγαινε έλα στη δουλειά μας. Απλά αν ξέρετε κάτι με τη σειρά κατάταξης σε σχέση με την ανακοίνωση χτες για παράταση - επέκταση του προγράμματος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα μου ηρθε μυνημα οτι η αιτηση μου πηγε σε κατασταση πληρωμη απο ΔΙΑΣ που ειναι και το τελικο σταδιο της αιτησης.Πλεον νομιζω ειναι θεμα τραπεζας και ζητημα ελαχιστων ημερων να φανει το ποσο στον τραπεζικο λογαριασμο.

Πηρε ακριβως 9 γεματους μηνες για να φτασει στο τελικο σταδιο η αιτηση.Τουλαχιστον ηρθαν τα χρηματα σε καλη περιοδο, μια που θα μπουνε και μια που θα πανε στα τελη κυκλοφοριας του αυτοκινητου🤣

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο και μένα παιδιά μου έγραψε σήμερα πληρωμή από Δίας. Φαίνεται να τελειώνει η οδύσσεια που ξεκίνησε 19/1/2023.

Ξέρετε μήπως πόσες μέρες κάνουν τώρα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apopat είπε

Το ίδιο και μένα παιδιά μου έγραψε σήμερα πληρωμή από Δίας. Φαίνεται να τελειώνει η οδύσσεια που ξεκίνησε 19/1/2023.

Ξέρετε μήπως πόσες μέρες κάνουν τώρα? 

Τώρα πέφτουν και οι αργίες λογο Χριστουγέννων και ανοίγουν ξανά από Τετάρτη οι τράπεζες. Από άλλους  που έχω δει δεν αργεί πλέον σε αυτό το σημείο,  είναι θέμα τράπεζας τώρα, λίγες ημέρες κάνει, λογικά  έως τέλος της ερχόμενης  εβδομάδας θα έχουν πιστωθεί τα χρήματα στον τραπεζικό λογαρισμο.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...