Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, batig0al είπε

Επιτέλους. Ενημερώστε και όταν δείτε τα λεφτά για να έχουμε και επίσημα πόσο διάστημα πήρε όλη η διαδικασία.

Μόλις μπήκανε στην τράπεζα!

9 μηνες και μια εβδομάδα κράτησε η δικιά μου οδύσσεια και όλα αυτα χωρίς να χρειαστεί καμία διόρθωση σε κανένα στάδιο και χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση από πλευράς μου σε κανένα στάδιο της αίτησης!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apopat είπε

Μπήκαν και μένα χτες οπότε 11.5 μήνες μετά, επίσης χωρίς το παραμικρό λάθος ή καθυστέρηση απο μεριάς μου.

Όποτε μάλλον ήμουν και τυχερος που ξεμπέρδεψα σε ‘’μολισ’’ 9 μηνες και κάτι.
Οποτε για να πληρωθεί κανείς ο χρόνος αναμονής μάλλον  είναι κάπου ανάμεσα στους 9-12 μηνες με την προϋπόθεση ότι όλα θα πάνε καλά και δεν θα χρειαστούν διορθώσεις κτλ.


Σίγουρα χρειαζεται βελτίωση στο κομμάτι της γραφειοκρατίας ώστε να μειωθούν πολυ  οι χρόνοι αναμονής. Το να κανείς αίτηση και μα περιμένεις ένα χρόνο να πάρεις τα χρήματα σίγουρα θα λειτουργεί αποτρεπτικά για αγορά ηλεκτρικού οχήματος  για παρά πολυ μεγάλη μερίδα  κόσμου που χρειαζεται τα χρήματα, ειδικά στην περίπτωση  ηλεκτρικού αυτοκινήτου που η επιδότηση είναι αρκετές  χιλιάδες ευρώ. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαδικασία νομίζω είναι απλή...το πιθανότερο υποθέτω είναι πως τα χρήματα μας τα στέλνει σε δόσεις η μαμά Ευρώπη και αναλόγως τα τεμάχια....σαν να λέμε....ρε παιδιά...αγοράστε κατα χιλιάδες κάποια ηλεκτρικά να σας στείλουμε μαζικά λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2023 στις 12:46 ΜΜ, Denmark1 είπε

η διαδικασία νομίζω είναι απλή...το πιθανότερο υποθέτω είναι πως τα χρήματα μας τα στέλνει σε δόσεις η μαμά Ευρώπη και αναλόγως τα τεμάχια....σαν να λέμε....ρε παιδιά...αγοράστε κατα χιλιάδες κάποια ηλεκτρικά να σας στείλουμε μαζικά λεφτά...

Δεν νομίζω ότι στέλνουν τα χρήματα σε δόσεις, τα κονδύλια προϋπάρχουν ήδη για αυτό λένε ότι διατίθενται  Χ εκατομμύρια στην τάδε φάση κινούμαι ηλεκτρικά. Η διαδικασία είναι οντωσ απλή αλλά είναι αδικαιολόγητα χρονοβόρα. Δεν γίνετε μια αίτηση   να παίρνει 9-12 μηνες σε έλεγχους  μέχρι την ολοκλήρωση και  την πληρωμή.Το μυνημα ότι  η αίτηση μου πήγε στην φάση που ζητάει όλα τα δικαιολογητικά ( τιμολόγια, απόδειξεις κτλ) ήρθε τον Ιούνιο, τα κατέθεσα αυθημερόν και το μυνημα ότι  η διαδικασία ελέγχου των δικαιολογητικών  ολοκληρώθηκε επιτυχως μου ηρθε Νοέμβριο. Αστεία αναμονή, 5 μηνες να ελέγξουν τα χαρτιά και να προχωρησει ενα στάδιο  η αίτηση. Δεν ξέρω τον τρόπο αυτοί πρπει να τον βρουνε, αλλά πρπει όπως και δηποτε αν βελτιωσουν το γραφειοκρατικό κομμάτι. Δεν μπορεί να περιμένεις ενα χρόνο να πάρεις τα χρήματα.Με τοσο μεγάλη αναμονή,  αντί το πρόγραμμα  να δώσει κίνητρο,  λειτουργει αποτρεπτικά σε κάποιον υποψήφιο αγοραστή ηλεκτρικού οχήματος που έχει μετρημένα τα κουκιά.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Εμένα μου έστειλαν μήνυμα ότι θέλουν "Αντίγραφο παραστατικού μεταφοράς στο οποίο να εμφανίζονται τα στοιχεία του χρεώμενου και του πιστούμενου λογαριασμού (δικαιούχος και αριθμός λογαριασμών)"

το οποίο όμως δε μπορεί να βγάλει ούτε ο προμηθευτής ούτε η τράπεζά μου, καθώς πλήρωσα με κάρτα και η αγορά έγινε ονλάην. Δεν ξέρω τι να τους στείλω, καθώς έχω μόνο 2 μέρες ακόμα για την προθεσμία των 7 ημερών που έδωσαν.  Έκανα και ερώτημα ψηφιακά πριν λίγο μπας και μου απαντήσουν.

Παίζει κανά άλλο τηλέφωνο μήπως πέρα από το 2103003723, γιατί αυτό δεν το σηκώνουν όσο και να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, s2117 είπε

το οποίο όμως δε μπορεί να βγάλει ούτε ο προμηθευτής ούτε η τράπεζά μου, καθώς πλήρωσα με κάρτα και η αγορά έγινε ονλάην. Δεν ξέρω τι να τους στείλω, καθώς έχω μόνο 2 μέρες ακόμα για την προθεσμία των 7 ημερών που έδωσαν.

Για τη κάρτα μπορείς να βγάλεις αναλυση με όλες τις χρεώσεις ανά μήνα.

Σχεδόν όλες οι αγορές online γίνονται με κάρτες αλλά υπάρχει ιστορικό με όλες τις κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, batig0al είπε

Για τη κάρτα μπορείς να βγάλεις αναλυση με όλες τις χρεώσεις ανά μήνα.

Σχεδόν όλες οι αγορές online γίνονται με κάρτες αλλά υπάρχει ιστορικό με όλες τις κινήσεις.

Το γνωρίζω (και αυτό έστειλα) αλλά δε γράφει Iban προμηθευτή , μόνο τη διακριτική ονομασία του..

Ελπίζω να τους κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, s2117 είπε

Το γνωρίζω (και αυτό έστειλα) αλλά δε γράφει Iban προμηθευτή , μόνο τη διακριτική ονομασία του..

Ελπίζω να τους κάνει 

Ε καλά, προφανώς. Πρέπει να τους κάνει καθώς αυτό έχουμε όλοι, αλλιώς είναι παντελώς ηλίθιοι/τσαρλατάνοι όσοι απαιτούν κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα ασχετος με την επιδοτηση αλλα ειδα οτι πολλοι προτεινουν αγορα απο Geekbuyινγ ειναι επιδοτουμενα αν και εκτος Ελλαδας ? πχ  https://www.geekbuying.com/item/DUOTTS-C29-Electric-Bike-29-Inch-750W-48V-15AH-50km-h-with-Rear-Rack-520355.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2024 στις 6:23 ΜΜ, cricket είπε

Καλησπερα ασχετος με την επιδοτηση αλλα ειδα οτι πολλοι προτεινουν αγορα απο Geekbuyινγ ειναι επιδοτουμενα αν και εκτος Ελλαδας ? πχ  https://www.geekbuying.com/item/DUOTTS-C29-Electric-Bike-29-Inch-750W-48V-15AH-50km-h-with-Rear-Rack-520355.html 

Θεωρητικά σύμφωνα με τον νόμο, αν η αγορά απόδειξης είναι από Ε.Ε. και τηρούνται τα κριτήρια (καινούριο, 250w μοτέρ, 25χμ κόφτη, όχι χειρόγκαζο), μπορεί να επιδοτηθεί.

Πρακτικά, είναι δύσκολο το κατάστημα να συμπληρώσει τα γραφειοκρατικά χαρτιά για να ολοκληρωθεί η διαδικασία, ειδικά ένα τέτοιο μαγαζί που υποθέτω έχει περιορισμένη επικοινωνία με πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από καλές πηγές μπορώ να πω πως ο έλεγχος των αιτήσεων προχωράει με πολύ γρήγορο ρυθμό. Εντός βδομάδων από το ξεκίνημα σε προς πληρωμή. Οι πιο τυχεροί αυτοί που την έκαναν πρόσφατα.

Μπράβο και σε όσους είναι υπεύθυνοι για αυτή τη θεαματική βελτίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι μήπως έχει τύχει σε κανέναν.

 

Σεπτέμβρη είχα ανεβάσει προσφορά και είχα απόφαση υπαγωγής 12/12/2023 για το €800άρι

Έδωσα προκαταβολή την προηγούμενη εβδομάδα σε άλλο κατάστημα με νέα προσφορά για το ίδιο ποδήλατο σε χαμηλότερη τιμή αλλά πάλι για τα €800.

Μου ήρθε σήμερα το παρακάτω και δεν το καταλαβαίνω.

Αναφορά σε κείμενο

απορρίπτεται διότι έχει παρέλθει η προθεσμία των 45 ημερών από την υπαγωγή της αίτησης σας, δηλαδή από 12-12-2023, για την υποβολή των δικαιολογητικών παραγγελίας του οχήματος.

 

Έχω 12 μήνες απο 12/12/2023 για να ολοκληρώσω την αγορά. 

Τί εννοεί ο ποιητής?  Πώς να κινηθώ απο εδώ και πέρα? 

Θα καλέσω αύριο που θα ανοίξουν πάλι αλλά έλεγα μήπως έχει κάποιος περάσει τα ίδια.

 

Μου λένε ότι είτε μπορώ να κάνω νέα αίτηση είτε να υποβάλλω ένσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απ τα διαδικαστικά για να αποκτήσει κάποιος ηλεκτρικό ποδήλατο, έχουμε απόψεις για την εμπειρία και την αίσθηση που μας δίνει η βόλτα και η χρήση του ηλεκτρικού ποδήλατου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...