Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, σχετικά με τη δήλωση συμμόρφωσης η εταιρία μου έδωσε αυτό https://drive.google.com/file/d/12yfmJ2DTdpy3-u5fdGQmqIf9Enj9DMZo/view?pli=1 το οποίο στην ουσία είναι μια βεβαίωση της εταιρίας και όχι του κατασκευαστή.

Κάτι τέτοιο έχετε πάρει και εσείς ή "βρωμάει" η δουλειά  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, booker268 είπε

Καλησπέρα, σχετικά με τη δήλωση συμμόρφωσης η εταιρία μου έδωσε αυτό https://drive.google.com/file/d/12yfmJ2DTdpy3-u5fdGQmqIf9Enj9DMZo/view?pli=1 το οποίο στην ουσία είναι μια βεβαίωση της εταιρίας και όχι του κατασκευαστή.

Κάτι τέτοιο έχετε πάρει και εσείς ή "βρωμάει" η δουλειά  ?

Σίγουρα δεν μοιάζει με αυτά των μεγάλων εταιρειών Cube, Focus, Mondraker κτλ. (παράδειγμα εδώ) αλλά αν θα περάσει από τον ελεγκτή ή όχι, δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, booker268 είπε

Καλησπέρα, σχετικά με τη δήλωση συμμόρφωσης η εταιρία μου έδωσε αυτό https://drive.google.com/file/d/12yfmJ2DTdpy3-u5fdGQmqIf9Enj9DMZo/view?pli=1 το οποίο στην ουσία είναι μια βεβαίωση της εταιρίας και όχι του κατασκευαστή.

Κάτι τέτοιο έχετε πάρει και εσείς ή "βρωμάει" η δουλειά  ?

Αν θυμαμαι σωστα και δεν κανω λαθος κατι τετοιο ειχα παρει και εγω για δηλωση συμμορφωσης, Ουσιαστικα αυτο που θελουν ειναι μια βεβαιωση που να λεει οτι το ηλεκτρικο ποδηλαρο εχει ηλεκτροκινητηρα 250w και οτι δεν εχει χειρογκαζο.

Εdit: Λαθος θυμομουν τελικα, το πιστοποιητικο συμμορφωσης που ειχα ηταν βεβαιωση του κατασκευαστη γραμμενη στα αγγλικα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα εκανα την αίτηση για την επιδότηση ηλεκτρικού ποδηλάτου ανέβασα τη προσφορά του ποδηλάτου και ταυτοτητα έχω την αίσθηση ότι ανέβασα  την μπροστά πλευρά της ταυτότητας και όχι τη πίσω ,σε περιπτωση που δεν τους αρκεί αυτό υπάρχει περίπτωση να μου την απορρίψουν τελείως την αίτηση η έρχεται ενημέρωση να υποβάλλω και τη πίσω πλευρά της ταυτότητας ;

 

Επεξ/σία από Ilzals
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα εκανα την αίτηση για την επιδότηση ηλεκτρικού ποδηλάτου ανέβασα τη προσφορά του ποδηλάτου και ταυτοτητα έχω την αίσθηση ότι ανέβασα  την μπροστά πλευρά της ταυτότητας και όχι τη πίσω ,σε περιπτωση που δεν τους αρκεί αυτό υπάρχει περίπτωση να μου την απορρίψουν τελείως την αίτηση η έρχεται ενημέρωση να υποβάλλω και τη πίσω πλευρά της ταυτότητας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα δύσκολη ερώτηση (μια που κάλεσα και τον αντιπρόσωπο και δεν ηξεραν να μου απαντήσουν!) :

Ξέρει κάποιος αυτό το EMW Fat Tyres RV 10το μοτέρ του πόσα Nm βγάζει; 

Επίσης αν τυχόν το έχει κάποιος αν είχε/έχει ή έχει ακούσει για προβλήματα που ενδεχομένως βγαζει; 

(αν μου απαντήσει κάποιος, παρακαλώ πολύ με χρήση παράθεσης ή "@") 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2024 στις 5:54 ΜΜ, Ilzals είπε

Καλησπέρα εκανα την αίτηση για την επιδότηση ηλεκτρικού ποδηλάτου ανέβασα τη προσφορά του ποδηλάτου και ταυτοτητα έχω την αίσθηση ότι ανέβασα  την μπροστά πλευρά της ταυτότητας και όχι τη πίσω ,σε περιπτωση που δεν τους αρκεί αυτό υπάρχει περίπτωση να μου την απορρίψουν τελείως την αίτηση η έρχεται ενημέρωση να υποβάλλω και τη πίσω πλευρά της ταυτότητας ;

Όχι, δεν απορρίπτεται αλλά ναι, μπορεί να σου έρθει μήνυμα να το ανεβάσεις σωστά. Καλύτερα να τα διπλο ελέγχεις όλα γιατί με λάθη καθυστερεί η διαδικασία.

9 ώρες πριν, giorginho είπε

Πιθανότατα δύσκολη ερώτηση (μια που κάλεσα και τον αντιπρόσωπο και δεν ηξεραν να μου απαντήσουν!) :

Ξέρει κάποιος αυτό το EMW Fat Tyres RV 10το μοτέρ του πόσα Nm βγάζει; 

Επίσης αν τυχόν το έχει κάποιος αν είχε/έχει ή έχει ακούσει για προβλήματα που ενδεχομένως βγαζει; 

(αν μου απαντήσει κάποιος, παρακαλώ πολύ με χρήση παράθεσης ή "@") 

@giorginho

Αν το έψαγες σε google και αντιπρόσωπο, κανείς δεν θα ξέρει. Εγώ θα έστελνα ένα email σε [email protected] μήπως και καταλήξει σε κάποιον που ξέρει. Από την άλλη, γιατί επικεντρώνεσαι στα Nm; Αυτή είναι ένδειξη peak δύναμης, όχι της ποιότητας του μοτέρ. Μπορεί κάποιο με χαμηλότερα Nm να είναι καλύτερα φτιαγμένο.

Στα συγκεκριμένα ebikes (σπαστά) δεν έχω άποψη και γίνεται χαμός με άπειρα μοντέλα και μοτέρ. Εγώ πάντως θα προτιμούσα κάποιο ξένο δημοφιλές με πολλές κριτικές, όχι ένα ελληνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, batig0al είπε

Εγώ πάντως θα προτιμούσα κάποιο ξένο δημοφιλές με πολλές κριτικές, όχι ένα ελληνικό.

Thanks. Ο μόνος λόγος για το συγκεκριμένο είναι οικονομικός: έχω από παλιότερη αγορά πιστωτικό στο μαγαζί που το πουλάει, συν ότι τρέχει ακόμα (οριακά) η επιδότηση και το όφελος μέσω eurobank. 

Η βασική μου επιλογή αυτή την στιγμή σε αυτήν την κατηγορία θα ήταν το pvy z20 plus 1000, με μόνο μειονέκτημα το μεγάλο ύψος του σκελετού, που σημαίνει ότι δύσκολα θα μπορέσει άλλος στην οικογένεια να το χρησιμοποιήσει εκτός από εμένα. 

Ο λόγος που επικεντρώνομαι όπως λες στην peak δύναμη είναι ότι στην περίπτωσή μου θα μου χρειαστεί (απότομες ανηφόρες και μεγάλο... "ωφέλιμο φορτίο" 😏). 

Επεξ/σία από giorginho
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς εικόνα με τα ποδηκατα της blaupunkt θέλω να πάρω το fiete 500 το ίδιο βγαζει και η onebot και η Ducati το έχω βρει καινούργιο 1000e 

IMG_8126.jpeg

IMG_8129.jpeg

Επεξ/σία από Ilzals
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2024 στις 2:21 ΠΜ, kyrstallone είπε

Καλησπέρα.

Τι ποδήλατο θα πρότεινε κάποιος για χρήση σε πόλη, όπου με την επιδότηση θα βγαίνει κάτω από 1000€;;

Ευχαριστώ 

Γεια σου φιλε @kyrstallone,

Όταν το ποδήλατο προορίζεται για χρήση σε ελληνική πόλη, τα πιο κρίσιμα κατ'εμέ είναι να είναι ελαφρύ (κάτω από 20κιλά,  χωρίς ανάρτηση μπροστά) και να παίρνει ενδιάμεσα λάστιχα (ούτε τα λεπτά κούρσας, ούτε τα χοντρά βουνού) με τη λογική το ποδήλατο να είναι αποτελεσματικό και διασκεδαστικό.

  • Velogreen Ebfec, 1300€, 880€ με την επιδότηση. Κινεζιά μεν αλλά σε αυτά τα λεφτά, αυτό δεν το γλυτώνεις. 18κιλά, όμορφο, LG μπαταρία. Είτε άμεσα είτε όταν φθαρούν, αλλάζεις τα λεπτά 25mm λάστιχα σε ποιοτικά 32mm και είσαι κομπλέ. Προσοχή στο ύψος γιατί αυτά βγαίνουν one size. Αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, έχει κατάστημα να το δεις και να το δοκιμάσεις, μεγάλο πλεονέκτημα για αρχάριους με περιορισμένες γνώσεις. Μην δίνεις σημασία σε αυτά που λέει ο εκάστοτε πωλητής, 9/10 φορές είναι τσαρλατάνος που θέλει να σε οδηγήσει πάση θυσία σε αγορά.
  • Lapierre e-Sensium 2.2 2023, 1900€, 1285€ με την επιδότηση. Όχι κινεζιά, σοβαρή Γαλλική μάρκα με μεγέθη, καλά περιφερειακά κτλ. Εδώ το μοντέλο στο επίσημο site με καλύτερη φωτογραφία και περιγραφή.
  • Εναλλακτικά, αν είσαι μεταξύ 1.70-1.82, πουλάει ο κολλητός μου το Cannondale Quick Neo SL 2 στα ίδια λεφτά με το Lapierre. Μοιάζουν πολύ (παρόμοιο μοτέρ και βάρος 15 κιλά), οπότε γιατί να το επιλέξεις πέρα από την εμφάνιση που είναι υποκειμενική; Η κύρια διαφορά είναι τα ελαστικά, το Lapierre πρακτικά πάει μόνο δρόμο καθώς παίρνει μέτρια προς λεπτά λάστιχα ενώ το Cannondale φοράει μέτρια προς χοντρά λάστιχα, δηλαδή προσφέρουν μεγαλύτερη άνεση στο δρόμο και μπορεί να πάει και σε καλό χωματόδρομο. Τα έχει επίσης tubeless με υγρό, δηλαδή θα είναι πολύ δύσκολο να σκάσουν ενώ στο Lapierre που και που θα σκάνε. Κατά τα άλλα, η Cannondale σαν μάρκα έχει υψηλότερο status και το Lapierre έχει δύο δίσκους μπροστά αντί έναν του Cannondale. Αυτό δεν είναι απαραίτητα καλύτερο, είναι απλά η διαφορά μεταξύ των κατηγοριών δρόμου και gravel. Με το Lapierre προφανώς θα έχεις και κάποια εγγύηση ως καινούριο και θα χρειαστεί να εμπλακείς με τη γραφειοκρατία της επιδότησης που για να πάρεις τα λεφτά, θα περάσουν 6-12 μήνες. Όπως και να'χει, ο φίλος μου μένει δίπλα στο σταθμό μετρό Νομισματοκοπείο αν σε ενδιαφέρει να το δεις/βολτάρεις (είναι ψείρας οπότε το έχει σε άριστη κατάσταση).

Επίσης προτείνω να σκεφτείς τα μη ηλεκτρικά εφόσον δεν έχεις κάποια αξεπέραστη σωματική αδυναμία (ηλικία, αναπηρία). Χωρίς καλή φυσική κατάσταση, το ξεκίνημα θα είναι ζόρι αλλά με χρήση έστω 2-3 φορές τη βδομάδα, θα γίνει εύκολο εντός λίγων μηνών. Βάζω κάποιες προτάσεις χωρίς ανάλυση γιατί δεν ξέρω ούτε αν σε ενδιαφέρουν ούτε το ύψος σου. Αν θες ρώτα και θα απαντήσω.

Τα πρώτα τρία έχουν ~+100€ μεταφορικά. Το τρίτο είναι μεταχειρισμένο. Το τέταρτο είναι το δικό μου.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...