Προς το περιεχόμενο

Site μου έφαγε 90€ και το PayPal απορρίπτει το dispute!!!


DimVavas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, 

γενικά είμαι έμπειρος και προσεκτικός με τις online αγορές κτλ, δεν ξέρω πως την πάτησα.

Τέλος πάντων έκανα μία αγορά πριν κάποιες μέρες για συνδρομητική υπηρεσία (όχι γνωστή), 1€ για 1 μήνα (trial), φυσικά έχοντας στο νου μου ότι είμαι safe με το Paypal.

Σήμερα ξυπνάω και βλέπω χρέωση 90€ στη χρεωστική Πειραιώς.. Μίνι εγκεφαλικό!

Όταν έκανα την πληρωμή για το 1€ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ άδεια για recurrent/automatic payment 10000%. 
ΠΩΣ μπόρεσε και τράβηξε τα λεφτά χωρίς την άδεια μου ο έμπορος;; 

Άνοιξα ticket στο Paypal εξηγώντας ότι δεν έδωσα άδεια για επαναλαμβανόμενη πληρωμή παρά μόνο για την αρχική του 1€. Μου απέρριψαν το αίτημα λέγοντας πως δεν είναι μη εγκεκριμένη αγορά!

Φυσικά σε λίγο θα επικοινωνήσω και τηλεφωνικά με το Paypal γιατί είναι στο όριο της απάτης το συγκεκριμένο site. 

Κάποια συμβουλή;; Η τράπεζα θα βοηθήσει;; Το Paypal γιατί μα*****ζεται έτσι;; Δεν έδωσα ΟΚ για αυτόματες πληρωμές!

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στο paypal σου βλέπεις recurrent εντολή ή όχι? Για τα 90 έλαβες email με invoice ή όχι? Γιατί γενικά για να φύγουν 90 αντι για 1 κάτι άλλο έχει γίνει. Recurrent σημαίνει να σου παίρνει κάθε μήνα ένα ποσό. Το netflix δουλεύει έτσι και πάντα έρχεται email σε κάθε χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη μ@λ@κι@.... γενικά και στο paypal αν κολλήσουν με κάτι δεν ξεκολλάνε... άντε τώρα να μπλέκεις με αμφισβήτηση συναλλαγής στην Πειραιώς (ποτέ δεν με υπερασπίστηκαν)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gthe είπε

Στο paypal σου βλέπεις recurrent εντολή ή όχι? Για τα 90 έλαβες email με invoice ή όχι? Γιατί γενικά για να φύγουν 90 αντι για 1 κάτι άλλο έχει γίνει. Recurrent σημαίνει να σου παίρνει κάθε μήνα ένα ποσό. Το netflix δουλεύει έτσι και πάντα έρχεται email σε κάθε χρέωση.

Όχι δεν υπάρχει recurrent εντολή, για αυτό τρελένομαι.

Έλαβα invoice κανονικά ναι.

«Γιατί γενικά για να φύγουν 90 αντι για 1 κάτι άλλο έχει γίνει.»  Εμ βασικά δεν έπρεπε να φύγει ούτε 1€ ξανά, αυτό εννοώ. Έδωσα το ΟΚ να φύγει 1€ πριν 15 μέρες, έφυγε, κομπλέ με αυτό. Πως μπόρεσε να με ξαναχρεώσει δεν καταλαβαίνω. 

 

 

2 λεπτά πριν, Narayan είπε

Τσοντοsite να υποθέσω;

Όχι, με στοιχηματικές βλακείες (tips κτλ).

Μόλις τώρα, sotirisl είπε

μεγάλη μ@λ@κι@.... γενικά και στο paypal αν κολλήσουν με κάτι δεν ξεκολλάνε... άντε τώρα να μπλέκεις με αμφισβήτηση συναλλαγής στην Πειραιώς (ποτέ δεν με υπερασπίστηκαν)...

Το χειρότερο είναι ότι τα χρέωσε στην κάρτα του πατέρα μου αντί για τη δική μου, άντε τώρα να εξηγώ τι και πως, και αναγκαστικά πρέπει να μιλάει αυτός στο τηλέφωνο με την τράπεζα σα να έκανε αυτός τη συναλλαγή, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δλδ την ημέρα της συναλλαγής έλαβες invoice για 1 ευρώ και στην τράπεζα σου βλέπεις την ίδια συναλλαγή για 90? Στο paypal σου τι βλέπεις? Είσαι σίγουρος ότι το site σε έστειλε στο paypal και όχι σε κανένα "paypal" fake spoofing site?

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gthe είπε

Δλδ την ημέρα της συναλλαγής έλαβες invoice για 1 ευρώ και στην τράπεζα σου βλέπεις την ίδια συναλλαγή για 90? Στο paypal σου τι βλέπεις?

2 Σεπτεμβρίου: Κάνω τη συναλλαγή, με χρεώνει και η Πειραιώς και το Paypal 1€. ΚΟΜΠΛΕ, ΠΑΤΗΣΑ «PAY», ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΑΥΤΟΜΑΤΕΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ

ΣΗΜΕΡΑ: Χρέωση 90€ στο Paypal, χωρίς να έχω δώσει άδεια. Στην Πειραιώς online φαίνεται το ίδιο ποσό αλλά ακόμα είναι «έγκριση» (αφαιρέθηκε από το λογιστικό υπόλοιπο μόνο). ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΑΔΕΙΑ, ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΑ ΤΙΠΟΤΑ

Δεν παίζει να ηταν phishing site, θα το έβλεπα. Δε συνδέθηκε κανείς με το Paypal μου. Θα το ξαναελέγξω όμως μήπως και... 

Επεξ/σία από DimVavas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

To site  το ρώτησες;Ασε που φωνάζει απάτη απο μακρυά ,άκου τιπς για στοίχημα.

Τους έστειλα μειλ ναι. Περιμένω απάντηση (ελπίζω να λάβω..).

Ντάξει συμφωνώ, αλλά λέω 1€ είναι, κλάιν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχεις πάρει "tips" στο μεταξύ;

Αν ναι, δες τα "ψιλά γράμματα", μπορεί να έχουν παραχωμένο κάπου εκεί ανάμεσα πως 1 ευρώ είναι η πρόσβαση και αν αντλήσεις συμβουλές, τσεκούρι.

Γενικά -γνωστά πράγματα, αλλά ας τα γράφουμε και για τους επόμενους, μακριά από τέτοια site. Χολέρα, λέπρα και πιτυρίδα, όλα μαζί σε ένα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από λίγο με ρωτησε μια ανηψιά μου αν είναι ασφαλές  να δώσει πιστωτική κάρτα και 1€ από αυτήν για να της στείλουν ενα Samsung galaxy super duper wow.

Επεξ/σία από agamoi-thytai
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ποια τέτοια ; 

Αυτά που προσφέρουν "υπηρεσίες" με ελάχιστα χρήματα και είκοσι δύο σελίδες terms of use με fonts 4αρια...

Αυτά που σε βάζουν σε κληρώσεις επειδή... έτσι.

Αυτά που σου πουλάνε επώνυμα προϊόντα στο 1/10 της τιμής που θα τα βρεις σε ένα νορμάλ κατάστημα.

Αυτά που σου τάζουν μαγικές λύσεις για να πάρεις δάνειο που δεν δικαιούσαι, να στήσεις επιχείρηση στο Τιμπουκτού ή να βγάλεις τρίχες στο στήθος.

Γενικά, αυτά με τα ελάχιστα λεφτά που 99% θα κοιτάξουν με τα TOS να σε αρμέξουν δέκα μέρες μετά.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...