Προς το περιεχόμενο

Site μου έφαγε 90€ και το PayPal απορρίπτει το dispute!!!


DimVavas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, agamoi-thytai είπε

Πριν από λίγο με ρωτησε μια ανηψιά μου αν είναι σφαγές να δώσει πιστωτική κάρτα και 1€ από αυτήν για να της στείλουν ενα Samsung galaxy super duper wow.

πες της ναι , an idiot is born every minute....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Πάντως, είναι φοβερό, επιμελήτρια εκδόσεων που την ξέρω 20 χρόνια κυριολεκτικά στη δουλειά, μου έστειλε προ μίας ώρας σύνδεσμο για επώνυμα γυαλιά με τιμές της πλάκας: μιλάμε άριστη επαγγελματίας, τυπικότατη, σοβαρή γυναίκα στη δουλειά της πάντα, να φαντάζεται πως βρήκε τιμή σχόλασμα και μάλιστα τυχαία, στο βλακοφατσοβιβλίο...

Κοινωνιολογικό φαινόμενο είναι αυτό.

Υ.Γ. Και για την περίπτωση που θα πει κάποιος πως "δικαιολογώ" τα λαμόγια, καθόλου δεν τα δικαιολογώ, λαμόγια είναι, αλλά να στροφάρει και λίγο το ρημάδι...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kkailas είπε

Μπορείς να μας πεις σε ποιο σάιτ;

https://protipps24.com/en/

Στο paypal η χρέωση γράφει Digistore24.

Αν κατάλαβα καλά από το γκουγκλάρισμα η Digistore24 είναι legit γερμανική εταιρεία που κάνει διαχείριση online παραγγελιών κτλ για ψηφιακά καταστήματα, ο μεσάζοντας δηλαδή μεταξύ αγοραστή και online καταστήματος.
Σε αυτό το support έστειλα email.

Επεξ/σία από DimVavas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Snoob said:

Πάντως, είναι φοβερό, επιμελήτρια εκδόσεων που την ξέρω 20 χρόνια κυριολεκτικά στη δουλειά, μου έστειλε προ μίας ώρας σύνδεσμο για επώνυμα γυαλιά με τιμές της πλάκας: μιλάμε άριστη επαγγελματίας, τυπικότατη, σοβαρή γυναίκα στη δουλειά της πάντα, να φαντάζεται πως βρήκε τιμή σχόλασμα και μάλιστα τυχαία, στο βλακοφατσοβιβλίο...

Κοινωνιολογικό φαινόμενο είναι αυτό.

Υ.Γ. Και για την περίπτωση που θα πει κάποιος πως "δικαιολογώ" τα λαμόγια, καθόλου δεν τα δικαιολογώ, λαμόγια είναι, αλλά να στροφάρει και λίρο το ρημάδι...

Δεν θυμάμαι που το είχα ακούσει/διαβάσει, ίσως κι εδώ, αλλά θυμάμαι τύπο να λέει/γράφει για δικηγόρο που είχε πάει σε τράπεζα για να καταθέσει χρήματα για "Νιγηρία"... 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή θα ξεφύγει το θέμα, να ξαναπώ ότι δεν γράφτηκα με σκοπό να πάρω στημένα και βλακείες, ούτε έδιναν κάτι που αξίζει σε τρελή τιμή, λέω 1€ είναι, ας τα δώσω και κλάιν, αν και υποψιαζόμουν ότι δε θα ήταν κάτι σοβαρό. Το θέμα είναι άλλο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Δεν θυμάμαι που το είχα ακούσει/διαβάσει, ίσως κι εδώ, αλλά θυμάμαι τύπο να λέει/γράφει για δικηγόρο που είχε πάει σε τράπεζα για να καταθέσει χρήματα για "Νιγηρία"... 😛

Γι' αυτό λέω, κοινωνιολογικό φαινόμενο, εσένα μωρέ μάστορα βρήκε ο Πρίγκιπας της Ζαμούντα να του ξεμπλοκάρεις τα μύρια;

Εντάξει, έβλεπα στο BBC για κάτι ηλικιωμένους μόνους, με προβλήματα υγείας κτλ. που αυτά τα καθάρματα εκμεταλλεύονται, αλλά νέοι άνθρωποι, με σπουδές, υποτίθεται; Τι διάολο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Αυτές τις 17 ημέρες που μεσολάβησαν, πήρες "tips" από αυτούς;

Ναι ανέβαζαν κανονικά στη σελίδα τους. Αλλά με ένα απλό login τα έβλεπα, δεν πατούσα κάνα φοβερό κουμπί «GET ACCESS και χρεώσου» ξέρω γω. Login και μπουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, DimVavas είπε

Λοιπόν επειδή θα ξεφύγει το θέμα, να ξαναπώ ότι δεν γράφτηκα με σκοπό να πάρω στημένα και βλακείες, ούτε έδιναν κάτι που αξίζει σε τρελή τιμή, λέω 1€ είναι, ας τα δώσω και κλάιν, αν και υποψιαζόμουν ότι δε θα ήταν κάτι σοβαρό. Το θέμα είναι άλλο.. 

Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι, εγώ ούτε για στημένα σου γράφω, ούτε για τίποτε, αν δεν είναι απάτη, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι κάπου έχουν κρυμμένο πως το 1 ευρώ είναι απλά για να μπεις να δεις, κι αν πάρεις συμβουλές βαράνε στο σταυρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, DimVavas said:

Το χειρότερο είναι ότι τα χρέωσε στην κάρτα του πατέρα μου αντί για τη δική μου, άντε τώρα να εξηγώ τι και πως, και αναγκαστικά πρέπει να μιλάει αυτός στο τηλέφωνο με την τράπεζα σα να έκανε αυτός τη συναλλαγή, σωστά;

ναι δυστυχώς :( πρέπει να μιλήσει ο πατέρας σου, ή να σε εξουσιοδοτήσει με επίσημο τρόπο. Που να δεις μια φορά που η μητέρα μου αγόρασε μια τηλεόραση (στο όνομα της) ηλεκτρονικά από τα public. Κάποια στιγμή θέλαμε να διευκρινήσουμε κάτι με τις δόσεις και επειδή εγώ μπορώ να εξηγήσω καλύτερα τα πράγματα μου ζήτησε να πάρω τηλέφωνο εγώ. Ενώ γενικά είμαι προσεχτικός με το τι λεω, και ενώ εγώ και η μητέρα μου είμασταν μαζί στο τηλέφωνο, μου ξέφυγε ότι εγώ χρησιμοποίησα την κάρτα της μητέρας μου για μια αγορά στο όνομα της και όχι η ίδια. Ο υπάλληλος ήταν ένας απίστευτος βλάκας, που χωρίς να πει τίποτα ξεκίνησε όλες τις διαδικασίες για απάτη, μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή, ακύρωση της κάρτας και επανέκδοση. Μίλησε στην μητέρα μου με πολύ απότομο και επιτακτικό ύφος για το πόσο σημαντικό είναι να μην δίνουμε τις κάρτες σε άλλους και το πόσο επικίνδυνο είναι αυτό και πόσο απρόσεχτη ήταν αυτή κτλ κτλ. Έπειτα της ήρθε ξεχεστήριο γράμμα από την Πειραιώς (το έχω ακόμα). Εμένα με χαρακτηρίσανε ουσιαστικά ως απατεώνα και εγγληματία. Στο μεταξύ στον συγκεκριμένο λογαριασμό είναι το όνομα και της μητέρας και το δικό μου. Βέβαια πιστεύω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν θα συνέβαινε αν δεν αντιδρούσε έτσι ο συγκεκριμενος υπάλληλος που κατά την άποψη μου έδωσε μεγαλύτερη προέκταση στο θέμα από ότι έπρεπε.

 

20 minutes ago, Snoob said:

Έχεις πάρει "tips" στο μεταξύ;

Αν ναι, δες τα "ψιλά γράμματα", μπορεί να έχουν παραχωμένο κάπου εκεί ανάμεσα πως 1 ευρώ είναι η πρόσβαση και αν αντλήσεις συμβουλές, τσεκούρι.

Γενικά -γνωστά πράγματα, αλλά ας τα γράφουμε και για τους επόμενους, μακριά από τέτοια site. Χολέρα, λέπρα και πιτυρίδα, όλα μαζί σε ένα.

δυστυχώς ισχύει... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά σάητ σου δίνουν ένα trial 30  ημερών είτε free είτε με ένα μικρό ποσό. Με προυπόθεση να δώσεις τα στοιχεία της πιστωτικής. Σου λένε όμως την τελευταία μέρα του trial αν δεν σου άρεσε και δεν επιθυμείς να συνεχίσεις να κάνεις διακοπή. Αν δεν κάνεις τίποτα ή ξεχαστείς ας πούμε είναι σαν να αποδέχεσαι τη σύμβαση/χρέωση. 

Για δες μήπως γράφει κάτι τέτοιο στους όρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DimVavas είπε

Λοιπόν επειδή θα ξεφύγει το θέμα, να ξαναπώ ότι δεν γράφτηκα με σκοπό να πάρω στημένα και βλακείες, ούτε έδιναν κάτι που αξίζει σε τρελή τιμή, λέω 1€ είναι, ας τα δώσω και κλάιν, αν και υποψιαζόμουν ότι δε θα ήταν κάτι σοβαρό. Το θέμα είναι άλλο.. 

Αφού τα χαρίζεις έτσι τα € είπαν να στα πάρουν μαζεμένα.Τα θέλει ο απαυτός σας.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έχει μεσολαβήσει αρκετό διάστημα, ο TS γράφει πως 2/9 χρεώθηκε η κάρτα το ευρώ και η δοκιμαστική περίοδος ήταν για ένα μήνα.

Άρα, ή μιλάμε για υποκλοπή στοιχείων και όποιον πιάσουν, ή γράφουν κάτι στους όρους χρήσης. Άλλη σκέψη, με αυτά που ξέρω, δεν μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στις περισσότερες trial υπηρεσίες με 1-5 ευρώ κλπ, υπάρχει ενεργοποιημένη η αυτόματη ανανέωση της συνδρομής (στην κανονική της τιμή) μετά το τέλος των trial ημερών.

Δεν σου ζητάει πουθενά να συμφωνήσεις για το αν θα γίνει η ανανέωση και ο μόνος τρόπος για να το σταματήσεις είναι να ακυρώσεις τη συνδρομή σου πριν να τελειώσει η δοκιμαστική περίοδος. 

Δες ξανά τους όρους στη σελίδα που πλήρωσες για να δεις τι ακριβώς ισχύει! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, DimVavas είπε

Το χειρότερο είναι ότι τα χρέωσε στην κάρτα του πατέρα μου αντί για τη δική μου, άντε τώρα να εξηγώ τι και πως, και αναγκαστικά πρέπει να μιλάει αυτός στο τηλέφωνο με την τράπεζα σα να έκανε αυτός τη συναλλαγή, σωστά;

Για διευκόλυνση δική σου και του πατέρα σου όταν μιλάς με την τράπεζα(προφανώς σε επίπεδο τηλεφωνικής επικοινωνίας)  θα δίνεις τα στοιχεία του και θα ισχυρίζεσαι ότι είσαι εκείνος. Το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές από Vodafone, Cosmote μέχρι ασφαλιστικές κ.α.

Διαφορετικά θα πρέπει να σου κάνει κάθε λίγο και λιγάκι επιβεβαίωση στοιχείων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...