Προς το περιεχόμενο

Εξάρθρωση πανευρωπαϊκού κυκλώματος απάτης στη συνδρομητική τηλεόραση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το κυνήγι της δορυφορικής πειρατείας περνάμε στο διαδίκτυο. Αυτό που πρέπει να ξέρουν οι χρήστες είναι ότι δεν είναι στο απυρόβλητο. Αν η πληρωμή και η θέαση είναι ανιχνεύσιμη μπορεί να τους σκάσει κάποιο καλό πρόστιμο. Στη Γερμανία από ότι ξέρω έχουν στείλει. Παλιότερα που το περιεχόμενο ήταν λίγο και ακριβό καταλαβαίνω την πειρατεία, σήμερα με λίγα ευρώ και πολλούς χρήστες βλέπεις ότι θες....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, ChownTuen said:

Από λεξικό Τριανταφυλλίδη: ενσυνείδητη παραποίηση της αλήθειας, που στηρίζεται στην εμπιστοσύνη και στην ευπιστία των άλλων και αποβλέπει σε οικονομικά κυρίως οφέλη.

Ο πειρατής τι παραποίησε, είπε στον πελάτη ότι αυτά που σου δίνω είναι νόμιμα?

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, aypnia είπε

Εγώ πάντως κλαίω αυτούς που πήγαν και έκαναν ετήσιες "συνδρομές" το τελευταίο μήνα. 

Πάνε τα λεφτά τους, τα βλέπετε στη φώτο παραπάνω.

Εγώ απορώ με αυτούς που πάνε και δίνουν εικοσάρικα το μήνα σε IPTV στην Ελλάδα, ας βάλουν Cosmote TV και Euroleague TV με τα ΙΔΙΑ λεφτά.

Αλλά ξέχασα το άλλο έχει και τα Novacinema και δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς το υπερθέαμα της Νova.

Νομιζω υπαρχουν και πολυ πιο φτηνα. Τυπου ενα 10ρικο το μηνα. Απο το να πανε σε πακιστανικα τηλεφωνα και σε υποδομες "εως 24mbps", μια χαρα ειναι και τα "σπασμενα" καναλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Twoface είπε

Είναι του χαρακτήρα σου όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου να τον προσβάλεις ; 
Και εγώ θεωρώ ηλίθιο να αγοράζει κάποιος κινητών των 1000€+ αλλά δεν νομίζω να έχω σχολιάσει ποτέ τον άλλον. 

Στην ουσία του θέματος , όταν ένας πληρώνει 25€ και έχει 24αρα και ο άλλος πληρώνει 25€ και έχει 10αρα τότε ναι είναι απάτη ! 
Πόσο μάλλον όταν οι πάροχοι σπάνια σου δίνουν  αυτό που υπόσχονται ! 

 

Εσενα ειναι του χαρακτηρα σου να κατηγορεις τους αλλους ως απατεωνες  χωρις να μπορει να σταθει καν αυτη η κατηγορια σε κανενα δικαστηριο ?

Οχι δεν ειναι απατη  .Αν ομως πιστευεις πως ειναι απατη  καντους μηνυση  να  δουμε αν θα δικαιωθεις .Επειδη ομως δεν θα το κανεις διοτι ειναι παραλογο οτι ισχυριζεσαι, σου εμεινε να κανεις μονο οτι περιεγραψα εγω παραπανω στα φορουμ .

Δλδ ανουσια  αερολογια,και ανυποστατες κατηγοριες .

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν σκέφτηκε κανείς ότι η απάτη δεν είναι απαραίτητα εις βάρος του "πελάτη" αλλά εις βάρος της νόμιμης εταιρείας που κάνει τη μετάδοση. Με άλλα λόγια όταν η Cosmote σου δίνει τις υπηρεσίες της, και εσύ τη μοιράζεσαι με άλλους 1000 και μάλιστα επί πληρωμή, θεωρείται απάτη εις βάρος της Cosmote για παραβίαση του συμφωνητικού που έχεις υπογράψει. 

Επεξ/σία από trib
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ο πειρατής τι παραποίησε, είπε στον πελάτη ότι αυτά που σου δίνω είναι νόμιμα?

Ο Πειρατής έχει διαρκή και παράνομη σχέση με τους παραγωγούς δικαιωμάτων, τους μεταδότες του περιεχόμενου κτλ κτλ.

Να μια παρανομία.

Ο πειρατής πουλάει κάτι που δεν κατέχει σε πελάτες.

Να μια άλλη παρανομία.

Ο πειρατής πουλάει κάτι που απαγορεύεται να πουληθεί.

Να και μια τρίτη παρανομία.

Έχεις άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Aρα με τους ισχυοντες νομους και το θεσμικο πλαισιο  της χωρας που δραστηριοποιουνται  ειναι συννομοι  .

Ευχαριστω που με επιβεβαιωνεις .

Γράφτηκε η λέξη "εξαπάτηση", ο ορισμός είναι: "εξαπατώ (παθητική φωνή: εξαπατώμαι): ξεγελώ με πονηριά κάποιον εκμεταλλευόμενος την αφέλεια ή την ευπιστία του και (ενδεχομένως) παρανομώντας". Σου απάντησα ότι είναι νόμιμο και ταυτόχρονα εξαπατά τον πελάτη. Ο επίσημος όρος λέγεται "guaranteed minimum download speed or money back", δεν γίνεται να πουλάς 4 για 24, πρέπει να φροντίσεις να δίνεις 15 ή να ενημερώσεις.

Τώρα η κουβέντα του ... "νόμιμο, άρα και ηθικό?" σηκώνει posts πολλά αλλά και ανευ σημασίας στο συγκεκριμένο thread. Δεν έχουμε και threads με πολιτικά εδώ να συζητηθούν αυτά :) Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους στην Ελλάδα μαγκιά σου, σε ευρωπαικό επίπεδο πάντως οι υπηρεσίες τους είναι από τις χειρότερες.

 

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντάτε κάτι στον @ThReSh και διάβασα όλες τις σελίδες να δω. Δε ρωτάει "πού παρανομησαν". Ρωτάει "ποιόν ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ". Η κατηγορία που κυκλοφορεί στα μέσα είναι "κύκλωμα απάτης". Απάτη έναντι ποιού;

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, aypnia είπε

Εγώ πάντως κλαίω αυτούς που πήγαν και έκαναν ετήσιες "συνδρομές" το τελευταίο μήνα. 

Πάνε τα λεφτά τους, τα βλέπετε στη φώτο παραπάνω.

Εγώ απορώ με αυτούς που πάνε και δίνουν εικοσάρικα το μήνα σε IPTV στην Ελλάδα, ας βάλουν Cosmote TV και Euroleague TV με τα ΙΔΙΑ λεφτά.

Αλλά ξέχασα το άλλο έχει και τα Novacinema και δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς το υπερθέαμα της Νova.

 

45 λεπτά πριν, aypnia είπε

Εγώ πάντως κλαίω αυτούς που πήγαν και έκαναν ετήσιες "συνδρομές" το τελευταίο μήνα. 

Πάνε τα λεφτά τους, τα βλέπετε στη φώτο παραπάνω.

Εγώ απορώ με αυτούς που πάνε και δίνουν εικοσάρικα το μήνα σε IPTV στην Ελλάδα, ας βάλουν Cosmote TV και Euroleague TV με τα ΙΔΙΑ λεφτά.

Αλλά ξέχασα το άλλο έχει και τα Novacinema και δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς το υπερθέαμα της Νova.

Υπαρχει ολόκληρη ταινιοθήκη με χιλιάδες ταινίες και σειρές η οποια ανανεώνεται καθημερινά, συν τα κανάλια απο όλο τον κόσμο. Δεν ειναι μονοτα καναλια της COSMOTE  και της NOVA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, ChownTuen said:

Ο Πειρατής έχει διαρκή και παράνομη σχέση με τους παραγωγούς δικαιωμάτων, τους μεταδότες του περιεχόμενου κτλ κτλ.

Να μια παρανομία.

Ο πειρατής πουλάει κάτι που δεν κατέχει σε πελάτες.

Να μια άλλη παρανομία.

Ο πειρατής πουλάει κάτι που απαγορεύεται να πουληθεί.

Να και μια τρίτη παρανομία.

Έχεις άδικο.

Δεν έχω άδικο γιατί δεν διαφωνώ σε αυτά, απλά εσύ το έχεις υποθέσει, διαφωνώ στη χρηση της λέξης απάτη.

Κατά τα άλλα δεν μου απαντάς στο πως παραποίησε την αλήθεια στον πελάτη ώστε να λέμε ότι τον εξαπάτησε.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηθελα να ξερα την Cosmote που ειναι ο πανελληνιος μπραβος της τηλεφωνιας γιατι δεν την ακουμπαει κανεις;... Να φανταστω αλλο αυτο.. Τα παιδακια που streamaran παρανομα δυστυχως εκαναν ενα μεγαλο λαθος, δεν λαδωσαν την μαφια, τολμησαν να βγαλουν λεφτα μονο για την παρτη τους. Αλλιως κοβο και τον ****** μου δεν θα τους ακουμπουσε κανεις, το παιζουν τρελοι εδω στο Ελλαδισταν, απο την μια μας κλεβουν και μας εξαθλιωνουν οι ιδιοι μας οι πολιτικοι και απο την αλλη εχουμε δικαιοσυνη και συλλαμβανονται οι εγκληματιες... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ θα γελαω μεχρι μεθαυριο, με την υποκρισια τους μου προκαλουν αηδια.

Επεξ/σία από Egoeinai
  • Like 3
  • Confused 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, gthe said:

 Ο επίσημος όρος λέγεται "guaranteed minimum download speed or money back", δεν γίνεται να πουλάς 4 για 24, πρέπει να φροντίσεις να δίνεις 15 ή να ενημερώσεις.

Έτσι για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους, έχουμε παράδειγμα ISP σε άλλες χώρες που το έχουν αυτό σε ADSL πακέτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το μονοπώλιο έχει στηθεί αριστοτεχνικά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις νόμιμο stream για να δεις έναν αγώνα champion's league από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...