Προς το περιεχόμενο

Sapphire VGA Radeon RX 5700 XT 8G GDDR6 370€ <πλαισιο>


diaol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Μην ασχολείστε με reference όταν παίζει αυτή για ένα 50 πανω

https://www.skroutz.gr/s/20195189/Gigabyte-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Gaming-OC-GV-R57XTGAMING-OC-8GD.html

1ον τα 60 ευρώ διαφοράς δεν είναι λίγα (ναι, 58 ευρουλάκια με τα μεταφορικά εκτός και αν μένεις δίπλα και γλυτώσεις 4 ευρώ) ;) 

2ον άλλο 2 έτη εγγύηση με μεσάζοντα το ... multicopter και άλλο 3 έτη εγγύηση Πλαίσιο που τουλάχιστον στο θέμα αυτό είναι ok στην πλειονότητα των περιπτώσεων. ;) 

Επομένως δεν στέκει το μην ασχολείστε. ;) 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 5700ΧΤ οι custom υλοποιήσεις προσφέρουν χαμηλότερο θόρυβο/θερμοκρασίες και ίσως καλύτερα PCB + VRM.

Διαφορά στην απόδοση μην περιμένουν να δουν διαφορά οι υποψήφιοι αγοραστές καθώς η 5700(ΧΤ) είναι mem bandwidth limited, όπως όλες οι AMD GPUs.

Για τον ίδιο λόγο και τα waterblocks/νερά δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα γιατί η κάρτα "δεν ακούει" στο overclock του πυρήνα.

Οπότε μια reference με undervolt + 50MHz underclock θα είναι και μια χαρά και με σχετικά χαμηλό θόρυβο και θερμοκρασίες. Και όλα αυτά με απώλεια απόδοσης 1-2fps ανάλογα το παιχνίδι και την ανάλυση.

Μια χαρά λοιπόν η reference σε αυτήν την τιμή.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έβαλα κάτω και εγω ήμουν έτοιμος για pulse η την gigabyte που την έβαλε σήμερα το multicopter προχθές που παρήγγειλα δεν την είχε. 

Υπάρχουν 2 μεγάλα αλλά όμως 

Η εγγύηση που την έχω χρειαστεί πολλές φορές και από μεγάλο κατάστημα πάντα βρήκα το δικιο μου. 

Οι Navi AIB τσιμπάνε 2 3% performance boost με πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση. Δεν έχει νόημα δηλαδή για 1 2fps.

Τα 60 ευρώ από την φθηνοτερη AIB θα πάνε σε επόμενη αγορά κάρτας. Επίσης αγορά με τιμολόγιο γλιτώνοντας ακόμα 72 ευρώ. 

Όσο για τον θόρυβο σε idle θα βάλω curve να κλείνει ο ανεμιστήρας τελείως. Σε load που δύσκολα θα πάει πάνω από 80% με την οθόνη μου θα βάλω max 35% ανεμιστήρες. Το tjunction από ότι λέει η amd από την vii και μετά μετριετε αλλιώς. Η Nvidia περνει το edge temperature δεν λέει όλη την αλήθεια δηλαδή. 

Θέλουν tweak και σίγουρα δεν είναι plug and play. Αλλα αυτό είναι το χόμπι μας και χαίρομαι να πειραματιζομαι. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Τα έβαλα κάτω και εγω ήμουν έτοιμος για pulse η την gigabyte που την έβαλε σήμερα το multicopter προχθές που παρήγγειλα δεν την είχε. 

Υπάρχουν 2 μεγάλα αλλά όμως 

Η εγγύηση που την έχω χρειαστεί πολλές φορές και από μεγάλο κατάστημα πάντα βρήκα το δικιο μου. 

Οι Navi AIB τσιμπάνε 2 3% performance boost με πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση. Δεν έχει νόημα δηλαδή για 1 2fps.

Τα 60 ευρώ από την φθηνοτερη AIB θα πάνε σε επόμενη αγορά κάρτας. Επίσης αγορά με τιμολόγιο γλιτώνοντας ακόμα 72 ευρώ. 

Θέλουν tweak και σίγουρα δεν είναι plug and play. Αλλα αυτό είναι το χόμπι μας και χαίρομαι να πειραματιζομαι. 

Καλό κουράγιο ήρωα. Reference ήταν μάλλον μόνο η πρώτη μου κάρτα σαν φοιτητής. Από τότε ευχαριστώ δεν παίρνω. 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Καλό κουράγιο ήρωα. Reference ήταν μάλλον μόνο η πρώτη μου κάρτα σαν φοιτητής. Από τότε ευχαριστώ δεν παίρνω. 😄

Να σε καλά φίλε μου. Μοντέλο? Μέχρι και την ref vega 64 ήταν αρκετά θορυβώδεις. Έστρωσαν με τις navi. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μοντέλο? Μέχρι και την ref vega 64 ήταν αρκετά θορυβώδεις. Έστρωσαν με τις navi. 

Ρε φοιτητής ήμουν το 98. Που να θυμάμαι. Νομίζω κάποια ati ήταν τότε. Ωραίες εποχές.🤣 Τι έστρωσαν σαν ελικόπτερα κάνουν και έκαναν πάντα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Καλό κουράγιο ήρωα. Reference ήταν μάλλον μόνο η πρώτη μου κάρτα σαν φοιτητής. Από τότε ευχαριστώ δεν παίρνω. 😄

Ε μη συγκρίνεις reference του τότε με του σήμερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελευταία φορά που είχα reference κάρτες της amd ήταν πριν μερικά χρόνια σε odsidian 800D κουτί 2x6950 σε Crossfire Χ.

Κανένα θέμα ούτε με θερμοκρασίες, ούτε με θόρυβο να πεις δεν την παλεύω και θα πέσω από το μπαλκόνι. 😛 

Πριν από το setup αυτό είχα πάλι 2x5870 πάλι crossfire X και ποιο πριν από αυτό 2x5850 Crossfire X στο ίδιο πάντα case (ήταν το trend της εποχής χαχαχα).

Δεν με χαλάνε οι reference εμένα προσωπικά, τουναντίον. Έχω καλές θύμησες απο Reference κάρτες!

Όμως ότι και να συζητάμε είναι να 'χαμε να λέγαμε μιας και δεν βλέπω να παραλαμβάνουμε... σύντομα με πιθανότερο το ποτέ! :D

Μόνο ο @Arkin θα παραλάβει και σε αυτόν πέφτει το βάρος να μας πεί τι παίζει. :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Tελευταία φορά που είχα reference κάρτες της amd ήταν πριν μερικά χρόνια σε odsidian 800D κουτί 2x6950 σε Crossfire Χ.

Κανένα θέμα ούτε με θερμοκρασίες, ούτε με θόρυβο να πεις δεν την παλεύω και θα πέσω από το μπαλκόνι. 😛 

Πριν από το setup αυτό είχα πάλι 2x5870 πάλι crossfire X και ποιο πριν από αυτό 2x5850 Crossfire X στο ίδιο πάντα case (ήταν το trend της εποχής χαχαχα).

Δεν με χαλάνε οι reference εμένα προσωπικά, τουναντίον. Έχω καλές θύμησες απο Reference κάρτες!

Όμως ότι και να συζητάμε είναι να 'χαμε να λέγαμε μιας και δεν βλέπω να παραλαμβάνουμε... σύντομα με πιθανότερο το ποτέ! :D

Μόνο ο @Arkin θα παραλάβει και σε αυτόν πέφτει το βάρος να μας πεί τι παίζει. :) 

Θα τραβηξω και βιντεο να ακουσετε θορυβο κτλ. Λογικα θα παραλαβουν και αλλα παιδια απο αυτο το θεμα δεν μπορει να ειμαι μονο εγω. Απλα δεν εγραψαν ακομα. Βαζω να κανω install κανα sottr/rage 2 γιατι μονο crash και little nightmares εχω μεσα. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lionheart75 είπε

1ον τα 60 ευρώ διαφοράς δεν είναι λίγα (ναι, 58 ευρουλάκια με τα μεταφορικά εκτός και αν μένεις δίπλα και γλυτώσεις 4 ευρώ) ;) 

2ον άλλο 2 έτη εγγύηση με μεσάζοντα το ... multicopter και άλλο 3 έτη εγγύηση Πλαίσιο που τουλάχιστον στο θέμα αυτό είναι ok στην πλειονότητα των περιπτώσεων. ;) 

Επομένως δεν στέκει το μην ασχολείστε. ;) 

Γνώμη μου είναι.αν δε σ' αρέσει ποσως με εμδιαφερει.για μένα δε στέκει να πας σε τέτοια υλοποίηση που κάνει σαν ελικόπτερο αν θες να κλοκαρεις.η xt παίζει με μεγάλα ρευματα και συνεπώς θερμοκρασιες.αν δε θες οκ.3 χρόνια εγγύηση έχει κ η gb.εγω προσωπικά θα τα δινα.εσυ μην τα δωσεις

 

Αν θέλετε να βάλω την 5700 που χω βάλει στο πισι του μικρού να ακούσετε πως κάνει πάνω από 60%...μετά το ξανασυζηταμε για τα ελικοπτερα

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Τα έβαλα κάτω και εγω ήμουν έτοιμος για pulse η την gigabyte που την έβαλε σήμερα το multicopter προχθές που παρήγγειλα δεν την είχε. 

Υπάρχουν 2 μεγάλα αλλά όμως 

Η εγγύηση που την έχω χρειαστεί πολλές φορές και από μεγάλο κατάστημα πάντα βρήκα το δικιο μου. 

Οι Navi AIB τσιμπάνε 2 3% performance boost με πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση. Δεν έχει νόημα δηλαδή για 1 2fps.

Τα 60 ευρώ από την φθηνοτερη AIB θα πάνε σε επόμενη αγορά κάρτας. Επίσης αγορά με τιμολόγιο γλιτώνοντας ακόμα 72 ευρώ. 

Όσο για τον θόρυβο σε idle θα βάλω curve να κλείνει ο ανεμιστήρας τελείως. Σε load που δύσκολα θα πάει πάνω από 80% με την οθόνη μου θα βάλω max 35% ανεμιστήρες. Το tjunction από ότι λέει η amd από την vii και μετά μετριετε αλλιώς. Η Nvidia περνει το edge temperature δεν λέει όλη την αλήθεια δηλαδή. 

Θέλουν tweak και σίγουρα δεν είναι plug and play. Αλλα αυτό είναι το χόμπι μας και χαίρομαι να πειραματιζομαι. 

Με τιμολογιο αν κάνεις αγορά κερδίζεις το ΦΠΑ μόνο για αγορές μέχρι 369? Αν κάνει παραπάνω δεν τα παίρνεις πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, billeiros είπε

Γνώμη μου είναι.αν δε σ' αρέσει ποσως με εμδιαφερει.για μένα δε στέκει να πας σε τέτοια υλοποίηση που κάνει σαν ελικόπτερο αν θες να κλοκαρεις.η xt παίζει με μεγάλα ρευματα και συνεπώς θερμοκρασιες.αν δε θες οκ.3 χρόνια εγγύηση έχει κ η gb.εγω προσωπικά θα τα δινα.εσυ μην τα δωσεις

Αν θέλετε να βάλω την 5700 που χω βάλει στο πισι του μικρού να ακούσετε πως κάνει πάνω από 60%...μετά το ξανασυζηταμε για τα ελικοπτερα

Με τιμολογιο αν κάνεις αγορά κερδίζεις το ΦΠΑ μόνο για αγορές μέχρι 369? Αν κάνει παραπάνω δεν τα παίρνεις πίσω?

Τώρα την αγόρασε την κάρτα, στα 341 έβγαινε χωρίς ΦΠΑ η Gigabyte. Μικρή διαφορά, αλλά και η τιμή της προσφοράς είναι πολύ καλή και ίσως κάποιων το όριο να ήταν τα 369 ευρώ.

Δεν είναι και τόσο κακή σαν επιλογή σε σχέση με αυτές των άλλων κατασκευαστών.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μπορεί να πει ότι τα 60€ θα τα βάλει σε waterblock.. επίσης κάποιος μπορεί να έχει budget τα 300€ και τα 370€ να είναι το όριο που έχει ήδη ξεπεράσει αλλά σίγουρα αξίζει να φτάσει. Κάποιος μπορεί να έχει pc με χαλιά airflow που εκεί βοηθάνε διότι βγάζουν το ζεστό αέρα έξω και δε βράζουν όλα μέσα..

Και να διευκρινισουμε εδώ ότι το ΦΠΑ το πληρώνεις, μετά συμψηφιζεται και δεν το "ξανά"πληρώνεις... (εκτός αν άλλαξε και αυτό και δε το έμαθα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DsLmAnIaC είπε

Τώρα την αγόρασε την κάρτα, στα 341 έβγαινε χωρίς ΦΠΑ η Gigabyte. Μικρή διαφορά, αλλά και η τιμή της προσφοράς είναι πολύ καλή και ίσως κάποιων το όριο να ήταν τα 369 ευρώ.

Δεν είναι και τόσο κακή σαν επιλογή σε σχέση με τις άλλων κατασκευαστών.

Ας ερθει με το καλο παιδια και βλεπουμε. Δευτερα πρωι θα ερθει το βραδυ θα την κουμπωσω πανω θα τρεξω κανα bench κανα παιχνιδι να δω πως συμπεριφερετε και με το freesync θα παιξει και αμεσο custom UV και βλεπουμε. Στο 99% φοραω ακουστικα οποτε ας εχει και 2-3db παραπανω δεν θα με ενοχλησει σιγουρα. Χθες μιλησα με support της sapphire στο reddit για το trixx και ειπαν οτι δουλευουν και το ultrawide για να το ενσωματωσουν μονο απο εκει θα παρει τεραστιο boost η καρτα(αν και οποτε το χρειαστω). Ο jimpsar με τα αποτελεσματα και αυτα που εγραψε δειχνει οτι ακομα και η reference 5700xt ειναι τρομερη καρτα οταν γινει σωστο UV. Για τις θερμοκρασιες η amd απο την vii και μετα εχει προσθεσει αισθητηρες και μετραει αλλιως tj και core. Η nvidia παιζει με edge temp. Οτιδηποτε θεμα υπαρξει το plaisio ειναι 70χλμ μακρια μου. Με το Multicopter δεν ξερω κατα ποσο θα με καλυπτε σε θεμα εγγυησης αργοτερα. Απο εκει και περα βλεπουμε θα γραψω αναλυτικα στο θεμα.

Μόλις τώρα, beamex είπε

Κάποιος μπορεί να πει ότι τα 60€ θα τα βάλει σε waterblock.. επίσης κάποιος μπορεί να έχει budget τα 300€ και τα 370€ να είναι το όριο που έχει ήδη ξεπεράσει αλλά σίγουρα αξίζει να φτάσει. Κάποιος μπορεί να έχει pc με χαλιά airflow που εκεί βοηθάνε διότι βγάζουν το ζεστό αέρα έξω και δε βράζουν όλα μέσα..

Και να διευκρινισουμε εδώ ότι το ΦΠΑ το πληρώνεις, μετά συμψηφιζεται και δεν το "ξανά"πληρώνεις... (εκτός αν άλλαξε και αυτό και δε το έμαθα)

Ναι ετσι ειναι με το ΦΠΑ εκτος tablet/κινητα/κονσολες. Το πληρωσα κανονικα και θα παει το τιμολογιο στη λογιστρια και θα συμψηφιστει με το ΦΠΑ των εσοδων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...