Προς το περιεχόμενο

Κλίμα Θεσσαλονίκης


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, mary said:

Δεν έχει σχέση. Το μικροκλιμα της Θεσσαλονίκης έχει πραγματικά πολύ υγρασία. Και που να πας ανατολικά, πχ Περαία. Εκεί να δεις υγρασία.

Σε νησί είμαι τώρα (Ιρλανδία) κοντά στην θάλασσα και δεν έχει τα επίπεδα υγρασίας της Θεσσαλονίκης που το κρύο σου τσακίζει τα κόκαλα. Και αυτό το κατάλαβα από την πρώτη βδομάδα που έμενα εδώ. Θεσσαλονίκη δεν μπορούσα να κρατήσω ίσιο μαλλί παραπάνω από 2 ώρες από τη στιγμή που θα βγω έξω χειμώνα.

Κανεις μεγαλο λαθος. Κλασικη αποψη urban legend που δεν στοιχειοθετειται απο πουθενα.

Οπως και "το κρυο της Θεσσαλονικης στους 10 βαθμους ειναι σαν τους -10 στο λονδινο". Πραγμα που φυσικα ειναι αστειο ψεμα ουρμπανια εντελως.

Μπορω να σου πω βλεπωντας τα κλιματικα στατιστικα του αεροδρομιου της θεσσαλονικης και του δουβλινου, οτι η υγρασια στο δουβλινο ειναι πολυ μεγαλυτερη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, m.gial είπε

Δηλ ρε παιδιά θα έχω θέμα με το κλίμα της Θεσσαλονίκης 365 ημέρες το χρόνο? Δεν φτιάχνει ποτέ μετά τον Ιανουάριο?

Φτιάχνει!

το καλοκαίρι θα'σαι 'ντάξει

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τα ήξερα εξαρχής όλα αυτά για το κλίμα, δεν θα ερχόμουν εδώ πάνω ειλικρινά. Οχί ότι η πόλη είναι η άσχημη. Η Θεσσαλονίκη είναι μια ανθρώπινη πόλη, με πολυ καλη ποιοτητα ζωης και γενικα εχει πολυ καλους ανθρώπους. Απλά έχω ιγμορίτιδα και προβλέπω ότι θα περάσω πολύ δύσκολο χειμώνα, και φοβάμαι αυτό μη μου στοιχίσει και δεν μπορώ να διαβάζω για το μεταπτυχιακό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτους 2 με 3 μήνες είναι δύσκολα, οργανισμός τα παίζει τέλειος μετα προσαρμόζει το βιολογικό σου ρολόι και τέλος, λίγη υπομονή να έχεις και να μην το σκέφτεσαι και σε λίγους μήνες δεν θα βλέπεις διαφορά, αν και ενα αμφιγρατηρα δεν θα ήταν κακό να έχεις για το βράδυ όχι τπτ άλλο

 

Εγώ όταν ήρθα Θεσσαλονίκη για πρώτη φορά ήρθα από ενα μέρος ψιλά στα βουνά, πραγματικά η αίσθηση ήταν ότι θα πεθάνω ενάμιση μήνα έκανα να προσαρμοστω μετά όλα καλά

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, m.gial είπε

Παιδιά θέλω τη βοηθειά σας. Μετακόμισα από την Αθήνα , στη Θεσσαλονίκη, και βλέπω ένα κλιμα, βαρύ , ασήκωτο, σε σημειο να μη χορταίνεις ύπνο και στιγμές που εισαι καταβεβλημένος. Μπορείτε να μου πείτε πως να το αντιμετωπίσω? Πήγα στο γιατρο έκανα εξετάσει δεν μου βρήκε κάτι, ήταν πολυ καλές. Το κλίμα στη Θεσσαλονίκη ,  μου φάινεται περίεργο. με κουράζει. Υπάρχει κάποιος που να το έχει βιωσει και να μου πεις πως το αντιμετώπισε. Ή κάποιος που να είναι από Θεσσαλονίκη?

Καμια σχεση το κλιμα με υπνο και το οτι εισαι καταβεβλημενος. Το οτι οι γενικες σου εξετασεις ειναι οκ δεν σημαινει οτι εισαι καλα. Το προβλημα ειναι οργανικο/ψυχολογικο και δυστυχώς για σενα θα πρεπει να το ανακαλύψεις μόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, likor είπε

Καμια σχεση το κλιμα με υπνο και το οτι εισαι καταβεβλημενος. Το οτι οι γενικες σου εξετασεις ειναι οκ δεν σημαινει οτι εισαι καλα. Το προβλημα ειναι οργανικο/ψυχολογικο και δυστυχώς για σενα θα πρεπει να το ανακαλύψεις μόνο σου.

Ξέρεις τι κατάλαβα. Επειδή έχω ιγμορίτιδα και με το παραμικρό με πιάνει γι αυτό συμβαίνουν όλα. Έκανα λάθος, πριν ανέβω έπρεπε να το ψάξω. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m.gial είπε

Ξέρεις τι κατάλαβα. Επειδή έχω ιγμορίτιδα και με το παραμικρό με πιάνει γι αυτό συμβαίνουν όλα. Έκανα λάθος, πριν ανέβω έπρεπε να το ψάξω. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ

Άμα κάνεις τις ρινικές πλύσεις καθημερινά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και θα υποχωρήσει η ιγμορίτιδα. Εισαι λίγο υπερβολικός. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σαν το κλίμα της Αθήνας, δεν υπάρχει πουθενά. Ξηρό κλίμα, χορταίνεις ύπνο και είσαι γεμάτο ενέργεια καθ'΄ολη τη διάρκεια της ημέρας. Εκτός αυτού, στην Αθήνα δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς τη νύχτα, καθώς ο ύπνος της προηγούμενης ημέρας έχει χορταστεί και με το παραπάνω.... Πέρα από το κλίμα της Αθήνας δεν έχω δει πουθενά τόσο καλό κλίμα σε όλη την Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, m.gial είπε

Πάντως σαν το κλίμα της Αθήνας, δεν υπάρχει πουθενά. Ξηρό κλίμα, χορταίνεις ύπνο και είσαι γεμάτο ενέργεια καθ'΄ολη τη διάρκεια της ημέρας. Εκτός αυτού, στην Αθήνα δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς τη νύχτα, καθώς ο ύπνος της προηγούμενης ημέρας έχει χορταστεί και με το παραπάνω.... Πέρα από το κλίμα της Αθήνας δεν έχω δει πουθενά τόσο καλό κλίμα σε όλη την Ελλάδα

Που αλλού εχεις πάει εκτός από Αθήνα και Θεσσαλονίκη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια πηγαινοέρχομαι μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης, θα έλεγα ότι χοντρικά τα 2/3 τα περνάω στη μεν και το 1/3 στη δε. Έχω εμπειρία διαμονής σε διάφορα μέρη της Ελλάδας τα καλοκαίρια. Κρήτη, ορεινή και παραθαλάσσια βόρεια, Λέσβο ανατολική και νότια, Πήλιο νότιο.

Η Θεσσαλονίκη, από όλα αυτά τα μέρη, έχει μία πολύ βάρβαρη υγρασία, ίσως τη χειρότερη μαζί με τη Μυτιλήνη. Είναι μερικές βραδιές, ειδικά χειμερινές και αρχόμενης άνοιξης που δεν παλεύεται με τίποτα. Νόμιζα ότι εγώ είχα κάποιο θέμα όποτε πήγαινα, μου φταίγανε διάφορα άλλα, αλλά με τον καιρό κατάλαβα ότι είναι η υγρασία, όταν ξέχασα βγαίνοντας ανοικτό το κλιματιστικό στην αφύγρανση και μόλις μπήκα ξανά μέσα έπειτα από ώρες αισθάνθηκα σα να χωράνε τα πνευμόνια μου άλλο 1/3 αέρα από αυτό που έπαιρναν έξω.

 

Η λύση που έχω βρει έκτοτε, είναι η ολική αποφυγή ξενυχτιού κι αλκοόλ πριν τον ύπνο. Δηλαδή, ο ύπνος που έκανα στην Κηφισιά (μία σχετικά υγρή περιοχή λόγω της αναπνοής της χλωρίδας της Πάρνηθας) αν κοιμόμουν 3 τη νύχτα έπειτα από 1-2 ποτά, είναι λίγο χειρότερος από τον ύπνο που κάνω Θεσσ. Κέντρο αν κοιμηθώ 12 και με νεράκι.

Η εναλλακτική σου είναι ο αφυγραντήρας, αλλά διατηρώ επιφυλάξεις για το κατά πόσο είναι υγιεινός.

Κατ' εμέ βέβαια, η χειρότερη εποχή Θεσσαλονίκης από όλες τις απόψεις, είναι το Καλοκαίρι. Η υγρασία καθιστά τη θερμοκρασία αφόρητη ακόμα και από τους 30-32 βαθμούς. Ιδρώνεις και δεν εξαμτίζεται τίποτα, τα βράδια δε σου αρκεί η ανάσα σου κλπ κλπ. Το χειμώνα με ένα προσεκτικό ντύσιμο που να κλείνει τις διαρροές από μανίκια - κοιλιά - μπατζάκια, είσαι εντάξει ακόμα και με κάτι κάπως ελαφρύτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m.gial είπε

Πάντως σαν το κλίμα της Αθήνας, δεν υπάρχει πουθενά. Ξηρό κλίμα, χορταίνεις ύπνο και είσαι γεμάτο ενέργεια καθ'΄ολη τη διάρκεια της ημέρας. Εκτός αυτού, στην Αθήνα δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς τη νύχτα, καθώς ο ύπνος της προηγούμενης ημέρας έχει χορταστεί και με το παραπάνω.... Πέρα από το κλίμα της Αθήνας δεν έχω δει πουθενά τόσο καλό κλίμα σε όλη την Ελλάδα

Αλήθεια είναι..... Γιατί νομίζεις ότι έχει τόσους Κρητικούς η Αθήνα άλλωστε...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

42 λεπτά πριν, Alex2020 είπε

Αλήθεια είναι..... Γιατί νομίζεις ότι έχει τόσους Κρητικούς η Αθήνα άλλωστε...... 

Αυτό με τους Κρητικούς που κολλάει?

Εγώ φοβάμαι μη με πειράζει το κλίμα και δεν μπορώ να διαβάσω για το μεταπτυχιακό. Για τα άλλα ας με πειράζει δεν έχω πρόβλημα. Για το διάβασμα του μεταπτυχιακού φοβάμαι μη με επηρεάζει

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το κλίμα της Θεσσαλονίκης δεν συνηθίζεται και γι αυτό οι περισσότεροι κάτοικοι της υποφέρουν από κατάθλιψη.Δεν είναι κακό να λέμε καμία αλήθεια που και που.Οι μόνοι που τα οικονομανε στην Θεσσαλονίκη είναι οι ψυχίατροι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...