Προς το περιεχόμενο

Κλίμα Θεσσαλονίκης


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, teo_3 είπε

Την παλεύεις ρε κολλητέ, ποια σύγκριση με Ρόδο. Όλο το νησί αυτή τη στιγμή έχει 80%+ και το έχει μόνιμα, οι άνθρωποι υποφέρουν και ζούνε με πάνω απο έναν αφυγραντήρα να δουλεύει 24ωρο με αποτέλεσμα να κατέβει το πολύ στα 60-65%. Θεσσαλονίκη ζήτημα να έχει στα 65-70% γενικά και 3 βδομάδες τώρα με Βοριά είναι στα 40-45%. Στην Έδεσσα έχουν το σπίτι κλειστό με 85% ανοίγεις τα παράθυρα να αεριστεί μπας και κατέβει και πάει στο 90%, αμάν κάνουν οι άνθρωποι να βγάλει κάνα ήλιο να βάλουνε πλυντήριο.
Τι συγκρίνεις, ξεκόλλα το κεφάλι με τον τοπικισμό, καλό στον εαυτό σου θα κάνεις. Ναι η Αθήνα, γιατί αυτό σε καίει να ακούσεις, έχει καλύτερο κλίμα απο Θεσσαλονίκη (απο πλευράς υγρασίας), όσοι έχουν επισκεφθεί και τα δύο μέρη αυτό λένε, δεν έχει όμως το χειρότερο,. Έλεος κάπου με τα κόμπλεξ σας λες και είστε 5 χρονών.

Στην Κηφισιά έχω εδώ και 3 εβδομάδες 30-35% υγρασία στο σπίτι κι έχω να ανάψω αφύγρανση από το Νοέμβρη.

Θεσσαλονίκη το σπίτι έχει μόνιμα 65-70%, όσο το σπίτι μου στη νότια Λέσβο. Άρα τα ίδια χάλια με τη Ρόδο είναι και άλλες επιρρεπείς στο κακό κλίμα περιοχές.

Τώρα για την Έδεσσα, τί να πω. 95% κακάσχημο κιτσαριό σε κάκιστη τοποθεσία με ένα 5% της πολύ όμορφο (καταρράκτη και ποτάμι). Δε θα μου έκανε εντύπωση ακόμα κι αν απαιτείτο κρατικό επίδομα για να ζήσεις εκεί πέρα - που εν μέρει απαιτείται, γιατί όλοι όσοι ξέρω από Δ. Μακεδονία ζουν παρασιτώντας κρατικό χρήμα λόγω "σκληρής" εργασίας, "σκληρής" αγροτιάς και πάει λέγοντας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Στην Κηφισιά έχω εδώ και 3 εβδομάδες 30-35% υγρασία στο σπίτι κι έχω να ανάψω αφύγρανση από το Νοέμβρη.

Θεσσαλονίκη το σπίτι έχει μόνιμα 65-70%, όσο το σπίτι μου στη νότια Λέσβο. Άρα τα ίδια χάλια με τη Ρόδο είναι και άλλες επιρρεπείς στο κακό κλίμα περιοχές.

Τώρα για την Έδεσσα, τί να πω. 95% κακάσχημο κιτσαριό σε κάκιστη τοποθεσία με ένα 5% της πολύ όμορφο (καταρράκτη και ποτάμι). Δε θα μου έκανε εντύπωση ακόμα κι αν απαιτείτο κρατικό επίδομα για να ζήσεις εκεί πέρα - που εν μέρει απαιτείται, γιατί όλοι όσοι ξέρω από Δ. Μακεδονία ζουν παρασιτώντας κρατικό χρήμα λόγω "σκληρής" εργασίας, "σκληρής" αγροτιάς και πάει λέγοντας.

Επειδή και εγώ κατάγομαι από Λέσβο, αλλά λείπω αρκετά έτη, έχω την εντύπωση ότι η Μυτιλήνη δεν έχει τόσο υγρασία όσο η Θεσσαλονίκη και ας είναι νησί. Φυσάει περισσότερο κάτω. Στη Θεσσαλονίκη είναι ανυπόφορη. Η Αθήνα μαζί με τη Κύπρο και τη Κόστα Ρίκα, βγήκαν τα καλύτερα κλίματα στο κόσμο. Σαν το κλίμα του Λεκανοπεδίου δεν έχει πουθενά. Έμενα Καισαριανή χρόνια και ευχαριστιόμουν ύπνο, ξεκούραση, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει εχει πολυ υγρασια/απο συρο σε θεσσαλονικη ενιωσα μεγαλη διαφορα και αναγκαστικα πηγα σε αφυγραντηρα αλλα...οταν στην ελλαδα χιονιζει και κλεινει η εθνικη οδος και εδω εχει ενα ελαφρυ ψυχρο αερακι κατι ειναι και αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, m.gial είπε

Η Αθήνα μαζί με τη Κύπρο και τη Κόστα Ρίκα, βγήκαν τα καλύτερα κλίματα στο κόσμο.

Ποιός τα λέει αυτά; Ένα σωρό πόλεις κοντά στον Ισημερινό έχουν πολύ καλύτερο κλίμα. Π.χ. Nairobi. 10-30 βαθμούς όλο τον χρόνο και υγρασία 68% κατά μέσο όρο. Αλλά και μακρύτερα από τον Ισημερινό υπάρχουν πάρα πολλά σημεία με πολύ καλύτερο κλίμα, πχ Johannesburg με θερμοκρασία 5-25 βαθμούς και υγρασία 59%.

Στην Αθήνα πέφτει και κάτω από το μηδέν, αλλά και ανεβαίνει πάνω από 40. Με μεγάλα διαστήματα κάτω από 10 και πάνω από 30.

Γενικά το "υπέροχο κλίμα" της Ελλάδας είναι ένας μύθος. Δεν παίζουν μόνο η Σουηδία , η Βρετανία  και το Ντουμπάι στις συγκρίσεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, m.gial είπε

Αθήνα μαζί με τη Κύπρο και τη Κόστα Ρίκα, βγήκαν τα καλύτερα κλίματα στο κόσμο. Σαν το κλίμα του Λεκανοπεδίου δεν έχει πουθενά. Έμενα Καισαριανή χρόνια και ευχαριστιόμουν ύπνο, ξεκούραση, 

Πάντως δε βοηθάει καπου το κλιμα, γιατί τεμπελχανιο είναι και η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη και η Κόστα Ρίκα...

Δεν αλλάζει κάτι στην παραγωγικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Lumini είπε

Πάντως δε βοηθάει καπου το κλιμα, γιατί τεμπελχανιο είναι και η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη και η Κόστα Ρίκα...

Δεν αλλάζει κάτι στην παραγωγικότητα

Είναι πολύ πλουσιότερη η Αθήνα από τη Θεσσαλονίκη ως προς το εισόδημα, απλά είναι κι ακριβότερη, οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό πυο κάνω εγώ: Εισόδημα Αθήνα - Έξοδα Θεσσ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Τώρα για την Έδεσσα, τί να πω. 95% κακάσχημο κιτσαριό σε κάκιστη τοποθεσία με ένα 5% της πολύ όμορφο (καταρράκτη και ποτάμι). Δε θα μου έκανε εντύπωση ακόμα κι αν απαιτείτο κρατικό επίδομα για να ζήσεις εκεί πέρα - που εν μέρει απαιτείται, γιατί όλοι όσοι ξέρω από Δ. Μακεδονία ζουν παρασιτώντας κρατικό χρήμα λόγω "σκληρής" εργασίας, "σκληρής" αγροτιάς και πάει λέγοντας.

Έχεις ζήσει στην Έδεσσα πάνω από 1-2 χρόνια και τα λες όλα αυτα; Η απλά κοιτώντας τον χάρτη και τα στατιστικά από το google;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, archer100 είπε

Έχεις ζήσει στην Έδεσσα πάνω από 1-2 χρόνια και τα λες όλα αυτα; Η απλά κοιτώντας τον χάρτη και τα στατιστικά από το google;

Aρκούσε μονοήμερος επίσκεψις στο δρόμο για τη Βόρεια Μακεδονία για να τα αντιληφθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Aρκούσε μονοήμερος επίσκεψις στο δρόμο για τη Βόρεια Μακεδονία για να τα αντιληφθώ.

Το γεγονός ότι αποκαλείς μια πόλη της Μακεδονίας "καρακιτσαριο",όλη τη δυτική Μακεδονία σαν ένα "παρασιτο" και προφανώς αυτή την άποψη θα έχεις για όλη τη βόρεια Ελλάδα,και φυσικά ότι αποκαλείς τα Σκόπια όπως τα αποκαλείς,δείχνει πολλά.

Κρίμα που τέτοια σχόλια και χαρακτηρισμοί δεν διαγράφονται,ενώ κάτι αλλά εξαφανίζονται αμέσως.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να αφήσουμε σχόλια και συγκρίσεις για πόλεις και μέρη και να ασχοληθούμε με την μετεορολογια. Εγώ Αθηναίος είμαι και από επαρχία άσχετος ούτε έχω πάει να μείνω πουθενά για καιρό. Στην Αθήνα θεωρώ ότι είμαστε αρκετά τυχεροί στα του καιρού σε σχέση με αρκετά μέρη της Ελλάδας. Το ίδιο μπορεί να νιώθει και κάποιος άλλος σε άλλο μέρος της Ελλάδας. Καθε μερίς έχει τα υπέρ και τα κατά του. Είναι κακό γενικά να προκαλούνται προβλήματα στην ποιότητα ζωής κάποιου από τον καιρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον κάνετε άκυρες συγκρίσεις γιατί οι μετεορολογικές προβλέψεις δεν συνάδουν με αυτά που γράφετε. Για παράδειγμα τώρα που μιλάμε η Αθήνα έχει 70% υγρασία και η Θεσσαλονίκη 45%.

Εκτός και αν συγκρίνουμε καινούργιο σπίτι σε Αθήνα με εξοχικό του 1940 σε νησί χτισμένο μπροστά στο κύμα ή με φοιτητικό σπίτι της κακιάς ώρας στην Θεσσαλονίκη χωρίς θέρμανση.

Επίσης αρκετά παλιά ψηλοτάβανα ή μονοκατοικίες δεν θερμαίνονται με τίποτα.

Επίσης το ότι κάποιος δεν μπορεί να κοιμηθεί εκτός Αθήνας, μάλλον σε ψυχολογικό ζήτημα μου μοιάζει παρά σε θέμα σχετικό με το κλίμα :P

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, jmmys είπε

Το γεγονός ότι αποκαλείς μια πόλη της Μακεδονίας "καρακιτσαριο",όλη τη δυτική Μακεδονία σαν ένα "παρασιτο" και προφανώς αυτή την άποψη θα έχεις για όλη τη βόρεια Ελλάδα,και φυσικά ότι αποκαλείς τα Σκόπια όπως τα αποκαλείς,δείχνει πολλά.

Κρίμα που τέτοια σχόλια και χαρακτηρισμοί δεν διαγράφονται,ενώ κάτι αλλά εξαφανίζονται αμέσως.

Με κάτι τέτοιες απαντήσεις απορώ τι διάολο γυρεύαμε οι Κρητικοί εκεί πάνω το 1912 να σκοτωνόμαστε για να βρισκόμαστε τώρα στο ίδιο κράτος με το συλλογικό αυτισμό που απαιτεί να ονομάζουμε ένα γειτονικό και φιλικό κράτος με βάση την πρωτεύουσά του...

 

4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Μάλλον κάνετε άκυρες συγκρίσεις γιατί οι μετεορολογικές προβλέψεις δεν συνάδουν με αυτά που γράφετε. Για παράδειγμα τώρα που μιλάμε η Αθήνα έχει 70% υγρασία και η Θεσσαλονίκη 45%.

Εκτός και αν συγκρίνουμε καινούργιο σπίτι σε Αθήνα με εξοχικό του 1940 σε νησί χτισμένο μπροστά στο κύμα ή με φοιτητικό σπίτι της κακιάς ώρας στην Θεσσαλονίκη χωρίς θέρμανση.

Επίσης το ότι κάποιος δεν μπορεί να κοιμηθεί εκτός Αθήνας, μάλλον σε ψυχολογικό ζήτημα μου μοιάζει παρά σε θέμα σχετικό με το κλίμα :P

Δεν ξέρω ποιος δε μπορεί να κοιμηθεί εκτός Αθήνας, αλλά το να παίρνεις την τωρινή μέτρηση είναι κλεψιά: Στην Αθήνα έχουμε 3 βδομάδες βροχή, στη Θεσσαλονίκη 3 ήλιο και βοριά. Τρομερά σπάνια συνθήκη για αμφότερες πόλεις. Κλιματικά δεδομένα χρειάζεται η κουβέντα μας, όχι μετεωρολογικά. Και τα κλιματικά παρετέθησαν παραπάνω, ξεκαθαρίζοντας ότι κλιματικά η Αθήνα είναι πολύ μπροστά, όπως άλλωστε ύμνησαν και οι ραψωδοί - θεατρικοί της αρχαιότητας περί Αττικού κλίματος και φωτός. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι και να λέμε, οι πόλεις μας είναι για το πέοντα. Δεν συγκρίνουμε ποια έχει καλύτερη ποιότητα ζωής αλλά ποια έχει τη λιγότερο κακή. Και αυτό γιατί ενώ η Ελλάδα είναι μια αραιοκατοικημένη χώρα, η έκταση μας είναι περίπου ίση με αυτή της Αγγλίας (όχι UK) που έχει 55εκ κατοίκους, έχουμε πολύ πυκνοκατοικημένες πόλεις. Αχρείαστα πυκνοκατοικημένες. Όσο πιο πυκνοκατοικημένο είναι ένα μέρος, τόσο χαμηλότερη είναι η ποιότητα ζωής των κατοίκων του, ζουν ο ένας πάνω στον άλλο, έχει κίνηση, μόλυνση, φασαρία κ.ο.κ. Οι πόλεις μας χρειάζονται αποκέντρωση κι ειδικά η Θεσσαλονίκη που ο μισός πληθυσμός είναι μαζεμένος εντός των ορίων του Δήμου (400,000 ψυχές, ίσως και παραπάνω με φοιτητές κλπ σε 20 km^2). 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...