Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Sebu είπε

Που σημαινει τοτε ότι άρχισαν να σταματανε και αυτά της "τριγωνικής" πατέντας του Banggood. Το railway direct mail ειναι αν θυμαμαι σωστα το Priority Direct Mail αλλά για τα ογκώδη αντικείμενα που στέλνει το Banggood μέσω τρένου και όχι αεροπλάνου.

Ας μην γελιόμαστε εμεις τα βαφτίζουμε τριγωνικη, δεν ειναι τριγωνικη με την έννοια να "εξαφανίζεται" το κινέζικο ίχνος της πηγής. Όσα έχω παραγγείλει όλα αυτά τα χρόνια με Priority Direct απο banggood όλα μα όλα στο φάκελο επανω μπορει να έχουν tracking Post NL συνηθως αλλά σε όλα μα όλα επισης επάνω υπάρχει σφραγίδα χώρας αρχικής αποστολής CN δλδ Κινα. Ξέρουν πολύ καλά από που έρχονται τα δέματα απλά επέλεγαν μέχρι τώρα να κάνουν την κορόιδα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το γράφει αλλά είναι σε αυτό το μοτίβο χώρας αρχικής προέλευσης CN ή κάπως έτσι.

Το πάρτυ μάλλον τελείωσε. Τελείως ασφαλές θα είναι ένα πακέτο από Κίνα μόνο αν δεν έχει καμία αναφορά επάνω σε Κίνα και έχει αποκλειστικά και μόνο ως χώρα αποστολής και tracking χώρας της ΕΕ.

Αυτό προυποθέτει τα πακέτα πχ του Χ Banggood να πηγαίνουν Βέλγιο ή Ολλανδία, να παραλαμβάνει εκεί κάποια ευρωπαικη αποθηκη τους, να βάζει νέο περιτύλιγμα ή να σκίζει το αυτοκόλλητο αποστολής από Κινα, να βάζει νεο αυτοκόλλητο αποστολής από Ολλανδία και να συνεχίζει για Ελλάδα.

Δεν ξέρουμε όμως αν γίνεται το ίδιο με τις τριγωνικές αποστολές του Aliexpress. Μπορεί αυτές, και ανάλογα με το ευρωπαϊκό ταχυδρομείο που έχει χρησιμοποιηθεί ως "πλυντήριο", να μην αναφέρουν επάνω τη χώρα της αρχικής αποστολής. Σε κάθε περίπτωση αξίζει να δοκιμάσει κάποιος με την τριγωνική αποστολή, σίγουρα το ρίσκο, ακόμα κι αν δεν εξαλειφθεί πλήρως, θα είναι σαφώς μικρότερο από όσο με την απλή αποστολή.

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Sebu είπε

Που σημαινει τοτε ότι άρχισαν να σταματανε και αυτά της "τριγωνικής" πατέντας του Banggood. Το railway direct mail ειναι αν θυμαμαι σωστα το Priority Direct Mail αλλά για τα ογκώδη αντικείμενα που στέλνει το Banggood μέσω τρένου και όχι αεροπλάνου.

Ας μην γελιόμαστε εμεις τα βαφτίζουμε τριγωνικη, δεν ειναι τριγωνικη με την έννοια να "εξαφανίζεται" το κινέζικο ίχνος της πηγής. Όσα έχω παραγγείλει όλα αυτά τα χρόνια με Priority Direct απο banggood όλα μα όλα στο φάκελο επανω μπορει να έχουν tracking Post NL συνηθως αλλά σε όλα μα όλα επισης επάνω υπάρχει σφραγίδα χώρας αρχικής αποστολής CN δλδ Κινα. Ξέρουν πολύ καλά από που έρχονται τα δέματα απλά επέλεγαν μέχρι τώρα να κάνουν την κορόιδα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το γράφει αλλά είναι σε αυτό το μοτίβο χώρας αρχικής προέλευσης CN ή κάπως έτσι.

Το πάρτυ μάλλον τελείωσε. Τελείως ασφαλές θα είναι ένα πακέτο από Κίνα μόνο αν δεν έχει καμία αναφορά επάνω σε Κίνα και έχει αποκλειστικά και μόνο ως χώρα αποστολής και tracking χώρας της ΕΕ.

Αυτό προυποθέτει τα πακέτα πχ του Χ Banggood να πηγαίνουν Βέλγιο ή Ολλανδία, να παραλαμβάνει εκεί κάποια ευρωπαικη αποθηκη τους, να βάζει νέο περιτύλιγμα ή να σκίζει το αυτοκόλλητο αποστολής από Κινα, να βάζει νεο αυτοκόλλητο αποστολής από Ολλανδία και να συνεχίζει για Ελλάδα.

Δεν ειναι ακριβώς έτσι,  τα πακέτα που έρχονται με Priority εκτελωνίζονται στη χώρα εισαγωγής, και μετά έρχονται Ελλάδα. Απλά μέσω συμφωνιών, εκει εκτελωνίζονται "με το τσουβάλι" και όχι μεμονωμένα. Αν ψάξεις λίγο θα δείς οτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ από τα προβλήματα με τις πρώτες εφαρμογές του Priority, ήταν οτι τα πακέτα κόλλαγαν πάρα πολύ καιρό στο τελωνείο της χώρας εισόδου, κάτι που δε θα συνέβαινε, αν τη χρησιμοποιούσαν απλά ως ενδιάμεσο. Δεν έχω χειροπιαστές αποδείξεις, αλλα η λογική λέει οτι εκτελωνιζονται. Και να θέλουν να κάνουν τα στραβά μάτια, μια Priority αποστολή και μια αποστολή απλά με POSTNL με ολλανδία ενδιάμεσο, δεν διαφέρει στην εξέλιξη της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Sebu είπε

Που σημαινει τοτε ότι άρχισαν να σταματανε και αυτά της "τριγωνικής" πατέντας του Banggood. Το railway direct mail ειναι αν θυμαμαι σωστα το Priority Direct Mail αλλά για τα ογκώδη αντικείμενα που στέλνει το Banggood μέσω τρένου και όχι αεροπλάνου.

Ας μην γελιόμαστε εμεις τα βαφτίζουμε τριγωνικη, δεν ειναι τριγωνικη με την έννοια να "εξαφανίζεται" το κινέζικο ίχνος της πηγής. Όσα έχω παραγγείλει όλα αυτά τα χρόνια με Priority Direct απο banggood όλα μα όλα στο φάκελο επανω μπορει να έχουν tracking Post NL συνηθως αλλά σε όλα μα όλα επισης επάνω υπάρχει σφραγίδα χώρας αρχικής αποστολής CN δλδ Κινα. Ξέρουν πολύ καλά από που έρχονται τα δέματα απλά επέλεγαν μέχρι τώρα να κάνουν την κορόιδα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το γράφει αλλά είναι σε αυτό το μοτίβο χώρας αρχικής προέλευσης CN ή κάπως έτσι.

Το πάρτυ μάλλον τελείωσε. Τελείως ασφαλές θα είναι ένα πακέτο από Κίνα μόνο αν δεν έχει καμία αναφορά επάνω σε Κίνα και έχει αποκλειστικά και μόνο ως χώρα αποστολής και tracking χώρας της ΕΕ.

Αυτό προυποθέτει τα πακέτα πχ του Χ Banggood να πηγαίνουν Βέλγιο ή Ολλανδία, να παραλαμβάνει εκεί κάποια ευρωπαικη αποθηκη τους, να βάζει νέο περιτύλιγμα ή να σκίζει το αυτοκόλλητο αποστολής από Κινα, να βάζει νεο αυτοκόλλητο αποστολής από Ολλανδία και να συνεχίζει για Ελλάδα.

κανενα παρτυ δεν τελειωσε. η priority direct mail του banggood δουλευει απροβληματιστα και το αυτοκολητο πανω λεει from Deutsche Nurnberg - Feucht internationale με καμια αναφορα σε Κινα που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα παρέλαβα από banggood δέμα με αξία 20 ευρώ ρολόι (έγραφε πάνω 6 ευρώ) χωρίς tracking number με priority και αποστολή 29 Δεκεμβρίου και ήρθε δίχως προβλήματα και επιβαρύνσεις μέσω ΕΛΤΑ. Είχα παραλάβει και πριν 5 μέρες από wish μικρό δέμα πάλι δίχως προβλήματα. Περιμένω πολλά από AliExpress μικρής αξίας, ελπίζω έτσι να έρθουν κι αυτά.

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Orestis_G είπε

 @RVgtr Το σχηματάκι σου θέλει μία διόρθωση: Το πράσινο αυτοκολλητάκι ουσιαστικά είναι στο πάνω βελάκι. Στη δεύτερη περίπτωση, που έχεις βάλει το πράσινο, μπαίνει κίτρινο αυτοκολλητάκι (αυτό του τελωνειακού ελέγχου) με μηδενικές τις χρεώσεις και το 15άρι των ΕΛΤΑ.

Ο λόγος της διαμαρτυρίας, είναι διότι το 15άρι πλέον χρεώνεται σε κάτι το οποίο δεν χρήζει εκτελωνισμού, απλά δειγματοληπτείται για τυχαίο έλεγχο. Με άλλα λόγια, ουσιαστικά δεν παρέχεται κάποια υπηρεσία στον καταναλωτή

Το πρασινο δεν ειναι στο πανω βελακι ειναι εκει που ειναι, και σωστα ειναι εκει, αν ηταν πανω θα πληρωνες 15Ευρω

Μια λυση στο πρόβλημα θα ηταν να λεμε στους κινεζους (και τους εκτος εε) να κολλάνε επανω στο δεμα την πραγματική χρέωση συν τα μεταφορικά αναλυτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

S μετά κάποια μηδενικά και αριθμούς μετά εννοείς; Συνήθως είναι δέμα που το παίρνει η cainiao ή η yanwen  (λειτουργούν σαν ενδιάμεσοι -είναι εταιρίες logistics-) και το δίνουν σε άλλον μεταφορέα (τώρα τελευταία χρησιμοποιούν πολύ το Μαλαισιανό ταχυδρομείο, παλιότερα το Τούρκικο-τώρα το χρησιμοποιούν λιγότερο-, και καμιά φορά το China post). Είναι κατά 99,99% απλό ταχυδρομείο (και όχι συστημένο) σε αυτές τις περιπτώσεις, οπότε με τα τωρινά δεδομένα δεν υπάρχει τελωνείο. Χρησιμοποιείτε όμως κατά βάση σε χαμηλού κό

στους παραγγελίες (κάτω από 5 δολάρια)

Έχω ένα δέμα των 7,11 ευρώ, με RP876*****. Αυτό θα περάσει τελωνείο; Τι φάση. Δεν πιστεύω να πέσει το χαράτσι των 15 ευρω;

Επεξ/σία από stavpup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Δεν ξέρουμε όμως αν γίνεται το ίδιο με τις τριγωνικές αποστολές του Aliexpress. Μπορεί αυτές, και ανάλογα με το ευρωπαϊκό ταχυδρομείο που έχει χρησιμοποιηθεί ως "πλυντήριο", να μην αναφέρουν επάνω τη χώρα της αρχικής αποστολής. Σε κάθε περίπτωση αξίζει να δοκιμάσει κάποιος με την τριγωνική αποστολή, σίγουρα το ρίσκο, ακόμα κι αν δεν εξαλειφθεί πλήρως, θα είναι σαφώς μικρότερο από όσο με την απλή αποστολή.

Μπορεις να μου εξηγησεις πως δουλευει το συστημα με τις τριγωνικες αποστολες του aliexpress; Το ali ειναι μια πλατφορμα μεσα απο την οποια διαφοροι μικροκινεζικα μαγαζακια πουλανε την πραγματεια τους.
Πως επιλεγεις τριγωνικη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλεον δεν υπαρχει κανείς απολυτως λογος αποφύγεις, οποτε τα 1$ και οι τρίχες που γραφουν πάνω στο δεμα δεν εχουν κανένα νοημα

Το πληρες τιμολογιο επανω στο δεμα και τελος, πιστευω εστι θα γίνουμε πιο αξιόπιστοι και εμεις και οι πωλητες

Επεξ/σία από RVgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Sebu είπε

Που σημαινει τοτε ότι άρχισαν να σταματανε και αυτά της "τριγωνικής" πατέντας του Banggood. Το railway direct mail ειναι αν θυμαμαι σωστα το Priority Direct Mail αλλά για τα ογκώδη αντικείμενα που στέλνει το Banggood μέσω τρένου και όχι αεροπλάνου.

Ας μην γελιόμαστε εμεις τα βαφτίζουμε τριγωνικη, δεν ειναι τριγωνικη με την έννοια να "εξαφανίζεται" το κινέζικο ίχνος της πηγής. Όσα έχω παραγγείλει όλα αυτά τα χρόνια με Priority Direct απο banggood όλα μα όλα στο φάκελο επανω μπορει να έχουν tracking Post NL συνηθως αλλά σε όλα μα όλα επισης επάνω υπάρχει σφραγίδα χώρας αρχικής αποστολής CN δλδ Κινα. Ξέρουν πολύ καλά από που έρχονται τα δέματα απλά επέλεγαν μέχρι τώρα να κάνουν την κορόιδα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως το γράφει αλλά είναι σε αυτό το μοτίβο χώρας αρχικής προέλευσης CN ή κάπως έτσι.

Το πάρτυ μάλλον τελείωσε. Τελείως ασφαλές θα είναι ένα πακέτο από Κίνα μόνο αν δεν έχει καμία αναφορά επάνω σε Κίνα και έχει αποκλειστικά και μόνο ως χώρα αποστολής και tracking χώρας της ΕΕ.

Αυτό προυποθέτει τα πακέτα πχ του Χ Banggood να πηγαίνουν Βέλγιο ή Ολλανδία, να παραλαμβάνει εκεί κάποια ευρωπαικη αποθηκη τους, να βάζει νέο περιτύλιγμα ή να σκίζει το αυτοκόλλητο αποστολής από Κινα, να βάζει νεο αυτοκόλλητο αποστολής από Ολλανδία και να συνεχίζει για Ελλάδα.

Όπως σου απάντησαν και άλλοι, κάνεις λάθος στη γενίκευση και στην ισοπέδωση της μεθόδου PDM του Banggood.

΄Έχω  παραλάβει πολλά δέματα με αποστολή με το Ολλανδικό ταχυδρομείο και σε κανένα δεν είδα σφραγίδα  της χώρας προέλευσης, αλλά ο φάκελος είχε σαν αποστολέα μια θυρίδα του Ολλανδικού.

Η μέθοδος με το Γερμανικό, που εφαρμόζει τους τελευταίους μήνες, έχει άλλη διαδικασία (δεν θέλω να τη γράφω δημόσια), και αυτή αναφέρει τη χώρα προέλευσης, αλλά το δέμα ταξιδεύει κανονικά από Γερμανία στην Ελλάδα, οδικώς, δεν περνάει από ΕΛΤΑ, αλλά πάει στην DHL, που το παραδίδει η ίδια όπου έχει καταστήματα και με άλλες συνεργαζόμενες courier στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Συνεπώς, η μέθοδος PDM έχει αποδειχθεί απροβλημάτιστη, μέχρι στιγμής, και δεν πρόκειται να σταματήσει από τα νέα μέτρα, τα οποία, πρέπει να επαναλάβω ότι, μάλλον, έχουν ανασταλεί προσωρινά, αφού εκτός από το ένα περιστατικό που έχει καταγραφεί, δεν έχει καταγραφεί άλλο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία που ξεκίνησε 28 Δεκεμβρη μου ήρθε σήμερα. Με tracking UTxxxxxxxxCN χωρίς καμία χρέωση. 3.81USD value 15x15x3 κουτί. (ebay)

2 παραγγελίες που ξεκίνησαν 6-10 Δεκεμβριου με RVxxxxxxCN άφαντες ακόμα. (aliexpress)

1 παραγγελία που ξεκίνησε κι αυτή την ίδια ημερομηνία με  UWxxxxxxxCN άφαντη κι αυτή. (aliexpress)

Θα ενημερώσω όταν παραληφθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, dimitrisz123 είπε

κανενα παρτυ δεν τελειωσε. η priority direct mail του banggood δουλευει απροβληματιστα και το αυτοκολητο πανω λεει from Deutsche Nurnberg - Feucht internationale με καμια αναφορα σε Κινα που λες. 

Εχω λάβει άπειρα δέματα PDM του Banggood μέσω Ολλανδίας και όλα ανεξαιρέτως επάνω στο πακέτο έχουν και αναφορά σφραγίδα ως Origin country CN. Δεν έχω κάποιο λόγο να πω ψέμματα, δεν δουλεύω στα ΕΛΤΑ να σας κόψω τις αγορές 🤣

Και γω θέλω να συνεχισω να  χρησιμοποιώ το PD χώρις φόβο έξτρα χρεώσεων.

Αναφέρεται μία ενδιάμεση Post Address - PO Box Ολλανδίας κάτι παραπλήσιο, αναφέρεται ο τελικός παραλήπτης αλλά εχει και σήμανση ως Origin Country CN.

Αν αυτό δεν αποτελεί κριτήριο (η αρχική χώρα) και κοιτάνε μόνο τον ενδιάμεσο προορισμό πάω πάσο. Σε όλα όμως όσα έχω λάβει το γραφει και κάθε φορά γελάω γιατί κάνει μπαμ το origin CN, το βλέπω εγώ που δεν είμαι τελώνης.

 

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bax είπε

Παραγγελία που ξεκίνησε 28 Δεκεμβρη μου ήρθε σήμερα. Με tracking UTxxxxxxxxCN χωρίς καμία χρέωση. 3.81USD value 15x15x3 κουτί. (ebay)

2 παραγγελίες που ξεκίνησαν 6-10 Δεκεμβριου με RVxxxxxxCN άφαντες ακόμα. (aliexpress)

1 παραγγελία που ξεκίνησε κι αυτή την ίδια ημερομηνία με  UWxxxxxxxCN άφαντη κι αυτή. (aliexpress)

Θα ενημερώσω όταν παραληφθούν.

Καλά νεά αυτά, χωρίς χρέωση των 15€.

Μακάρι να συνεχίσουν έτσι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, safridia είπε

Μπορεις να μου εξηγησεις πως δουλευει το συστημα με τις τριγωνικες αποστολες του aliexpress; Το ali ειναι μια πλατφορμα μεσα απο την οποια διαφοροι μικροκινεζικα μαγαζακια πουλανε την πραγματεια τους.
Πως επιλεγεις τριγωνικη;

Κάποια από αυτά τα "μαγαζάκια", που μερικές φορές δεν είναι και τόσο μαγαζάκια αλλά τα επίσημα πρατήρια των κατασκευαστών (π.χ. Baseus), προσφέρουν ως έξτρα επιλογή την τριγωνική αποστολή. Την αναγνωρίζεις συνήθως ως "Priority Direct", κοστίζει κατά μέσο όρο 2-3 ευρώ παραπάνω από την απλή αποστολή. Δεν την προσφέρουν όλα τα καταστήματα στο Ali, την προσφέρουν όμως αρκετά και σίγουρα τα πρατήρια των κατασκευαστών, όπως είπαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα 5-6 και σήμερα ένα δέμα απο Aliexpress (yanwen unregistered UTxx) χωρίς χρέωση και delivery σε 30 ημέρες περίπου. 6 ακόμα που περιμένω RPxxCN είναι άφαντα με τελευταία σημεία ζωής τον 12/19. Επίσης είναι άφαντοι και οι κινέζοι στα disputes που συνήθως απαντούσαν αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...