Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stavrosss είπε

 Δεν ήξερα τι σημαίνει το U στην αρχή του tracking number, thanks για τη πληροφορία. Άρα για όλα τα untracked δεν ανησυχούμε?

Όχι, επί του παρόντος. Τα συστημένα του China Post ξεκινάνε με R (RB,RV κλπ). Αυτά περνάνε τελωνείο. Τα LO,LL είναι συνήθως από epacket (υπηρεσία του china post για ελαφρώς ταχύτερη αποστολή).  Όπως και τα LX πολλές φορές είναι από epacket (κάποιες φορές είναι από PostNL -NetherLand Post-). To PostNL κάποιες φορές χρησιμοποιεί και από RR ή RU (Ειναι συστημένα ΠΡΩΤΗΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ. Πάνε ταχύτερα συνήθως από την Κίνα στην Ολλανδία). Αυτά ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Βέβαια υπάρχει περίπτωση  (ειδικά για το PostNL) να είναι και από RR&RU αλλά το δέμα να είναι πραγματικά από την Ολλανδία (εδώ εννοείτε δεν έχουμε τελωνείο). Εδώ παίδες αν ο Κινέζος συνεργάζεται με το PostNL, μπορείτε να του πείτε κάλλιστα να στο στείλει με Ordinary PostNL. Ξεκινάει με U, και δεν ελέγχεται σίγουρα στο τελωνείο επί του παρόντος (δοκιμασμένο και δουλεύει)!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, soc_h είπε

Το πακέτο (από WISH - Κίνα μέσω Βελγίου από ότι είδα στα στοιχεία αποστολέα) που ήρθε 6/6 και παρέλαβα σήμερα, με κωδικό LBΧΧΧΧΧΧΧΧΧBE, CHN δεν είχε 15αρι.

Δεν ξέρω αν και πόσο βοηθάει αυτό για συμπεράσματα.

Φίλε αυτό που λες είναι δέμα με το Belgium Post σταλμένο (κατά 99% δεν περνάει τελωνείο, γιατί οι τελωνειακοί νομίζουν ότι είναι πραγματικά από το Βέλγιο και όχι από Κίνα!, σε αντίθεση με το PostNL από Ολλανδία που τα 'πιάνουν' όλα πλέον). Μπορείς να δώσεις το tracking number ολόκληρο (αν δεν θες να το δουν όλοι, στείλ'το μου προσωπικά); Θέλω να δω αν το δέμα το 'σήκωσε΄  η UBI smart parcel από την Κίνα (είχα κάποτε αναφέρει αυτήν την ιστορία με το Βέλγιο εδώ, και κάποιοι με χλέβαζαν), ή αν τα 'σηκώνει' και άλλος αυτά τα δέματα. Σου είχε και custom declaration από έξω (τελωνειακή δήλωση περιεχομένου); Αν όχι, έκαναν και εκκαθάριση τελωνείου και στο έστειλαν! Το έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές κατόπιν συνεννόησης. Είναι ο καλύτερος τρόπος αποφυγής τελωνείου σε συστημένο δέμα. Το πρόβλημα είναι ... να συνεργάζεται ο Κινέζος, γιατί οι περισσότεροι δεν το ξέρουν καν.

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Παραγγελια που ΕΦΥΓΕ απο κινα με αεροπλανο στις 21/11 (ενα τσαντακι 17ε), ο σακος ανοιχτηκε εντελως τυχαια 29/1 και ο εκτελωνισμος εγινε στις 9/2.

Μου ειπαν πως ειναι τελωνειακος ελευθερο που ρωτησα στους τελωνειακους αλλα δεν μου μιλησαν για χαρατσι, για να δουμε.

ΥΓ: Ενα ιδιο τσαντακι που εφυγε 6/12 απο Κινα ειναι αφαντο. Πολυ φοβαμαι πως τα δεματα γυρω στα 10-15ε τα τρεναρουν επιτηδες για να φανε το 15αρι, για να δουμε.

Και ποιος θα πληρώσει 15 ευρω για δέματα του 10αρικου?ελεος δηλ.

Επεξ/σία από grfurby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Όχι, επί του παρόντος. Τα συστημένα του China Post ξεκινάνε με R (RB,RV κλπ). Αυτά περνάνε τελωνείο. Τα LO,LL είναι συνήθως από epacket (υπηρεσία του china post για ελαφρώς ταχύτερη αποστολή).  Όπως και τα LX (που είναι πολλές φορές απο PostNL -NetherLand Post-). To PostNL κάποιες φορές χρησιμοποιεί και από RR ή RU (Ειναι συστημένα ΠΡΩΤΗΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ. Πάνε ταχύτερα συνήθως από την Κίνα στην Ολλανδία). Αυτά ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Βέβαια υπάρχει περίπτωση  (ειδικά για το PostNL) να είναι και από RR&RU αλλά το δέμα να είναι πραγματικά από την Ολλανδία (εδώ εννοείτε δεν έχουμε τελωνείο). Εδώ παίδες αν ο Κινέζος συνεργάζεται με το PostNL, μπορείτε να του πείτε κάλλιστα να στο στείλει με Ordinary PostNL. Ξεκινάει με U, και δεν ελέγχεται σίγουρα στο τελωνείο επί του παρόντος (δοκιμασμένο και δουλεύει)!!

Όταν έχει μπροστά το S τι σημαίνει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, stavpup είπε

Όταν έχει μπροστά το S τι σημαίνει;;

S μετά κάποια μηδενικά και αριθμούς μετά εννοείς; Συνήθως είναι δέμα που το παίρνει η cainiao ή η yanwen  (λειτουργούν σαν ενδιάμεσοι -είναι εταιρίες logistics-) και το δίνουν σε άλλον μεταφορέα (τώρα τελευταία χρησιμοποιούν πολύ το Μαλαισιανό ταχυδρομείο, παλιότερα το Τούρκικο-τώρα το χρησιμοποιούν λιγότερο-, και καμιά φορά το China post). Είναι κατά 99,99% απλό ταχυδρομείο (και όχι συστημένο) σε αυτές τις περιπτώσεις, οπότε με τα τωρινά δεδομένα δεν υπάρχει τελωνείο. Χρησιμοποιείτε όμως κατά βάση σε χαμηλού κόστους παραγγελίες (κάτω από 5 δολάρια)

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Τρίτη φορά τα ίδια

Google translate

Άρα μπορούν και παραμπορούν.

ΟΚ τώρα;;

Δηλαδή 15€ κοστίζει τι; Η φάση του τελώνη "χμμ αυτό μάλλον έχει κάτω από 22€". Πόσο χρεώνει δηλαδή την εργατοωρα αυτός; 10000€;

Πραγματική δαπάνη τελωνειακού ελέγχου τι στο π.. περιλαμβάνει; Ρεύμα για τα φώτα , μεταφορά από το ένα γραφείο στο άλλο, το brunch του τελώνη; Πλήρης αυθαιρεσία μιλάμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, siegfried_gr είπε

Δηλαδή 15€ κοστίζει τι; Η φάση του τελώνη "χμμ αυτό μάλλον έχει κάτω από 22€". Πόσο χρεώνει δηλαδή την εργατοωρα αυτός; 10000€;

Πραγματική δαπάνη τελωνειακού ελέγχου τι στο π.. περιλαμβάνει; Ρεύμα για τα φώτα , μεταφορά από το ένα γραφείο στο άλλο, το brunch του τελώνη; Πλήρης αυθαιρεσία μιλάμε

Στην ίδια οδηγία η Ε.Ε αναφέρει ακριβώς τι θεωρεί δαπάνη 

The shipping provider may charge a customs clearance fee or customs handling fee for processing the import declaration, an advancement fee for paying the duty and VAT on behalf of the recipient, an airline handling fee for loading and unloading the goods, a security fee for screening or x-raying the goods and a fee for preparing the customs declaration.

Το έβγαλε ένας ρε παιδιά, χωρίς να το διαβάσει, μην το αναπαράγετε όμως,  επικεντρωνόμαστε σε εντελώς λάθος πράγματα. Μην προσπαθείτε να βγάλετε παράλογη την χρέωση, γιατι δυστυχώς έχει βάση(απο οτι φαίνεται). Το θέμα είναι να δουμε τι θα κάνουμε για να μην ισχύσει, αν τα καταφέρουμε δηλαδή. 

Αμα κυνηγάμε φαντάσματα και βασιζόμαστε σε ευρωπαικές οδηγίες που τους δικαιώνουν, ή κάνουμε καταγγελίες στον συνήγορο του πολίτη που δεν έχει καμία σχέση, ή το χειρότερο απο ολα το συγχέουμε με το τελωνείο, δεν κάνουμε τίποτα.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, overpower είπε

Συνηθως η αγορα λειτουργει με την ζητηση. Οσο μεγαλυτερη ειναι, τοσο καλυτερες οι τιμες. Οποτε ισως τοσα χρονια να γινοταν το αναποδο και να δουμε καλυτερες τιμες ;) 

Εντελώς ανάποδα

capitalism-supply-and-demand.gif

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που βλέπετε τόσο αναλυτικές πληροφορίες για το tracking και το τελωνείο;

Εγώ που περιμένω δέματα με china post και με super economy του alie μου τα βγάζει απλά ότι είναι in transit ή απλά ότι έχουν παραληφθεί από ΕΛΤΑ εδώ και μήνες.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απορία υπάρχουν υπηρεσίες εντός ΕΕ που να λαμβάνουν πακέτα από Κίνα να τα εκτελωνίζουν σε χωρά ενός ΕΕ αλλά με μικρότερους η Μηδαμινούς δασμούς και μετά να τα αποστέλλου Ελλάδα;

Δηλαδή να τα λαμβάνω κάπου αλλού εντός ΕΕ και μετά από το "αλλού" να τα λαμβάνω πίσω Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marjel είπε

Μόλις μου ήρθε και εμένα μύνημα στο κινητό με το χαράτσι 15€ για προϊόν αξίας 8 ευρώ (μια περούκα για τα καρναβάλια). Αυτό που θέλω να δω είναι τι έχει γράψει πάνω στο πακέτο ο Κινέζος, γιατί αν έχει βάλει wig 2$ είναι και δική του λ@λ@κια. 

Πέρασε από το στάτους 2/5/20 08:36 - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ, Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) οπότε ήταν αναμενόμενο με τα νέα μέτρα.

Ρε παιδια εχω μια απορια.  Τον αριθμο των κινητων σας πως τον γνωριζουν και σας στελνουν μηνυμα? Εναν αλλο φιλο του στειλαν λεει e-mail. Πως τα γνωριζουν αυτα τα πραγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ringboy είπε

Ρε παιδια εχω μια απορια.  Τον αριθμο των κινητων σας πως τον γνωριζουν και σας στελνουν μηνυμα? Εναν αλλο φιλο του στειλαν λεει e-mail. Πως τα γνωριζουν αυτα τα πραγματα?

Αφου απο οπου παραγγειλεις βαζεις και το κιν σου.Ebay,gearbest κτλ.Στο πακετο πανω το γραφει και ο αποστολεας (+3069....) οπως και το email σου!!!!Για δες κανενα πακετακι που εχεις παρει τελευταια....

Επεξ/σία από donstefano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...