Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια ερώτηση, προς τους καλύτερα γνωρίζοντες. Υπάρχει μια φήμη ότι η μέθοδος "Ali Express Standard Shipping", σε όσα αντικείμενα προσφέρεται, δεν είναι ακριβώς τριγωνική αποστολή, αλλά είναι "εφάμιλλη" της τριγωνικής ως προς το ότι δεν περνάει τελωνειακό έλεγχο, όχι στα ακριβά αντικείμενα αλλά ειδικά στα ψιλολόγια. Ισχύει;

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εάν συνεχίσετε με προσωπικούς χαρακτηρισμούς και συζητήσεις για προϊόντα άνω των 22 ευρώ, θα κλειδώσει για πάντα. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://techvalue.gr/22-%ce%b5%cf%85%cf%81%cf%8e-%ce%b5%ce%bb%cf%84%ce%b1-%cf%84%ce%b5%ce%bb%cf%89%ce%bd%ce%b5%ce%af%ce%bf-35354/ αλλαξε τον τιμοκατάλογο τα ΕΛΤΑ αλλα το κάναν μικρά γράμματα. Καμια ουσιαστική αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εάν συνεχίσετε με προσωπικούς χαρακτηρισμούς και συζητήσεις για προϊόντα άνω των 22 ευρώ, θα κλειδώσει για πάντα. 

Ευχαριστούμε για το άνοιγμα του θέματος γιατί απασχολεί και πολλους insomniacs,αλλά είναι αμαρτία για ενα-δυο αμυαλους να κλείσει το θέμα ξανά.

Παράκληση στους υπόλοιπους μην τους απαντάτε....μόνο ότι έχει σχέση με ΕΛΤΑ τελωνείο χαράτσι κτλ.

Ευχαριστώ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παλικαρια, σταματηστε την κουβεντα για κινητα και ολα αυτα τα ασχετα που εχετε πιασει απο το πρωι.

Το θεμα αφορα αγορες κατω των 22 ευρω. Παρακαλω, διαβαστε τον τιτλο και αφηστε "ησυχο" το τοπικ! 

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια σκέψη παίδες.....

Ωραία τα ελτα- τελωνεία κτλ μπορούν να ανοίξουν ελέγξουν κτλ όλα τα δεματα,να μας ζητήσει τιμολόγια κτλ.

Όταν είναι 22 και κάτω αναγκαστικά επειδή δε μπορούν λόγω ατέλειας να χρεωθούν δασμοί,ΦΠΑ κτλ αναγκαστικα πρέπει να χαρακτηριστεί τελωνειακως ελεύθερο(πράσινο χαρτάκι).σε άλλη περίπτωση δεν είναι τελωνειακως ελεύθερο και μπαίνουν φόροι και δασμοί(περίπτωση άνω των 22ευρω-κιτρινο χαρτί).

Εδώ υπάρχει η παρανομία γιατί ενώ πρέπει να χαρακτηριστεί τελωνειακως ελεύθερο και να μην χρεωθεί τίποτα,τα ΕΛΤΑ κάνουν την τριπλά και δεν το χαρακτηρίζουν ελεύθερο όπως πρέπει και σου πετάνε το περίφημο τέλος και κίτρινο χαρτί στο πακέτο.

Και σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο δεν πρέπει να μπει καμία χρέωση.αρα οι καταγγελίες μας πρέπει να περιέχουν αυτό το στοιχείο.εκει βλέπω εγώ την αυθαιρεσια τους.οτι κάτι που είναι σύμφωνα με το νόμο ελεύθερο στο χρεώνουν ενώ δεν πρέπει.

Επίσης πως θα γίνει ο έλεγχος των πακέτων.αν είναι να γίνει σωστά όλα πρέπει να ανοιχτούν και να γίνει και διασταύρωση με τιμολόγια εάν δεν πιστουν ότι είναι κάτω από την ατέλεια.αυτη είναι η σωστή διαδικασία που δεν πρέπει να χρεώνεται.στα συνορα που περνάς και σε ελέγχουν αν έχεις πράγματα σου βάζουν τέλος οι τελωνειακοί?

Τελοσπαντων θέλει λίγο ψάξιμο να δούμε νομικά πως μπορούμε να το χτυπήσουμε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά σου βάζουν φόρο οι τελωνειακοί όταν περνας τα σύνορα και έχεις πράγματα. Γιαυτό βρίσκονται εκεί.

Τα ΕΛΤΑ δεν ενδιαφέρονται για το πως γίνεται ο έλεγχος. Πεταν το μπαλάκι στα τελωνεία . Και Λένε: Μπήκε τελωνείο ; 15 ευρώ γιατί βοήθησα στην διασάφηση 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω τον συνήγορο του διαβουλου........εσεις μπορείτε να με φωναζετε μπαμπα χαχαχα αυτη η πλατφορμα δημοψηφίσματος.......σε ποιον ανήκει ;; και ολα αυτα τα δημοψηφίσματα με τις υπογραφές εχουν καποια ισχύ καπου;; η απλα το κανεις για να ακουστείς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

Να κανω τον συνήγορο του διαβουλου........εσεις μπορείτε να με φωναζετε μπαμπα χαχαχα αυτη η πλατφορμα δημοψηφίσματος.......σε ποιον ανήκει ;; και ολα αυτα τα δημοψηφίσματα με τις υπογραφές εχουν καποια ισχύ καπου;; η απλα το κανεις για να ακουστείς;;

δημοψήφισμα σημαίνει να μπορείς να πεις ναι ή και όχι και γίνονται με τον τροπο που ορίζει το σύνταγμα. Όλα τα άλλα δεν έχουν καμία ισχύ. 

Τι νόημα έχει να πείς ότι εγώ δεν δέχομαι μία αύξηση ; Όλοι όχι θα πούνε για αυτό το σύνταγμα δεν επιτρέπει δημοψγφίσματα με τέτοια ερωτήματα. 

Είναι δεδομένο ότι κανείς δεν θέλει να πληρώνει αυτά τα 15 ευρώ. Αλλά και η κίνηση των ΕΛΤΑ παράλογη είναι.

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Φυσικά σου βάζουν φόρο οι τελωνειακοί όταν περνας τα σύνορα και έχεις πράγματα. Γιαυτό βρίσκονται εκεί.

Τα ΕΛΤΑ δεν ενδιαφέρονται για το πως γίνεται ο έλεγχος. Πεταν το μπαλάκι στα τελωνεία . Και Λένε: Μπήκε τελωνείο ; 15 ευρώ γιατί βοήθησα στην διασάφηση 

Βασίλη εννοείτε ότι αν κουβαλάς πράγματα σου βάζουν.δεν είπα εγώ αυτό.λεω αν δεν σου βρουν τίποτα θα σου βάλουν τέλος?όχι φυσικά.μπορει να σου κάνουν το όχημα φύλλο και φτερό μπορεί και τίποτα.

Πάμε στο θέμα των ΕΛΤΑ τώρα.ολα τα πακέτα το ΕΛΤΑ τα πάει τελωνείο υποχρεωτικά για να περάσουν τον έλεγχο.ο τελωνειακός που κάνει τον έλεγχο είτε σου ζητήσει τιμολόγια είτε το περάσει αέρα Πατέρα και το δέμα είναι κάτω από 22 το χαρακτηρίζει και στις 2 περιπτώσεις ελεύθερο.οποτε βάση και του ΕΛΤΑ τα τελωνειακως ελεύθερα δε χρεώνονται.

Οπότε όταν στη 1η  περίπτωση (τιμολόγια κτλ)το σου ζητάει λεφτά είναι παράτυπο γιατί είναι ελεύθερο και τα ελεύθερα δεν χρεώνονται.ασε τι δικαιολογίες θα βρουν αυτοί να πουν.ο τελώνης το χαρακτήρισε ελεύθερο.αυτο μετράει.

Το συλλογισμό μου τον λέω να δούμε πως θα τους αντικρούσουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέντε δεματακια σήμερα από 1.5€ έως 8€ κανένα δεν είχε χαράτσι! 

ΝΟΜΙΖΩ όλα μια χαρά θα είναι 

είχα και ένα δέμα πάνω από 22€ στο οποίο ο Κινέζος έγραψε χαμηλότερη τιμή και εκεί πλήρωσα κανονικά το 15€ + 24% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chriz979 είπε

Πέντε δεματακια σήμερα από 1.5€ έως 8€ κανένα δεν είχε χαράτσι! 

ΝΟΜΙΖΩ όλα μια χαρά θα είναι 

είχα και ένα δέμα πάνω από 22€ στο οποίο ο Κινέζος έγραψε χαμηλότερη τιμή και εκεί πλήρωσα κανονικά το 15€ + 24% 

Ακόμα είναι νωρίς να κρίνουμε.καλα καλά δεν το ξεκίνησαν....θα δείξει η πορεία.βαση τιμοκαταλόγου τους δεν είναι καλά τα πράγματα.και γω πήρα ένα πακέτο των 3ευρω χωρίς θέμα αλλά δεν μπορώ να πάρω και στο λαιμό μου τους συμφορουμιτες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Από τη μία, το να χρεώνεις 15 ευρώ σε προϊόντα που κοστίζουν λιγότερο απο 22, είναι ασύμφορο. Ειδικά όταν δεν υπάρχει ίση μεταχείριση και χωρίς κριτήριο μπορείς να βρεθείς να πληρώσεις ή όχι.

Και απο την άλλη, είμαι σίγουρος ότι ο όγκος με τις παραγγελίες έχει φτάσει στον θεό. Με τα Youtube κανάλια, σελίδες κτλ παραγγέλνει και η κουτσή Μαρία μέχρι πινέζες απο Κίνα. Εφόσον το τελωνείο υποχρεώνει τα ΕΛΤΑ να ψάχνουν πακέτα κτλ, υπάρχει και κάποιο κόστος υπηρεσίας (εργατοώρας, οργάνωσης κτλ) που ολοένα και αυξάνεται. 

Και εγώ παραγγέλνω από παντού χρόνια τώρα. Πριν 3-4 χρόνια έπαιρνες κινητό και ούτε καν το έψαχνε κανένας. Και εγώ έχω ξενερώσει γιατί δε με συμφέρει. Αλλά τι τιμές χρεώνει η ελεύθερη αγορά και οι ιδιωτικές εταιρείες π.χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα ρωτησα τον ταχυδρομο της γειτονιας και μου ειπε οτι απο κινα ο ελτα βγαζει 0,20€ λεπτα το κιλο και οτι τα δεματα που ερχονται και τα.αγοραζουμε 1-2 € ειναι πληρωμενη και η επιστροφη τους αν.αρνηθουμε την παραλαβη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...