Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Aleque είπε

Επίσης είναι άφαντοι και οι κινέζοι στα disputes που συνήθως απαντούσαν αμέσως.

Αυτό το παρατηρώ κι εγώ τελευταία. Είχα κάνει ένα dispute πριν από ενάμιση μήνα, μου κατακυρώθηκε (υπέρ μου) σε λιγότερες από 24 ώρες. Έκανα και άλλα δύο την περασμένη εβδομάδα, το ένα έκανε 3 μέρες να μου κατακυρωθεί ενώ το άλλο ακόμα εκκρεμεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εχω λάβει άπειρα δέματα PDM του Banggood μέσω Ολλανδίας και όλα ανεξαιρέτως επάνω στο πακέτο έχουν και αναφορά σφραγίδα ως Origin country CN. Δεν έχω κάποιο λόγο να πω ψέμματα, δεν δουλεύω στα ΕΛΤΑ να σας κόψω τις αγορές 🤣

Και γω θέλω να συνεχισω να  χρησιμοποιώ το PD χώρις φόβο έξτρα χρεώσεων.

Αναφέρεται μία ενδιάμεση Post Address - PO Box Ολλανδίας κάτι παραπλήσιο, αναφέρεται ο τελικός παραλήπτης αλλά εχει και σήμανση ως Origin Country CN.

Αν αυτό δεν αποτελεί κριτήριο (η αρχική χώρα) και κοιτάνε μόνο τον ενδιάμεσο προορισμό πάω πάσο. Σε όλα όμως όσα έχω λάβει το γραφει και κάθε φορά γελάω γιατί κάνει μπαμ το origin CN, το βλέπω εγώ που δεν είμαι τελώνης.

πότε αν επιτρέπεται?

εγώ σήμερα παρέλαβα ένα banggood PDM και δεν βλέπω καμία αναφορά σε Κίνα πάνω στο αυτοκόλλητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Aurumnus είπε

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=482742

Βουλιάζουν τα ΕΛΤΑ, οπότε εμείς να πληρώνουμε τα 15€, χωρίς να υπάρχει λόγος και τα Golden Boys να διπλασιάζουν τους μισθούς τους.

«Στα πλαίσια της διάσωσης διπλασιάστηκαν οι μισθοί των golden boys που τοποθέτησε η κυβέρνηση - απάτη...»

https://twitter.com/FragileAlex/status/1226588628773744640

Τρολο λογαριασμός του ΣΥΡΙΖΑ  είναι αυτός ο fragile Alex. Δεν είναι δηλαδή και πολύ έγκυρη πηγή... 😆

Επεξ/σία από ipal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, dimitrisz123 είπε

κανενα παρτυ δεν τελειωσε. η priority direct mail του banggood δουλευει απροβληματιστα και το αυτοκολητο πανω λεει from Deutsche Nurnberg - Feucht internationale με καμια αναφορα σε Κινα που λες. 

Το πάρτι ακόμα δεν τελείωσε, αλλά αν περάσει αυτό με το 15αρι, τότε θα τελειώσει.

Το Banggood και το Gearbest έχουν πολύ λίγα πράγματα σε σχέση με AliExpress, Ebay, κτλ. Και στα λίγα πράγματα που έχουν ίδια, είναι πιο ακριβά.

Όσοι νομίζουν ότι οι αγορές εκτός ΕΕ αρχίζουν και τελειώνουν με αυτά τα site, δεν έχουν ιδέα τι θα πει πραγματικά συμφέρουσες αγορές εκτός ΕΕ.

 

Μόλις τώρα, safridia είπε

Μπορεις να μου εξηγησεις πως δουλευει το συστημα με τις τριγωνικες αποστολες του aliexpress; Το ali ειναι μια πλατφορμα μεσα απο την οποια διαφοροι μικροκινεζικα μαγαζακια πουλανε την πραγματεια τους.
Πως επιλεγεις τριγωνικη;

Το AliExpress δεν έχει τριγωνικές.

Άντε να έχει το 1% των πωλητών.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ανέβασα ένα σχεδιάκι νωρίτερα αλλά φαίνεται δεν....

Η αυξημένη ζήτηση ΑΝΕΒΑΖΕΙ τις τιμές και η αυξημένη προσφορά τις ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ.

Βασικά πράγματα είναι, σαν την αλφαβήτα της αγοράς, αν είναι δυνατόν.

Πως προκύπτει αυξημένη προσφορά για αντικείμενα  αξίας μικρότερης από 22 Ε που δεν κατασκευάζονται καν στην Ελλάδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Aleque είπε

Παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα 5-6 και σήμερα ένα δέμα απο Aliexpress (yanwen unregistered UTxx) χωρίς χρέωση και delivery σε 30 ημέρες περίπου. 6 ακόμα που περιμένω RPxxCN είναι άφαντα με τελευταία σημεία ζωής τον 12/19. Επίσης είναι άφαντοι και οι κινέζοι στα disputes που συνήθως απαντούσαν αμέσως.

 

Μόλις τώρα, Dead-Poet είπε

Αυτό το παρατηρώ κι εγώ τελευταία. Είχα κάνει ένα dispute πριν από ενάμιση μήνα, μου κατακυρώθηκε (υπέρ μου) σε λιγότερες από 24 ώρες. Έκανα και άλλα δύο την περασμένη εβδομάδα, το ένα έκανε 3 μέρες να μου κατακυρωθεί ενώ το άλλο ακόμα εκκρεμεί.

Είναι ακόμα υπό την επήρεια του κοροναϊού και της κινέζικής πρωτοχρονιάς και υπολειτουργούν.

Σε πολλούς πωλητές στέλνεις μήνυμα και αμέσως ακόμα λαμβάνεις την αυτοματοποιημένη απάντηση περί αργίας λόγω κινέζικής πρωτοχρονιάς!

21 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δεν ειναι ακριβώς έτσι,  τα πακέτα που έρχονται με Priority εκτελωνίζονται στη χώρα εισαγωγής, και μετά έρχονται Ελλάδα. Απλά μέσω συμφωνιών, εκει εκτελωνίζονται "με το τσουβάλι" και όχι μεμονωμένα. Αν ψάξεις λίγο θα δείς οτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ από τα προβλήματα με τις πρώτες εφαρμογές του Priority, ήταν οτι τα πακέτα κόλλαγαν πάρα πολύ καιρό στο τελωνείο της χώρας εισόδου, κάτι που δε θα συνέβαινε, αν τη χρησιμοποιούσαν απλά ως ενδιάμεσο. Δεν έχω χειροπιαστές αποδείξεις, αλλα η λογική λέει οτι εκτελωνιζονται. Και να θέλουν να κάνουν τα στραβά μάτια, μια Priority αποστολή και μια αποστολή απλά με POSTNL με ολλανδία ενδιάμεσο, δεν διαφέρει στην εξέλιξη της.

Όπως το λες είναι. Εκτελωνίζονται στη χώρα εισαγωγής «με το τσουβάλι».

Δεν είναι θέμα λογικής ή αν το πιστεύει κάποιος ή όχι.

Είναι απλά η πραγματικότητα.

Ο «Κινέζος» και ο «Ολλανδός» τα έχουν βρει σε μία win-win συμφωνία για αυτούς και κονομάνε και οι 2.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως στο τελωνειο κατι μαγειρευουν μιας και εχω δεμα που ειναι Ελλαδα αλα δεν εχει μπει τελωνειο απο 28/1! Εκει τι γινεται;  θα χρεωθω κατι ενω το δεμα μου εφτασε πριν ανακοινωθουν τα νεα δεδομενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Αυτό το παρατηρώ κι εγώ τελευταία. Είχα κάνει ένα dispute πριν από ενάμιση μήνα, μου κατακυρώθηκε (υπέρ μου) σε λιγότερες από 24 ώρες. Έκανα και άλλα δύο την περασμένη εβδομάδα, το ένα έκανε 3 μέρες να μου κατακυρωθεί ενώ το άλλο ακόμα εκκρεμεί.

Λογο του Κορωνοιου υπολειτουργουν ολα, παντως εμενα 2 dispute ετοιμα σε 5 μερες (πακετα απο αρχες Νοεμβριου που ακομα αφαντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, georgetemplar είπε

παντως στο τελωνειο κατι μαγειρευουν μιας και εχω δεμα που ειναι Ελλαδα αλα δεν εχει μπει τελωνειο απο 28/1! Εκει τι γινεται;  θα χρεωθω κατι ενω το δεμα μου εφτασε πριν ανακοινωθουν τα νεα δεδομενα;

28/1? τι να πούμε και εμείς που περιμένουμε δέματα απο Νοέμβριο; 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, georgetemplar είπε

παντως στο τελωνειο κατι μαγειρευουν μιας και εχω δεμα που ειναι Ελλαδα αλα δεν εχει μπει τελωνειο απο 28/1! Εκει τι γινεται;  θα χρεωθω κατι ενω το δεμα μου εφτασε πριν ανακοινωθουν τα νεα δεδομενα;

Δεν έχει σχέση πότε έφτασε το δέμα σου στην Ελλάδα αλλά πότε θα μπει στο τελωνείο και τι θα αποφασίσει ο τελωνειακός.

Πάντως, μόνο 1 περιστατικό έχει καταγραφεί μέχρι τώρα που πλήρωσε τα 15€ χωρίς άλλα έξοδα και αυτό κάτι λέει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

 

Το AliExpress δεν έχει τριγωνικές.

Άντε να έχει το 1% των πωλητών.

Όχι δα. Άνω του 50% των (σοβαρών) πωλητών, και όλα τα πρατήρια των μεγάλων brands του Ali, έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

28/1? τι να πούμε και εμείς που περιμένουμε δέματα απο Νοέμβριο; 😁

28/1 ηρθε Ελλαδα η παραγγελια ειναι αρχες Δεκεμβριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dead-Poet είπε

Όχι δα. Άνω του 50% των (σοβαρών) πωλητών, και όλα τα πρατήρια των μεγάλων brands του Ali, έχουν.

Αλήθεια; Όπως;

Εγώ δεν έχω πετύχει κανέναν ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Εκτελωνίζονται στη χώρα εισαγωγής «με το τσουβάλι».

Δεν είναι θέμα λογικής ή αν το πιστέυει κάποιος ή όχι.

Είναι απλά η πραγματικότητα.

Ο «Κινέζος» και ο «Ολλανδός» τα έχουν βρει σε μία win-win συμφωνία για αυτούς και κονομάνε και οι 2.

Αν τα ΕΛΤΑ είχαν διοίκηση με (α) διορατικότητα και (β) έλλειψη εθελοδουλίας απέναντι στους ευρωπαίους πάτρωνες, τότε θα είχαν προ πολλού κάνει παρόμοια συμφωνία με τους κινέζους, ώστε να γίνουν κι αυτά hub τριγωνικών αποστολών και να "κλέψουν" την πελατεία των Ολλανδών. Αλλά στην Ελλάδα όπου οι ασκούντες διοίκηση συναγωνίζονται διαχρονικά για το ποιος θα αποδειχθεί περισσότερο ψοφοδεής και ευθυνόφοβος, κάτι τέτοιο αποτελεί ακόμα μακρινό όνειρο.

2 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Αλήθεια; Όπως;

Εγώ δεν έχω πετύχει κανέναν ως τώρα.

Δεν ξέρω τότε μήπως εννοείς κάτι διαφορετικό λέγοντας "τριγωνική αποστολή". Εγώ εννοώ τη γνωστή και ως Priority Express, έχω αγοράσει αρκετές φορές με αυτή (στο Ali) και ακόμα περισσότερες την έχω δει διαθέσιμη χωρίς να τη χρησιμοποιήσω.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...