Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/2/2020 στις 8:27 ΜΜ, Mr^Robot είπε

Ζούμε στο κράτος της παράνοιας !

Δεν μου φαίνεται τίποτα παράλογο πλέον από την στιγμή που για ποιο σημαντικά θέματα Όπως υγείας , η για ανθρώπους που είναι κάτω από το όριο της φτώχιας αλλά και ακόμα για το μέλλον της χώρας και του έθνους όσον αφορά τους δανεισμούς και την διαχείριση του χρέους ήταν στα χέρια τυχάρπαστων ... 

Όποτε όχι .. δεν μου φαίνεται παράλογο για τίποτα πλέον αφού αυτονόητες παροχές δεν υπάρχουν. 

"Έχουμε έλλειμμα από λεφτά .. ο Έλληνας θα πληρώσει" όπως έχει πληρώσει και για της άλλες αμαρτίες αυτής της χώρας.

φίλε τελικα εχω την εντύπωση ότι μπόρα είναι θα περάσει, θα γίνουν ρυθμίσεις εξομάλυνσης της κατάστασης.

(βέβαια ίσως κάνω λάθος.)

μάλλον τα ελτά είπαν ¨δεν γίνεται να πληρώνουμε βενζινιάτικα κ προσωπικό να πηγαίνουμε σπίτι δωρεαν 

1 κουμπί μισού ευρώ απο κίνα αθήνα σπάτα Κρήτη Εβρο λεσβο μύκονο όλα τσάμπα! το προσωπικό κ τα εξοδα 

τρέχουν..ειδικα τις γιορτες",  εχουμε προβληματα καθυστερησεων, εξόδων κλπ"

 

οπότε ως άμεσο μπάλωμα ισχυρής αντιστροφής της κατάστασης είπαν "ωχ, βάλε ενα δεκαπεντάρι να σταματήσει αμεσως "

 

θεωρώ όμως ότι η κατάσταση θα οργανωθεί προς το ηπιότερο, πχ λόγω της γενικοτερης παγωμάρας .

αν δημιουργηθεί άσχημο κλίμα κ παγώσει η γενικότερη αγορά με απότομες ανατιμήσεις,

νομίζω πιθανότατα να χαλαρώσουν τα μέτρα.

 

διοτι αν ξαναγυρίσουμε 15 χρόνια πίσω, σε ό,τι μεταχειρισμένο και παλιό βρίσκεται  στα ντουλάπια

, σε κάτι windows xp (!),7,8 με 50 ευρώ συστήματα 2 ram μνήμης , στα παλια κινητα  κλπ

ισως πιο πολύ θα χάσουν οι ¨μεγάλοι" παρά "οι πιτσιρικάδες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/2/2020 στις 9:17 ΠΜ, ougxar είπε

Και στη ζωγραφου κοπηκε η απογευματινη...βαρδια

Κάποτε ο ηλεκτρικός λειτουργούσε σάββατο και παρασκευή μέχρι τις 02.00.

Γινόταν χαμός από νεολαία που κατέβαινε στο κέντρο της αθήνας για βόλτα.

Δεν κράτησε πολύ το μέτρο.

Για τον ίδιο λόγο που κόβουν και τις απογευματινές βάρδιες που λες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2020 στις 11:45 ΜΜ, makfil είπε

Πάντως, μόνο 1 περιστατικό έχει καταγραφεί μέχρι τώρα που πλήρωσε τα 15€ χωρίς άλλα έξοδα και αυτό κάτι λέει.

Τέσσερα είναι τα περιστατικά.

- Δύο εδώ στο forum

Στις 5/2/2020 στις 2:34 ΜΜ, ntemek είπε

TAX.ANTIKEIMENO  LO7ΧΧΧΧΧΧCN ME ΔAΣMOYΣ 15.00€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA PAΦHNAΣ THΛ: 2294023880 ΠΛATEIA BENIZEΛOY

Στις 10/2/2020 στις 3:43 ΜΜ, marjel είπε

TAX.ANTIKEIMENO        LO7xxxxxxxxCN ME ΔAΣMOYΣ     15.00€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA NTEΠΩ (Θ 16)   

- Ένα στο Techblog.gr

https://techblog.gr/internet/xekinise-kanonika-to-charatsi-15-eyro-ton-elta-stis-agores-apo-kina/

- Ένα από Facebook Post. Φαίνεται ότι και αυτό έχει tracking number που ξεκινάει από «LO».

spacer.png


- Πέντε, αν στην παρακάτω περίπτωση ήταν δηλωμένο ως κάτω των 22€ (το πιο πιθανό) και λόγω ελέγχου αποδείχθηκε ότι ήταν πάνω από 22€, οπότε μπήκε και ΦΠΑ.

Στις 10/2/2020 στις 10:48 ΠΜ, galamar είπε

TAX.ANTIKEIMENO        LO716784676CN ME ΔAΣMOYΣ     20.56€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA ...

Για κόστος 25€ αντικείμενο.

Κάνω μία υπόθεση εδώ:

Για την ώρα, ελέγχονται τα πακέτα κάτω των 22€ που έχουν tracking number τύπου LOxxxxxxxxxCN.

Έχω ένα τέτοιο πακέτο που από 30/1 είναι κολλημένο στο στάδιο "ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION".
Το πακέτο στάλθηκε με EMS.
Με βάση όλα τα προηγούμενα πακέτα που έχω παραλάβει, υπολογίζω ότι θα έχει ξεκολλήσει μέχρι το τέλος αυτής της εβδομάδας.
Όταν έχω νεώτερα για αυτό θα ενημερώσω.

Εύχομαι και ελπίζω να κάνω λάθος.

EDIT 1 (12.02.2020) : Είμαι 99% σίγουρος ότι και το συγκεκριμένο δικό μου πακέτο θα ελεγθεί και θα χαρατσωθεί. Αχ ρε Κινέζε... θα με παιδέψεις...

EDIT 2 : Και ένα με tracking LOxxxxxxxxxCN που πέρασε «αέρα»! Πολύ ευχάριστο και ελπιδοφόρο!

Στις 12/2/2020 στις 11:42 ΠΜ, tsaftsif είπε

Δέμα με κωδικό αντικειμένου LO..............CN πέρασε για έλεγχο στις 6-2, εφτασε χτες στα χέρια μου με πράσινη ετικέτα με την επισήμανση τελωνειακός ελεύθερο, η αξία του ήταν 12 ευρώ και οι κινέζοι έγραφαν 6 , το βάρος ήταν 400 γρ. και οι διαστάσεις του 20Χ20Χ7 εκ.

Παράλληλα έλαβα άλλα δύο μικροαντικείμενα  3 και 8 ευρω σε μικρές συσκευασίες, χαμηλού βάρους με κωδικούς που άρχιζαν με UW... και RP..  που δεν είχαν πράσινη ετικέτα.

EDIT 3: Άκυρη η υπόθεση μου, απ' ότι φαίνεται.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RVgtr Επιμένω σε αυτό που λέω: Κοίτα σελίδα 3 τα αυτοκόλλητα των παιδιών, καθώς επίσης και τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ.

Το πράσινο αυτοκολλητάκι μπαίνει αν ΔΕΝ μπει το δέμα για έλεγχο, και περάσει ως τελωνειακώς ελεύθερο, οπότε ΑΝ χρεωθεί κάτι θα χρεωθεί το 3ευρο (συνήθως δεν χρεώνεται).

Για να πληρώσεις το 15άρι, θα πρέπει το δέμα να επιλεγεί για  έλεγχο, οπότε θα περάσει τη διαδικασία και θα πάρει κίτρινο αυτοκολλητάκι, με μηδενικό ΦΠΑ/δασμούς (μιλώντας πάντα για δέματα κάτω των 23)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dead-Poet είπε

Όχι δα. Άνω του 50% των (σοβαρών) πωλητών, και όλα τα πρατήρια των μεγάλων brands του Ali, έχουν.

Μπορεις να παραθέσεις ενα παράδειγμα απο αλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, beagnot είπε

Κι όλα αυτά για να γλιτώσετε 5 ευρώ για ένα κινητό

Δε νομιζω οτι η διαφορα των 5 ευρω οπως λες ειναι κινητρο για να παραγγειλεις απο εξω.......Σαφως και ειναι μεγαλυτερη η διαφορα μεταξυ εγχωριας και εξωτερικης αγορας για ενα κινητο στις περισσοτερες περιπτωσεις......

2 λεπτά πριν, Greg9 είπε

Το προβλημα είναι στα μικροπράγματα. Και στα κινητά η διαφορά είναι 50++++

Αφου την ξερει την αγορα απ'εξω ο ανθρωπος......

Επεξ/σία από donstefano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, beagnot είπε

Το δικό μου βέβαια δέμα ήταν στα 54 ευρώ.

Αν σου την φέρουν οι Κινέζοι πας στην τράπεζα και τους λες ότι δεν αναγνωρίζεις την συναλλαγή και ζητάς τα χρήματά σου πίσω - έχεις νομίζω περιθώρειο ένα μήνα από την πληρωμή να το κάνεις αυτό.

Τι να πρώτο σχολιάσεις...

Η κουτοπονηριά στο απόγειο της...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, beagnot είπε

Κι όλα αυτά για να γλιτώσετε 5 ευρώ για ένα κινητό

οτινάναι

φιλε το καταλαβαμε οτι η εχεις μαγαζι με μπιχλιμπίδια η εισαι βολεμενος στον ελτα   

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, beagnot είπε

Ποιο ακριβά τα αγοράζετε, όχι πιο φτηνά. Και μπαίνετε σε μια διαδικασία που θα το περιμένετε 3 βδομάδες, ταχυδρομείο 2 ώρες στην ουρά κλπ

 

Βρηκες τωρα 2-3 κινητα που ειναι ακριβοτερα απο εξω.Ρε φιλε μου θα κανει ερευνα αγορας ο αλλος και θα παρει απο οπου τον συμφερει..........

Στην πλειοψηφια τα περισσοτερα ειναι φτηνοτερα....ας μην μπουμε στη διαδικασια να βαζουμε συγκριτικα τιμες γιατι ειμαστε offtopic.

Τωρα αν ο αλλος θελει να αγορασει ακριβοτερα ειτε απο Ελλαδα ειτε απο εξω ειναι επιλογη του.......Στο 90% των περιπτωσεων ειτε προκειτε για κινητα ειτε για θηκες,tembered glass κτλ απο εξω ειναι σημαντικα φτηνοτερα......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαστε πολύ off topic με τα κινητά. Γιατί το πρόβλημα είναι στα μικροπράγματα τελικά. Στα κινητά  κατάσταση είναι ίδια και απλά κάνεις τριγωνικές και τέλος. Διαφορά χρημάτων υπάρχει.

 @beagnot, ξεχνάς ότι υπάρχουν τα κουπόνια, Γιατί βασικά όλοι με αυτά ψωνίζουμε τα κινητά. Εκεί είναι και η μεγάλη διαφορά.

Και το Amazon ή όποιο άλλο δεν φτάνει τα Aliexpress/Ebay στα ψιλοπράγματα, τόσο σε τιμές όσο σε ποικιλία. 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος να αγοράσεις κινητό απο Gearbest ειναι αν δεν ψωνίζεις από skroutz αλλά μόνο από τους πιανόλες τύπου Plaisio

Θα σου έρθει και με κανα Κινεζικο software ή με αλλαγές καμμιά Κινέζικη έκδοση χωρίς όλα τα band και θα ψάχνεσαι να βάλεις custom ROM. Εγγύηση οι Κινέζοι δίνουν; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία λοιπόν, αφού είστε ειδικοί σε αγορές απ έξω πάω πάσο. Φαντάζομαι είναι και κρατικό μυστικό το πως γίνεται. Γιατί αν δεν παραγγείλω από GB ή Bangood και δοκιμάσω Ali που είναι πιο φτηνό θα περάσει τελωνείο 100%

Εσεις μπορεί να αγοράζετε απευθείας και από TaoBao, να μιλάτε και Μανδαρινικά. Εγώ αυτό που είχα να πω το απέδειξα με επιχειρήματα και το αντι-επιχειρημα ήταν εμείς ξέρουμε καλύτερα. Και 100 κινητά να συγκρίνω τιμές εσείς ξέρετε καλύτερα γιατί είστε στο 5% οπότε είναι άσκοπο. Το παράθυρο πάντως σιγα-σιγα και με μεταφορές κόλπα από άλλες χώρες σιγά σιγά θα κλείσει. Καλή συνέχεια ξερόλες. 

Επεξ/σία από beagnot
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vgeovai είπε

Επίσης οι περισσότερη έχουν βγάλει αφρούς για τα μικροπράγματα, όχι για τα κινητά.

Ακριβώς αυτό. Οι χρεώσεις για τις ακριβές αγορές υπάρχουν, εφαρμόζονται και κανείς δεν διαμαρτύρεται γι' αυτές. Είτε τις πληρώνουν αγόγγυστα, είτε αγοράζουν (οι περισσότεροι) με τριγωνική αποστολή. Το παράλογο και εξωφρενικό του νέου χαρατσιού είναι η επιβολή του ακόμα και σε αντικείμενα αξίας είκοσι, δέκα, πέντε, ή ακόμα και ενός ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαράτσι είναι για αντικείμενα <22 ευρώ. Τι σχέση έχουν τα κινητά των 200+ ευρώ;

Τα περισσότερα αντικείμενα που αγοράζω προσωπικά είναι πράγματα που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ή είναι σε 20πλάσια τιμή.  Αν η διαφορά είναι σε λογικό πλαίσια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...