Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, chriz979 είπε

Πέντε δεματακια σήμερα από 1.5€ έως 8€ κανένα δεν είχε χαράτσι! 

ΝΟΜΙΖΩ όλα μια χαρά θα είναι 

είχα και ένα δέμα πάνω από 22€ στο οποίο ο Κινέζος έγραψε χαμηλότερη τιμή και εκεί πλήρωσα κανονικά το 15€ + 24% 

Ζήτησαν απόδειξη για να χρεώσουν τα έξοδα ή όχι;

28 λεπτά πριν, surf80 είπε

σημερα ρωτησα τον ταχυδρομο της γειτονιας και μου ειπε οτι απο κινα ο ελτα βγαζει 0,20€ λεπτα το κιλο και οτι τα δεματα που ερχονται και τα.αγοραζουμε 1-2 € ειναι πληρωμενη και η επιστροφη τους αν.αρνηθουμε την παραλαβη.

Δεν είναι θέμα της Κίνας αυτό.

Έτσι ορίζει η Παγκόσμια Ταχυδρομική Ένωση (Universal Postal Union)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, makfil είπε

Ζήτησαν απόδειξη για να χρεώσουν τα έξοδα ή όχι;

Δεν είναι θέμα της Κίνας αυτό.

Έτσι ορίζει η Παγκόσμια Ταχυδρομική Ένωση (Universal Postal Union)

Ναι ΕΣΤΕΙΛΑΝ mail 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chriz979 είπε

Ναι ΕΣΤΕΙΛΑΝ mail 

Για όλα η μόνο για αυτό που ήταν πάνω από 22 και σωστά χρεώθηκε με τέλη κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, chriz979 είπε

Πέντε δεματακια σήμερα από 1.5€ έως 8€ κανένα δεν είχε χαράτσι! 

ΝΟΜΙΖΩ όλα μια χαρά θα είναι 

είχα και ένα δέμα πάνω από 22€ στο οποίο ο Κινέζος έγραψε χαμηλότερη τιμή και εκεί πλήρωσα κανονικά το 15€ + 24% 

Τίποτα δεν είναι μια χαρά ακόμα!

spacer.png

Το tracking number στην πάνω φωτογραφία φαίνεται να ξεκινάει από «LO».
Ακόμα ένα δέμα δηλαδή με tracking number από «LO» που έφαγε το 15άρη.


Το δέμα που ο Κινέζος είχε δηλωμένο με χαμηλότερη τιμή, πόσο ακριβώς ποσό το είχε δηλώσει και τι tracking number είχε;

Αυτές είναι οι πιο σημαντικές πληροφορίες, που δεν μας έδωσες.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ένα δέμα με 12,98Ε από Κίνα έχει έρθει απο 3/2 εδώ και ακόμα να παραλάβω.

Γράφει : ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPACH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION 

Νομίζω και παλαιότερα το ίδιο έγραφαν μέχρι να περάσουν ελεύθερο τελωνείο...

Αγχώνομαι για το 15άρι. 

Επεξ/σία από GeoMix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 09/02/2020 at 21:43, Bourdoulas said:

Μακάρι να έβρισκα πωλητή που να πουλάει πέτρες. Να έκανα παραγγελία έναν βράχο 20 κιλά, να περάσει από το τελωνείο και να το στείλουν πίσω.

Μην είστε ανώριμοι και χθεσινοί, τι κόπρανα και πέτρες λέτε. Μόλις ανοίξει ο εκτελωνιστής το δέμα με τα σκατά θα το κλείσει αμέσως. Το θέμα είναι να γίνει σωστά η δουλειά:

https://shipyourenemiesglitter.com/item/The-Glitter-Bomb-54

Τους λέτε να βάλουν σε ένα κουτάκι αρκετή ποσότητα glitter (κανά δυο κιλά) και να γράψουν απέξω κάτι πιστευτό για να ανοιχτεί το δέμα, ξέρω 'γω «used iPhone X €20». Το ιδανικό θα είναι να υπάρχει κάποιος γνωστός εκεί τριγύρω για να τραβάει βίντεο μόλις σκάσει το glitter bomb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μην είστε ανώριμοι και χθεσινοί, τι κόπρανα και πέτρες λέτε. Μόλις ανοίξει ο εκτελωνιστής το δέμα με τα σκατά θα το κλείσει αμέσως. Το θέμα είναι να γίνει σωστά η δουλειά:

https://shipyourenemiesglitter.com/item/The-Glitter-Bomb-54

Τους λέτε να βάλουν σε ένα κουτάκι αρκετή ποσότητα glitter (κανά δυο κιλά) και να γράψουν απέξω κάτι πιστευτό για να ανοιχτεί το δέμα, ξέρω 'γω «used iPhone X €20». Το ιδανικό θα είναι να υπάρχει κάποιος γνωστός εκεί τριγύρω για να τραβάει βίντεο μόλις σκάσει το glitter bomb. 

Χαχαχα ειλικρινά αν έστελνε το πακέτο από Κίνα θα το έκανα! 100 φορές καλύτερο από κόπρανα και πέτρες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, donstefano είπε

Βασίλη εννοείτε ότι αν κουβαλάς πράγματα σου βάζουν.δεν είπα εγώ αυτό.λεω αν δεν σου βρουν τίποτα θα σου βάλουν τέλος?όχι φυσικά.μπορει να σου κάνουν το όχημα φύλλο και φτερό μπορεί και τίποτα.

Πάμε στο θέμα των ΕΛΤΑ τώρα.ολα τα πακέτα το ΕΛΤΑ τα πάει τελωνείο υποχρεωτικά για να περάσουν τον έλεγχο.ο τελωνειακός που κάνει τον έλεγχο είτε σου ζητήσει τιμολόγια είτε το περάσει αέρα Πατέρα και το δέμα είναι κάτω από 22 το χαρακτηρίζει και στις 2 περιπτώσεις ελεύθερο.οποτε βάση και του ΕΛΤΑ τα τελωνειακως ελεύθερα δε χρεώνονται.

Οπότε όταν στη 1η  περίπτωση (τιμολόγια κτλ)το σου ζητάει λεφτά είναι παράτυπο γιατί είναι ελεύθερο και τα ελεύθερα δεν χρεώνονται.ασε τι δικαιολογίες θα βρουν αυτοί να πουν.ο τελώνης το χαρακτήρισε ελεύθερο.αυτο μετράει.

Το συλλογισμό μου τον λέω να δούμε πως θα τους αντικρούσουμε.....

Οι Τελωνιακοί όταν σε ψάχνουν στα σύνορα και δεν βρουν δεν σου βάζουν τίποτα.

Οι τελωνιακοί όταν ψάχνουν τα δέματα και δεν βρούν δεν χρεώνουν τίποτα. 

Όμως όταν υποπτευθούν  , ζητάν απο τα ΕΛΤΑ να επικοινωνήσουν μαζί σου και να τους προσκομίσουν τα δικαιολογιτικά .

Εσύ τα στέλνεις στα ΕΛΤΑ και αυτά κάνουν την γραφειοκτατία . Στην συνέχεια σε χρεώνουν 15 ευρώ για την μεσολάβιση. 

Επαναλαμβάνω . Το τελωνείο δεν σε χρεώνει. Τα ΕΛΤΑ σε χρεώνουν. 

Επαναλαμβάνω για άρση παρεξηγήσεων. Δεν συμφωνώ με αυτό που γίνεται.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
υποπτευθούν
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Οι Τελωνιακοί όταν σε ψάχνουν στα σύνορα και δεν βρουν δεν σου βάζουν τίποτα.

Οι τελωνιακοί όταν ψάχνουν τα δέματα και δεν βρούν δεν χρεώνουν τίποτα. 

Όμως όταν υποπτυρθούν , ζητάν απο τα ΕΛΤΑ να επικοινωνήσουν μαζί σου και να τους προσκομίσουν τα δικαιολογιτικά .

Εσύ τα στέλνεις στα ΕΛΤΑ και αυτά κάνουν την γραφειοκτατία . Στην συνέχεια σε χρεώνουν 15 ευρώ για την μεσολάβιση. 

Επαναλαμβάνω . Το τελωνείο δεν σε χρεώνει. Τα ΕΛΤΑ σε χρεώνουν. 

Επαναλαμβάνω για άρση παρεξηγήσεων. Δεν συμφωνώ με αυτό που γίνεται.

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ερωτήματα που εκανα και δεν πειρα απάντηση........ θα ξαναρωτήσω αυτο το δημοψήφισμα τι ισχύ εχει και εγκυρότητα ποιανει τοπο καπου οπως και αλλα που γινονται εκει;; ποιανού σαιτ ειναι αυτο;;

Επεξ/σία από Al_pacino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chriz979 είπε

Πέντε δεματακια σήμερα από 1.5€ έως 8€ κανένα δεν είχε χαράτσι! 

ΝΟΜΙΖΩ όλα μια χαρά θα είναι 

είχα και ένα δέμα πάνω από 22€ στο οποίο ο Κινέζος έγραψε χαμηλότερη τιμή και εκεί πλήρωσα κανονικά το 15€ + 24% 

ποτε ομως περασανε τελωνειο? Πριν ή μετα την εκδοση της εγκυκλίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τι παίζει ; Έφαγα η όχι τελωνείο/15€ χαράτσι ; πως το καταλαβαίνω ;

Η παραγγελία είναι των 12€ (φορτιστής) από 3/12.

Επισης όπως φαίνεται και όπως συμβαίνει άπειρες φορές το δέμα έχει έρθει Ελλάδα εδώ και 12 μέρες ++.

Εντύπωση μου Που δεν γίνεται να κάνουμε κατι

και 2+ μήνες , και με αναδρομική ισχύ το χαράτσι των 15 € και να κολλάει το δέκα τόσες μέρες στην Ελλάδα επειδή δεν κάνουν καλά την δουλειά τους εκεί μέσα και γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ 

3BA7C226-DBAF-44D8-8199-3ACC6AA21DB8.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

Σε ερωτήματα που εκανα και δεν πειρα απάντηση........ θα ξαναρωτήσω αυτο το δημοψήφισμα τι ισχύ εχει και εγκυρότητα ποιανει τοπο καπου οπως και αλλα που γινονται εκει;; ποιανού σαιτ ειναι αυτο;;

Δεν έχει ισχύ... ακόμα.

Αν όμως ο αριθμός υπογραφών αυξηθεί πολύ, τότε θα αποκτήσει.

Το νόημα του είναι να μαζευτούμε, να μετρηθούμε και να μας μετρήσουν και οι «απένταντι».

8 ώρες πριν, GeoMix είπε

Εμένα ένα δέμα με 12,98Ε από Κίνα έχει έρθει απο 3/2 εδώ και ακόμα να παραλάβω.

Γράφει : ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPACH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION 

Νομίζω και παλαιότερα το ίδιο έγραφαν μέχρι να περάσουν ελεύθερο τελωνείο...

Αγχώνομαι για το 15άρι. 

Και εσύ, όπως και όλοι μας. Κολλημένα στο «ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPACH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION».

Υπομονή.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα 5 πακετάκια από Κίνα. Τα δύο συστημένα (ξεκινάνε με LL).

Δεν πλήρωσα τίποτα. Γενικά βέβαια οι δικές μου παραγγελίες είναι μικρά σακουλάκια/πακετάκια και πάνφθηνα. Οι Κινέζοι συνηθως βάζουν στην τιμή κάτι παραπάνω, προφανώς για να μην κινούνται υποψίες, μιας και πολλά είναι από auctions και πολλές παραγγελίες μου δεν ξεπερνάνε το 1 ευρώ.

Από όσα έχω διαβάσει, κι αν σκεφτούμε πόσες 100αδες πακετα/σακούλια περνάνε απο το τελωνείο, φτάνω στο συμπέρασμα ότι το βάρος/όγκος σε σχέση με μια ασαφή περιγραφή του αντικειμένου μπορεί να είναι λόγος για να ανοιχτει ένα πακέτο. 

Λίγοι θα είναι όσοι θα κληθούν να πληρώσουν το 15άρι. Αλλά ακόμα κι έτσι, είναι άδικο. Να πληρώνουν έξτρα χρήματα μόνο αν όντως το κόστος ξεπερνά τα 22. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...