Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ σε ένα hdmi που μου ήρθε σήμερα δεν είχα κάτι, αλλά ακόμη νωρίς είναι, 5 δέματα συστημένα έχω που περιμένω να εκτελωνιστουν. 

Για δέματα άνω τον 22€ είναι 15€ + ΦΠΑ κτλ τώρα αν ο Κινέζος γράψει 10€ για κάτι που έχει 50€ και μπει τελωνείο και ζητήσουν αποδείξει κτλ εκεί είναι με δικό σου ρίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρωι οπως ξαναεγραψα μου ηρθαν 2 πακετακια χωρις trucking και δεν πληρωσα το 15αρι...Τωρα μολις σε αλλο πακετακι που περιμενω σε αναζητηση στο site των elta βλεπω αυτο....Για να δουμε αν θα μου ερθει το 15αρι....Ειναι οθονη κινητου αξιας 12.90€

 

BD23F2C4-CCE9-43E6-9BA0-E43DABE92769.jpeg

Επεξ/σία από Gkats16819
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Gkats16819 είπε

Το πρωι οπως ξαναεγραψα μου ηρθαν 2 πακετακια χωρις trucking και δεν πληρωσα το 15αρι...Τωρα μολις σε αλλο πακετακι που περιμενω σε αναζητηση στο site των elta βλεπω αυτο....Για να δουμε αν θα μου ερθει το 15αρι....Ειναι οθονη κινητου αξιας 12.90€

BD23F2C4-CCE9-43E6-9BA0-E43DABE92769.jpeg.36a7027f2dd957b428cac91d8049f85f.jpeg

Επειδή το έγραψες και νωρίτερα.

Tracking

Trucking είναι άλλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Gkats16819 είπε

Το πρωι οπως ξαναεγραψα μου ηρθαν 2 πακετακια χωρις trucking και δεν πληρωσα το 15αρι...Τωρα μολις σε αλλο πακετακι που περιμενω σε αναζητηση στο site των elta βλεπω αυτο....Για να δουμε αν θα μου ερθει το 15αρι....Ειναι οθονη κινητου αξιας 12.90€

BD23F2C4-CCE9-43E6-9BA0-E43DABE92769.jpeg

Οθόνη κινητού;

Αυτό πρέπει να το παρακολουθήσουμε με προσοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Οθόνη κινητού;

Αυτό πρέπει να το παρακολουθήσουμε με προσοχή.

Αναμένω και εγώ ένα LOXXXXXXXXCN

Είναι από 3/2 και λέει DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

Αξία όταν το πήρα στα 7.48€

Για να δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επειδή μας αφορά όλους και είναι λιγάκι σοβαρό..

αν χρεώσουν 15ρι και αρνηθούμε πληρωμή είναι σίγουρο πως δεν θα μας τρέχουν μετά μέσω εφορίας, ελτα γειτονιάς whatever κλπ με φύλακτρα και λοιπά έξοδα?

προφανώς δεν έχουν στοιχεία όπως ΑΦΜ ΑΔΤ κλπ αλλά υπάρχει το κινητό τηλέφωνο που προφανώς εδώ και χρόνια είναι επώνυμο και αντιστοιχεί κάπου με στοιχεία..

προσέχουμε για να έχουμε..ακούω απόψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα 3 δεματακια. Το ενα με αυτοκολλητο "ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ" 

Δεν πληρωσα κατι. Αν ζητουσαν το 15αρι δεν θα παραλαμβανα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Amix είπε

Σημερα παρελαβα 3 δεματακια. Το ενα με αυτοκολλητο "ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ" 

Δεν πληρωσα κατι. Αν ζητουσαν το 15αρι δεν θα παραλαμβανα.

Ti tracking number είχες στο τελωνειακως ελεύθερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Beefeater είπε

Παιδιά, επειδή μας αφορά όλους και είναι λιγάκι σοβαρό..

αν χρεώσουν 15ρι και αρνηθούμε πληρωμή είναι σίγουρο πως δεν θα μας τρέχουν μετά μέσω εφορίας, ελτα γειτονιάς whatever κλπ με φύλακτρα και λοιπά έξοδα?

προφανώς δεν έχουν στοιχεία όπως ΑΦΜ ΑΔΤ κλπ αλλά υπάρχει το κινητό τηλέφωνο που προφανώς εδώ και χρόνια είναι επώνυμο και αντιστοιχεί κάπου με στοιχεία..

προσέχουμε για να έχουμε..ακούω απόψεις...

Είναι απόλυτα σίγουρο διότι δεν έχουν την εξουσιοδότηηση σου για την δουλιά που κάνανε όπως εξάλου οι ίδιοι παραδέχονται στην σελίδα  https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx    

όπου αναφέρουν 

Παραλαβή Αντικειμένου που εκτελωνίστηκε

Για την παραλαβή του αντικειμένου σας, αποστέλλεται ειδοποιητήριο/εξουσιοδότηση με το οποίο ενημερώνεστε αναλυτικά για τις χρεώσεις που το βαρύνουν καθώς και το Ταχυδρομικό Κατάστημα  στο οποίο μπορείτε να απευθυνθείτε  για την παραλαβή του. Το ειδοποιητήριο αυτό αποτελεί ταυτόχρονα και παροχή εξουσιοδότησης προς τα ΕΛΤΑ, για τον εκτελωνισμό του αντικειμένου στο όνομά σας, ως άμεσος αντιπρόσωπός. 

Δεν υπογράφεις = δεν εξουσιοδοτείς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...