Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PC]


ADHD
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Για να αποφύγουμε νέο κλείδωμα του νήματος, θα ισχύσουν άμεσα τα εξής, κάποια από τα οποία είναι επιπρόσθετα των βασικών όρων χρήσης του forum:

  • Spoilers για την υπόθεση και το φινάλε θα μπαίνουν αυστηρά σε spoiler tags!
  • Δεν θα έχουμε πλέον άλλα μηνύματα για FPS στο νήμα, ούτε καν μετά από patch!
  • Μην είστε επαναλαμβανόμενα αρνητικοί στα μηνύματά σας, μια φορά αρκεί.
  • Όπως πάντα κρατήστε ήπιους τόνους και αποφύγετε χαρακτηρισμούς και τσουβαλιάσματα προς άλλους χρήστες
  • Κάντε αναφορά τα προβληματικά μηνύματα, μην απαντάτε σε αυτά

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/11/2020 στις 12:57 ΠΜ, 3DJIN είπε

σε οποιον αρεσει το rdr2 ,το witcher,το skyrim,θα αρεσει και το odyssey ολα παιχνιδαρες

Τουλάχιστον βλαστημία να σγκρίνεις το Witcher με το Odyssey. Το ένα έχει ένα ολοκληρωμένο story βασισμένο σε βιβλίο και σωστό gameplay και στο άλλο είσαι ένας ψυχρός εκτελεστής που σκοτώνεις σωρηδόν από εδώ και από εκεί χωρίς καμία επίπτωση, χωρίς ουσιαστικό story και στο ενδιάμεσο καθαρίζεις 324398453 στρατόπεδα και μαζεύεις θησαυρούς..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 3DJIN είπε

προφανως και εχετε χασει το νοημα της διασκεδασης,μικρη σημασια το στορι,για *** παιζουμε να διασκεδασουμε

Δική σου άποψη αυτή. Για μένα και για πολλούς έχει σημασία, και πίστεψε με είναι πιο διασκεδαστικό αν έχει ένα ενδιαφέρον story που θέλεις να δεις που θα καταλήξει. Διασκέδαση δεν είναι μόνο να χοροπηδάς και να πυροβολάς, αλλιώς θα παίζαμε μόνο φορτναιτ και plebG. Και στο κάτω κάτω, άντε και να βγάλεις το story, το Witcher 3 έχει καλύτερο gameplay από το Odyssey..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκίνησα, κάπως αργό γενικά (πιό αργό από το RDR1?), γραφικά θεόβαρα και υπέροχα, λίγο με ποιό είναι το main quest κτλπ αλλά θα τα βρώ. Είμαι στην πρώτη πόλη, αφού εσύλλαβα τον κομπογιαννίτη γιατρό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

προφανως και εχετε χασει το νοημα της διασκεδασης,μικρη σημασια το στορι,για *** παιζουμε να διασκεδασουμε

Γνώμη σου. Για πολλούς όπως και εγώ η ιστορία - ατμόσφαιρα - quests έχουν το πρώτο λόγο. 

Το RDR2 ανήκει σε μία λίστα με λίγα παιχνίδια. Η λίστα αυτή έχει τίτλο ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, yiannis1991 said:

Τουλάχιστον βλαστημία να σγκρίνεις το Witcher με το Odyssey. Το ένα έχει ένα ολοκληρωμένο story βασισμένο σε βιβλίο και σωστό gameplay και στο άλλο είσαι ένας ψυχρός εκτελεστής που σκοτώνεις σωρηδόν από εδώ και από εκεί χωρίς καμία επίπτωση, χωρίς ουσιαστικό story και στο ενδιάμεσο καθαρίζεις 324398453 στρατόπεδα και μαζεύεις θησαυρούς..

Ολα υποκειμενικά ρε παίδες είναι. Και για μένα, βλαστημία είναι να συγκρίνεις τα εκατοντάδες ιστορικά μέρη και ονόματα του Odyssey με τα φαντασιακά μέρη του RDR2 ή του Witcher 

 

4 hours ago, yiannis1991 said:

 Και στο κάτω κάτω, άντε και να βγάλεις το story, το Witcher 3 έχει καλύτερο gameplay από το Odyssey..

Δεν ξέρω για το Witcher, αλλά το Odyssey, έχει έτη φωτός καλύτερο gameplay από το RDR2

 

 

Τελικά, το RDR2 είναι πολύ χειρότερο απ' ό,τι πίστευα

Χτες είχα συνέχεια bugs με ζώα που κυνήγαγα και ως διά μαγείας εξαφανίζονταν από μπροστά μου

Μου συνέβη με αγριογούρουνα και ελάφια και καπάκι μετά  με έναν λαγό. Φαίνεται το game έχει μαύρες τρύπες και εξαφανίζονται

Μετά, έφαγε και ένα freeze καπάκι και στάνιαρα

Απορώ γιά ποιά αληθοφάνεια μιλάνε μερικοί...Ημουνα εκεί που με πυροβόλαγαν με ένα μυδράλιο (gatling gun) από την ταράτσα (στην mission Preaching Forgiveness as He Went  με τον Lenny στο Shady Belle)  και αφού τους σκότωσα όλους, είπα να ανέβω να δω αν κάνει mount το μυδράλιο. Τρίχες...Πάλευα να βγώ από το παράθυρο μισή ώρα αφού έρριξα δυναμίτη και όταν κατά λάθος βγήκα (με πολύ σπαστή και άσχημη κίνηση), είχε εμπόδια κάτι καρέκλες. Ούτε δυναμίτες, ούτε τπτ τα έβγαζαν (η...αληθοφάνεια στο peek...). Kαι δεν έφτανε αυτό, αλλά μετά από 1000 τυχαίες προσπάθειες, όταν κατάφερνε να βγεί στην ταράτσα, έπεφτε κάτω στον δρόμο. Καθαρά δλδ γραμμική σχεδίαση και 0 ρεαλισμός 

Ασε που όποτε θέλει πηδάει μπαλκόνια. Αλλοτε κάνει και θεαματικά κολπάκια και άλλοτε δεν κουνάει γρί

Oύτε από τα παράθυρα μπαίνει, ούτε τπτ. Ωραίο design...

Αμ τα φίδια στα ποτάμια...Δίπλα πήγαινα σε ένα και ούτε που με πείραζε. Μάλιστα, σε κάποια στιγμή, το έσπρωξα στη στεριά αλλά ως διά μαγείας ξαναμπήκε στο νερό. Και φυσικά δεν με δάγκωνε. Πληροφοριακά, τα φίδια αυτά είναι τα πιό δηλητηριώδη

Στο Odyssey ΔΕΝ υπάρχει φίδι που δε σε δαγκώνει

Μάλλον έφτιαξαν κάτι να εντυπωσιάσει με τα γραφικά και να πατάς V για να βλέπεις video (λες και δεν μπορούμε να πάμε να δούμε μιά κανονική ταινία) και είναι τόσο βαρετό όσο λίγα games που έχω ασχοληθεί

Είπα να το προσπαθήσω αλλά με κουράζει μόνο να σκέφτομαι να το ξεκινήσω

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σεβαστες ολες οι αποψεις αλλα ρε παιδες ναι το rdr εχει bugs, ειναι κακοφτιαγμενο τερμα τεχνικα, εχει ολα τα κακα του κοσμου τεχνικα μιλωντας παντα ΑΛΛΑ δεν εχω ξανα ευχαριστηθει εδω και 20 χρονια τωρα αλλο παιχνιδι οσο αυτο απο gameplay, απο ιστορια, απο αλληλεπιδραση, ρεαλισμο δε ξερω τι να προτοπω, εχω βιωσει σε αυτο το παιχνιδι ανεκτιμητα πραγματα και στιγμες και δε μιλαω για τα γραφικα αυτο ειναι το τελευταιο. Δεν εχω βαρεθει ουτε 1 λεπτο στις τοσες ωρες που εχω παιξει κυριολεκτικα κατι με κραταγε να παιξω ακομη περισσοτερο και αυτο για μενα σημαινει οτι ενα παιχνιδι πετυχε. Ειδικα μετα το 50% θα πω 2 λεξεις, ''συγκινηση'' και ''ρίγος''. Mπορω να γεμιζω ολοκληρες σελιδες να μιλαω για αυτο αλλα θα κανω και spoiler αναγκαστικα και δε θελω, βασικα δεν πρεπει!

Η ολη εμπειρια που σου δινει δεν μου την εχει δωσει κανενα παιχνιδι εμενα προσωπικα εκει εξω. Και δεν αναφερομαι για το σαπιο multiplayer αλλα ξεκαθαρα για το story mode. Σαφως εχει και haters, σαφως μπορει σε καποιους να μην αρεσει γιατι ειναι ιδιαιτερο, κατι διαφορετικο οπως ξερω χωρις καν να το εχω παιξει πως το ιδιο θα μου αρεσει απο πριν και το death stranding που το εχουν θαψει walking simulator κτλπ. Απλως καποια παιχνιδια εχουν και λιγο πιο ιδιαιτερο κοινο χωρις να σημαινει ουτε κατα διανοια οτι ειναι κακα παιχνιδια.

Δε θα μπω στο τρυπακι της συγκρισης με αλλου ειδους παιχνιδια assasin creed κτλπ προσωπικα θεωρω πως ειναι αμαρτια μονο να το συγκρινεις με οτιδηποτε αλλο και προσεξτε δε το λεω υπο την εννοια οτι ολα τα αλλα ειναι κακα παιχνιδια, ισα ισα παιχνιδαρα και το Odyssey κτλπ αλλα ειναι 2 εντελως μα εντελως διαφορετικα παιχνιδια. Οποιος τα εχει παιξει-τερματισει και τα δυο μπορει ευκολα να καταλαβει τι θελω να πω.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coscas είπε

Απορώ γιά ποιά αληθοφάνεια μιλάνε μερικοί...Ημουνα εκεί που με πυροβόλαγαν με ένα μυδράλιο (gatling gun) από την ταράτσα (στην mission Preaching Forgiveness as He Went  με τον Lenny στο Shady Belle)  και αφού τους σκότωσα όλους, είπα να ανέβω να δω αν κάνει mount το μυδράλιο. Τρίχες...Πάλευα να βγώ από το παράθυρο μισή ώρα αφού έρριξα δυναμίτη και όταν κατά λάθος βγήκα (με πολύ σπαστή και άσχημη κίνηση), είχε εμπόδια κάτι καρέκλες. Ούτε δυναμίτες, ούτε τπτ τα έβγαζαν (η...αληθοφάνεια στο peek...). Kαι δεν έφτανε αυτό, αλλά μετά από 1000 τυχαίες προσπάθειες, όταν κατάφερνε να βγεί στην ταράτσα, έπεφτε κάτω στον δρόμο. Καθαρά δλδ γραμμική σχεδίαση και 0 ρεαλισμός 

Την θυμάμαι πολύ καλά αυτή την αποστολή! Είχα φάει και γω 2 ώρες να ψάχνω πως να ανέβω στο μπαλκόνι,  ενώ ο κακόμοιρος ο Lenny να είναι κάτω καλυμμένος και να τρώει ασταμάτητα βολές απο το gatling gun.  Τελικά δεν βρήκα κάτι, οπότε βγήκα απο το σπίτι και τον έφαγα απο κάτω, βάζοντας τέλος στο μαρτύριο του Lenny. Ίσως η χειρότερη πίστα/setting για μένα (μεγάλο foul στον ρεαλισμό να μην μπορείς να τους βγεις απο πίσω).. Βέβαια, μπροστά σε όλο το παιχνίδι, αυτό ήταν τόσο ασήμαντο που το προσπερνάς χωρις πολλά πολλά. 

Κατα τα άλλα, θα έλεγα είναι απο τα λίγα παιχνίδια που με κάνει να διασχίσω τεράστιες αποστάσεις για να κάνω  μία και μόνο αποστολή και δεν το βαριέμαι καθόλου. Αυτό δείχνει πόσο καλοφτιαγμένες είναι οι αποστολές, ο κόσμος αλλά και οι χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, giorgosmcmc said:

Σεβαστες ολες οι αποψεις αλλα ρε παιδες ναι το rdr εχει bugs, ειναι κακοφτιαγμενο τερμα τεχνικα, εχει ολα τα κακα του κοσμου τεχνικα μιλωντας παντα ΑΛΛΑ δεν εχω ξανα ευχαριστηθει εδω και 20 χρονια τωρα αλλο παιχνιδι οσο αυτο απο gameplay, απο ιστορια, απο αλληλεπιδραση, ρεαλισμο δε ξερω τι να προτοπω, εχω βιωσει σε αυτο το παιχνιδι ανεκτιμητα πραγματα και στιγμες και δε μιλαω για τα γραφικα αυτο ειναι το τελευταιο. Δεν εχω βαρεθει ουτε 1 λεπτο στις τοσες ωρες που εχω παιξει κυριολεκτικα κατι με κραταγε να παιξω ακομη περισσοτερο και αυτο για μενα σημαινει οτι ενα παιχνιδι πετυχε. Ειδικα μετα το 50% θα πω 2 λεξεις, ''συγκινηση'' και ''ρίγος''. Mπορω να γεμιζω ολοκληρες σελιδες να μιλαω για αυτο αλλα θα κανω και spoiler αναγκαστικα και δε θελω, βασικα δεν πρεπει!

Η ολη εμπειρια που σου δινει δεν μου την εχει δωσει κανενα παιχνιδι εμενα προσωπικα εκει εξω. Και δεν αναφερομαι για το σαπιο multiplayer αλλα ξεκαθαρα για το story mode. Σαφως εχει και haters, σαφως μπορει σε καποιους να μην αρεσει γιατι ειναι ιδιαιτερο, κατι διαφορετικο οπως ξερω χωρις καν να το εχω παιξει πως το ιδιο θα μου αρεσει απο πριν και το death stranding που το εχουν θαψει walking simulator κτλπ. Απλως καποια παιχνιδια εχουν και λιγο πιο ιδιαιτερο κοινο χωρις να σημαινει ουτε κατα διανοια οτι ειναι κακα παιχνιδια.

Δε θα μπω στο τρυπακι της συγκρισης με αλλου ειδους παιχνιδια assasin creed κτλπ προσωπικα θεωρω πως ειναι αμαρτια μονο να το συγκρινεις με οτιδηποτε αλλο και προσεξτε δε το λεω υπο την εννοια οτι ολα τα αλλα ειναι κακα παιχνιδια, ισα ισα παιχνιδαρα και το Odyssey κτλπ αλλα ειναι 2 εντελως μα εντελως διαφορετικα παιχνιδια. Οποιος τα εχει παιξει-τερματισει και τα δυο μπορει ευκολα να καταλαβει τι θελω να πω.

Συμφωνούμε απόλυτα φίλε μου και έχεις κάθε δικαίωμα να σου αρέσει το RDR2 και να το φχαριστιέσαι. Αλλοίμονο!

Εγώ, δεν το φχαριστιέμαι

Η σύγκριση γίνεται γιατί αυτά τα 2 (Odyssey και RDR2) είναι τα καλύτερα games που έχουν βγεί ως τώρα

Μπορεί να μην μου άρεσε το RDR2, αλλά τα γραφικά του είναι πολύ καλά. Το ίδιο και το Odyssey

Mπορούν όσοι τους άρεσε, να μου βάλουν 100 θετικά. Εγώ θα βάλω 100 αρνητικά που έχει

Το ίδιο και με το Odyssey αυτοί

Tώρα τα περί αμαρτίας και βλασφημίας, είναι υπερβολές 

Εχουν και τα 2 φανατικούς φίλους (και δεν ξέρω γιατί, εχθρούς)

Κατά την άποψή μου, το gameplay του Odyssey, υπερέχει. Και γιά μένα μέτρησε εκτός από το gameplay και το αρχαιοελληνικό θέμα του

Στο Rdr2, δεν βρήκα κανένα ενδιαφέρον (bugs και bugs και ξανά bugs)

Tα games ακόμα, είναι γραμμικά. Πρωτόγονο δλδ ΑΙ. Θα τα βλέπουμε στο μέλλον και θα γελάμε

Οπότε τώρα μας μένει να διασκεδάζουμε. Με bugs και δύσκολους χειρισμούς, δεν διασκεδάζουμε μερικοί. Και τα γραφικά, δεν φτάνουν. Αλλους δεν τους πειράζει. Μαγκιά τους. Ομως μην προσπαθούν μάταια να μας πείσουν και μάλιστα να κοροϊδεύουν μιά παιχνιδάρα σαν το Odyssey, όταν σε πολλά , το ξεπερνά το RDR2 (ιστορικά στοιχεία, gameplay) και να εκθειάζουν ένα ατελές RDR2

Δεν εντυπωσιαζόμαστε όλοι το ίδιο

58 minutes ago, >-Nosakos<- said:

Κατα τα άλλα, θα έλεγα είναι απο τα λίγα παιχνίδια που με κάνει να διασχίσω τεράστιες αποστάσεις για να κάνω  μία και μόνο αποστολή και δεν το βαριέμαι καθόλου. Αυτό δείχνει πόσο καλοφτιαγμένες είναι οι αποστολές, ο κόσμος αλλά και οι χαρακτήρες.

 Μη μου πείς ότι βλέπεις και όλα τα cutscenes...

Πάντως, θα μπορούσε να έχει fast travel παντού και να μην χρειάζεται να πηγαίνουμε... και να πηγαίνουμε...(σαν ταινία του Αγγελόπουλου. Χα χα!)

Αν αυτό μερικοί το λένε "ρεαλισμό", εγώ το λέω βασανιστήριο

Τι στο καλό; Ενα παιχνιδακι είναι. Και όπως είπες κι εσύ, ο ρεαλισμός σε πολλά σημεία πάει περίπατο (κι' εμείς γιά περίπατο μισή ώρα καθε φορά από point σε point)

Aντε να θυμίσω και ένα άλλο μεγάλο αρνητικό. Τα saves που κάνει το game όπου γουστάρει (ήταν στραβό το κλήμα, το έφαγε κι΄ ο γάϊδαρος...που υπάρχει στο game αλλά δεν αλληλεπιδράς...Οκ. Ούτε στο Odyssey αλληλεπιδρούσες με τα μουλάρια, αλλά το RDR2 είναι.. έτη φωτός μπροστά... Η μήπως δεν είναι;  ;) ) 

Ας είχε τουλάχιστον fast travel γιά το camp

Και άλλο ένα αρνητικό το να παίρνεις αντικείμενα ή στο camp ή από τοποθεσίες. Κάνεις 100 γυροβολιές μέχρι να βγεί το take. Είσαι δίπλα και τπτ ενώ πριν σου είχε αναψει η ένδειξη take. Πρέπει να είσαι ακριβώς μπροστά αν και αυτό όχι πάντα. Σαν bug μου φαίνεται και μου θυμίζει games περασμένων δεκαετιών

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Coscas said:

Μη μου πείς ότι βλέπεις και όλα τα cutscenes...

Εννοείται πως όχι.

Ποιος κάθεται να δει cutscenes σε παιχνίδι που έχει σενάριο και ιστορία! 

2 hours ago, Coscas said:

Στο Rdr2, δεν βρήκα κανένα ενδιαφέρον (bugs και bugs και ξανά bugs)

Μήπως να ζητήσεις refund? 

Από που το αγόρασες? 

5 hours ago, Coscas said:

Πληροφοριακά, τα φίδια αυτά είναι τα πιό δηλητηριώδη

Στο Odyssey ΔΕΝ υπάρχει φίδι που δε σε δαγκώνει

Υπάρχει κάποιος νόμος που λέει πως τα πιο δηλητηριώδη φίδια όπου πετύχουν άνθρωπο τον δαγκώνουν? 

Έχοντας συναντήσει πάντως αρκετά φίδια στην Ελλάδα που είναι και το Odyssey κανένα δεν μου έδωσε ιδιαίτερη σημασία. Εγώ συνέχισα το δρόμο μου και αυτά το δικό τους. 

Πάντως και στο rdr μια χαρά δαγκώνουν τα φίδια. 

On 03/11/2020 at 19:18, Coscas said:

Eχω κάνει ρυθμίσεις στα keys, αλλά εξακολουθεί η κακή σκόπευση πανω στο άλογο. Το dead eye, το σώζει, αλλά είναι εντελώς unreal, όταν όλοι λένε πόσο real είναι το game

Έχεις δοκιμάσει στην πραγματικότητα να στοχεύεις ενώ είσαι σε άλογο και ήταν εύκολο? Πόντος στο ρεαλισμό είναι αυτό. 

Για όποιον δεν θέλει τόσο ρεαλισμό έχει και το dead eye. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ απλά κάθομαι εδώ και κοιτάω για την ώρα. Κάτι κλειδιά κρατάω...
Μπορείτε να συμφωνήσετε να διαφωνείτε ή να το πάμε Χ σελίδες σύγκρισης και να προσπαθήσετε να πείσετε ο ένας τον άλλο πάλι μέχρι να χρειαστεί να "κρυώσει" το θέμα. ^_^

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/11/2020 at 21:54, Coscas said:

εκείνα τα παλαιολιθικά κόκκαλα, πού στο καλό είναι; Ούτε στον χάρτη φαίνονται και σιγά μη τρέχω να τα βρώ)

Τι? Δεν εμφανίζει τα πάντα στο χάρτη και πρέπει να εξερευνήσεις? 

Δεν σε πιάνει από το χέρι να σε πάει σε μία μία τοποθεσία για προαιρετικές αποστολές? 

Τι να πεις!? 

On 02/11/2020 at 21:54, Coscas said:

Είσαι με το ζόρι κακός και όλο ληστείες κάνεις παίρνοντας το μέρος εγκληματιών.

Μήπως έπρεπε να διαβάσεις έστω 2 γραμμές για το σενάριο πριν ξεκινήσεις το παιχνίδι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Εγώ απλά κάθομαι εδώ και κοιτάω για την ώρα. Κάτι κλειδιά κρατάω...
Μπορείτε να συμφωνήσετε να διαφωνείτε ή να το πάμε Χ σελίδες σύγκρισης και να προσπαθήσετε να πείσετε ο ένας τον άλλο πάλι μέχρι να χρειαστεί να "κρυώσει" το θέμα. ^_^

Συγγνώμη, για ποιον λόγο να κλειδώσει το νήμα; Ο coscas προσπαθεί φιλότιμα, βέβαια, να καταφέρει κάτι τέτοιο, αλλά εδώ τα πράγματα είναι απλά: όσοι είχαμε τις ενστάσεις μας για το odyssey, τις καταγράψαμε στο οικείο νήμα, με σκοπό να διεξαχθεί μια εποικοδομητική συζήτηση γύρω από το παιχνίδι. Η κατάσταση άρχισε -δυστυχώς- να ξεφεύγει όταν το προαναφερόμενο μέλος δεν δεχόταν κουβέντα, επειδή το παιχνίδι είχε στο background την Αρχαία Ελλάδα. Ποτέ δεν διάβασα μία (1) ανάρτησή του σχετικά με το story, το gameplay, τη δομή των αποστολών. Έχει ναούς; Έχει ποτάμια; Έχει αγάλματα; Είναι καλό και σκάστε. Αυτή ήταν η άποψή του.

Τώρα, λοιπόν, έρχεται στο νήμα του rdr2 και προσπαθεί, με passive aggressive τρόπο, να μας πείσει ότι το παιχνίδι δεν πιάνει μία μπροστά στο aco. Μόλις κάποιοι συμφορουμίτες κατέδειξαν την αστειότητα της σύγκρισης μεταξύ των δύο παιχνιδιών (μετά από αναφορές του coscas, αυτός το ξεκίνησε, με δήθεν ανέμελο στυλ), έγινε triggered και άρχισε πάλι τα ίδια.

Ε, συγγνώμη αλλά δεν είναι δυνατόν να διαβάζουμε φαντασιοπληξίες και να μην απαντάμε. Ούτε είναι λύση η μόνιμη ''απειλή'' περί λουκέτου. Αρέσει σε κάποιους το aco και το θεωρούν το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών; Σεβαστό. Μέχρι εκεί όμως. Όταν πάνε να μας πείσουν με το ζόρι ότι η προσωπική τους άποψη είναι και θέσφατο, θα λάβουν την ανάλογη απάντηση.

Αντικειμενικά μιλώντας, δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ των δύο παιχνιδιών. Οκ, το aco έχει Αρχαία Ελλάδα. Μέχρι εκεί. Από τη μια έχουμε ένα ολοκληρωμένο ταξίδι στην Άγρια Δύση και από την άλλη ένα tour, χωρίς ουσία και περιεχόμενο, στα αρχαιοελληνικά μνημεία.

Και μένα μπορεί να μου αρέσει η Γιόχανσον και να τη θεωρώ την ομορφότερη γυναίκα στον κόσμο. Έχω το μυαλό, όμως, να καταλάβω ότι δεν μπορώ και δεν στέκει να επιβάλλω στους άλλους την προσωπική μου προτίμηση, ειδικά όταν αυτή δεν στηρίζεται και σε αντικειμενικά δεδομένα.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...