Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PC]


ADHD
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Για να αποφύγουμε νέο κλείδωμα του νήματος, θα ισχύσουν άμεσα τα εξής, κάποια από τα οποία είναι επιπρόσθετα των βασικών όρων χρήσης του forum:

  • Spoilers για την υπόθεση και το φινάλε θα μπαίνουν αυστηρά σε spoiler tags!
  • Δεν θα έχουμε πλέον άλλα μηνύματα για FPS στο νήμα, ούτε καν μετά από patch!
  • Μην είστε επαναλαμβανόμενα αρνητικοί στα μηνύματά σας, μια φορά αρκεί.
  • Όπως πάντα κρατήστε ήπιους τόνους και αποφύγετε χαρακτηρισμούς και τσουβαλιάσματα προς άλλους χρήστες
  • Κάντε αναφορά τα προβληματικά μηνύματα, μην απαντάτε σε αυτά

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, >-Nosakos<- είπε

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να εξαφανίζεται όπλο γενικά ή μετά απο θάνατο. Σαν bug ακούγεται. Το πρόβλημα μου είναι ότι ΔΕΝ μπορούσα να εξαφανίσω (πετάξω) τα άχρηστα όπλα μου.😅 

Και αυτο το προβλημα ειχα, αλλα λύθηκε με το patch, αλλα αυτο οτι καθε φορα που χανεις διαγραφεται το οπλο σου με ξεπερνάει. Τελευταια εχω και μαυρα artifacts συχνα πυκνα, σε κανενα αλλο παιχνιδι τετοια θεματα.

Κριμα που δε το εχει με τον προγραμματισμό τετοια εταιρεία και με αναγκασε να τη βαλω black list για μελλοντικα games.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 01/11/2020 at 02:11, manost said:

Οι ρυθμίσεις από μόνες τους όσον αφορά τα γραφικά ήταν στο High και Ultra, και πέρα από τα αργά loading times που υποθέτω ότι γι' αυτά ευθύνεται ο παλιός σκληρός δίσκος που έχω, το παιχνίδι δείχνει να παίζει καλά (και γράφω δείχνει, γιατί είμαι στη αρχή ακόμη και δεν γνωρίζω τι θα γίνει αργότερα όπου θα υπάρξουν άλλα τοπία και ίσως περισσότεροι χαρακτήρες στην οθόνη απ' όσους έχω συναντήσει μέχρι στιγμής), εκτός από κάποια σημεία στα cut scenes που κολλάει.

Σε τι ανάλυση είναι high και ultra; Νομίζω στην αρχή είναι απαιτητικό το game. Μετά στρώνει

On 01/11/2020 at 02:11, manost said:

Η RAM που έχω αποτελείται από 3x 1Gb και 1x 4Gb @ 1333Mhz, σύνολο 7Gb. Πιστεύετε ότι αν βάλω περισσότερη μνήμη (και τί προτείνετε; να βγάλω τις 3x 1Gb, και να βάλω κάποια άλλη; να τις βγάλω όλες; και πόση να έχω συνολικά;) θα βοηθήσω τον υπολογιστή να τρέξει καλύτερα το παιχνίδι, ή δεν αξίζει ο κόπος, και θα δώσω τζάμπα χρήματα;

Την  έχεις δλδ σε 4 slots. Μ' αρέσει που στις συμβουλές γιά μητρικές, όλοι λένε και δίνουν βάρος να παίρνουμε μητρικες με 4 slots, αλλά προτείνουν πάντα να τις δουλεύουμε dual. Δλδ τα 2 μόνο slots...Αρα...what's the use τα 4;

Πάντως, 1η φορά βλέπω σε game να έχω περισσότερα fps μέσα στην πόλη και την νύχτα. Στο Odyssey πχ, γονάτιζε η gpu όπου είχε φώτα (σπηλιές, νύχτα). Να βλέπω fps drops σε ανοικτές πεδιάδες και να ανεβαίνουν μέσα στις πόλεις, 1η φορά μου συμβαίνει :rolleyes:(Ryzen 2600, 1050 TI, 2x8 DDR4)

Στα του παιχνιδιού τώρα (είμαι στο 30%), βλέπω πολλά αρνητικά. Αυτό ήταν το τέλειο game; :rolleyes:

Κακή αναρρίχηση (φτάνεις μέτρα πρίν μιά κορυφή και σε πετάει πίσω χωρίς να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το space γιά άλμα. Κακή και η κίνηση). Δεν μπαίνεις στην εκκλησία ή σε άλλα κτίρια. Ξεζεύεις τα άλογα από τις άμαξες αλλά δεν μπορείς να τα ξαναζεύξεις. Η καραμπίνα κάνει 3-4 κλικ μέχρι να ξαναοπλίσει και χάνεις στόχο και βολές. Πρέπει να γίνεις χταπόδι για να ιππεύσεις σωστά (W+LShift+A+D γιά να τρέχεις) και πολύ κακό aiming πάνω στο άλογο (καλύτερα να κατέβεις και να σκοπεύσεις. Κάτι που είναι πολύ μείον) και γενικά κακό gameplay στις μάχες (καλόμαθα από το Οdyssey). Οταν κάνεις save, σε πετάει αλλού γιά αλλού και όχι ακριβώς εκεί που ήσουν. Πολλά λεφτά ποινή άμα σκοτωθείς (150+$...Ελεος). Τις καραμπίνες τις παίρνεις μόνο από το άλογο. Κακό ΑΙ στις προσφορές που κάνεις στο camp (είχα βάλει 1000$ στο box λόγω άφθονων cash ελέω WeMod και αρκετά άλλα ποσά, κι' επειδή δεν έβαλα 1-2 φορές, μου κάνανε και παράπονα). Στο camp σου, πας σαν χελώνα. Γδέρνεις κάτι ζώα αφού τα σκότωσες με κλωτσιές ή μαχαίρι και στα βγάζει poor. Πόκερ και κάτι παιχνίδια στο camp, δεν τα γουστάρω. Στο οχυρό, ούτε να μπείς έχει και στην πέφτουν δεκάδες και από μέσα και απ' έξω. Εφαγα 2 ώρες και τπτ δεν έκανα. Μπορείς λέει να μπείς μόνο με άμαξα ξυλείας...:rolleyes:. Με τις αποστολές κομφούζιο (εκείνα τα παλαιολιθικά κόκκαλα, πού στο καλό είναι; Ούτε στον χάρτη φαίνονται και σιγά μη τρέχω να τα βρώ). Τα πλοία...είναι φαντάσματα...Ανέβηκα πάνω σε ένα ατμόπλοιο (;) και πήγαινε μόνο του. Θα είχαν ανακαλύψει φαίνεται τον αυτόματο πιλότο από το 1899 ή πρόκειται για μεταφυσικό φαινόμενο...Xα χα! Eχει και πάμπολλα άλλα προβληματάκια. Οπως ότι δεν σώζει τις photos στον σκληρό σε αναγνωρίσιμη φόρμα. Κατάφερα να τα σώσω με έξτρα πρόγραμμα (Photoshop λένε.  Εγώ χρησιμοποίησα το IrfanView. Αψογο!)

Κάποια στιγμή έκανα fast travel και τώρα δε το βρίσκω και όλοι λένε ότι δεν γίνεται (μου είχε βγάλει το camp και άλλα μέρη κάποια στιγμή fast travel. Τι είχα πατήσει;)

Καλά τα γραφικά στο άλογο και το άλογο το ίδιο (4/4 bond και full το έφτασα αλλά ακόμα να βρώ πώς κάνει πλαγιαστά βήματα. Την σούζα την βρήκα), αλλά δεν μπορείς να πάρεις όποιο άλογο θες. Καλό το δάμασμα άγριων αλόγων στις πεδιάδες

Σίγουρα δεν θα το ευχαριστηθώ όσο το Odyssey, ούτε θα μου προσφέρει τπτ αλλά θα το παλέψω αν και ήδη με κούρασε

Οτι είναι έτη φωτός καλύτερο πάντως, δεν το βλέπω. Σινεμάτικ με το άλογο με φανταστικό και ανύπαρκτο σενάριο είναι. Είσαι με το ζόρι κακός και όλο ληστείες κάνεις παίρνοντας το μέρος εγκληματιών. 0 ιστορικές αναφορές

Γιά τόσο διαφημισμένο game, πολύ ψεύτικο φαίνεται. Βέβαια, έχει ωραία γραφικά με το άλογο και τα τοπία που γονατίζουν την gpu, αλλά δύσκολο χειρισμό. Να παίξουμε και να ευχαριστηθούμε θέλουμε. Οχι να δεινοπαθούμε 

5/10 από μένα. Γιά τα γραφικά στο άλογο, λίγο παραπάνω

 

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, phanispal said:

Χαχαχαχαχαχα.

Πρέπει δλδ αναγκαστικά να συμφωνούμε ε;

Εχεις μήπως τις απαντήσεις στα προβλήματα που ανέφερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγακι που επαιξα και εγω παντως (κανα 2ωρο) ομολογω οτι απογοητευτηκα.

Απο το χειρισμο και το gameplay πιο πολυ,bugs δεν εχω βρει ακομα.

Τα γραφικα καλα,αλλα δεν ειδα κατι τρελο που να δικαιολογει τα 60 fps που παιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Dantε said:

Λιγακι που επαιξα και εγω παντως (κανα 2ωρο) ομολογω οτι απογοητευτηκα.

Απο το χειρισμο και το gameplay πιο πολυ,bugs δεν εχω βρει ακομα.

Τα γραφικα καλα,αλλα δεν ειδα κατι τρελο που να δικαιολογει τα 60 fps που παιζω.

Σε πετάει έξω σε κάτι άσχετες φάσεις. Ευτυχώς, μόνο 1 φορά μου συνέβη

Σαν παλιός gamer, αναγνωρίζω ότι πλέον τα γραφικά έχουν προχωρήσει και δεν είμαι αχάριστος

Ομως, αυτό απέχει από το να μην τολμάει κανείς να αμφισβητήσει τις ατέλειες ενός παιχνιδιού που διαφημίζεται ως το απόλυτο game στην εποχή μας

Και τα γούστα του καθενός, είναι σεβαστά. Οπως και οι αντιρρήσεις θέλω να πιστεύω  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coscas είπε

Σε πετάει έξω σε κάτι άσχετες φάσεις. Ευτυχώς, μόνο 1 φορά μου συνέβη

Σαν παλιός gamer, αναγνωρίζω ότι πλέον τα γραφικά έχουν προχωρήσει και δεν είμαι αχάριστος

Ομως, αυτό απέχει από το να μην τολμάει κανείς να αμφισβητήσει τις ατέλειες ενός παιχνιδιού που διαφημίζεται ως το απόλυτο game στην εποχή μας

Και τα γούστα του καθενός, είναι σεβαστά. Οπως και οι αντιρρήσεις θέλω να πιστεύω  

Θα συνεχισω να παιζω λιγο καθως και το witcher στη πρωτη ωρα δε μου αρεσε αλλα μετα εδωσε ρεστα.

Οποτε θα του δωσω ενα 5ωρο αλλα εαν δε με κρατησει θα το παρατησω.

Η πρωτη εντυπωση ηταν παντως για ενα GTA στην αγρια δυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Dantε said:

Η πρωτη εντυπωση ηταν παντως για ενα GTA στην αγρια δυση.

Ακριβώς. Και το GTA5, από τότε που χτύπησε ο παλιός σκληρός μου και το έχασα, δεν μου κάνει καρδιά, να το ξαναεγκαταστήσω και να το παίξω

Δεν είναι όλα τα games γιά όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coscas είπε

Ακριβώς. Και το GTA5, από τότε που χτύπησε ο παλιός σκληρός μου και το έχασα, δεν μου κάνει καρδιά, να το ξαναεγκαταστήσω και να το παίξω

Δεν είναι όλα τα games γιά όλους

Το τελευταίο που είπες ήταν το πιο σωστό και θα συμφωνήσω

Αλλά όλα σχεδόν τα "αρνητικά" που ανέφερες πιο πάνω, επειδή δεν σου άρεσαν δεν σημαίνει ότι είναι όντως αρνητικά, ή κακό game design.

Δλδ είναι αρνητικό ότι έχει ας πούμε πόκερ και το άλλο το παιχνιδάκι στη κατασκήνωση επειδή δεν σου άρεσε; Ή τα key bindings που είναι έτσι στο 90% των παιχνιδιών και είναι πλήρως customizable? Δλδ το Odyssey έχει καλύτερα bindings? Χώρια που η όλη σύγκριση με το Odyssey είναι άστοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα το τελευταιο update το ''τελειωσαν'' σημερα τι artifacts εχω συναντησει, το in game vsync δεν δουλευει, fps drop, τι bugs... τραγωδια... ελπιζω να το φτιαξουν καποτε.......

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Coscas είπε

Σε τι ανάλυση είναι high και ultra; Νομίζω στην αρχή είναι απαιτητικό το game. Μετά στρώνει

Την  έχεις δλδ σε 4 slots. Μ' αρέσει που στις συμβουλές γιά μητρικές, όλοι λένε και δίνουν βάρος να παίρνουμε μητρικες με 4 slots, αλλά προτείνουν πάντα να τις δουλεύουμε dual. Δλδ τα 2 μόνο slots...Αρα...what's the use τα 4;

Πάντως, 1η φορά βλέπω σε game να έχω περισσότερα fps μέσα στην πόλη και την νύχτα. Στο Odyssey πχ, γονάτιζε η gpu όπου είχε φώτα (σπηλιές, νύχτα). Να βλέπω fps drops σε ανοικτές πεδιάδες και να ανεβαίνουν μέσα στις πόλεις, 1η φορά μου συμβαίνει :rolleyes:(Ryzen 2600, 1050 TI, 2x8 DDR4)

Στα του παιχνιδιού τώρα (είμαι στο 30%), βλέπω πολλά αρνητικά. Αυτό ήταν το τέλειο game; :rolleyes:

Κακή αναρρίχηση (φτάνεις μέτρα πρίν μιά κορυφή και σε πετάει πίσω χωρίς να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το space γιά άλμα. Κακή και η κίνηση). Δεν μπαίνεις στην εκκλησία ή σε άλλα κτίρια. Ξεζεύεις τα άλογα από τις άμαξες αλλά δεν μπορείς να τα ξαναζεύξεις. Η καραμπίνα κάνει 3-4 κλικ μέχρι να ξαναοπλίσει και χάνεις στόχο και βολές. Πρέπει να γίνεις χταπόδι για να ιππεύσεις σωστά (W+LShift+A+D γιά να τρέχεις) και πολύ κακό aiming πάνω στο άλογο (καλύτερα να κατέβεις και να σκοπεύσεις. Κάτι που είναι πολύ μείον) και γενικά κακό gameplay στις μάχες (καλόμαθα από το Οdyssey). Οταν κάνεις save, σε πετάει αλλού γιά αλλού και όχι ακριβώς εκεί που ήσουν. Πολλά λεφτά ποινή άμα σκοτωθείς (150+$...Ελεος). Τις καραμπίνες τις παίρνεις μόνο από το άλογο. Κακό ΑΙ στις προσφορές που κάνεις στο camp (είχα βάλει 1000$ στο box λόγω άφθονων cash ελέω WeMod και αρκετά άλλα ποσά, κι' επειδή δεν έβαλα 1-2 φορές, μου κάνανε και παράπονα). Στο camp σου, πας σαν χελώνα. Γδέρνεις κάτι ζώα αφού τα σκότωσες με κλωτσιές ή μαχαίρι και στα βγάζει poor. Πόκερ και κάτι παιχνίδια στο camp, δεν τα γουστάρω. Στο οχυρό, ούτε να μπείς έχει και στην πέφτουν δεκάδες και από μέσα και απ' έξω. Εφαγα 2 ώρες και τπτ δεν έκανα. Μπορείς λέει να μπείς μόνο με άμαξα ξυλείας...:rolleyes:. Με τις αποστολές κομφούζιο (εκείνα τα παλαιολιθικά κόκκαλα, πού στο καλό είναι; Ούτε στον χάρτη φαίνονται και σιγά μη τρέχω να τα βρώ). Τα πλοία...είναι φαντάσματα...Ανέβηκα πάνω σε ένα ατμόπλοιο (;) και πήγαινε μόνο του. Θα είχαν ανακαλύψει φαίνεται τον αυτόματο πιλότο από το 1899 ή πρόκειται για μεταφυσικό φαινόμενο...Xα χα! Eχει και πάμπολλα άλλα προβληματάκια. Οπως ότι δεν σώζει τις photos στον σκληρό σε αναγνωρίσιμη φόρμα. Κατάφερα να τα σώσω με έξτρα πρόγραμμα (Photoshop λένε.  Εγώ χρησιμοποίησα το IrfanView. Αψογο!)

Κάποια στιγμή έκανα fast travel και τώρα δε το βρίσκω και όλοι λένε ότι δεν γίνεται (μου είχε βγάλει το camp και άλλα μέρη κάποια στιγμή fast travel. Τι είχα πατήσει;)

Καλά τα γραφικά στο άλογο και το άλογο το ίδιο (4/4 bond και full το έφτασα αλλά ακόμα να βρώ πώς κάνει πλαγιαστά βήματα. Την σούζα την βρήκα), αλλά δεν μπορείς να πάρεις όποιο άλογο θες. Καλό το δάμασμα άγριων αλόγων στις πεδιάδες

Σίγουρα δεν θα το ευχαριστηθώ όσο το Odyssey, ούτε θα μου προσφέρει τπτ αλλά θα το παλέψω αν και ήδη με κούρασε

Οτι είναι έτη φωτός καλύτερο πάντως, δεν το βλέπω. Σινεμάτικ με το άλογο με φανταστικό και ανύπαρκτο σενάριο είναι. Είσαι με το ζόρι κακός και όλο ληστείες κάνεις παίρνοντας το μέρος εγκληματιών. 0 ιστορικές αναφορές

Γιά τόσο διαφημισμένο game, πολύ ψεύτικο φαίνεται. Βέβαια, έχει ωραία γραφικά με το άλογο και τα τοπία που γονατίζουν την gpu, αλλά δύσκολο χειρισμό. Να παίξουμε και να ευχαριστηθούμε θέλουμε. Οχι να δεινοπαθούμε 

5/10 από μένα. Γιά τα γραφικά στο άλογο, λίγο παραπάνω

5/10 το RDR2, στο Ac odyssey δηλαδή πόσο βάζεις?

Από όλα αυτά που έγραψες το μόνο αρνητικό που βλέπω εγώ είναι οτι περπατάς αργά στο camp. Κατά τα άλλα το παιχνίδι είναι κορυφή. Φοβερή ατμόσφαιρα, σε βάζει κανονικά στον κόσμο του. Φοβερή προσοχή σε διαόλογους και σε λοιπές λεπτομέρειες.

Έσφαξα ένα γουρούνι σε μια φάρμα, το έκανα skin και άφησα το κουφάρι του. Φόρτωσα το δέρμα στο άλογο και γύρισα πίσω να πάρω και το κουφάρι και τι βλέπω? Τα υπόλοιπα 3 γουρούνια να το τρώνε!!!! Απίστευτα πράματα γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, just getting started είπε

Χώρια που η όλη σύγκριση με το Odyssey είναι άστοχη.

Η σύγκριση με το Odyssey είναι λόγω του ότι είχε αναφερθεί αρκετά το RDR2 και το πόσο καλό είναι στο τόπικ του Odyssey.
Ισχύει ότι τα δύο παιχνίδια αν και open world, είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους. Θα μπορούσαμε να βάλουμε π.χ. και το The Witcher 3 μέσα ή το Metal Gear Solid V γιατί είναι open world με άλογα, κλπ, αλλά δεν έχουν μεγάλη σχέση μεταξύ τους στο gameplay και στο τι θέλουν να παρουσιάσουν.

Εγώ αν και συμφωνώ ότι σε σχέση με RDR1 ειδικά, το RDR2 είναι πιο "αργό" και με την αναρρίχηση ούτε εγώ τρελάθηκα (άπειρες τούμπες), το θεωρώ ό,τι καλύτερο για κάποιον που θέλει να βιώσει τις τελευταίες μέρες της (προ-RDR1) Άγριας Δύσης. Δεν έχω παίξει τελευταία να δω τι έχουν κάνει με τα patches πάντως.
Εdit: αν και έχει και μερικά πράγματα κάποιες φορές που είναι λίγο "κάπως", όπως το camp που προαναφέρθηκε. Δεν γίνεται βρε Dutch να μου την λες επειδή μια φορά άργησα να βάλω λεφτά, όταν το quality of life είναι 100% φτιαγμένο από τον Arthur και στο ledger έχω βάλει πολλές φορές παραπάνω απ' όλους, αλλά δυστυχώς rockstar story κομμάτι, οπότε έπρεπε να είναι εκεί. Ναι, μου την είχε δώσει τότε. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε


Εdit: αν και έχει και μερικά πράγματα κάποιες φορές που είναι λίγο "κάπως", όπως το camp που προαναφέρθηκε. Δεν γίνεται βρε Dutch να μου την λες επειδή μια φορά άργησα να βάλω λεφτά, όταν το quality of life είναι 100% φτιαγμένο από τον Arthur και στο ledger έχω βάλει πολλές φορές παραπάνω απ' όλους, αλλά δυστυχώς rockstar story κομμάτι, οπότε έπρεπε να είναι εκεί. Ναι, μου την είχε δώσει τότε. :P

Ακου Dutch.. Αν ηθελα καποιον να με κραζει και να με λεει αχαριστο θα παντρευομουν.. 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...