Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PC]


ADHD
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Για να αποφύγουμε νέο κλείδωμα του νήματος, θα ισχύσουν άμεσα τα εξής, κάποια από τα οποία είναι επιπρόσθετα των βασικών όρων χρήσης του forum:

  • Spoilers για την υπόθεση και το φινάλε θα μπαίνουν αυστηρά σε spoiler tags!
  • Δεν θα έχουμε πλέον άλλα μηνύματα για FPS στο νήμα, ούτε καν μετά από patch!
  • Μην είστε επαναλαμβανόμενα αρνητικοί στα μηνύματά σας, μια φορά αρκεί.
  • Όπως πάντα κρατήστε ήπιους τόνους και αποφύγετε χαρακτηρισμούς και τσουβαλιάσματα προς άλλους χρήστες
  • Κάντε αναφορά τα προβληματικά μηνύματα, μην απαντάτε σε αυτά

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

το ζηλευω αλλα με τοσα games δεν ξερεις τι να πρωτοπαιξεις.αστο μπας και πεσει καμια νεκρη περιοδο,που χλωμο το κοβω

Εμενα μου λες, εχω καμια 20αρια games στο σκληρο τα περισσοτερα AAA και παιζω 5-6 ταυτοχρονα, να μην αναφερω και το cyberpunk που εντος ολιγου κυκλοφορει αλλα ξερω πως αν πιασω παλι το rdr2 που ειμαι καπου στη μεση της ιστοριας απλα θα ριξω Χ σε ολα! 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλι μετα τα τελευταια updates το τιγκαραν στη θολουρα και χαλασαν τα γραφικα γιατι μου φαινονται θολα και ''ξεπλυμενα'' ή ειναι ιδεα μου? Eπισης τρωω crash απ το πουθενα.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, ίδια ακριβώς είναι η θολούρα τους τελευταίους μήνες, απλά την ξέχασες :D

Υποτίθεται εντωμεταξύ ότι στο τελευταίο patch έφτιαξαν πολλά crashes που συνέβαιναν...

Εγώ πρέπει να είμαι από τους τυχερούς που το μόνο που είχα είναι το err_gfx_state το Φλεβάρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τον υπολογιστή της υπογραφής μου.

Εγκατέστησα το παιχνίδι και πριν αυτό ξεκινήσει μού βγάζει μήνυμα ότι έχω λίγη RAM, αλλά παρόλα αυτά τρέχει.

Οι ρυθμίσεις από μόνες τους όσον αφορά τα γραφικά ήταν στο High και Ultra, και πέρα από τα αργά loading times που υποθέτω ότι γι' αυτά ευθύνεται ο παλιός σκληρός δίσκος που έχω, το παιχνίδι δείχνει να παίζει καλά (και γράφω δείχνει, γιατί είμαι στη αρχή ακόμη και δεν γνωρίζω τι θα γίνει αργότερα όπου θα υπάρξουν άλλα τοπία και ίσως περισσότεροι χαρακτήρες στην οθόνη απ' όσους έχω συναντήσει μέχρι στιγμής), εκτός από κάποια σημεία στα cut scenes που κολλάει.

Η RAM που έχω αποτελείται από 3x 1Gb και 1x 4Gb @ 1333Mhz, σύνολο 7Gb. Πιστεύετε ότι αν βάλω περισσότερη μνήμη (και τί προτείνετε; να βγάλω τις 3x 1Gb, και να βάλω κάποια άλλη; να τις βγάλω όλες; και πόση να έχω συνολικά;) θα βοηθήσω τον υπολογιστή να τρέξει καλύτερα το παιχνίδι, ή δεν αξίζει ο κόπος, και θα δώσω τζάμπα χρήματα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά εγώ είμαι με 8 γιγα και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, με ultra textures, εκτός από όταν πρώτο-μπαίνω στις πόλεις. Οπότε δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο θέμα με ένα γιγα λιγότερο.

Και αν έχεις θέμα θα το καταλάβεις μόλις φτάσεις στο Valentine, που είναι ίσως η πιο βαριά περιοχή του game και την βρίσκεις αρκετά νωρίς.

Στην χειρότερη βάζεις textures high

Επίσης αν έχεις το λειτουργικό σε ssd μπορείς να δοκιμάσεις να ανοίξεις το page file σε αυτόν (αν δεν είναι ήδη) ώστε το θέμα να μικρύνει αισθητά (δεν θα εξαλειφθεί, όμως θα είναι αρκετά καλύτερα από πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manost είπε

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τον υπολογιστή της υπογραφής μου.

Εγκατέστησα το παιχνίδι και πριν αυτό ξεκινήσει μού βγάζει μήνυμα ότι έχω λίγη RAM, αλλά παρόλα αυτά τρέχει.

Οι ρυθμίσεις από μόνες τους όσον αφορά τα γραφικά ήταν στο High και Ultra, και πέρα από τα αργά loading times που υποθέτω ότι γι' αυτά ευθύνεται ο παλιός σκληρός δίσκος που έχω, το παιχνίδι δείχνει να παίζει καλά (και γράφω δείχνει, γιατί είμαι στη αρχή ακόμη και δεν γνωρίζω τι θα γίνει αργότερα όπου θα υπάρξουν άλλα τοπία και ίσως περισσότεροι χαρακτήρες στην οθόνη απ' όσους έχω συναντήσει μέχρι στιγμής), εκτός από κάποια σημεία στα cut scenes που κολλάει.

Η RAM που έχω αποτελείται από 3x 1Gb και 1x 4Gb @ 1333Mhz, σύνολο 7Gb. Πιστεύετε ότι αν βάλω περισσότερη μνήμη (και τί προτείνετε; να βγάλω τις 3x 1Gb, και να βάλω κάποια άλλη; να τις βγάλω όλες; και πόση να έχω συνολικά;) θα βοηθήσω τον υπολογιστή να τρέξει καλύτερα το παιχνίδι, ή δεν αξίζει ο κόπος, και θα δώσω τζάμπα χρήματα;

8gb minimum είναι must εδώ και χρόνια και τώρα τελευταία μεταφερόμαστε στα 16gb minimum recommended. Οι περισσότεροι developers προγραμματίζουν τα παιχνίδια τους έχοντας αυτό το όριο στο μυαλό τους. Επίσης η μνήμη σου όχι μόνο είναι λιγότερη απο το προτεινόμενο αλλά την έχεις τοποθετήσει και  με μη ενδεδειγμένο τρόπο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τσεκάρεις τη μέγιστη συχνότητα μνήμης που μπορεί να σηκώσει η μητρική σου(googlare το όνομά της και τσέκαρε το site κατασκευαστή) που υποθέτω θα είναι είτε 1333Mhz είτε 1600Μhz και να πάρεις 2x8gb ή έστω 2x4gb μεταχειρισμένες απο τις αγγελίες εδώ στο ινσόμνια και να τις βάλεις σαν dual channel απο το bios. Τα 30-60 ευρώ που θα δώσεις αξίζουν τον κόπο όχι μόνο για τα παιχνίδια αλλα και για τις υπόλοιπές δουλειές. 

Τα αργά loading δεν οφείλονται μόνο στον σκληρό αλλά και στην διπλή τριπλή DRM που χρησιμοποιεί η Rockstar οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά εκτός κι αν έχεις SSD αρκετά μεγάλο για να χωρέσει αυτό το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, psof είπε

8gb minimum είναι must εδώ και χρόνια και τώρα τελευταία μεταφερόμαστε στα 16gb minimum recommended. Οι περισσότεροι developers προγραμματίζουν τα παιχνίδια τους έχοντας αυτό το όριο στο μυαλό τους. Επίσης η μνήμη σου όχι μόνο είναι λιγότερη απο το προτεινόμενο αλλά την έχεις τοποθετήσει και  με μη ενδεδειγμένο τρόπο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τσεκάρεις τη μέγιστη συχνότητα μνήμης που μπορεί να σηκώσει η μητρική σου(googlare το όνομά της και τσέκαρε το site κατασκευαστή) που υποθέτω θα είναι είτε 1333Mhz είτε 1600Μhz και να πάρεις 2x8gb ή έστω 2x4gb μεταχειρισμένες απο τις αγγελίες εδώ στο ινσόμνια και να τις βάλεις σαν dual channel απο το bios. Τα 30-60 ευρώ που θα δώσεις αξίζουν τον κόπο όχι μόνο για τα παιχνίδια αλλα και για τις υπόλοιπές δουλειές. 

Τα αργά loading δεν οφείλονται μόνο στον σκληρό αλλά και στην διπλή τριπλή DRM που χρησιμοποιεί η Rockstar οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά εκτός κι αν έχεις SSD αρκετά μεγάλο για να χωρέσει αυτό το παιχνίδι.

Οπότε από τη στιγμή που η 1x 4Gb που έχω είναι στα 1333 MHz (στο site της Asus αυτή γράφει ότι είναι η maximum συχνότητα χωρίς oc) , αν αγοράσω ακόμη μία, πιστεύεις ότι θα έχω αισθητή διαφορά από το τωρινό μου build;

Αλλιώς τις βγάζω όλες, και αγοράζω 2x 8Gb, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει, γιατί δεν γνωρίζω αν με αυτή την CPU και την κάρτα γραφικών που έχω, θα μπορώ να παίξω μελλοντικά παιχνίδια....

Γνωρίζω ότι χρειάζομαι και έναν ssd σκληρό δίσκο, αλλά το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα χρήματα της αγοράς του, αλλά το στήσιμο του υπολογιστή ξανά από τη αρχή.

 

Ps. Αυτό με το dual channel στο bios πρέπει να το ρυθμίσω εγώ, ή υπάρχει περίπτωση μόλις ο υπολογιστής διαβάσει τις μνήμες να ρυθμιστεί by default; Δεν γνωρίζω πώς γίνεται.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις διαφορά, αλλά πάλι θα είσαι υποδεέστερος. Αν είναι να δώσεις χρήματα, είναι προτιμότερο να βρεις 2x8GB RAM στο μέγιστο χρονισμό που επιτρέπει η motherboard, και για πιο μετά βλέπεις. Με 4 GB τώρα ελάχιστα μπορείς να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο, για να αποφασίσω τι θα κάνω.

Αν πάρω μνήμες οι οποίες είναι χρονισμένες στα 1600 MHz, θα τις διαβάζει η motherboard μέχρι τη δική της max συχνότητα, δηλαδή τα 1333 MHz, ή να μην το επιχειρήσω, θα υπάρχει πρόβλημα;

Ρωτάω γιατί είδα κάπου ένα set μεταχειρισμένες 2x Corsair 8Gb @ 1600 MHz.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, just getting started είπε

Στην χειρότερη βάζεις textures high

 

Τα textures σχετίζονται με την ραμ της κάρτας γραφικών, άμεσα, όχι με του συστήματος. Το λέω δοκιμασμένα

Spoiler

(δοκιμάστηκε στο Shadow of mordor πριν χρόνια, σε κάρτα με 1GB και σε κάρτα με 2GB μνήμης, 4GB ραμ συστήματος και στις 2 περιπτώσεις, τα textures είχαν διαφορά από medium σε high και στην κατανάλωση μνήμης από την κάρτα, ενώ στη ραμ συστήματος δεν κουνήθηκε φύλλο). Σε άλλα settings υπήρχε impact στην ραμ του συστήυματος και δεν θυμάμαι ποια, πέρασαν πολλά χρόνια. Ωστόσο ο φίλος είχε πάει από μία πανάρχαια hd 5870 σε μια κλάιν Gt 1030 2GB (ddr5) και είδε διαφορές. Άρα δεν είναι μόνο η ραμ στην περίπτωσή μας το θέμα (η οποία, don't get me wrong, είναι οριακά πολύ λίγη - 7GB και με λάθος τοποθέτηση).

 

4 ώρες πριν, manost είπε

Και κάτι τελευταίο, για να αποφασίσω τι θα κάνω.

Αν πάρω μνήμες οι οποίες είναι χρονισμένες στα 1600 MHz, θα τις διαβάζει η motherboard μέχρι τη δική της max συχνότητα, δηλαδή τα 1333 MHz, ή να μην το επιχειρήσω, θα υπάρχει πρόβλημα;

Ρωτάω γιατί είδα κάπου ένα set μεταχειρισμένες 2x Corsair 8Gb @ 1600 MHz.

Ευχαριστώ.

Και 2133 μνήμες να πάρεις, θα παίζουν μαζί στην συχνότητα που παίζει by default η μητρική. Τα 1600 μπορείς να τα φτάσεις με το XMP Profile της μητρικής σου αν αυτό υποστηρίζεται (πες μας και ποια είναι μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο). Ποια κάρτα έχεις; CPU? Όλα παίζουν ρόλο (συν τον δίσκο) για το αποτέλεσμα που βλέπεις :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manost είπε

Και κάτι τελευταίο, για να αποφασίσω τι θα κάνω.

Αν πάρω μνήμες οι οποίες είναι χρονισμένες στα 1600 MHz, θα τις διαβάζει η motherboard μέχρι τη δική της max συχνότητα, δηλαδή τα 1333 MHz, ή να μην το επιχειρήσω, θα υπάρχει πρόβλημα;

Ρωτάω γιατί είδα κάπου ένα set μεταχειρισμένες 2x Corsair 8Gb @ 1600 MHz.

Ευχαριστώ.

Η διαφορά απο 1333 Mhz se 1600 Mhz είναι αμελητέα. Καλύτερα να πάρεις 2x8gb ή 2x4gb στα 1333 Μhz  καλής μάρκας να είσαι σίγουρος. Για να λειτουργούν σε dual channel θα πρέπει να τσεκάρεις το manual απο το site κατασκευαστή αλλά συνήθως αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μην τις τοποθετήσεις δίπλα δίπλα. Πρέπει να είναι η μία στην θέση 2 και η άλλη στην θέση 4 δηλαδή.

Γενικά μετά απο αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο γιατί αν κάνεις αναβάθμισή στην κάρτα γραφικών σου θα σε κρατάει πίσω ο επεξεργαστής και για να κάνεις σωστή αναβάθμιση τον επεξεργαστή θα χρειαστεί καινούργια μητρική και μνημες άρα δεν αξίζει εκτός κι αν αποφασίσεις να πάρεις καινούργιο PC στο μέλλον. Άρα προς το παρόν σε συμβουλεύω απλά να πάρεις ένα καλό 2x4gb στα 1333mhz απο τις αγγελίες και να μην δώσεις έξτρα χρήματα για την μνήμη.

O SSD γενικά δεν αξίζει πολύ για το gaming και είναι απλώς μια πολυτέλεια αυτή τη στιγμή. Τα loading μπορεί να είναι εκνευριστικά αλλά περα απο αυτά δεν δίνει κάτι στο ingame performance και αυτό είναι που μετράει για έναν gamer με μέτριο PC όπως και εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Τα textures σχετίζονται με την ραμ της κάρτας γραφικών, άμεσα, όχι με του συστήματος. Το λέω δοκιμασμένα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

(δοκιμάστηκε στο Shadow of mordor πριν χρόνια, σε κάρτα με 1GB και σε κάρτα με 2GB μνήμης, 4GB ραμ συστήματος και στις 2 περιπτώσεις, τα textures είχαν διαφορά από medium σε high και στην κατανάλωση μνήμης από την κάρτα, ενώ στη ραμ συστήματος δεν κουνήθηκε φύλλο). Σε άλλα settings υπήρχε impact στην ραμ του συστήυματος και δεν θυμάμαι ποια, πέρασαν πολλά χρόνια. Ωστόσο ο φίλος είχε πάει από μία πανάρχαια hd 5870 σε μια κλάιν Gt 1030 2GB (ddr5) και είδε διαφορές. Άρα δεν είναι μόνο η ραμ στην περίπτωσή μας το θέμα (η οποία, don't get me wrong, είναι οριακά πολύ λίγη - 7GB και με λάθος τοποθέτηση).

Και 2133 μνήμες να πάρεις, θα παίζουν μαζί στην συχνότητα που παίζει by default η μητρική. Τα 1600 μπορείς να τα φτάσεις με το XMP Profile της μητρικής σου αν αυτό υποστηρίζεται (πες μας και ποια είναι μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο). Ποια κάρτα έχεις; CPU? Όλα παίζουν ρόλο (συν τον δίσκο) για το αποτέλεσμα που βλέπεις :) 

Τα έχω στην υπογραφή μου, αλλά μάλλον από κινητό δεν εμφανίζονται.

 

CPU έχω i7-920 @ 2.66GHZ, Motherboard την ASUS P6T Deluxe, από RAM έχω 3x 1Gb KINGSTON (δεν γνωρίζω τη συχνότητα τους) και 1x 4Gb KINGSTON @ 1333MHz, και κάρτα γραφικών την MSI GEFORCE GTX960 4GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ, σόρρυ, πραγματικά είμαι στραβός! Έχω το σκούρο θέμα, τα έχεις με μπλε και δεν τα είδα καν :D

Νομίζω πως στην πλατφόρμα αυτή ήταν το triple channel και αν θυμάμαι καλά μπορείς μόνο μέχρι 12GB να βάλεις (3Χ2GB + 3Χ2GB). Έχεις 6 slots. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά τα 16GB δεν τα δέχεται (ή τα δέχεται με κάποιο bios update - αμφιβάλλω όμως). Ωστόσο μπορείς να υπερχρονίσεις με 2 κλικ από το bios τις μνήμες.  Όμως τα 2Χ8GB υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην λειτουργούν σωστά (if at all).

Αν πρόκειται να ασχοληθείς μόνο με το RDR2 και όχι γενικότερα με άλλα παιχνίδια απαιτητικά, γνώμη μου είναι να μην κάνεις τίποτα. Αν όμως το'χεις στο πρόγραμμα, έχε υπόψη πως η πλατφόρμα έχει παλιώσει πάρα πολύ, δεν επιδέχεται πολλών βελτιώσεων, ούτε αξίζει πολλά χρήματα να ρίξεις, ειδικά όταν πρόκειται για DDR3 μνήμες. 

Πάντως τις 1366 μητρικές τις ζητάνε σαν παλαβοί out there , σε περίπτωση που πουλήσεις το σύστημά σου κάποια στιγμή. Δυστυχώς είσαι bound στην πλατφόρμα αυτή, κάθε συνδυασμός ακυρώνει το triple channel , όχι ότι θα καταλάβεις τρελές διαφορές... Αρκεί να μπορείς να βάλεις έστω 1Χ8GB και 1Χ4GB (αν τελικά θες να δώσεις χρήματα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι στο story mode μετα απο τοσα patch που εχει παρει ακομα καθε φορα που σκοτωνομαι εξαφανιζεται και το οπλο μου και δεν υπάρχει ουτε στο αλογο ουτε εκει που σκοτωθηκα? Ειναι του παιχνιδιού?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Γιατι στο story mode μετα απο τοσα patch που εχει παρει ακομα καθε φορα που σκοτωνομαι εξαφανιζεται και το οπλο μου και δεν υπάρχει ουτε στο αλογο ουτε εκει που σκοτωθηκα? Ειναι του παιχνιδιού?

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να εξαφανίζεται όπλο γενικά ή μετά απο θάνατο. Σαν bug ακούγεται. Το πρόβλημα μου είναι ότι ΔΕΝ μπορούσα να εξαφανίσω (πετάξω) τα άχρηστα όπλα μου.😅 

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...