Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Δεν αξίζουν οι QLed; Σκέφτομαι για 55αρα 80R . Απόσταση από τον καναπέ 2,50 μέτρα.

Θα σε συμβούλευα να πάρεις την  LG 55C8PLA , ή την C9  ,  αν σκοπεύεις να κάνεις την χρήση που χρειάζεται μια Oled. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Θα σε συμβούλευα να πάρεις την  LG 55C8PLA , ή την C9  ,  αν σκοπεύεις να κάνεις την χρήση που χρειάζεται μια Oled. 

Ήμουν ανάμεσα στη Sony και στην Q80R με ταβάνι τα 1500. Αλλά ακόμα δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Ήμουν ανάμεσα στη Sony και στην Q80R με ταβάνι τα 1500. Αλλά ακόμα δεν ξέρω.

H Oled είναι καλύτερη , ειδικά για ταινίες,, σειρές, αθλητικά. Και στο gaming είναι καλύτερη, φτάνει να μην το παρακάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2019 στις 3:22 ΜΜ, asdfaster είπε

Εγώ έμαθα την λέξη spam να την λέω στον κόσμο που δεν έμαθε ποτε πως να συμπεριφέρεται στα ξένα threads. Θες να ξεκινήσουμε τα μειονεκτήματα τον Q-LED? κανε ένα search στο google γιατί είναι πολλά και δεν θα κάτσω να γράφω. Η oled για τον μονο λόγο που παθαίνουν burn in είναι από κακια χρηση αυτόν που τις αγοράζουν. Γιατί τις λιώνουν, γιατι δεν ξέρουν καν να ρυθμίσουν σωστά την φωτεινότητα και δεν διαβάζουν καν το manual τις lg. Αμα ξέρεις να την λειτουργείς δεν θα πάθεις burn in ούτε μετά από 7 χρονια χρήσης.  Επίσης δεν ξέρουν καν ποτε πρέπει να κάνουν refresh. Dεν έχουν ιδέα πως λειτουργεί μια oled και γιατί παθαίνει burn in. θα μάθουν μονο αφού πρώτα θα το πάθουν αλλα μετά θα λένε φταίει η τηλεόραση. Oσο αφορά τις qled δεν θα γίνουν ποτε oled γιατί απλά είναι μια led tv. Oτι και κάνει η samsung led θα παραμείνει.  Το ωραίο είναι πως όταν δεις μια qled και μια oled ίδιας χρονολογίας με ίδιο video και όχι boosted videos απο κοντα live. θα απορείς γιατί η qled δείχνει τόσο ξεβαμμένη στα χρώματα. Πραγματικά στην c9 πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για πάθεις burn in με τέτοια τεχνολογία που έχει βάλει η lg στα pixels και στα settings της. Τα video στο youtube του κάθε πληρωμένου λέει ότι τον συμφέρει. Πάρε μια KD-55XF9005 που είναι η καλύτερη led και που είναι η μονη που μπορείς να πεις πως εστο είναι κοντά  στην  lg b8 oled του 2018. Και θα δεις ποσο πιο μπροστα θα ειναι απο το 90% των qled της samsung. Και θα εχεις και android που είναι ανώτερο του web oc αλλα και της samsung.

Αυτα που λες δεν ισχυουν . Δεν θα κατσω να σου γραψω ποιος ειμαι κ τι σχεση εχω με την τεχνολογια κ τις τηλεορασεις γενικοτερα , αλλα το προβλημα με το burn in στα oled panels ειναι γεγονος και δεν εχει να κανει παντα με την " κακη" χρηση απο τον τελικο χρηστη. Ενα απλο παραδειγμα να αναφερω κ δεν το τραβαω παραπανω , οτι τοσο σε δικη μου oled την b6 οσο κ σε φιλου εγινε burn in στην περιοχη υποτιτλων σε λιγοτερο απο δυο χρονια και φαινεται πλεον σε θεαση κανονικου περιεχομενου κ οχι μονο σε slides. Αν καποιος θελει να αγορασει oled να την αγορασει μονο εαν βλεπει full screen content περιεχομενο χωρις κανενα στατικο ειδωλο , χωρις υποτιτλους , με μειωμενο το oled light και να αποφευγει κ τις ενσωματωμενες εφαρμογες της tv καθως πολλα λογοτυπα καιγονται ιδιως τα κοκκινα αυτα του netfliχ και του youtube. Σε διαφορετικη περιπτωση εαν καποιος θελει την απολυτη καλυτερη εικονα με ημερομηνια ληξης ας παρει oled. Τον φιλο που ανοιξε το thread και αφου διαβασα τι θελει θα τον συμβουλευα να μην κοιταξει αλλου κ να παει σε led. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, odi83 είπε

...σε δικη μου oled την b6 οσο κ σε φιλου εγινε burn in στην περιοχη υποτιτλων σε λιγοτερο απο δυο χρονια και φαινεται πλεον σε θεαση κανονικου περιεχομενου...

Ειναι ευκολο να τραβηξεις μια φωτογραφια απο την περιοχη με το Burn in και να την ανεβασεις εδω. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, odi83 είπε

Αυτα που λες δεν ισχυουν . Δεν θα κατσω να σου γραψω ποιος ειμαι κ τι σχεση εχω με την τεχνολογια κ τις τηλεορασεις γενικοτερα , αλλα το προβλημα με το burn in στα oled panels ειναι γεγονος και δεν εχει να κανει παντα με την " κακη" χρηση απο τον τελικο χρηστη. Ενα απλο παραδειγμα να αναφερω κ δεν το τραβαω παραπανω , οτι τοσο σε δικη μου oled την b6 οσο κ σε φιλου εγινε burn in στην περιοχη υποτιτλων σε λιγοτερο απο δυο χρονια και φαινεται πλεον σε θεαση κανονικου περιεχομενου κ οχι μονο σε slides. Αν καποιος θελει να αγορασει oled να την αγορασει μονο εαν βλεπει full screen content περιεχομενο χωρις κανενα στατικο ειδωλο , χωρις υποτιτλους , με μειωμενο το oled light και να αποφευγει κ τις ενσωματωμενες εφαρμογες της tv καθως πολλα λογοτυπα καιγονται ιδιως τα κοκκινα αυτα του netfliχ και του youtube. Σε διαφορετικη περιπτωση εαν καποιος θελει την απολυτη καλυτερη εικονα με ημερομηνια ληξης ας παρει oled. Τον φιλο που ανοιξε το thread και αφου διαβασα τι θελει θα τον συμβουλευα να μην κοιταξει αλλου κ να παει σε led. 

Εδω μιλάμε για την c9 που βγήκε τωρα. H b6 είναι από τις πρώτες oled που βγήκαν το 2015-2016 αν δεν κάνω λάθος. Η πρώτες oled τις lg όλες πάθαιναν burn in.. Εκτος του burn in έχει αλλα χίλια μύρια προβλήματα. Eπίσης αν το παιδί που θέλει oled έλεγε πως θέλει b6 θα του έλεγα να μην την πάρει ούτε τσάμπα διότι είναι μια από τις χειρότερες oled όλον τον εποχών. Από τις b6 ως τις c9 η τεχνολογία τον pixel έχει αλλάξει και έχει γίνει 10000 φορες καλύτερη. Το ότι εσύ και ο φίλος σου πάθατε burn in σε μια από τις χειρότερες tv εκεί έξω το βρίσκω απόλυτος λογικό γιατί σχεδόν όλη με b6 έχουν πάθη burn in. Kαι εμενα το playstation 2 κάηκε μέσα σε 1 χρόνο χρήσης. Aρα να μην παρεις το playstation 5 γιατί το playstation 2 ήταν για πέταμα? δεν είναι όλα ίσια και ομοια. Οταν πάθεις burn in με c9 να μας το πεις. Τώρα μας λες για τηλεόρασης τετραετίας. Και την b6 που είχε ένα τσουβάλι προβλήματα.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, warewolf είπε

Ειναι ευκολο να τραβηξεις μια φωτογραφια απο την περιοχη με το Burn in και να την ανεβασεις εδω. ?

Burn in σε υποτιτλους , σε netflix logo ,σε youtube logo ,σε black bars τοσο σε 16:9 οσο και 4:3 , καθως κ γενικοτερο degradation στο κεντρο του panel. Η φωτογραφια εχει επεξεργαστει απο μενα γιατι το πραγματικο μεγεθος του προβληματος δεν μπορουσε να αποτυπωθει απο την καμερα μου.

20191022_143130-01-min.jpeg

9 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Εδω μιλάμε για την c9 που βγήκε τωρα. H b6 είναι από τις πρώτες oled που βγήκαν το 2015-2016 αν δεν κάνω λάθος. Η πρώτες oled τις lg όλες πάθαιναν burn in.. Εκτος του burn in έχει αλλα χίλια μύρια προβλήματα. Eπίσης αν το παιδί που θέλει oled έλεγε πως θέλει b6 θα του έλεγα να μην την πάρει ούτε τσάμπα διότι είναι μια από τις χειρότερες oled όλον τον εποχών. Από τις b6 ως τις c9 η τεχνολογία τον pixel έχει αλλάξει και έχει γίνει 10000 φορες καλύτερη. Το ότι εσύ και ο φίλος σου πάθατε burn in σε μια από τις χειρότερες tv εκεί έξω το βρίσκω απόλυτος λογικό γιατί σχεδόν όλη με b6 έχουν πάθη burn in. Kαι εμενα το playstation 2 κάηκε μέσα σε 1 χρόνο χρήσης. Aρα να μην παρεις το playstation 5 γιατί το playstation 2 ήταν για πέταμα? δεν είναι όλα ίσια και ομοια. Οταν πάθεις burn in με c9 να μας το πεις. Τώρα μας λες για τηλεόρασης τετραετίας. Και την b6 που είχε ένα τσουβάλι προβλήματα.

Αν πιστευεις οτι η c9 δεν θα παθει burn in καλως. Εγω δεν το πιστευω αυτο. Η φυση των self illuminated panels ειναι τετοια που δεν ειναι εφικτο να μη γερνανε τα pixels σε διαφορετικους ρυθμους. Εαν η b6 το επαθε π.χ. σε 5.000 ωρες η c9 θα το παθει σε 7.000 ωρες , ομως θα το παθει. Επισης παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες ακομα κ η θερμοκρασια του χωρου . 

Επισης το γεγονος που βλεπουμε burn in σε b6 ειναι γιατι ειμαστε πλεον στα 3 χρονια απο την κυκλοφορια τους. Επισης βλεπουμε burn in σε b7 c7 κτλ... Η c9 βγηκε φετος. Τα λεμε ξανα σε κανα-δυο χρονια για να μαστε σιγουροι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, odi83 είπε

Burn in σε υποτιτλους , σε netflix logo ,σε youtube logo ,σε black bars τοσο σε 16:9 οσο και 4:3 , καθως κ γενικοτερο degradation στο κεντρο του panel. Η φωτογραφια εχει επεξεργαστει απο μενα γιατι το πραγματικο μεγεθος του προβληματος δεν μπορουσε να αποτυπωθει απο την καμερα μου.

20191022_143130-01-min.jpeg

Αν πιστευεις οτι η c9 δεν θα παθει burn in καλως. Εγω δεν το πιστευω αυτο. Η φυση των self illuminated panels ειναι τετοια που δεν ειναι εφικτο να μη γερνανε τα pixels σε διαφορετικους ρυθμους. Εαν η b6 το επαθε π.χ. σε 5.000 ωρες η c9 θα το παθει σε 7.000 ωρες , ομως θα το παθει. Επισης παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες ακομα κ η θερμοκρασια του χωρου . 

Επισης το γεγονος που βλεπουμε burn in σε b6 ειναι γιατι ειμαστε πλεον στα 3 χρονια απο την κυκλοφορια τους. Επισης βλεπουμε burn in σε b7 c7 κτλ... Η c9 βγηκε φετος. Τα λεμε ξανα σε κανα-δυο χρονια για να μαστε σιγουροι...

Στην c9 αν κανεις σωστά το cc ανα  3-4 ώρες και προσεχεις την φωτεινότητα δεν εχεις να φοβηθείς τίποτα. Αμα ήταν έτσι όπως λες τότε το insomnia και όλα τα τεχνολογικά forums με threads για tv θα ήταν γεμάτα με κόσμο να λέει πως έπαθε burn in. Εγω με την oled w865 δεν εχω καπιο θεμα. Εγώ βλέπω μια μερίδα κόσμου που στα παλιά μοντέλα παθαίνει burn in είτε από κακια χρήση είτε γιατί το 2014-2015-2016 η lg δεν είχε την τεχνολογία που έχει τώρα στα pixels. Το θεωρώ δεδομένο πως αργά η γρήγορα στα μοντέλα από το 2016 και κάτω θα πάθουν burn in. Πολύ απλά τότε η lg δεν ήταν όπως τώρα. Η oled tv ακόμα και σήμερα δεν είναι τελειοποιημένες. Η c9 πάντως με αυτά που τρέχει στα pixels τις, θεωρώ πως πρέπει να τις κάνει πολύ κακια χρήση για να πάθεις burn in μεσα στην πενταετία. Eπίσης πιστεύω μπορεί να βγάλει δεκαετία χωρίς πρόβλημα αρκεί ο χρηστης να ξέρει πως να την δουλεύει. Ειναι κόσμος νομίζει πως παίρνει oled και θα την έχει από το πρωί ως το βραδυ ανοιχτή. Εαυτό δεν γίνετε. Και ούτε θα γίνει σύντομα.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να βγαλω Burn in και σε  1 εβδομαδα αν θελω. Υπο προυποθεσεις ΟΛΕΣ οι oled παθαινουν burn in, σημασια εχει να γνωριζουμε ποιες ειναι αυτες, ωστε να τις απορριψουμε ως αγορα ή να τις χρησιμοποιουμε ετσι οπως ο κατασκευαστης ζηταει.

Σημασια εχει σε τι φωτεινοτητα επαιζε το panel, σε τι χρονικα διαστηματα εκανε compensation cycle κλπ.

Oσοι την πατανε συνηθως, ειναι παλαιοτεροι χρηστες οπου ειχαν αγνοια για το πως προκαλειται το Burn in και πως στην ουσια προστατευεσαι απο αυτο.

Για αυτο και ειτε επαιζαν μονιμα πατημενοι με Oled light 100 και contrast 90-100, ειτε ειχαν ενεργοποιησει μονιμα οτι "dynamic" υπηρχε στην tv, ειτε εκαναν πολυ αραια compensation cycles και η τηλεοραση δεν προλαβαινε να αντισταθμισει την διαφορα φωτεινοτητας των Pixels.

Eχω oled οπου προσφατως περασε τις 10.000 ωρες και η χρηση της ειναι λιγο τηλεοπτικο, πολλες ταινιες /σειρες και καθημερινο σερφαρισμα 4-5 ωρων και αραια games. Κανενα θεμα απολυτως απο Burn in.

Εχει γραφτει ενα καλο επεξηγηματικο κειμενο περι Burn in και οσοι νεοτεροι χρηστες εχουν ενημερωθει, ξερουν πως αν φροντισουν 2-3 βασικους κανονες, δεν θα εχουν κανενα προβλημα.

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζω για το burn in.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το link έστειλα και εγώ στον φίλο που άνοιξε το thread και αυτο στέλνω στον κόσμο που θέλει να πάρει oled 🤣😂 πριν πάρει oled να ξέρει πρώτα τι πρέπει να κάνει. Και αν είναι διατεθειμένος να πράξη αυτά που λένε τα πολύ έμπειρα παιδιά εκεί μέσα. Τότε να πάει σε c8 η και c9. Kαι πιστεύω δεν θα το μετανιώσει. Σίγουρα υπάρχει το burn in. Αλλα σίγουρα και η lg κάθε χρόνο το μειώνει συνεχεια. Και αυτό το βλέπουμε και σε c8 και σε c9 και στης philips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, warewolf είπε

Μπορω να βγαλω Burn in και σε  1 εβδομαδα αν θελω. Υπο προυποθεσεις ΟΛΕΣ οι oled παθαινουν burn in, σημασια εχει να γνωριζουμε ποιες ειναι αυτες, ωστε να τις απορριψουμε ως αγορα ή να τις χρησιμοποιουμε ετσι οπως ο κατασκευαστης ζηταει.

Σημασια εχει σε τι φωτεινοτητα επαιζε το panel, σε τι χρονικα διαστηματα εκανε compensation cycle κλπ.

Oσοι την πατανε συνηθως, ειναι παλαιοτεροι χρηστες οπου ειχαν αγνοια για το πως προκαλειται το Burn in και πως στην ουσια προστατευεσαι απο αυτο.

Για αυτο και ειτε επαιζαν μονιμα πατημενοι με Oled light 100 και contrast 90-100, ειτε ειχαν ενεργοποιησει μονιμα οτι "dynamic" υπηρχε στην tv, ειτε εκαναν πολυ αραια compensation cycles και η τηλεοραση δεν προλαβαινε να αντισταθμισει την διαφορα φωτεινοτητας των Pixels.

Eχω oled οπου προσφατως περασε τις 10.000 ωρες και η χρηση της ειναι λιγο τηλεοπτικο, πολλες ταινιες /σειρες και καθημερινο σερφαρισμα 4-5 ωρων και αραια games. Κανενα θεμα απολυτως απο Burn in.

Εχει γραφτει ενα καλο επεξηγηματικο κειμενο περι Burn in και οσοι νεοτεροι χρηστες εχουν ενημερωθει, ξερουν πως αν φροντισουν 2-3 βασικους κανονες, δεν θα εχουν κανενα προβλημα.

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζω για το burn 

Κατοχος VT30 απο το 2011 , 30 χρονια μεσα στην τεχνολογια απο υπολογιστες οθονες τηλεορασεις οτι θες. Ηξερα πολυ καλα τι αγοραζα οταν αγοραζα την b6 προς αντικατασταση της plasma μου. Το oled light ποτε δεν ειχε ανεβει πανω απο το 65 . Η τηλεοραση εμπαινε παντα σε standby και ετρεχαν κανονικα ολοι οι cc. Ποτε δεν υπηρξε gaming στην τηλεοραση κ παντα υπηρχε αφθονη ποικιλια τηλεοπτικου υλικου . 2-3 φορες την εβδομαδα εβλεπα ταινιες εξ' ου κ το burn in στις μπαρες. Ταινιες με υποτιτλους εξ'ου και το burn in στους υποτιτλους . Λογοτυπα netfliχ και youtube burn in αφου η lg αποφασισε να τα βαλει εκει κ μαλιστα σε κοκκινο χρωμα ( τα red subpixels εχουν γρηγοροτερο degradation απο μπλε κ πρασινα ) και τα οποια λογοτυπα δεν εχεις επιλογη να τα απενεργοποιησεις οποτε οταν εψαχνα να βρω τι θα δω στο netfliχ αυτα ηταν ολη την ωρα αναποφευκτα εκει κ τα λεπτα μαζευονταν . Image retention η τηλεοραση ειχε απο την αρχη απο την πρωτη ημερα το ειχα παρατηρησει κ ελεγα μακαρι να μην εξελιχθει σε burn in . Βλεπω τωρα τον Vincent στο HDTVTest οτι σε συγκριση c9 με την gz2000 η c9 εχει imafe retention μετα απο 10-20 δευτερα. Καλη τυχη λοιπον στο να μην κανει burn in εστω καπου . Εδωσα 2000 ευρω κ η τηλεοραση ειναι αχρηστη απο τον δευτερο χρονο κ επειτα. Αποψη μου κ οποιος θελει μπορω να τον ενημερωσω κ για πολλα ακομη σχετικα με τις oled , να μεινουν μακρυα. Οποιος θελει να ξοδεψει λεφτα ας περιμενει κανα μηνα να βγει στην Ευρωπαικη αγορα η tcl x10 με mini led. Εγω ημουν πολυ σχετικος σας πληροφορω τοσο οσο δεν παει κ προσεχα την τηλεοραση επισης οσο δεν παει κ κατεληξε το πανελ σε αυτη την κατασταση. Ο υπολοιπος κοσμος που δεν ειναι τοσο σχετικος και που δεν ειναι υποχρεωμενος ρε φιλε να ειναι γιατι στο κατω κατω αγοραζει ενα μεσο ψυχαγωγιας που απλα θα ηθελε να το βαλει στον τοιχο κ να απολαμβανει υλικο  , σε τι κατασταση θα μπορουσε να φερει το πανελ; 

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχυε η αποψη σου, τοτε ΟΛΕΣ οι oled απο το 2015 και υστερα, θα επρεπε να εχουν παθει Burn in.

To κοκκινο subpixel δεν κανει γρηγοροτερο degradation απο τα υπολοιπα. Το γρηγοροτερο το κανει το μπλε μιας και εχει τη μικροτερη ημιζωη απο τα υπολοιπα οργανικα.

Απλως στις νεοτερες Oled λογω διπλου stack απο μπλε στοιχειο, το native λευκο της Tv ειναι στους 8500Κ περιπου. Οταν καλιμπραρεις ή παιξεις σε καποιο καλιμπραριμενο mode, το λευκο για να γινει πιο θερμο θα  συμμετεχει και το κοκκινο subpixel. Ετσι λοιπον το κοκκινο subpixel γραφει περισσοτερες ωρες απο τα υπολοιπα μιας και παιζει και οταν πρεπει να αποδωθει κοκκινο ή καποια αποχρωση του, αλλα και οταν αναβει και το λευκο subpixel για να του διορθωσει τη θερμοκρασια. Στα πανελ του 2019 το κοκκινο subpixel μεγαλωσε, ετσι ωστε να αποδιδει ιδια φωτεινοτητα με χαμηλοτερη ταση.

 

Στο τεστ του rtings, χρειαστηκαν 5000 ωρες ειδησεων με φως στο τερμα για να αρχισει να υπαρχει τετοιο θεμα, με cc ανα 5ωρο. Με 3-4 ταινιες την εβδομαδα, δεν γινεται οσο και να το θες δηλαδη, να προκαλεσεις burn in απο τις μαυρες μπαρες.  

Επαναλαμβανω, αυτη τη στιγμη σου απαντω απο το Pc οπου επανω εχω την Oled ως μονιτορ στο καθιστικο. Ηδη συμπληρωσα 10.000 λειτουργιας σε 2.5 χρονια. Αντιλαμβανεσαι ποσες ωρες χρηση κανω καθημερινα και μαλιστα σε πολυ εντονοτερο βαθμο απο αυτον που περιγραφεις. (και εγω και αλλοι)

Αρχισε να σκεφτεσαι μηπως επεσες σε ελλατωματικο κομματι.

 

Μηπως σου ειναι ευκολο να τραβηξεις μια φωτο απο το service menu, να δουμε ποσες ωρες λειτουργιας και ποσα cc εχει κανει, ωστε να καταλαβουμε τι μπορει να εχει συμβει. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, warewolf είπε

Αν ισχυε η αποψη σου, τοτε ΟΛΕΣ οι oled απο το 2015 και υστερα, θα επρεπε να εχουν παθει Burn in.

To κοκκινο subpixel δεν κανει γρηγοροτερο degradation απο τα υπολοιπα. Το γρηγοροτερο το κανει το μπλε μιας και εχει τη μικροτερη ημιζωη απο τα υπολοιπα οργανικα.

Απλως στις νεοτερες Oled λογω διπλου stack απο μπλε στοιχειο, το native λευκο της Tv ειναι στους 8500Κ περιπου. Οταν καλιμπραρεις ή παιξεις σε καποιο καλιμπραριμενο mode, το λευκο για να γινει πιο θερμο θα  συμμετεχει και το κοκκινο subpixel. Ετσι λοιπον το κοκκινο subpixel γραφει περισσοτερες ωρες απο τα υπολοιπα μιας και παιζει και οταν πρεπει να αποδωθει κοκκινο ή καποια αποχρωση του, αλλα και οταν αναβει και το λευκο subpixel για να του διορθωσει τη θερμοκρασια. Στα πανελ του 2019 το κοκκινο subpixel μεγαλωσε, ετσι ωστε να αποδιδει ιδια φωτεινοτητα με χαμηλοτερη ταση.

Στο τεστ του rtings, χρειαστηκαν 5000 ωρες ειδησεων με φως στο τερμα για να αρχισει να υπαρχει τετοιο θεμα, με cc ανα 5ωρο. Με 3-4 ταινιες την εβδομαδα, δεν γινεται οσο και να το θες δηλαδη, να προκαλεσεις burn in απο τις μαυρες μπαρες.  

Επαναλαμβανω, αυτη τη στιγμη σου απαντω απο το Pc οπου επανω εχω την Oled ως μονιτορ στο καθιστικο. Ηδη συμπληρωσα 10.000 λειτουργιας σε 2.5 χρονια. Αντιλαμβανεσαι ποσες ωρες χρηση κανω καθημερινα και μαλιστα σε πολυ εντονοτερο βαθμο απο αυτον που περιγραφεις. (και εγω και αλλοι)

Αρχισε να σκεφτεσαι μηπως επεσες σε ελλατωματικο κομματι.

Μηπως σου ειναι ευκολο να τραβηξεις μια φωτο απο το service menu, να δουμε ποσες ωρες λειτουργιας και ποσα cc εχει κανει, ωστε να καταλαβουμε τι μπορει να εχει συμβει. ?

Υπαρχουν κ αλλοι κατοχοι των 2016 μοντελων οι οποιοι αναφερουν πολυ παρομοια burn in με το δικο μου κ ειδικοτερα με τα δυο συγκεκριμενα λογοτυπα. Επισης εχω δει πολλες αναφορες σε burn in απο υποτιτλους. Δεβ θεωρω οτι επεσα σε ελατωμματικο κομματι πλην ομως θα κοιταξω να μπω στο service menu να τραβηξω εικονα. Οσον αφορα το degradation του κοκκινου subpixel δεχομαι την αναλυση σου αλλα το αποτελεσμα ρε φιλε δεν αλλαζει. Τα κοκκινα subpixels ειναι αυτα που εξασθενουν πρωτα . Αν πλησιασω μαλιστα το πανελ μπροστα ακριβως στα ματια μου βλεπω ολοκληρες περιοχες απο κοκκινα subpixels σαν clusters που αν βαλεις κοκκινο φοντο ειναι πλεον τελειως μαυρα! End of life ενα πραγμα....

Οριστε εικονα απο service menu. Δεν νομιζω να εχει καποιο θεμα. Οι cc φαινεται οτι ετρεχαν κανονικα . Το 14 νομιζω ειναι οι μεγαλοι κυκλοι ανα 2000 ωρες. Ειχα τρεξει μερικους μονος μου μηνες πριν στην προσπαθεια μου να καθαρισω το πανελ οταν αρχισα να βλεπω το burn in να εξελισσεται . 

20191023_214539.jpg

Και μια δευτερη ....

20191023_214846.jpg

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mεσος ορος CC 6.5 ωρες, δεν το λες και τακτικο.

Ισως καποιο αλλο μελος της οικογενειας δεν τηρουσε τους κανονες περι τακτικου cc ή φωτεινοτητας. (συμβαινει) Στο νημα περι Oled εχουν γραφτει διαφορες ιδεες για το πως καποιος μπορει να προφυλαχτει πολυ καλυτερα. Για παραδειγμα, ενω η EBU εχει εκδωσει προσφατη οδηγια να μειωσουν οι σταθμοι τις φωτεινοτητες logo για τις Oled, αυτοι την γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια.

Ετσι, καλυτερα ο θεατης που εχει σκοπο να δει τηλεοπτικο με εντονα λογοτυπα (ειδικα με κοκκινο, εχει αναφερθει κι αυτο) καλυτερα να μειωνει λιγο παραπανω το Oled light & contrast (σε καποιο preset) για να παρακολουθει ανετα με τις ωρες τηλεοπτικο.  Στις ταινιες με μπαρες, τα πραγματα δεν ειναι τραγικα, δεν χρειαζεται.

Επισης στο service menu παρατηρησα την ενδειξη 14 μεγαλων CC. Αν θεωρησουμε πως με τις 8500 ωρες, εκανε τα 4 αυτοματα, αυτο σημαινει πως τα υπολοιπα 10 εγιναν χειροκινητα. Λιγα λογια και για αυτο. Προσφατως στο youtube βλεπω βιντεακια απο παντελως ασχετους να δινουν συμβουλες προστασιας (καταστροφης ειναι βασικα) για oled, σε αλλους ασχετους χρηστες, οι οποιοι αν κανουν αυτα που θα τους πουν, θα κανουν μεγαλυτερη ζημια.

Αλλος ελεγε να βαζουν πατερνακια που εναλλασουν χρωματιστες καρτελες ή πιξελς, ωστε να σβησουν το Burn in. Καμια μα καμια σχεση, οι Oled το Burn in το παθαινουν διαφορετικα απο οτι το παθαιναν οι Plasma. Αδικως βαζουν τις oled να γραφουν ωρες ασταματητα με πατερνακια για ....12ωρα.

 

Ενας αλλος προτεινε μαλιστα να πραγματοποιειται χειροκινητο CC ΔΥΟ φορες το μηνα. Δηλαδη, 24 φορες το χρονο. Oποιος εχει sony oled θα εχει διαβασει στο manual πως το χειροκινητο το τρεχουμε μονο 1 φορα το χρονο και αν χρειαστει, οταν δουμε πως το αποτυπωμα δεν εφυγε υστερα απο αυτοματο cc.

Καθε φορα που τρεχετε χειροκινητα το CC, στην ουσια πραγματοποιειται το ιδιο CC που τρεχει αυτοματα καθε 2000 ωρες. Και αυτο πραγματοποιει recalibration των τρανζίστορ οδήγησης ανεβαζοντας συνεχως την ταση.  Αν το τρεχετε συνεχεια επαναλαμβανομενα θα υπεροδηγησετε το πανελ και στην ουσια θα το γερασετε πριν της ωρας του. Στην περιπτωση σου odi83 τα 10 χειροκινητα ειναι πολλα, παρα πολλα.

Δικη μου προτροπη ειναι αν καποιος παιζει παρα πολλες ωρες Tv γιατι αυτη χρησιμοποιειται απο ολα τα μελη ως συντροφια/ραδιοφωνο για την νοικοκυρα, παππου, γιαγια, παιδια, καλυτερα να υπαρχει και μια δευτερη lcd σπιτι για να τραβαει ολο το ζορι ανοιχτη σερι ολη μερα.

Η νοοτροπια που ειχες μια Lcd σπιτι, ανοιγε στις 5 τα ξημερωματα για να ακουσεις κατι  πριν φυγεις για δουλεια, συνεχιζε ανοιχτη για την νοικοκυρα να δει πρωιναδικα-μεσημεριαναδικα, μετα την επιαναν τα παιδια να δουν τα παιδικα, μετα ο μπαμπας να δει καμια ταινια κλπ, και η Tv επαιζε σερι 16ωρα τη μερα...νομιζω οτι εχει περασει ανεπιστρεπτι.

Ετσι κι αλλιως οι lcd entry level σημερα ειναι παμφθηνες ( ο κοτσοβολος ειχε πριν μερες 50"με 190 ευρω) Παρτε μια βρε παιδια να παιζει τα σαβουροκαναλα, δεν χρειαζεται Hi end μεσο προβολης για να δεις τηλεοπτικο. Και αμεσως το προβλημα με τα καταραμενα λογοτυπα με το 100% φουλ φωτεινοτητα, που δεν σεβονται την οδηγια της EBU, δεν θα σας ξανα απασχολησει, οπως δεν απασχολει καθολου κανεναν χρηστη Oled που εχει κανει το ιδιο.

Μπαρες απο ταινιες, λογοτυπα απο παιχνιδια, μην σας απασχολουν καν για burn in αν την κλεινετε τακτικα για λιγα λεπτα.

Αν καποιος παλι δεν θελει ή δεν μπορει για οποιονδηποτε λογο να αλλαξει τις παραπανω αναφερομενες συνηθειες, τοτε...LCD. (μεχρι να βρεθει καλυτερη εναλλακτικη) 

Σιγουρα απο αποψη νοοτροπιας και χειρισμου οι Oled δεν ειναι για ολους. Ειναι ομως οτι καλυτερο απο εικονα σημερα και οποιος την συνηθισει (δυστυχως) δεν μπορει να επιστρεψει σε lcd.

 

Ξεχασα να ρωτησω τον odi83 εαν δοκιμασε να απευθυνθει στο σερβις της lg οταν ηταν εντος εγγυησης. Σε αλλους χρηστες απο πληροφοριες που συλλεγουμε, ειτε τους αλλαχτηκε πανελ, ειτε εγινε αντικατασταση τηλεορασης. (για burn in)

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...