Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Αμα είναι όμως μάστορα να πάρω τηλεόραση που θα θέλει ειδική φροντίδα για να μην μου χαλασει, τότε άστα. Ο σκοπός της τεχνολογίας στο σπίτι μου είναι να με υπηρετεί , όχι να την υπηρετώ εγώ. Φύγαμε από την λογική έχω αφήσει τον φούρνο η τον θερμοσίφωνα ανοιχτό, και θα πάμε άφησα την ολεντ μου ανοιχτή στο μενού του νετφλιξ;

Τα πάντα θέλουν ειδική φροντίδα. Είτε είναι τηλεόραση oled είτε είναι αυτοκίνητο είτε είναι ποδήλατο είτε είναι πως θα μαγειρέψεις. Και ένα μωρό παιδί να εχεις  θέλει φροντίδα. Kαι ένα σπίτι να εχεις θέλει φροντίδα. H oled γιατί να μην θέλει δηλαδή? η led δεν θέλει φροντίδα νομίζεις? ο κόσμος με το σκεπτικό το δικό σου παθαίνει burn in day one και μετά κλέη και βρίζει την εταιρία. Μπορείς να κάτσεις και με την led. Απλά δεν θα εχεις ποτε το μαύρο τις oled αλλα και ποτε τα χρώματα τις oled. Επίσης ποτε δεν θα εχεις το support τις lg. Γιατί η lg μονο με τις oled ασχολείται πλέον και θα ασχολειται. Τίποτα δεν σε υπηρετεί μάστορα. Για να σε υπηρετεί πρέπει πρώτα να το υπηρετεί εσύ και να το προσεχεις και να πηγαίνεις με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Αλλιώς όχι μονο δεν σε υπηρετεί. Αλλα δεν σε βγάζει ούτε 1 χρόνο υπηρεσίας και πολυ λεω. Η oled δεν είναι φτιαγμένη να κάθεται ανοιχτή μέρα και νύχτα. Επίσης η led δεν είναι φτιαγμένη να σου δίνη τα χρωματα που σου δίνη η oled. Διαλέγεις τι σου αρέσει και παίρνεις. Η θα βλέπεις τα απόλυτα χρώματα και τα απολητα μαυρα και θα την κλίνης 10 λεπτα για cc ανα 3-4 ωρες. Η θα βλέπεις ξεβαμμένα χρωματα και θα τα χαίρεσαι από το πρωί ως το βραδυ χωρις ουτε 10 λεπτα για ενα cc.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, warewolf είπε

Οχι και δεν ξερω αν εχει αλλη σημασια εκτος απο εγκυκλοπαιδικη. 

Ο καθενας μαθαινει για στατιστικα συμφωνα με τον περιγυρο του. Απο φιλους, συγγενεις, συμφορουμιτες ή απο ολα τα φορουμ του πλανητη.

Ομως αυτο δεν εχει ιδιαιτερη πρακτικη αξια. (π.χ. 9 στους 10 δεν παθαινουν ή το αντιθετο)

Γιατι αυτο που εχει σημασια, ειναι να μαθουμε που ειναι εκεινο το κατωφλι οπου η τηλεοραση θα αρχισει να κανει νερα.

Αν ολοι μας ειμαστε προσεκτικοι, κανουμε χρηση 2 ωρες τη μερα στα 120 Nits δεν θα παθουμε ποτέ.  Αν ολοι μας τις σκιζουμε στα 350nits μερα νυχτα και τις κλεινουμε καθε 8 ωρες, θα το παθουμε ολοι.

Δεν μας ενδιαφερει λοιπον στατιστικα ποσοι παθαινουn ή οχι, αυτο θα αποκαλυπτε μονο, τι ειδους χρηση της κανουμε. (του υψους ή του βαθους)

ΑΥΤΟ που μας ενδιαφερει, ειναι να καταλαβουμε υπο ποιες συνθηκες θεασης το επαθε, ωστε ο καθενας να αποφασισει αν του κανει, μιας και ο ιδιος ξερει σε ποσο εντατικες συνθηκες χρησιμοποιησει.  Για αυτο και το πιο ουσιαστικο θεμα οταν καποιος παθαινει Burn in, αν θελει να βοηθησει την κοινοτητα, ειναι να προσπαθει οσο πιο αναλυτικα να αναφερει το ειδος χρησης , ωστε να καταλαβουν οι υπολοιποι τι ακριβως παιζει.

Στις περισσοτερες αναφορες που βρισκω απο ατυχους χρηστες, η κουβεντα αρχιζει και σταματαει σε καταρες και συμβουλες αποφυγης τουλαχιστον αρχικα, ενω κανενας σχεδον χρηστης δεν ενδιαφερεται να μαθει τις ακριβεις συνθηκες θεασης που εγιναν.  Αν συμμετεχω σε αυτα τα νηματα περι Burn in, ειναι ακριβως για να διερευνησω ως ερασιτεχνης τις συνθηκες, ωστε να δημιουργησω μια δικη μου data base που αργοτερα θα τη μοιραστω με αλλους χρηστες και τη δικη τους data base, ωστε να εξαγουμε οσο το δυνατον γρηγοροτερα και σωστοτερα συμπερασματα.

ΝΑΙ θελουμε OLED αλλα ταυτοχρονα ΟΧΙ δεν θελουμε να πληρωνουμε διχιλιαρα για διετια και να μας μενει στα χερια χωρις δικη μας υπαιτιοτητα.

Πριν καιρο εδω στο ινσομνια σε αλλο νημα περι burn in βγηκε αλλος ατυχος και προτεινε να μην αγοραζουν γιατι χαλανε πανευκολα. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τον ρωτησε τι χρηση εκανε. Ολοι απλα εσπευσαν να καταδικασουν και να χλευασουν τις Oled, χωρις να γνωριζουν καν τα κριτηρια χρησης.

Οταν τον ρωτησα με pm τι χρηση εκανε, αποδειχτηκε πως ενω νομιζε πως επαιζε με χαμηλη φωτεινοτητα επειδη ειχε επιλεξει "ECO" preset, τοτε αποκαλυφθηκε οτι ο ανθρωπος εν αγνοια του βεβαια, επαιζε με oled light 100 και contrast 100 (τερμα) γιατι το μοντελο του ετσι τα εχει στο "eco".    Επισης μην γνωριζοντας ο ανθρωπος τιποτα περι Burn in, compensation cycles και καθαρισμους κλπ, την ειχε ανοιχτη σε τηλεοπτικο....9ωρα καθε ημερα. Και σε σε 1.5-2 χρονια του επαθε burn in,

Τωρα, ειδατε πως αν μαθουμε τις συνθηκες θεασης η αποψη μας μπορει να αλλαξει 100%. ?

Αγνοια, κακη ενημερωση, παπαγαλακια της samsung που τις θαβουν συνεχεια, χρηστες που δεν καθονται να ψειριζουν τις τεχνολογιες, Ελλατωμετικα κομματια, χρηστες που ειχαν λανθασμενες πληροφοριες χρησης, ψευτογκουρου, ευκολες δηλωσεις για εντυπωσιασμο ή επιδειξη γνωσεων γκουρου του google, τρολς, κανουν την ολη ατμοσφαιρα ολο και πιο δυσκολη να βγουν συμπερασματα, ειδικα αν το θεμα αντιμετωπιζεται ως κυνηγι μαγισσων απο φοβια για τις oled.

Να σημειωσω πως για οσουν πηγαινουν να τις αγορασουν και εχουν αγνοια γενικα απο τα τεχνολογικα δρωμενα, μεγαλοι φταιχτες ειναι και οι πωλητες που δεν ενημερωνουν για τιποτα, ή κανουν δηλωσεις τυπου, μην την παρεις καιγεται ή παρτην ειναι η καλυτερη. Και ποιος να τους εκπαιδευσει δηλαδη, αφου κι εμεις οτι μαθαινουμε το μαθαινουμε κανοντας τους ντεντεκτιβς.

Ε πως δεν έχει σημασία; Δεν είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι ποσοστό αποτυχίας έχει ένα προϊον ή μια τεχνολογία στην αγορά;

Ανεξάρτητα αν κάνεις καλή χρήση ή όχι...

Προφανώς καλύτερα θα ήταν να γνωρίζαμε πόσες OLED βγαίνουν προβληματικές ακόμα κι αν κάνεις καλή χρήση, όπως την περιγράφεις...

Αλλά και συνολικά θα πρέπει να βγαίνουν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα!..

Το λέω γιατί τις προάλλες πωλητής σε γνωστό κατάστημα μου έλεγε να μην πάρω ποτέ OLED γιατί όλες βγάζουν πρόβλημα και οι πελάτες τις επιστρέφουν. Ή αν καταλήξω σε OLED, να μην τολμήσω να την πάρω χωρίς την 5ετή!
Οπότε είναι καλό να υπάρχει ενημέρωση σχετικά με τα ποσοστά βλαβών στις OLED (και σε όλες βασικά)...

 

Επεξ/σία από mindnever
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Τα πάντα θέλουν ειδική φροντίδα. Είτε είναι τηλεόραση oled είτε είναι αυτοκίνητο είτε είναι ποδήλατο είτε είναι πως θα μαγειρέψεις. Και ένα μωρό παιδί να εχεις  θέλει φροντίδα. Kαι ένα σπίτι να εχεις θέλει φροντίδα. H oled γιατί να μην θέλει δηλαδή? η led δεν θέλει φροντίδα νομίζεις? ο κόσμος με το σκεπτικό το δικό σου παθαίνει burn in day one και μετά κλέη και βρίζει την εταιρία. Μπορείς να κάτσεις και με την led. Απλά δεν θα εχεις ποτε το μαύρο τις oled αλλα και ποτε τα χρώματα τις oled. Επίσης ποτε δεν θα εχεις το support τις lg. Γιατί η lg μονο με τις oled ασχολείται πλέον και θα ασχολειται. Τίποτα δεν σε υπηρετεί μάστορα. Για να σε υπηρετεί πρέπει πρώτα να το υπηρετεί εσύ και να το προσεχεις και να πηγαίνεις με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Αλλιώς όχι μονο δεν σε υπηρετεί. Αλλα δεν σε βγάζει ούτε 1 χρόνο υπηρεσίας και πολυ λεω. Η oled δεν είναι φτιαγμένη να κάθεται ανοιχτή μέρα και νύχτα. Επίσης η led δεν είναι φτιαγμένη να σου δίνη τα χρωματα που σου δίνη η oled. Διαλέγεις τι σου αρέσει και παίρνεις. Η θα βλέπεις τα απόλυτα χρώματα και τα απολητα μαυρα και θα την κλίνης 10 λεπτα για cc ανα 3-4 ωρες. Η θα βλέπεις ξεβαμμένα χρωματα και θα τα χαίρεσαι από το πρωί ως το βραδυ χωρις ουτε 10 λεπτα για ενα cc.

Τόσα χρόνια η τηλεόραση το μόνο που ήθελε είναι να την βάλεις στην πρίζα, μια χαρά μας υπηρετούσε. Τώρα για να βγάλει λίγο καλύτερα μαύρα θα πρέπει να την προσέχουμε σαν μωρό παιδί?

Τι φροντίδα θέλει η LED? 4,5 χρόνια έχω την δικιά μου και καίει 16 ώρες το 24ωρο. Κυρίως στατικό περιεχόμενο (htpc). Δούλος να ήτανε θα είχε εξεγερθεί, και είναι τόσο καλή όσο την πρώτη μέρα.

Όχι ρε φίλε, δεν φταίει ο @Papakaliati που λέει τα αυτονόητα. Έχουμε τόσα άγχη και έγνοιες σε αυτήν την ζωή, δεν θέλουμε να προσθέσουμε κι άλλα οικιοθελώς. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mindnever είπε

Ε πως δεν έχει σημασία; Δεν είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι ποσοστό αποτυχίας έχει ένα προϊον ή μια τεχνολογία στην αγορά;

Ανεξάρτητα αν κάνεις καλή χρήση ή όχι...

Προφανώς καλύτερα θα ήταν να γνωρίζαμε πόσες OLED βγαίνουν προβληματικές ακόμα κι αν κάνεις καλή χρήση, όπως την περιγράφεις...

Αλλά και συνολικά θα πρέπει να βγαίνουν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα!..

Το λέω γιατί τις προάλλες πωλητής σε γνωστό κατάστημα μου έλεγε να μην πάρω ποτέ OLED γιατί όλες βγάζουν πρόβλημα και οι πελάτες τις επιστρέφουν. Ή αν καταλήξω σε OLED, να μην τολμήσω να την πάρω χωρίς την 5ετή!
Οπότε είναι καλό να υπάρχει ενημέρωση σχετικά με τα ποσοστά βλαβών στις OLED (και σε όλες βασικά)...

Σου εξηγησα οτι ετσι, μαθαινεις το ποσοστο αποτυχιας ΟΧΙ λογω κακου προιοντος, αλλα λογω ιδιοσυγκρασιας και συμπεριφορας του χρηστη.

Δηλαδη σε νοιαζει να μαθεις ποσοι ειναι βιαιοι μεταχειριστες και ποσοι ειναι με ενα μπιμπερο και προδερμ στο χερι και της ψιθυριζουν γλυκολογα. ?

ή σε νοιαζει να μαθεις σε ποση φωτεινοτητα και σε ποσες ωρες σερι ερχεται το Burn in. ?

Στη δευτερη περιπτωση αν το μαθεις, την ζυγιζεις συμφωνα με τη δικη σου χρηση και πραττεις αναλογως.

 

Εγω μπορει να εχω 3 Tv σπιτι μου και να μοιραζω το χρονο μου σε ολες. Επισης να παιζω καλιμπραρισμενος στα 120nits για θεαση στο σκοταδι και ουδεποτε να την φερνω σε φωτεινοτητες απαγορευτικες.  

Εσυ μπορει να μην θελεις 3 tv, να εχεις θεμα χωροταξικο, να εχεις σαλονι που λουζεται απο ηλιο και να σιχαινεσαι να βλεπεις ταινιες στο σκοταδι.

 

Ποιο στατιστικο δειγμα θα ακολουθησεις. ? Για αυτο ειπα οτι δεν εχει νοημα ακομα και να ξεραμε ποσες πουληθηκαν και ποσες χαλασαν απο αυτες.

Στο λεω εγω, ΟΛΕΣ θα χαλασουν αν υπερβεις ενα οριο συμπεριφορας.

 

Τα μοτερ στα πλυντηρια δεν χαλανε, οι συμπιεστες στα ψυγεια δεν χαλανε, τα ηχεια δεν χαλανε, οι ενισχυτες δεν χαλανε, ειναι προιοντα αντοχης στον χρονο.

Ομοιως οσον αφορα την χρηση lcd, δεν θα παθει κατι παραπανω επειδη της ειχα με τσιτα φως και σερι ανοιχτη,.

Λογικο ειναι να δημιουργησει λοιπον μια συνηθεια πως ανηκει σε αυτες τις συσκευες που τις ανοιγεις, τις παρατας και παιζουν, οπως τα μοτερ.

Ε η Oled δεν ειναι ετσι. Ουτε η plasma. Ουτε οι βιντεοπροβολεις. Ουτε ενα σωρο αλλα hi end προιοντα που τα αγοραζουμε ακριβα και απαιτουν ιδιαιτερη μεταχειριση.

 

Οταν εχεις και ιδιαιτερες απαιτησεις απο μια εικονα που κανενα αλλο μεσο δεν στις προσφερει, ή θα κανεις τον συμβιβασμο που απαιτειται ή θα προσπερασεις.

Και εγω σιχαινομαι να φορτιζω συσκευες καθε 4-5 μερες, σκεψου τι νιωθω για τα smartphones. Εχω ομως μιας και το χρειαζομαι.

Προφανως οσοι γκρινιαζουν οτι πρεπει να την κλεισουν για 5 λεπτα, ή οτι δεν θελουν να της ριξουν το τερματισμενο φως κλπ, μαλλον δεν εχουν ασχοληθει επισταμενως με ακριβη εικονα-ηχο στο παρελθον, επι εποχες που ΚΑΙ χρυσοπληρωνες κατι ΚΑΙ τα νευρα σου εσπαζες με τους συμβιβασμους.

 

 

Για μια OLED ειναι συμβιβασμος να την κλεινεις για 5 λεπτα  και να παιζεις σε καλιμπραρισμενες ΣΩΣΤΕΣ σταθμες για να μην παθεις burn in.

Για μια  LCD δεν ειναι συμβιβασμος να κανετε ολες τις ιεραποστολικες στασεις στον καναπε για να καταφερετε να καθισετε ολοι on axis για να μην χασετε φωτεινοτητα και χρωματα.   Δεν ειναι συμβιβασμος που οταν αρχισει το HDR mode, ψαχνεστε τι πατεντες θα κανετε για να μην σας πετανε τα ματια εξω οι υποτιτλοι απο το Blooming.    Δεν ειναι συμβιβασμος που πρεπει να υπαρχει παντα ενας φωτισμος στον χωρο για να μην τρωτε στη μαπα το γκρι μαυρο που απλωνεται σαν πεπλο στις σκοτεινες σκηνες. Δεν ειναι συμβιβασμος που μετα απο καποιες χιλιαδες ωρες το λευκο σας θα μετατραπει σε ψυχρο λευκο (μπλε) λογω γηρανσης του φωσφορου και δεν δυναται να διορθωθει.  Δεν ειναι συμβιβασμος που και η ανομοιομορφια μεταβαλλεται στο χρονο, λογω σκευρωσης των φιλτρων. Δεν ειναι συμβιβασμος που επιτελους μπηκαν φιλτρα καλυτερης γωνιας θεασης, αλλα δυστυχως αυτο προκαλεσε κατακορυφη πτωση του contrast modulation και η λεπτομερεια στην εικονα ακομα και μιας 8Κ ειναι χειροπτερη απο μια απλη 4Κ και 1080p.  Δεν ειναι συμβιβασμος που επισης αυτα τα φιλτρα καλυτερης θεασης γωνιων προκαλεσαν επισης πτωση του ansi contrast και βλεπετε σε μια VA τιμες contrast σχεδον μιας IPS.

Το μονο που ειναι σιγουρο, ειναι πως υπαρχουν χρηστες/θεατες διαφορετικων αναγκων και αντιληψεων, οποτε φροντιζουμε να μαθαινουμε τα υπερ και κατα της καθε τεχνολογιας/συσκευης, ωστε ο καθενας να διαλεγει αυτο που εκεινος κρινει. Οι Oled σιγουρα απευθυνονται περισσοτερο στους πιο απαιτητικους της εικονας, που ειναι διατεθειμενοι να κανουν καποιους συμβιβασμους σε καποια πραγματα, για να την αποκτησουν.

Η τεχνολογια προχωρα προς ωρας πορευομαστε με αυτα που εχουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ktf είπε

Τόσα χρόνια η τηλεόραση το μόνο που ήθελε είναι να την βάλεις στην πρίζα, μια χαρά μας υπηρετούσε. Τώρα για να βγάλει λίγο καλύτερα μαύρα θα πρέπει να την προσέχουμε σαν μωρό παιδί?

Τι φροντίδα θέλει η LED? 4,5 χρόνια έχω την δικιά μου και καίει 16 ώρες το 24ωρο. Κυρίως στατικό περιεχόμενο (htpc). Δούλος να ήτανε θα είχε εξεγερθεί, και είναι τόσο καλή όσο την πρώτη μέρα.

Όχι ρε φίλε, δεν φταίει ο @Papakaliati που λέει τα αυτονόητα. Έχουμε τόσα άγχη και έγνοιες σε αυτήν την ζωή, δεν θέλουμε να προσθέσουμε κι άλλα οικιοθελώς. 

Τότε βάλε στην μπρίζα την led και είσαι ok απόλαυσε και τα απίστευτα χρώματα της και είσαι ακόμα πιο ok. Υπάρχει και κόσμος που θέλει καλύτερες tv από τις led. Πάρε την καλύτερη led και την καλύτερη oled και η διαφορα θα είναι μεγάλη στα χρώματα. Δεν είναι απλά λίγο καλύτερη. Ειναι πολυ καλυτερη και δεν είναι μονο στο μαύρο είναι σε όλα τα χρώματα... Αν ήταν λίγο καλύτερη θα καθόταν οι εταιρίες με τις led και δεν θα βγάζαν oled. Ολες η εταιριες σε oled στρέφονται και στα κινητα αλλα και σε tv. Επίσης πάρε ένα κινητό non oled και ένα samsung note και θα δεις και εκεί χαοτική διαφορα. Ακομα και εκει εναι τεραστια και οχι μονο στης tv.  Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που κλαίγεστε για τις oled σε thread που έχει ανοιχτή από κάποιον υποψήφιο αγοραστή tv. Aν έχετε πρόβλημα με τις oled υπάρχει το thread για τις oled. Eπίσης αν έχετε να πείτε κάτι που θα βοηθήσει τον άνθρωπο πείτε το. Tο να κλαίτε και σώνει και καλά πως η led είναι σε επίπεδα oled είναι άκυρο και σε άκυρο thread. Επίσης δεν με νιαζει αν σας  αρέσει η δεν σας αρέσει πως ανά κάποιες ώρες πρέπει να κανεις ένα cc 10 λεπτά. Οταν πάρετε oled κάντε ότι γουστάρετε στις δικιές σας. Εγώ και ο warewolf οφείλουμε να του πούμε τι εστί oled. Και τι πρέπει να κάνει αλλα και αν είναι διατεθειμένος να το κάνει. Αν δεν σας αρέσει μην πάρετε oled εσεις. Εγώ απευθύνομαι στον wind25.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, asdfaster είπε

Τα πάντα θέλουν ειδική φροντίδα. Είτε είναι τηλεόραση oled είτε είναι αυτοκίνητο είτε είναι ποδήλατο είτε είναι πως θα μαγειρέψεις. Και ένα μωρό παιδί να εχεις  θέλει φροντίδα. Kαι ένα σπίτι να εχεις θέλει φροντίδα. H oled γιατί να μην θέλει δηλαδή? η led δεν θέλει φροντίδα νομίζεις? ο κόσμος με το σκεπτικό το δικό σου παθαίνει burn in day one και μετά κλέη και βρίζει την εταιρία. Μπορείς να κάτσεις και με την led. Απλά δεν θα εχεις ποτε το μαύρο τις oled αλλα και ποτε τα χρώματα τις oled. Επίσης ποτε δεν θα εχεις το support τις lg. Γιατί η lg μονο με τις oled ασχολείται πλέον και θα ασχολειται. Τίποτα δεν σε υπηρετεί μάστορα. Για να σε υπηρετεί πρέπει πρώτα να το υπηρετεί εσύ και να το προσεχεις και να πηγαίνεις με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Αλλιώς όχι μονο δεν σε υπηρετεί. Αλλα δεν σε βγάζει ούτε 1 χρόνο υπηρεσίας και πολυ λεω. Η oled δεν είναι φτιαγμένη να κάθεται ανοιχτή μέρα και νύχτα. Επίσης η led δεν είναι φτιαγμένη να σου δίνη τα χρωματα που σου δίνη η oled. Διαλέγεις τι σου αρέσει και παίρνεις. Η θα βλέπεις τα απόλυτα χρώματα και τα απολητα μαυρα και θα την κλίνης 10 λεπτα για cc ανα 3-4 ωρες. Η θα βλέπεις ξεβαμμένα χρωματα και θα τα χαίρεσαι από το πρωί ως το βραδυ χωρις ουτε 10 λεπτα για ενα cc.

Καλά πουλάμε λίγο τρέλα έτσι; Η τηλεόραση ποτέ δεν ήθελε καμία φροντίδα. Όπως ανέφερε και ο φίλος από κάτω, την βάζεις στην μπριζα και αυτό ήτανε. Τώρα πως το σκεφτηκες ακριβώς ότι οι LED θελουνε φροντιδα, με ξεπερνα. Ποτε δεν εχω κανει τιποτα για να προσεξω την τηλεοραση μου, και φυσικα δεν εχω ποτε σκοπο να κανω. 

Από εκεί και πέρα οι OLED ναι ειναι καλυτερες, κανενας δεν το αμφισβητει αυτο. Αλλα πρεπει να εχεις τα λεφτα, ωστε και να παρεις OLED σε σοβαρες ινστες, γιατι ακομη και μια μετρια LED 65 μιας κατηγοριας μεγεθους πανω ( 65 vs 55, 75 vs 65) ειναι σαφεστατα ανωτερη σαν εμπειρια απο μια OLED, και δευτερον να εχεις αποδεχτει οτι μπορει να σου κανει burn in. Ο φιλος αναφερει οτι δεν εχει το μπατζετ για 65αρα, αρα οφειλουμε να του πουμε οτι θα το μετανειωσει πικρα...

Πραγματικα δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να λέει ότι δεν μετανειωσε αγοράζοντας μικρότερη τηλεόραση αποτι θα έπρεπε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμη κάθεστε και μαλώνετε για τις τηλεοράσεις;

Πολύ απλά τα πράγματα

Έχεις το budget? Θέλεις την καλύτερη δυνατή εικόνα στο σπίτι σου? Δε σε πειράζει να μην παίζει η τηλεόραση 10 ώρες σερί; -> Oled

αλλιώς

LED/QLED 

Προσωπικά έχω LG B8 65 ίντσες. Η ποιότητα θέασης είναι κορυφαία, συνεχώς ακούω κοπλιμέντα για το πόσο καλή εικόνα έχει και ειδικά σε ταινίες, όποτε καλώ φίλους στο σπίτι, ακούω πολλά "Ουάου" :P 

Burn in δεν έχω δει, βέβαια η χρήση είναι κατα 90% ταινίες/σειρές μέσω Netflix. Διαλέγεις και παίρνεις

Επεξ/σία από TzortzisJosh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Καλά πουλάμε λίγο τρέλα έτσι; Η τηλεόραση ποτέ δεν ήθελε καμία φροντίδα. Όπως ανέφερε και ο φίλος από κάτω, την βάζεις στην μπριζα και αυτό ήτανε. Τώρα πως το σκεφτηκες ακριβώς ότι οι LED θελουνε φροντιδα, με ξεπερνα. Ποτε δεν εχω κανει τιποτα για να προσεξω την τηλεοραση μου, και φυσικα δεν εχω ποτε σκοπο να κανω. 

Από εκεί και πέρα οι OLED ναι ειναι καλυτερες, κανενας δεν το αμφισβητει αυτο. Αλλα πρεπει να εχεις τα λεφτα, ωστε και να παρεις OLED σε σοβαρες ινστες, γιατι ακομη και μια μετρια LED 65 μιας κατηγοριας μεγεθους πανω ( 65 vs 55, 75 vs 65) ειναι σαφεστατα ανωτερη σαν εμπειρια απο μια OLED, και δευτερον να εχεις αποδεχτει οτι μπορει να σου κανει burn in. Ο φιλος αναφερει οτι δεν εχει το μπατζετ για 65αρα, αρα οφειλουμε να του πουμε οτι θα το μετανειωσει πικρα...

Πραγματικα δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να λέει ότι δεν μετανειωσε αγοράζοντας μικρότερη τηλεόραση αποτι θα έπρεπε. 

Αμα παρεις oled θα κανεις ότι σου λέει ο κατασκευαστής. Γιατί απλά άμα δεν κανεις ότι σου λέει θα πάνε τα λεφτά σου τσάμπα. Ο φίλος είπε είναι στα 3 μετρα. Στα 3 μετρα είσαι και με 55inch μια χαρά. Eπίσης θα είσαι με την c9 όχι με την κάθε άσχετη led tv 65 inc. Tι να τα κανεις τα inc στα 3 μετρα όταν τα specs που σου προσφέρονται είναι τα απόλυτα specs και σε καλη τιμη. Και τα 75 είναι καλύτερα και θα την κλέη την 65 στα 3 μετρα. Η Samsung ΘΕ55Q90R που θέλει να αγοράσει είναι πιο ακριβή από την c9. Και στα 55 και στα 65. Δεν αξίζει να πάει σε καμια 65 inch. Είναι πανάκριβες και για να παρεις κάποια καλή θες πάνω από 2500 euro και μπροστα στην c9 δεν εχει καπια. θα πέσει τόσο πολύ σε specs που θα το μονο που θα του προσφέρει μια 65 inch κάτω τον 1500 euro είναι να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο που στα 3 μετρα δεν πήρε την top oled στα 55 ich. Επίσης βρες μου μια tv στα 65 inch κάτω από 1700 ακομα και κατο απο 2000 η και απο 2500 euro που να είναι καλύτερη τις c9 55 inc.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Δηλαδή αν μια oled την κλείνεις ανά 2 ωρο για 5 λεπτά είσαι καλυμμένος από πιθανότητα για burn in?

Ναι αυτο κ καμια αλλα δεκαρια γιατροσοφια και αν τελικα σου παθει burn in σε κατηγορουν στα forum οτι δεν την προσεχες. Καποιοι εχουν μπερδεψει το προσεχω τις ηλεκτρονικες συσκευες μου με το τις λειτουργω στο 20% της προβλεπομενης χρησης τους για να μην παθουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, warewolf είπε

Σου εξηγησα οτι ετσι, μαθαινεις το ποσοστο αποτυχιας ΟΧΙ λογω κακου προιοντος, αλλα λογω ιδιοσυγκρασιας και συμπεριφορας του χρηστη.

Δηλαδη σε νοιαζει να μαθεις ποσοι ειναι βιαιοι μεταχειριστες και ποσοι ειναι με ενα μπιμπερο και προδερμ στο χερι και της ψιθυριζουν γλυκολογα. ?

ή σε νοιαζει να μαθεις σε ποση φωτεινοτητα και σε ποσες ωρες σερι ερχεται το Burn in. ?

Στη δευτερη περιπτωση αν το μαθεις, την ζυγιζεις συμφωνα με τη δικη σου χρηση και πραττεις αναλογως.

Εγω μπορει να εχω 3 Tv σπιτι μου και να μοιραζω το χρονο μου σε ολες. Επισης να παιζω καλιμπραρισμενος στα 120nits για θεαση στο σκοταδι και ουδεποτε να την φερνω σε φωτεινοτητες απαγορευτικες.  

Εσυ μπορει να μην θελεις 3 tv, να εχεις θεμα χωροταξικο, να εχεις σαλονι που λουζεται απο ηλιο και να σιχαινεσαι να βλεπεις ταινιες στο σκοταδι.

Ποιο στατιστικο δειγμα θα ακολουθησεις. ? Για αυτο ειπα οτι δεν εχει νοημα ακομα και να ξεραμε ποσες πουληθηκαν και ποσες χαλασαν απο αυτες.

Στο λεω εγω, ΟΛΕΣ θα χαλασουν αν υπερβεις ενα οριο συμπεριφορας.

Τα μοτερ στα πλυντηρια δεν χαλανε, οι συμπιεστες στα ψυγεια δεν χαλανε, τα ηχεια δεν χαλανε, οι ενισχυτες δεν χαλανε, ειναι προιοντα αντοχης στον χρονο.

Ομοιως οσον αφορα την χρηση lcd, δεν θα παθει κατι παραπανω επειδη της ειχα με τσιτα φως και σερι ανοιχτη,.

Λογικο ειναι να δημιουργησει λοιπον μια συνηθεια πως ανηκει σε αυτες τις συσκευες που τις ανοιγεις, τις παρατας και παιζουν, οπως τα μοτερ.

Ε η Oled δεν ειναι ετσι. Ουτε η plasma. Ουτε οι βιντεοπροβολεις. Ουτε ενα σωρο αλλα hi end προιοντα που τα αγοραζουμε ακριβα και απαιτουν ιδιαιτερη μεταχειριση.

Οταν εχεις και ιδιαιτερες απαιτησεις απο μια εικονα που κανενα αλλο μεσο δεν στις προσφερει, ή θα κανεις τον συμβιβασμο που απαιτειται ή θα προσπερασεις.

Και εγω σιχαινομαι να φορτιζω συσκευες καθε 4-5 μερες, σκεψου τι νιωθω για τα smartphones. Εχω ομως μιας και το χρειαζομαι.

Προφανως οσοι γκρινιαζουν οτι πρεπει να την κλεισουν για 5 λεπτα, ή οτι δεν θελουν να της ριξουν το τερματισμενο φως κλπ, μαλλον δεν εχουν ασχοληθει επισταμενως με ακριβη εικονα-ηχο στο παρελθον, επι εποχες που ΚΑΙ χρυσοπληρωνες κατι ΚΑΙ τα νευρα σου εσπαζες με τους συμβιβασμους.

Για μια OLED ειναι συμβιβασμος να την κλεινεις για 5 λεπτα  και να παιζεις σε καλιμπραρισμενες ΣΩΣΤΕΣ σταθμες για να μην παθεις burn in.

Για μια  LCD δεν ειναι συμβιβασμος να κανετε ολες τις ιεραποστολικες στασεις στον καναπε για να καταφερετε να καθισετε ολοι on axis για να μην χασετε φωτεινοτητα και χρωματα.   Δεν ειναι συμβιβασμος που οταν αρχισει το HDR mode, ψαχνεστε τι πατεντες θα κανετε για να μην σας πετανε τα ματια εξω οι υποτιτλοι απο το Blooming.    Δεν ειναι συμβιβασμος που πρεπει να υπαρχει παντα ενας φωτισμος στον χωρο για να μην τρωτε στη μαπα το γκρι μαυρο που απλωνεται σαν πεπλο στις σκοτεινες σκηνες. Δεν ειναι συμβιβασμος που μετα απο καποιες χιλιαδες ωρες το λευκο σας θα μετατραπει σε ψυχρο λευκο (μπλε) λογω γηρανσης του φωσφορου και δεν δυναται να διορθωθει.  Δεν ειναι συμβιβασμος που και η ανομοιομορφια μεταβαλλεται στο χρονο, λογω σκευρωσης των φιλτρων. Δεν ειναι συμβιβασμος που επιτελους μπηκαν φιλτρα καλυτερης γωνιας θεασης, αλλα δυστυχως αυτο προκαλεσε κατακορυφη πτωση του contrast modulation και η λεπτομερεια στην εικονα ακομα και μιας 8Κ ειναι χειροπτερη απο μια απλη 4Κ και 1080p.  Δεν ειναι συμβιβασμος που επισης αυτα τα φιλτρα καλυτερης θεασης γωνιων προκαλεσαν επισης πτωση του ansi contrast και βλεπετε σε μια VA τιμες contrast σχεδον μιας IPS.

Το μονο που ειναι σιγουρο, ειναι πως υπαρχουν χρηστες/θεατες διαφορετικων αναγκων και αντιληψεων, οποτε φροντιζουμε να μαθαινουμε τα υπερ και κατα της καθε τεχνολογιας/συσκευης, ωστε ο καθενας να διαλεγει αυτο που εκεινος κρινει. Οι Oled σιγουρα απευθυνονται περισσοτερο στους πιο απαιτητικους της εικονας, που ειναι διατεθειμενοι να κανουν καποιους συμβιβασμους σε καποια πραγματα, για να την αποκτησουν.

Η τεχνολογια προχωρα προς ωρας πορευομαστε με αυτα που εχουμε.

Καταρχήν αυτά που γράφεις για τις LCD είναι πολύ διαφωτιστικά αλλά εγώ OLED έχω, τη C9 πήρα πρόσφατα. Παρολαυτά πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες που παραθέτεις...

Δεύτερον συνδέεις τα ποσοστά αποτυχίας ΜΟΝΟ με την κακή χρήση. Διαφωνώ με αυτό και επίτρεψέ μου να επαναδιατυπώσω:

Παίζω με το mode isf Expert (Dark Room), ακόμα και την ημέρα, με το OLED light μόνιμα στο 35-40 και το contrast στο 80-85.

Όλα τα eco στο off, ενεργό το screen shift και το logo luminance adjustment στο low.

Τηρώ με ευλάβεια το 4ωρο, ακόμα κι αν χρειαστεί να διακόψω την ταινία στη μέση... (νταξ, υπερβάλλω λίγο)

Μέχρι και τους υπότιτλους έκανα ημιδιαφανείς στο Netflix, κι ας ψιλοστραβώνομαι για να τους διαβάσω!

Τέλος έχω ένα μικρό δύο χρονών στο σπίτι και μόλις τελειώσω με το γάλα του ταϊζω την LG.. :P

Ακόμα λοιπόν και με αυτή τη χρήση, θα πάθω burn-in (ή οτιδήποτε τέλος πάντων);;;

Το να πάθω βλάβη επειδή έκανα κακή χρήση το καταλαβαίνω. Αλλά βλάβες συμβαίνουν ακόμα κι όταν κάνεις σωστή χρήση! Ε λοιπόν πόσο επιρρεπείς είναι οι OLED σε αυτό;

Τα στατιστικά έχουν νόημα γιατί διαπιστώνεις τη μακροζωία της συγκεκριμένης τεχνολογίας, την ευαισθησία της, την ανθεκτικότητά της σε βάθος χρόνου, κλπ...

Ή αλλιώς, τι ποσοστά προβλημάτων βγάζουν οι LED (που δεν είναι τόσο ευαίσθητες); Και πως συγκρίνονται αυτά με τα αντίστοιχα ποσοστά άλλων τεχνολογιών (πχ plasma);

Με λίγα λόγια έδωσα τόσα λεφτά για μια ακριβή τεχνολογία και θέλω να ξέρω πόσο θα μου κρατήσει (με καλή χρήση πάντα). Απάντηση σε αυτό δίνουν τα στατιστικά, δεν είναι μονο εγκυκλοπαιδικοί οι λόγοι όπως έγραψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odi83 είπε

Ναι αυτο κ καμια αλλα δεκαρια γιατροσοφια και αν τελικα σου παθει burn in σε κατηγορουν στα forum οτι δεν την προσεχες. Καποιοι εχουν μπερδεψει το προσεχω τις ηλεκτρονικες συσκευες μου με το τις λειτουργω στο 20% της προβλεπομενης χρησης τους για να μην παθουν...

Μηπως θυμασαι μηνα και ετος που την αγορασες. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας,

από όσα λέτε οι περισσότεροι με τις ρυθμίσεις μου φαίνονται κάπως κινέζικα εμένα γιατί δεν είμαι expert χρήστης.

σαν πάνελ ή τεχνολογία μπορεί η LG να είναι καλύτερη Κ δεν αντιλέγω γιατί δεν ξέρω τον χώρο.

πάντως συμφωνώ με το εξής. αν είναι να έχω το νου μου πόσες ώρες θα δω κάτι, να σκέφτομαι αν όταν κάνει την ρύθμιση της μην γίνει καμία διακοπή ρεύματος Κ όλα αυτά ενώ πληρώνεις αδρά κάτι, είναι να σαν πάρω ένα αμάξι 40000 Κ να λες κάτσε να ρυθμίσω τις αναρτήσεις κάτσε να πειράξω το μοτέρ ή στην τελική μην το πάω στους κοφτές Κ πάθει τίποτα. αυτό με χαλάει καπώσ. όλα αυτά θεωρητικά όμως.

πάμε στην πράξη τώρα. πήγα σε μαγαζί κ έβαλα και στις δύο το ίδιο βίντεο από you tube σε φουλ ανάλυση Κ έξω στην LG είπα πολύ ωραίο, όταν πήγα στην Samsung είπα Ουάου καθώς είχε πολύ καλύτερα χρώματα Κ αισθάνθηκα ότι έβλεπα χρώματα που δεν έβλεπα πριν. επειδή ήταν νυχτερινή σκηνή δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στο μαύρο ( είμαι αρχάριος Κ ίσως για αυτό). θέλω να πω δηλαδή σαν χρώματα Κ εικόνα η Samsung με κέρδισε. 

αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. όσον αφορά την γωνία θέασης Κ στις δύο πήγα στο πλάι Κ δεν κατάλαβα κάτι ρε παιδιά Κ την Samsung κιόλας μου την είχε ανοιχτή μετά κ σε κανάλι τηλεόρασης Κ δεν είδα κάποια αλλοίωση! ήταν ιδέα μου? ή εγώ δεν το καταλάβαινα?

Για τους υπότιτλους Κ στις δύο ήταν ωραίοι στην Samsung πιο φωτεινοι.

τέλος μου είπε ένας πωλητής ότι τώρα στις smart γενικά έχουν κάτι που αναγνωρίζει αν είναι πειρατική η ταινία κ την κόβει! ισχύει?

Τέλος, με χάλασε στην Samsung ότι δεν υποστηρίζει κάποια αρχεία ηχούν Κ τα σχετικά με αποτέλεσμα να θες media player!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, wind25 είπε

καλησπέρα σας,

από όσα λέτε οι περισσότεροι με τις ρυθμίσεις μου φαίνονται κάπως κινέζικα εμένα γιατί δεν είμαι expert χρήστης.

σαν πάνελ ή τεχνολογία μπορεί η LG να είναι καλύτερη Κ δεν αντιλέγω γιατί δεν ξέρω τον χώρο.

πάντως συμφωνώ με το εξής. αν είναι να έχω το νου μου πόσες ώρες θα δω κάτι, να σκέφτομαι αν όταν κάνει την ρύθμιση της μην γίνει καμία διακοπή ρεύματος Κ όλα αυτά ενώ πληρώνεις αδρά κάτι, είναι να σαν πάρω ένα αμάξι 40000 Κ να λες κάτσε να ρυθμίσω τις αναρτήσεις κάτσε να πειράξω το μοτέρ ή στην τελική μην το πάω στους κοφτές Κ πάθει τίποτα. αυτό με χαλάει καπώσ. όλα αυτά θεωρητικά όμως.

πάμε στην πράξη τώρα. πήγα σε μαγαζί κ έβαλα και στις δύο το ίδιο βίντεο από you tube σε φουλ ανάλυση Κ έξω στην LG είπα πολύ ωραίο, όταν πήγα στην Samsung είπα Ουάου καθώς είχε πολύ καλύτερα χρώματα Κ αισθάνθηκα ότι έβλεπα χρώματα που δεν έβλεπα πριν. επειδή ήταν νυχτερινή σκηνή δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στο μαύρο ( είμαι αρχάριος Κ ίσως για αυτό). θέλω να πω δηλαδή σαν χρώματα Κ εικόνα η Samsung με κέρδισε. 

αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. όσον αφορά την γωνία θέασης Κ στις δύο πήγα στο πλάι Κ δεν κατάλαβα κάτι ρε παιδιά Κ την Samsung κιόλας μου την είχε ανοιχτή μετά κ σε κανάλι τηλεόρασης Κ δεν είδα κάποια αλλοίωση! ήταν ιδέα μου? ή εγώ δεν το καταλάβαινα?

Για τους υπότιτλους Κ στις δύο ήταν ωραίοι στην Samsung πιο φωτεινοι.

τέλος μου είπε ένας πωλητής ότι τώρα στις smart γενικά έχουν κάτι που αναγνωρίζει αν είναι πειρατική η ταινία κ την κόβει! ισχύει?

Τέλος, με χάλασε στην Samsung ότι δεν υποστηρίζει κάποια αρχεία ηχούν Κ τα σχετικά με αποτέλεσμα να θες media player!

Αν στο μαγαζι ειδες την q90r τοτε δεν ειδες διαφορα στην γωνια θεασης με την oled γιατι η συγκεκριμενη εχει ενα ειδικο φιλτρο που βελτιωνει κατα πολυ τις γωνιες θεασης. Φετος τα πιο ακριβα μοντελα της samsung το εχουν ολα. Αυτο που σου ειπε ο πωλητης για τις ταινιες τις "πειρατικες" ειναι το λιγοτερο γελοιο και θα επρεπε ο πωλητης να πουλαει αγγουρια κ οχι τηλεορασεις. Οσον αφορα τα χρωματα οι qled τηλεορασεις της samsung εχουν μεγαλο ογκο και φασμα χρωματικης αποδοσης και επειδη εχω μια ks7500 qled samsung διπλα στην b6 oled , βρισκω τα χρωματα της samsung πιο 'ζωντανα' η' για να το θεσω καλυτερα πιο κορεσμενα , το οποιο στο τελος καταληγει στην προσωπικη προτιμηση του καθενος. Η oled εχει πιο φυσικα χρωματα αλλα λιγοτερο κορεσμενα σε σχεση καποια qled τηλεοραση. Οσον αφορα το media player δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι η lg κανα δυο format ηχου παραπανω τα παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...