Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q90R ή LG OLED55C9


wind25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Δηλαδή αν μια oled την κλείνεις ανά 2 ωρο για 5 λεπτά είσαι καλυμμένος από πιθανότητα για burn in?

ανα διωρο δεν εκτελει compansation cycle οπου ξανα ρυθμιζει την ταση/φωτεινοτητα στα πιξελς. Το κανει ανα 4 ωρες σε καποια μοντελα , ενω εχει αναφερθει απο χρηστες οτι της sony το εκτελει καθε 8 ωρες. Επισης στα παλια μοντελα 1080p αναλυσης, υστερα απο 2000 ωρες λειτουργιας, το cc ξεκιναει ανα διωρο, αντι για 4ωρο.

ΟΧΙ δεν επαρκει μονο το να κανεις τακτικα cc. οταν το στατικο ειναι εντονο (πολυ φωτεινο) και ΞΕΡΕΙΣ οτι εχεις προθεση να το παρακολουθεις για πολλες ωρες (ακομα και με διαλλειματα για cc) τοτε πρεπει να μειωσεις το oled light.

Η εξισωση ειναι απλη:

Ειτε θα παιζεις πολυ φωτεινα για ελαχιστο χρονο τα στατικα, ειτε θα παιζεις για αρκετη ωρα τα στατικα, αλλα με λιγο φως.

Χοντρικα, για μια ταινια στο σκοταδι κατα τα προτυπα ΤΗΧ χρειαζεσαι 120 Nits φωτεινοτητας. Αυτο αντιστοιχει με το Oled light καπου στο 20, σου δινει καπου 100Nits.

Tην ημερα, αναλογως του ποσο φωτεινο ειναι το δωματιο (ή τα φωτα σου το βραδυ) αν δεν καλιμπραρεις με οργανο, ανεβαζεις με το ματι μεχρι να ικανοποιηθεις.

Συνηθως μια τυπικη τοποθετηση ημερας, ειναι το Oled light στο 40-50 και το contrast στο 80.

 

Καποιοι ομως προερχομενοι απο πολυ φωτεινες lcd οπου ειχαν συνηθισει να βλεπουν μερα νυχτα με 300 νιτς γιατι τερματιζαν σε εκεινες τα ρυθμιστικα, τον πρωτο καιρο τους κακοφαινεται μια Oled. Δεν δινουν στον εαυτο τους χρονο να προσαρμοστουν ή δεν θελουν.  Ετσι, πηγαινουν το contrast 90+, ανεβαζουν το oled light πολυ ψηλα, σχεδον τερμα και ετσι παιζουν σε μονιμη φαση.  ΕΤΣΙ θα παθεις Burn in σε καποιες ωρες, ακομη και με συχνα CC.

Οταν λεμε "χαμηλή" φωτεινοτητα, εννοουμε το να παιζεις σε φυσιολογικα nits, οχι σε αυτα που ειχες συνηθισει με την lcd.

Οι Oled με την απειρη αντιθεση, δεν εχουν αναγκη να παιζουν με τουμπανιασμενες φωτεινοτητες λευκου και χρωματων.

Αυτο το εχουν αναγκη οι lcd οπου εχουν φλατ ξεπλυμενη εικονα εξ αιτιας του χαμηλου κοντραστ και του πεπλατου μαυρου.

Ετσι λοιπον σε μια lcd ανοιγεις τα φωτα, και για αντισταθμιση επειδη θα ξεπλυθει η φωτεινοτητα, πουσαρεις πολυ λευκο και χρωμα. Ετσι, επανερχεται η αισθηση "ζωντανο"| και το γκριζο μαυρο, τωρα μοιαζει μαυρο.

Αυτα τα κολπα που χρησιμοποιουμε στις lcd πλεον στις oled ειναι αχρηστα.

Μπορεις να παιζεις με εικονα καντηλι απο φως και ομως λογω κοντραστ η εικονα θα εξακολουθει στο σκοταδι να ειναι αναγλυφη και τρισδιαστατη, το μαυρο δε, απολυτο.

Απλως πρεπει ο χρηστης να δωσει χρονο στον εαυτο του να προσαρμοστει στην διαφορετικη εικονα σε κοντραστ και μαυρου. (το πως θα το εισπραττει)

Μην ξεχνατε οτι οσοι ειμαστε πιστοι στα προτυπα και παιζουμε παντα καλιμπραρισμενοι με σπεκτρομετρα, εχουμε παντα 2 mode καλιμπραρισμενα για σκοταδι και ημερα.

Βασικα, ακομα ΚΑΙ με lcd δεν παιζουμε τερματιστοι ουτε σε λευκο ουτε σε χρωμα.

Ο κοσμος ΕΜΑΘΕ με τα χρονια να βλεπει με τερματισμενα ολα γιατι η εικονα στις lcd ηταν ρηχη και γκριζατη. Οταν τα πουσαρεις ξεγελας λιγο το θεμα.

 

Με τις Oled ολα αυτα δεν χρειαζονται και δεν χρειαζεται καν να παιζεις τερματιστος. Αν π.χ. ερθω να σε καλιμπραρω, θα χρειαστει να σου ριξω φως, οχι να σου ανεβασω.

Παρόλα αυτα το Burn in δημιουργειται κυριως απο την μονιμα υψηλη φωτεινοτητα. Αν την ριξεις, δεν θα χαλασει και ο κοσμος αν μια μερα αντι για 4 ωρες, κανεις CC σε 5-6. Απλα να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

 

Οσοι λατρες της καλης εικονας και παντα καλιμπραρισμενοι σε φως (εκτος των αλλων) ακουμε για συζητηση περι burn in αμεσως σκεφτομαστε....samsung-ακιας ηταν, και την πατησε επειδη να σηκωσε ολα. :) (και δεν εκανε και καθε 4-5 ωρες cc γιατι...σιγα μην της παρουμε και σοκολατακια)

Μην μπαινετε σε διαδικασια σκεψης να αγορασετε OLED, προσπεραστε τη.  Αυτοι που ΔΕΝ θα εχουν προβλημα, το ξερουν ηδη και δεν το σκεφτονται καν. (οσοι καταλαβαν το ειδος συμπεριφορας που πρεπει να εχουν)

Οσοι εχουν μαθει σε φωτεινοτητες ηλεκτροκολληση και ταινιες σε χωρο με φως καταστηματων, προσπεραστε παιδια. Μια lcd ειναι αυτο που ψαχνετε.

Καλο ειναι οτι μας αρεσει.

 

 

Καταρχας οι oled δεν εχουν κανενα προβλημα με διακοπη ρευματος. Κανενα δεδομενο δεν θα χαθει και το compensation cycle αν δεν ολοκληρωθει με την διακοπη ρευματος, θα ξανα ξεκινησει οταν αυτο ερθει.

Η καθε τηλεοραση μπορει να παιζει οσο ζωντανα ή ψοφια θελει και οσο κορεσμενα ή ακορεστα θελει.

Σε συνθηκες καταστηματος με δυνατα φωτα δεν δυναται να γινει συγκριση. Παντα θα κερδιζει αυτη που παιζει πιο φωτεινα σε λευκο και χρωμα.

Το να προσπαθεις να αξιολογησεις εικονα σε μαγαζι με τερμα φωτα, ειναι σαν να προσπαθεις να αξιολογησεις ηχεια, ενω διπλα παιζει χτυπαει ενα κομπρεσερ.

Αυτα ειναι για τους αρχαριους και για εντυπωσιασμο της στιγμης.

Σε φως και χρωμα, οταν καλιμπραριστουν με ενα σπεκτρομετρο ολες το ιδιο θα αποδωσουν, σε φως, κορεσμο, αποχρωση κλπ.

Μετα το καλιμπραρισμα σε ιδεατες συνθηκες θεασης (σκοταδι) αυτη που θα σε κερδισει, θα ειναι αυτη με το μεγαλυτερο κοντραστ, μαυρο, κινηση.

Στα καταστηματα με demo υλικο ειδικα φτιαγμενο και πουσαρισμενο σε οξυτητα, κορεσμο, φωτεινοτητα χρωματος και λευκου, μεσα σε φωτεινο χωρο, θα διαλεγεις παντα το πιο πουσαρισμενο. Και αυτο γιατι ο εγκεφαλος δεν αντιλαμβανεται το πουσαρισμενο ως πουσαρισμενο, αλλα το αλλο ως πιο αδυναμο.

ο κοσμος γενικα εχει αρκετη αγνοια και για αυτο μανιπιουλαρεται ευκολα. Βλεπει ενα βιντεο διπλα διπλα με μια κιουλεντ με μια ολεντ να παιζουν και λεει...μα εχουν ολοιδιο μαυρο.

Ουτε του περναει απο το μυαλο οτι ειχαν βαλει τις tv να παιζουν σε πολυ φως επιτηδες, ωστε να κλεισει διαφραγμα η καμερα να μην καψει την εικονα, η εικονα σκοτεινιαζει σαν να ειναι σε φυσιολογικη ενταση φωτος, αλλα ως δια μαγειας το ελαφρυ γκριζομαυρο της κιουλεντ εχει εξαφανιστει αφου η καμερα σκοτεινιαζοντας δεν μπορει να συλλαβει τοσα λιγα nits φωτεινοτητας μαυρου.

Για να συγκρινεις δυο πραγματα με καμερα ή με τα ματια σου, πρεπει πρωτα να τις εχεις καλιμπραρει και τις δυο στις ιδιες σταθμες. Υστερα ιδανικα σε σκοταδι θα κανεις την οποια κριτικη.

Παρακατω δίπλα δίπλα samsung Q90R VS LG C9.

Στην πρωτη φωτο με τις μεδουσες, οι ζωνες ελεγχου κανουν σωστα τη δουλεια, η καμερα δεν επιασε το λιγο γκρι του μαυρου φοντου. Επιασε ομως την διαφορα στις υπολοιπες σκηνες. Αυτες οι διαφορες οταν καποιος κοιταζει σε καταστημα με δυνατα φωτα, δεν ειναι αντιληπτες (συνηθως)

 

489925346_2019-10-24232352.jpg.1a9e9d08c1f9a0db13e038f599a2d6f8.jpg

 

1253613741_2019-10-24232803.jpg.d9efdaec77c7cfd8da26beef15fa96b0.jpg803897618_2019-10-24232512.jpg.4b036b07b486dc391b3fe699e21fc889.jpg180632405_2019-10-24232637.jpg.a12ba9d9484b47ffd34cec7634b38e25.jpg

Mε τα νεα φιλτρα γωνιων θεασης, εχουν κλαψει μανουλες και καποιοι δεν πηραν χαμπαρι. Θα το παρουν ομως οταν στην CES 2020 η 8Κ τηλεοραση της samsung ΔΕΝ θα παρει το σημα 8Κ ULTRA HD.

Στις lcd ενα φτιαχνεις, δυο χαλας. Αυτα τα φιλτρα ειναι η πετρα του σκανδαλου για το contrast modulation και ο λογος που ακομα και η 8Κ samsung παιζει σε λεπτομερεια χειροτερα και απο μια 4Κ χωρις φιλτρα.

Επειδη βαριεμαι να τα ξανα γραφω κι εδω....

https://avclub.gr/forum/showthread.php/108224-8Κ-Super-Hi-Vision?p=1058381161&viewfull=1#post1058381161

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 217
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ πάντως τηλεόραση δεν βλέπω στο σκοτάδι. πάντα υπάρχει λίγο φως στο χώρο. πρώτον γιατί δεν μου αρέσει Κ δεύτερον εμένα με κουράζει.

από εκεί Κ πέρα θέλω μια τηλεόραση να την ανοίγω Κ να βλέπω κ όχι να κάθομαι να ασχολούμαι να την ρυθμίζω αν έχει φως αν έχει συννεφιά ή αν είναι βράδυ. με λίγα λόγια να την απολαμβάνω Κ Όχι να ψάχνομαι συνεχώς.

για μένα επίσης το να βλέπω κάποιες ώρες ή μην την ξεχάσω ανοιχτή ενώ κάνω κάτι. ή μην βάλω μουσική ώρες Κ δεν σβήσω την οθόνη Κ όλα τα σχετικά προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.

να αγοράσω αμάξι κ να θέλω να είμαι μέσα στην πολύ κάτσε να το ρυθμίσω, να πάω ταξίδι κάτσε να το ρυθμίσω, κ συνεχώς να το πειράζω.

τώρα για το κατάστημα. Καλώς ή καλώς εκεί κ οι δύο τις έχουν ρυθμισμένες στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους πιστεύω. μπορεί στο σκοτάδι όντως να είναι όπως λέτε κ δεν το έχω δει για να το ξέρω, αλλά τα χρώματα Κ η λεπτομέρεια που έβλεπα στην Samsung ήταν λες κ ήμουν μέσα στην ταινία. δεν έχω κόλλημα με τις τηλεοράσεις ή να θέλω να τετράγωνισω τον κύκλο αλλά αυτό που βλέπω να μου αρέσει Κ κυρίως να μην έχω έννοια κάθε στιγμή.

σαν δυνατότητες μπορεί η LG να έχει μεγαλύτερες Κ να είναι καλύτερη, αλλά ειλικρινά πιστεύω όπως στα κινητά πω παίρνουμε κάποιο σου κάνει 700 Κ χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι το 20% Κ αν. κάπως έτσι το βλέπω κ εδώ.

Η LG παίζει τα πάντα γενικά όπως πάντα, ενώ η Samsung υστερεί σε κάποιες κωδικοποίησεις. 

σαν μενού ίδιο παρόμοια είναι. 

το τηλεχειριστήριο της LG πολύ καλό αλλά επειδή θα έχω πληκτρολόγιο με mouse πιστεύω μικρή διαφορά θα έχω.

κάθε εταιρεία έχει τα δυνατά κ αδύναμα σημεία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, odi83 είπε

Ναι αυτο κ καμια αλλα δεκαρια γιατροσοφια και αν τελικα σου παθει burn in σε κατηγορουν στα forum οτι δεν την προσεχες. Καποιοι εχουν μπερδεψει το προσεχω τις ηλεκτρονικες συσκευες μου με το τις λειτουργω στο 20% της προβλεπομενης χρησης τους για να μην παθουν...

Ελα τωρα μην το παιζεις παραπονιαρης. :D

Σε ρωτησα ποτε την αγορασες και απαντησες Δεκεμβριο του 16. 

Τελος του 18 εγω και ενας αλλος συμφορουμιτης απο το avclub, αρχισαμε να γραφουμε τα αρθρα περι burn in ΑΦΟΥ πρωτα για πολυ καιρο συλλεγαμε τεχνικα απο τεχνικα Papers που δεν κυκλοφορουν ευρεως, ωστε να μαθουμε με ποιο τροπο οι Oled προστατευονται απο το Burn in.

Υπενθυμιζω, την εποχη που εσυ αγορασες την oled οι reviewers, οι youtubers, τα περιοδικα, ολος ο ηλεκτρονικος τυπος, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωριζε οτι υπαρχει ενας μηχανισμος ασφαλειας οπου καθε 4 ωρες ενας αλγοριθμος υπολογιζει την πτωση φωτεινοτητας των καταπονημενων πιξελ και πηγαινει και ριχνει και την φωτεινοτητα των υπολοιπων για να ταιριαξουν.

 

Ο ιδιος ο daniel απο το rtings ξεκινησε το ΠΡΩΤΟ burn in test Αυγουστο του 17, 8 μηνες μετα απο την αγορα σου και δεν γνωριζε οτι οι Oled κανουν CC καθε 4 ωρες. Για αυτο και στο πρωτο τεστ τις εβαζε να παιζουν 20 ωρες σερι, μεγα λαθος, αφου δεν τις αφηνε να εκτελεσουν CC περιοδικα και αρα  τους ακυρωνε τον αμυντικο μηχανισμο. Για αυτο το λογο και ξεκινησε το δευτερο τεστ με τις 5 ωρες συνεχους λειτουργιας.

Αν τωρα μου λες πως εσυ γνωριζες τελος του 16 πριν απο εμενα, τους επαγγελματιες calibrators, τους reviewers, τον ηλεκτρονικο τυπο και ολα τα μεσα, πως η τηλεοραση θελει συγκεκριμενο τροπο λειτουργιας (αυτον που συζηταμε) και τον επραξες κανοντας συχνα CC και μειωνοντας τις φωτεινοτητες....πασο.

Δεν ηταν δυνατον να τα γνωριζεις τοτε, τελη του 16.

 

Αν θεωρησες οτι επειδη ειχες εμπειρια απο αυτοφωτη τεχνολογια οπως ειπες (plasma) τοτε ως γνωστης οπως λες, θα ξερεις πως οι Plasma παθαιναν για δυο λογους burn in.

Ο ενας ηταν αντιστοιχος με των crt, η ανομοιομορφη γηρανση των φωσφορων.   Ο αλλος ειχε να κανει με την στρωση MgO που ειχαν ως προστατευτικο της διηλεκτρικης επιφανειας. Aυτη η στρωση λειτουργουσε μερικως ως μνημη ram. Οταν τα φορτια ηταν επαναλαμβανομενα και συνεχομενα (στατικη εικονα) αυτη η στρωση κρατουσε ενα ιχνος σαν μνημη. Αυτο ηταν που προκαλουσε το image retention. Αν επαυε η στατικη εικονα ή εδινες 100% λευκο, εσβηνε η μνημη μετα απο καποιο διαστημα.

Οταν ηταν φρεσκα τα πανελ, η στρωση MgO ηταν λεια, με τη λειτουργια του πανελ, μετα απο καποιες ωρες η υφη γινοταν κοκκωδης (μετα απο 2000-5000 ωρες) Αφου γινοταν κοκκωδες το MgO, ηταν εξαιρετικα δυσκολο να προκαλεσεις burn in απο αυτο.

Οσο ηταν λειο ακομα ομως, αν η στατικη εικονα επεμενε, η συνεχης συσσωρευση φορτιων στο ιδιο σημειο απο ενα σημειο και μετα, μπορουσε να προκαλεσει δομικη αποκλιση του MgO και η μνημη να γινει μονιμη (rom)

Οποτε τι εκανες ως χρηστης. ?   Αποφορτιζες τις εστιες μνημης στη στρωση MgO τρεχοντας βιντεο με πατερνακια απο λευκες καρτελες, χιονια, εναλλαγες χρωματων κλπ.

 

Δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση οι λογοι που προκαλουσαν image retention/burn in στις plasma, με αυτον που προκαλει burn in στις OLED.

Ειλικρινα απορω το πως μην εχοντας καμια (τοτε) γνωση περι μηχανισμο προστασιας burn in των oled, και γνωριζοντας μονο των περι πλασμα, μπορεσες να εφαρμοσεις καποιες μεθοδους των plasma στην oled.  Δηλαδη ετρεχες εναλλαγες απο πατερνακια στην Oled, επειδη αυτο εκανες στην plasma. ?

 

 

 

41 λεπτά πριν, wind25 είπε

εγώ πάντως τηλεόραση δεν βλέπω στο σκοτάδι. πάντα υπάρχει λίγο φως στο χώρο. πρώτον γιατί δεν μου αρέσει Κ δεύτερον εμένα με κουράζει.

 

Φυσικα και σε κουραζει αφου βλεπεις σε τριπλασια φωτεινοτητα της προβλεπομενης.

Μια τηλεοραση ΜΙΑ φορα την ρυθμιζεις/καλιμπραρεις. Δεν ασχολεισαι συνεχως με αυτην. set it and forget it.

Σημερα τα πραγματα ειναι πιο καλα. Καποτε οι τηλεορασεις (ειδικα οι samsung) ακαλιμπραριστες δεν βλεποντουσαν. skintones παστελ ροζε και φατσες κατακοκκινες σαν ινδιανοι. Χρωματα που ξεχειλιζαν απο το αντικειμενο και εφταναν στο απεναντι πεζοδρομιο.

Σημερα πλεον οι κατασκευαστες σεβομενες περισσοτερο τις απαιτησεις του καταναλωτη, εχουν συνηθως ενα preset με πιο καλιμπραρισμενες ρυθμισεις (isf, cinema, expert κλπ) Εκει τοσο το grayscale οσο και το color gamut ειναι σχετικα αρκετα καλα.

Και αν δεν εισαι και πολυ απαιτητικος γλυτωνεις και τα χρηματα για το καλιμπραρισμα.

Αλλα το αγοραζεις μια hi end τηλεοραση χιλιαδων ευρω και υστερα να βαζεις να δεις στο dynamic γιατι το καλιμπραρισμενο Mode σου φανηκε...ξεπλυμενο...μπορειτε να φανταστειτε τοσα χρονια τι ζημια εχει κανει η samsung με εκεινα τα Presets που ειχε ως στανταρντς και γαλουχησε τον θεατη να βλεπει μια εικονα πολυ μακρια απο τα προτυπα για να το πω κι ευγενικα.

Τελος παντων, ο καθενας οπως εχει μαθει. Η δουλεια να γινεται και το κεφι να υπαρχει.

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, warewolf είπε

...ενω εχει αναφερθει απο χρηστες οτι της sony το εκτελει καθε 8 ωρες...

νομιζω στις τηλεορασεις sony γινεται 4 ωρες αφου κλέισεις την tv, ανεξαρτητα απο το ποσο εχει παιξει (ακομα και 5 λεπτα ανοιχτη, αν την αφησεις μετα 4 ωρες κλειστη θα κανει cc)

Επεξ/σία από derr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

37 λεπτά πριν, derr είπε

νομιζω στις τηλεορασεις sony γινεται 4 ωρες αφου κλέισεις την tv, ανεξαρτητα απο το ποσο εχει παιξει (ακομα και 5 λεπτα ανοιχτη, αν την αφησεις μετα 4 ωρες κλειστη θα κανει cc)

Οχι δεν ισχυει αυτο. Πρεπει να παιξει 4 ωρες (ή παραπανω) αλλα το cc θα ξεκινησει 4 ωρες αφου την κλεισεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, warewolf είπε

Ελα τωρα μην το παιζεις παραπονιαρης. :D

Σε ρωτησα ποτε την αγορασες και απαντησες Δεκεμβριο του 16. 

Τελος του 18 εγω και ενας αλλος συμφορουμιτης απο το avclub, αρχισαμε να γραφουμε τα αρθρα περι burn in ΑΦΟΥ πρωτα για πολυ καιρο συλλεγαμε τεχνικα απο τεχνικα Papers που δεν κυκλοφορουν ευρεως, ωστε να μαθουμε με ποιο τροπο οι Oled προστατευονται απο το Burn in.

Υπενθυμιζω, την εποχη που εσυ αγορασες την oled οι reviewers, οι youtubers, τα περιοδικα, ολος ο ηλεκτρονικος τυπος, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωριζε οτι υπαρχει ενας μηχανισμος ασφαλειας οπου καθε 4 ωρες ενας αλγοριθμος υπολογιζει την πτωση φωτεινοτητας των καταπονημενων πιξελ και πηγαινει και ριχνει και την φωτεινοτητα των υπολοιπων για να ταιριαξουν.

Ο ιδιος ο daniel απο το rtings ξεκινησε το ΠΡΩΤΟ burn in test Αυγουστο του 17, 8 μηνες μετα απο την αγορα σου και δεν γνωριζε οτι οι Oled κανουν CC καθε 4 ωρες. Για αυτο και στο πρωτο τεστ τις εβαζε να παιζουν 20 ωρες σερι, μεγα λαθος, αφου δεν τις αφηνε να εκτελεσουν CC περιοδικα και αρα  τους ακυρωνε τον αμυντικο μηχανισμο. Για αυτο το λογο και ξεκινησε το δευτερο τεστ με τις 5 ωρες συνεχους λειτουργιας.

Αν τωρα μου λες πως εσυ γνωριζες τελος του 16 πριν απο εμενα, τους επαγγελματιες calibrators, τους reviewers, τον ηλεκτρονικο τυπο και ολα τα μεσα, πως η τηλεοραση θελει συγκεκριμενο τροπο λειτουργιας (αυτον που συζηταμε) και τον επραξες κανοντας συχνα CC και μειωνοντας τις φωτεινοτητες....πασο.

Δεν ηταν δυνατον να τα γνωριζεις τοτε, τελη του 16.

Αν θεωρησες οτι επειδη ειχες εμπειρια απο αυτοφωτη τεχνολογια οπως ειπες (plasma) τοτε ως γνωστης οπως λες, θα ξερεις πως οι Plasma παθαιναν για δυο λογους burn in.

Ο ενας ηταν αντιστοιχος με των crt, η ανομοιομορφη γηρανση των φωσφορων.   Ο αλλος ειχε να κανει με την στρωση MgO που ειχαν ως προστατευτικο της διηλεκτρικης επιφανειας. Aυτη η στρωση λειτουργουσε μερικως ως μνημη ram. Οταν τα φορτια ηταν επαναλαμβανομενα και συνεχομενα (στατικη εικονα) αυτη η στρωση κρατουσε ενα ιχνος σαν μνημη. Αυτο ηταν που προκαλουσε το image retention. Αν επαυε η στατικη εικονα ή εδινες 100% λευκο, εσβηνε η μνημη μετα απο καποιο διαστημα.

Οταν ηταν φρεσκα τα πανελ, η στρωση MgO ηταν λεια, με τη λειτουργια του πανελ, μετα απο καποιες ωρες η υφη γινοταν κοκκωδης (μετα απο 2000-5000 ωρες) Αφου γινοταν κοκκωδες το MgO, ηταν εξαιρετικα δυσκολο να προκαλεσεις burn in απο αυτο.

Οσο ηταν λειο ακομα ομως, αν η στατικη εικονα επεμενε, η συνεχης συσσωρευση φορτιων στο ιδιο σημειο απο ενα σημειο και μετα, μπορουσε να προκαλεσει δομικη αποκλιση του MgO και η μνημη να γινει μονιμη (rom)

Οποτε τι εκανες ως χρηστης. ?   Αποφορτιζες τις εστιες μνημης στη στρωση MgO τρεχοντας βιντεο με πατερνακια απο λευκες καρτελες, χιονια, εναλλαγες χρωματων κλπ.

Δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση οι λογοι που προκαλουσαν image retention/burn in στις plasma, με αυτον που προκαλει burn in στις OLED.

Ειλικρινα απορω το πως μην εχοντας καμια (τοτε) γνωση περι μηχανισμο προστασιας burn in των oled, και γνωριζοντας μονο των περι πλασμα, μπορεσες να εφαρμοσεις καποιες μεθοδους των plasma στην oled.  Δηλαδη ετρεχες εναλλαγες απο πατερνακια στην Oled, επειδη αυτο εκανες στην plasma. ?

Φυσικα και σε κουραζει αφου βλεπεις σε τριπλασια φωτεινοτητα της προβλεπομενης.

Μια τηλεοραση ΜΙΑ φορα την ρυθμιζεις/καλιμπραρεις. Δεν ασχολεισαι συνεχως με αυτην. set it and forget it.

Σημερα τα πραγματα ειναι πιο καλα. Καποτε οι τηλεορασεις (ειδικα οι samsung) ακαλιμπραριστες δεν βλεποντουσαν. skintones παστελ ροζε και φατσες κατακοκκινες σαν ινδιανοι. Χρωματα που ξεχειλιζαν απο το αντικειμενο και εφταναν στο απεναντι πεζοδρομιο.

Σημερα πλεον οι κατασκευαστες σεβομενες περισσοτερο τις απαιτησεις του καταναλωτη, εχουν συνηθως ενα preset με πιο καλιμπραρισμενες ρυθμισεις (isf, cinema, expert κλπ) Εκει τοσο το grayscale οσο και το color gamut ειναι σχετικα αρκετα καλα.

Και αν δεν εισαι και πολυ απαιτητικος γλυτωνεις και τα χρηματα για το καλιμπραρισμα.

Αλλα το αγοραζεις μια hi end τηλεοραση χιλιαδων ευρω και υστερα να βαζεις να δεις στο dynamic γιατι το καλιμπραρισμενο Mode σου φανηκε...ξεπλυμενο...μπορειτε να φανταστειτε τοσα χρονια τι ζημια εχει κανει η samsung με εκεινα τα Presets που ειχε ως στανταρντς και γαλουχησε τον θεατη να βλεπει μια εικονα πολυ μακρια απο τα προτυπα για να το πω κι ευγενικα.

Τελος παντων, ο καθενας οπως εχει μαθει. Η δουλεια να γινεται και το κεφι να υπαρχει.

Ρε φιλε δεν θα μου πεις εσυ τι εκανα με την τηλεοραση μου τι δεν εκανα τι ηξερα κ τι δεν ηξερα. Εγω σου λεω οτι τα ηξερα ολα ακομα και για τα cc ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Θες να το πιστεψεις πιστεψε το . Δεν θες ; Δεν με νοιαζει.Το σιγουρο ειναι οι oled ειναι οργανικες κ οπως καθε τι οργανικο εχουν ημερομηνια ληξης . Τελος. Οποιος καταλαβε καταλαβε. Το burn in ειναι υπαρκτο και αναποφευκτο. Επισης τελος. Η γνωμη μου για αυτες ως κατοχος περισσοτερο χρονικο διαστημα απο σενα προφανως ειναι η χειροτερη δυνατη . Επισης τελος. Προτεινω στον φιλο να αγορασει lcd να εχει το κεφαλι του ησυχο ιδιως με αυτα που μας λεει ως προς το τι θελει. Προτεινω επισης στο φιλο να πατησει lg oled burn in στο google και να το ψαξει μονος. Προτεινω επισης στο rtings να αλλαξει την βαθμολογια του ασσου στο κομματι burn in. Αν δεν ειχαν θεμα η' ειχαν βελτιωθει θα ειχαν βελτιωσει κ την βαθμολογια.  Αν πουλας oled και βγαζεις κερδος τοτε αλλαζει το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, odi83 είπε

Δεν με νοιαζει.Το σιγουρο ειναι οι oled ειναι οργανικες κ οπως καθε τι οργανικο εχουν ημερομηνια ληξης . Τελος. Οποιος καταλαβε καταλαβε. Το burn in ειναι υπαρκτο και αναποφευκτο. Επισης τελος. Η γνωμη μου για αυτες ως κατοχος περισσοτερο χρονικο διαστημα απο σενα προφανως ειναι η χειροτερη δυνατη . Επισης τελος.

Δηλαδή φίλε όποιος πάρει OLED θα πάθει σίγουρα burn-in, αργά ή γρήγορα;
Είτε κάνει καλή χρήση είτε κακή;

Πάντως ημερομηνία λήξης έχουν τα πάντα...

Επεξ/σία από mindnever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικη μου εκτιμηση ναι. Ημερομηνια ληξης εχουν τα παντα. Εντελως πληροφοριακα εχω δυο samsung lcd στο σπιτι , η μια αγορασμενη το 2005 δεν εχουν παθει κατι . Η εικονα τους δεν εχει μεταβληθει , ισως η πιο παλια βα εχασε ενα ποσοστο φωτεινοτητας δεν το ξερω .Οποτε το ημερομηνια ληξης ειναι σχετικο. Mπαίνεις σε δεκάδες κυριολεκτικά forums - threads - youtube videos που υπάρχουν χρήστες σαν και εμένα που σου λένε έχω burn in , μεταχειριζόμουν την τηλεόραση όπως έπρεπε , έβλεπα ειδήσεις π.χ. 20 λεπτά την μέρα γράφει ο άλλος και έπαθα burn in σε ένα χρόνο και βγαίνουν κάποιοι υπέρμαχοι της oled να τους βγάλουν τα panel προβληματικά , τους ίδιους ότι δεν πρόσεχαν την τηλεόραση , ότι δεν ήξεραν και οι άλλοι προσπαθούν να πείσουν ότι δεν ήταν ελέφαντες λες και έχουν καμία υποχρέωση . Ενώ το μόνο που θέλουν εξαρχής να κάνουν είναι να προειδοποιήσουν άλλους χρήστες για το τι μπορεί ανετότατα να πάθουν . Λες και εμείς δεν έχουμε oled ή είμαστε τυφλοί και δεν βλέπουμε την αψεγάδιαστη κατά τα άλλα εικόνα που έχουν . Αγόρασα την πρώτη μου lcd το 2005 και έκτοτε έχω αλλάξει πάνω από 20 τηλεοράσεις και οθόνες ( va , ips , plasma , oled, tn ) . Όποιος θέλει να ακούσει την γνώμη μου ας την ακούσει . Μακρια από oled ΕΚΤΟΣ και αν δεν σας νοιάζει να αλλάζετε τηλεοράσεις ανά δύο με τρία χρόνια . Επίσης δεν συμμετέχω άλλο στην συγκεκριμένη συζήτηση . Νομίζω κούρασε το θέμα και βγήκε πολύ εκτός από αυτό που ρώτησε ο φίλος αρχικά. 

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindnever είπε

Δηλαδή φίλε όποιος πάρει OLED θα πάθει σίγουρα burn-in, αργά ή γρήγορα;
Είτε κάνει καλή χρήση είτε κακή;

Πάντως ημερομηνία λήξης έχουν τα πάντα...

 

Γιατι, η plasma που της προκαλεσε burn in ηταν οργανικη. ?

Αυτη η καραμελα με το οργανικο....!

Το οτι ειναι οργανικο δεν σημαινει πως εχει μικροτερη διαρκεια ζωης. Σημαινει οτι ειναι ευπαθες σε καποιους εξωτερικους παραγοντες που τα μη οργανικα δεν ειναι.

Πχ, ειναι πιο ευπαθες στην οξειδωση και την υγρασια, για αυτο τα oled πανελ ειναι σφραγισμενα αεροστεγως. (encapsulation)

Το qd el στοιχειο εχει διαρκεια ζωης ουτε δεκα ωρες ενω δεν ειναι οργανικο, ενω το μπλε oled μετραται σε δεκαδες χιλιαδες ωρες.

Δεν αξιωνω εδω μεσα να γινει μια σοβαρη τεχνικη συζητηση, πρεπει να υπαρχει και το καταλληλο υποβαθρο.

Αλλα αλλο πραγμα να γραφεις δυο αραδες και οι μισες να ειναι καταρες για το προιον που σου χαλασε και οι αλλες μισες αποτροπες αγορας απο φοβο που σου προκαλεσε η αγνοια και αλλο πραγμα να γραφεις σεντονια προσπαθωντας να τεκμηριωσεις τεχνικα τους οποιους ισχυρισμους του για να εχει ο λογος σου την αντιστοιχη υποσταση και βαρυτητα.

Αποφευγω παντα να προτεινω μαρκες και μοντελα. Προτιμω να εξηγω απο αυτα που ξερω, τα τι και πως της καθε συσκευης, ωστε ο ενδιαφερομενος να ειναι αυτος που θα κρινει και θα αποφασισει. Δεν μου αρεσει να αποφασιζω για αλλους.

Ειναι λαθος να αγορασεις ή να μην αγορασεις την ταδε συσκευη επειδη σε προετρεψε ή απετρεψε ο αλλος. Ο αλλος μπορει να εκανε τελειως διαφορετικη χρηση, με διαφορετικες συνηθειες απο εσενα.

Αυτος ειναι ο λογος που πλατιαζω την συζητηση αρκετες φορες, για να ειμαι σιγουρος πως ο απεναντι μου καταλαβε αυτα τα 2-3 που θελω να του πω.

Το να γραφεις σεντονια αναγκαστικα καταφευγοντας σε τεχνικες επεξηγησεις που αρκετοι δεν θα καταλαβουν, δεν ειναι ευκολο πραγμα, ειναι λιγο κουραστικο.

Το κανεις ομως οταν εχεις αγαπη για το χομπυ της εικονας - ηχου. Μοιραζεσαι οτι κοπιασες να μαθεις και η ανταμοιβη σου ειναι η εξερευνηση, ανακαλυψη και κατανοηση πραγματων που αγνοουσες. Μαθαινοντας τα η ζωη σου γινεται πιο ευκολη στις οποιες επιλογες αγορων κανεις μελλοντικα.

Αλλα σε τετοιου ειδους συζητησεις, μερικες φορες, θιγμενοι, ριγμενοι, πικραμενοι που εκφραζουν διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου, για να σε αποζημιωσουν, σου πετανε ενα "πωλητης εισαι" ? Και καπου σκεφτεσαι...αξιζε τον κοπο. ?

Ισως για αυτο υπαρχουν σε διαφορες κατηγοριες πιο καταρτισμενα fora οπου εκει το υποβαθρο ειναι λιγο διαφορετικο, οι τεκμηριωμενες αποψεις γινονται ευκολα κατανοητες και ο συνομιλητης απεναντι δεν καταφευγει σε αντιπαραθεσεις χωρις ουσια.

Εν παση περιπτωση, ειμαι ο πρωτος που οταν διακρινω (ειδικα ατομα νεοτερης γενιας) καποιους να σκεφτονται για το Burn in μιας Oled το πρωτο που ρωταω ειναι σε τι σταθμες φωτεινοτητας εβλεπαν πριν.  Αν δεν εχετε σκοπο να αλλαξετε συνηθειες, αν γνωριζετε οτι βλεπετε λαθος, αλλα ετσι σας αρεσει και παιζετε παντα σε ενα mode με τερματισμενες φωτεινοτητες λευκου και χρωματων, θα ελεγα να αποφυγετε την Oled.  Ετσι και αλλιως,  η ιδια η χρηση που θα κανετε, ειναι και αυτη που θα σας αποτρεψει να εισπραξετε και την ανωτεροτητα εικονας μιας oled.

 

Οποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελει να κανει καλυτερα στοχευμενες αγορες, ευκολος δρομος δεν υπαρχει. Με το να ρωτας τον αλλον κανεις τη μιση δουλεια ΑΡΚΕΙ να εμπιστευεσαι τον αλλον. Κυκλοφορει πολυ αγνοια. Καποιοι νομιζουν πως οι Lcd παραμενουν αμεταβλητες π.χ. στο χρονο. Και το πιστευουν αυτο επειδη απλα συνηθιζουν την εικονα που μεταβαλλεται. ΑΝ ηξεραν να παιρνουν μετρησεις ή διαβαζαν σε καποια καταρτησμενα fora, θα ηξεραν πως οι Lcd για παραδειγμα, ειναι χειροτερες στην σταθεροτητα εικονας απο μια Oled.

Οχι μονο μεταβαλλεται το grayscale και color gamut, οχι μονο πεφτει η φωτεινοτητα απο τα Led του οπισθιου φωτισμου, οχι μονο με τον καιρο σκευρωνουν τα φιλτρα και αυξανεται η ανομοιομορφια, αλλα γερναει και ο φωσφορος με αποτελεσμα το λευκο να μετατρεπεται σε λευκο που μπλεβιζει και αυτο ΔΕΝ διορθωνεται με τα ρυθμιστικα.

Βασικα μια oled με 10.000 ωρες στην πλατη, ειναι πιο σταθερη απο μια lcd με 2000 ωρες στην πλατη. Οποιος προσπαθησει να σας μιλησει για σταθεροτητα των lcd αγνοηστε τον, απλως δεν γνωριζει.

Ρωτηστε εναν επαγγελματια ISF calibrator πιο μεσο προβολης ειναι το πιο σταθερο στο χρονο. Κι ομως, οι oled αποδειχτηκαν πιο σταθερες απο plasma, LCD, DLP προβολεις.

Και για την τεκμηριωση:

 

OLED ΣΕ 10.000 ΩΡΕΣ

LCD ΣΕ 1876 ΩΡΕΣ

PANASONIC PLASMA UT50 5823 ΩΡΕΣ

BENQ 1070+ 1876 ΩΡΕΣ

 

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindnever είπε

@warewolf λαθος quote έκανες...

οχι, σε εσενα τα εγραψα, για να τα ακουσει ολο το φορουμ.

Σου βαζει καρτελα service menu με μεσο ορο CC 6.5 ωρες, δηλαδη η τηλεοραση μπορει να επαιζε και 8-10 ωρες σερι τον πρωτο καιρο. Σου δειχνει οτι της εκανε και 10 καρφωτα μεγαλα CC και υπεροδηγησε το πανελ γιατι ετσι υπεθεσε οτι θα κανει τα πραγματα καλυτερα. Kαι αυτα τα εκανε θεωρωντας εαυτον καταρτισμενο στις oled (απο το 2016 κι ολας)  Δηλαδη αν δεν ηταν καταρτισμενος τι θα της ειχε κανει. ?

Εχω βαλει το λινκ περι Burn in αρκετες φορες εδω μεσα, καποιοι το ηξεραν κι ολας. Υποτιθεται το εχετε διαβασει και κατανοησει. (πως λειτουργει ο μηχανισμος)

Σας βαζει καρτελα με αυτα τα στοιχεια ΚΑΙ ΕΝΑΣ βρε παιδια, ΕΝΑΣ, δεν του λεει...μα βρε φιλε οι ενδειξεις δεν μαρτυρουν προσοχη και νταντεμα.

Επαναλαμβανω  δυο πραγματα επρεπε ΝΑ κανει και ενα να ΜΗΝ κανει.

1. Δεν επρεπε να τρεξει το μεγαλο χειροκινητο CC το πολυ πανω απο δυο φορες. Το ετρεξε 10.

2. Επρεπε να παιζει με τακτικους κυκλους CC, ο μεσος ορος καταδεικνυει το αντιθετο.

3. Μενει η υψηλη φωτεινοτητα οπου κατ ισχυρισμον, ουδεποτε την τερματισε.

Αυτο που εμεινε στον αναγνωστη που διαβαζει απο πλευρας του, ειναι μονο αναποδεικτοι ισχυρισμοι, οπου ΚΑΜΙΑ oled σε οποια τεστ που τρεχουν, δεν απεκτησε προβλημα στην χρηση που περιγραφει. Μαγικες ειναι οι αλλες oled. ?

Ξερεις εχουν υπαρξει κι αλλες περιπτωσεις Burn in οπου εχουν παρακολουθηθει σε αλλο φορουμ.

Υπηρξαν περιπτωσεις οπου καποιες  απο σειρες b7 ειχαν βγει με αστοχια υλικου απο το εργοστασιο. (δεν λειτουργουσε σωστα το cc) Αυτες αναγνωριστικαν και αλλαχθηκαν.

Υπηρξαν και περιπτωσεις οπου στο ασχετο χωρις κακη χρηση παλι επαθαν burn in, ελεχθηκαν και αλλαχθηκαν τα πανελ ή πηραν νεο μοντελο.

Υπηρξαν και περιπτωσεις οπου η Tv επαθε burn in απο υπαιτιοτητα χρηστη, αυτοι εφαγαν πορτα και υστερα ο ταδε χρηστης μετατραπηκε σε σταυροφορο κατα των Oled.

 

Tα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ.

Η LG λεει οτι ΔΕΝ καλυπτει το Burn in. Mα πως. ? Τους αλλους γιατι τους καλυψε. ?

Η LG ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ BURN IN ΑΠΟ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΤΗ.

Προβληματικες τις καλυπτει. Το σερβις ειναι αυτο που ελεγχει και κρινει ποιανου υπαιτιοτητα ηταν. Του χρηστη ή αστοχια υλικου.  Μεχρι στιγμης σε οσα περιστατικα εχουν υποπεσει στην αντιληψη μας, η LG εχει φανει τιμια. Οι ενδειξεις ειναι πως εχει μια ταση να ειναι πιο ελαστικη απο π.χ. την sony (ακομα την ψαχνουμε και την κρινουμε ομως καθημερινα)

O φιλος odi83, λεει οτι δεν εχει τελειωσει το θεμα και ειναι σε συνηγορο κλπ. Του ευχομαι να εξεταστει ή να επαναεξεταστει η Tv του κι αν οντως εχει προβλημα και διαπιστωσουν σωστη χρηση, να του δωσουν μια νεα c9 μιας κι ολας b7 δεν θα υπαρχει πια.

 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που πλησιάζει η black Friday και εγώ ετοιμάζομαι να αγοράσω μία τηλεόραση και προσανατολίζομαι στην LG OLED 55C9 ή 65c9 αναλόγως με το πόσο θα πέσει η τιμή της τελευταίας. Την τελευταία τηλεόραση που είχα αγοράσει την αγόρασα πριν από 10 χρόνια περίπου και λόγω μετακόμισης τον τελευταίο χρόνο δεν έχω τηλεόραση οπότε πιστεύω ότι θα δώσω λίγα παραπάνω χρήματα αν μπορώ να πάρω την 65αρα.

Από ότι έχω δει και έχω διαβάσει οι LG έχουν πολύ καλή ποιότητα αν και το burn in με απασχολεί λίγο. Όμως δε νομίζω να περνάω περισσότερο από 2-3 ώρες την ημέρα το πολύ στην τηλεόραση, μία ώρα ειδήσεις και ένα 2ωρο καμία ταινία. Έχω ένα xbox αλλά δεν πάιζω ιδιαίτερα, μόνο το tomb raider κανένα 30 λεπτο τη μέρα το σαββατοκύριακο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν και εγώ στο δίλημμα Oled ή Qled... τελικά μετά από αυτά που διάβασα αυτές τις δύο ημέρες από τον φίλο @warewolf πείστηκα: θα αγοράσω Qled. @warewolf προφανώς και κατέχεις το αντικείμενο, έχω διαβάσει νομίζω παλιότερα αντίστοιχο thread στο avclub.gr, που απαντούσες αντίστοιχα, αλλά βρε αδελφέ πραγματικά με όλα αυτά τα κατεβατά νομίζω επιτυγχάνεις το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα. Νομίζω ότι θα αντικρίζω oled και θα με λούζει κρύος ιδρώτας! 

Πέρα από την πλάκα αν και δεν κατάφερα να τα διαβάσω όλα, τουλάχιστον από αυτά που έγραψες μου έκανες κατανοητό ότι δεν έχω το σθένος και την υπομονή να ασχοληθώ με τις oled. Μπράβο για τις γνώσεις σου αλλά σε παρακαλώ γράψε πιο μικρά post για να καταφέρνω να τα διαβάζω ολόκληρα την ίδια ημέρα! 😁

Επεξ/σία από lamargos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lamargos είπε

 @warewolf πείστηκα: θα αγοράσω Qled.

Λυπαμαι που σε εσπρωξα στην αυτοκαταστροφη. Ομως μην στεναχωριεσαι. Σημασια εχει να μην φοβασαι.

Ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι εδω μεσα, ή oled δουν, ή lcd, ή μια Ips lcd...δεν καταλαβαινουν τη διαφορα. Που πανε και μπλεκουν τωρα με τα οργανικα. ?

Περαν και της δικης μου πλακας τωρα, τα σεντονακια τα εγραψα για ολους. Αν δεν σε ενδιαφερουν τα προσπερνας.

 

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2019 στις 2:40 ΜΜ, warewolf είπε

2. Επρεπε να παιζει με τακτικους κυκλους CC, ο μεσος ορος καταδεικνυει το αντιθετο.

3. Μενει η υψηλη φωτεινοτητα οπου κατ ισχυρισμον, ουδεποτε την τερματισε.

 

Καλησπέρα.


Σχετικά με το 2, πως καταλαβαίνουμε τον μέσο όρο;

Στο service menu της C9 μου βλέπω αυτή τη στιγμή UTT: 153 και OLED Comp. Count (OffRS/JB): 22/0

Άρα το cc έτρεξε 22 φορές, ενώ τηρώντας πιστά το 4ωρο θα έπρεπε να είχε τρέξει 38 (153/4=~38) φορές. Σωστά;

 

Σχετικά με το 3, έχω το OLED light στο 35-40 σε κάθε περιεχόμενο/πηγή (με isf Expert Dark Room). Μόνο σε Dolby Vision και HDR το έχω στο 70-80 (αντί για 100 που είναι το default).

Κάνω καλά;

 

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από mindnever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...