Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 minutes ago, Thresh said:

To βρίσκω σχεδόν απίθανο, γιατί έτσι όπως δουλεύουν γενικότερα οι συνδέσεις δεν χρειάζεται περιορισμός του συγχρονισμού ή κόφτης στο throughput σε περίπτωση που υπάρχει θέμα "χωρητικότητας". 

Κατά πάσα πιθανότητα κάποια βλάβη ήταν ή κάποιο καλωδιακό θέμα, που το άφησαν για καιρό.

Επίσης το ότι το είπαν σαν αιτιολογία δεν ισχύει απαραιτήτως. Δυστυχώς δεν είναι η 1η φορά που λένε άλλα ντ' άλλων οι τεχνικοί ενός παρόχου είτε λόγω ασχετοσύνης είτε επίτηδες για να ξεμπερδεύουν.

Μα σου είπα, το καλωδιακό δεν ισχύει. Εκεί ήμουν και το είδα με τα μάτια μου. Εσκαψαν όλο τον δρόμο, έβαλαν καινούργιο καλώδιο, και οταν το πιστοποίησαν έδειχνε τέλειο. Μετά απο αυτό και για λίγο καιρό είχα 100 σταθερότατα.. 106 για την ακρίβεια.

Επίσης σχεδόν την ίδια εποχή, τα 100Mbps ξαφνικά δεν ήταν πια διαθέσιμα για την περιοχή μας (κέντρο Ιπποδρόμου). Στο σάιτ έδεινε μόνο 50άρα. Ε, δεν μπορεί το μισό Μοσχάτο να έχει καλωδιακό πρόβλημα (το άλλο μισό πέφτει στο κέντρο Πειραιά). Αλλωστε φαίνετε και απο τα στατιστικά της γραμμής ~200 FEC, 0 CRC με 4 μήνες online....

Διάβασα και σχετικό post εδώ με κάποιον άλλο που είχε αντίστοιχο πρόβλημα. Δηλαδή η ταχύτητά του μειώθηκε ξαφνικά στο μισό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
30 minutes ago, nkarama said:

Επίσης σχεδόν την ίδια εποχή, τα 100Mbps ξαφνικά δεν ήταν πια διαθέσιμα για την περιοχή μας (κέντρο Ιπποδρόμου). Στο σάιτ έδεινε μόνο 50άρα.

Συστημικό θέμα ήταν.

Είμαι δίπλα σε καμπίνα VDSL και μου έβγαζε για χρόνια μονο για 24 και 50Mbps, ενώ είχα 100Mbps και μπορούσα να βάλω 200 χωρίς θέμα. 

Τέσπα το σταματάω γιατί είμαστε κι offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. ΜΙα ερώτηση.

Σε μικρό γραφείο που νοίκιασε η εταιρεία μας είδα πως δεν υπάρχει μέσα μπρίζα τηλεφώνου (ή λογικά υπήρχε και την ξήλωσαν έχω βάλει φωτό)photo_2024-02-21_11-10-36.jpg.e95fbd4f5ed8c73d8569c2d417edcc99.jpg

Στο κτήριο ωστόσο και στον όροφο συγκεκριμένα έχω δει κουτί της cosmote φώτο:

photo_2024-02-21_11-11-44.jpg.d05051c3e2713177c217217e15322076.jpg

Από πλευράς μας χρειάζεται να κάνουμε κάποια παρέμβαση στο γραφείο προτού έρθει η Cosmote για εγκατάσταση της Ίνας;

Έκανα αρχική αίτηση αλλά δεν μου ανέφεραν κάτι. Από Inalan γνώριζα ότι δε σε νοιάζει καθόλου η να έχει ο χώρος πρότερη σύνδεση του ΟΤΕ κλπ, μιας και φέρνουν και κουμπώνουν την ίνα πάνω σε ρούτερ. Αλλά με τη Cosmote δε ξέρω αν γίνεται έτσι.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν υποθέσουμε ότι έξω από διαμέρισμα που υπάρχει το κουτί ορόφου οπτικής ίνας (NOVA) τρυπήσουν τοίχο για να μπει μέσα, θα μπορούσα να το περάσω από μπάνιο (εννοείται ψηλά) και αν χρειάζεται κάποια προστασία ειδική ή ένα τυπικό απλό κανάλι ή τίποτα; Με ενδιαφέρει να περάσει από εκεί ως ενδιάμεσο σημείο ώστε να δω αν μπορεί να οδηγηθεί σε άλλο δωμάτιο εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gousias είπε

Εάν υποθέσουμε ότι έξω από διαμέρισμα που υπάρχει το κουτί ορόφου οπτικής ίνας (NOVA) τρυπήσουν τοίχο για να μπει μέσα, θα μπορούσα να το περάσω από μπάνιο (εννοείται ψηλά) και αν χρειάζεται κάποια προστασία ειδική ή ένα τυπικό απλό κανάλι ή τίποτα; Με ενδιαφέρει να περάσει από εκεί ως ενδιάμεσο σημείο ώστε να δω αν μπορεί να οδηγηθεί σε άλλο δωμάτιο εσωτερικά.

Δεν ξερω, αλλα μαλλον ειναι καλυτερα αυτη την οδευση να την κανεις με ethernet, οχι με οπτικη ινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζεται από υγρασία ή θερμοκρασία η οπτική ίνα; Τότε σε αυτή την περίπτωση και το ethernet δεν θα επηρεαζόταν; Κάποιο τρόπο προστασίας καλύτερο από ένα τυπικό κανάλι;

Πάντως δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα όδευσης σε τελικό επιθυμητό σημείο, τουλάχιστον έτσι όπως τα αποφάσισε "κάποιος" μονοκοπανιά δημοκρατικά στην πολυκατοικία και δεν άφησε άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gousias είπε

Επηρεάζεται από υγρασία ή θερμοκρασία η οπτική ίνα; Τότε σε αυτή την περίπτωση και το ethernet δεν θα επηρεαζόταν; Κάποιο τρόπο προστασίας καλύτερο από ένα τυπικό κανάλι;

Πάντως δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα όδευσης σε τελικό επιθυμητό σημείο, τουλάχιστον έτσι όπως τα αποφάσισε "κάποιος" μονοκοπανιά δημοκρατικά στην πολυκατοικία και δεν άφησε άλλη επιλογή.

Κοίτα, υγρασία/θερμοκρασία μέσα σε κτήριο δεν είναι τόσο ακραίες ώστε να την επηρεάσουν. Το καλώδιο ethernet δεν  τόσο ευπαθές όσο η ίνα σε λυγίσματα/τσακίσματα και αντικαθίσταται πιο εύκολα. Αν, ωστόσο, προτιμήσεις οπτική ίνα και ΔΕΝ θέλεις καναλάκι, τότε... δεν ξέρω αν η NOVA βάζει διάφανη οπτική ίνα όπως ο ΟΤΕ. Αλλά κι αυτή θέλει μάστορα της προκοπής να την εγκαταστήσει. Τρεις φορές είδα συνεργεία του ΟΤΕ να την εγκαθιστούν και ειλικρινά θαύμασα το αποτέλεσμα. Αν λοιπόν η NOVA δεν βάζει διάφανη οπτική ή δεν μπορεί να τη στήσει σωστά, τότε μην το ρισκάρεις. Ζήτα να στην περάσουν με καναλάκι να γλιτώσεις ένα τσουβάλι μπελάδες.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ηράκλειο Κρήτης βάζει και η Nova διάφανη αλλά δεν την παλεύουν και πολύ οι τεχνικοί της.

Πέρασαν όπως να ναι κι από όπου τους βόλευε την διάφανη σε διαμέρισμα του πρώτου και όταν έστειλα email στην εταιρεία έστειλαν πάλι τους ίδιους τεχνικούς και την ξήλωσαν και την ξαναπέρασαν πιο ψηλά και πιο προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Στο Ηράκλειο Κρήτης βάζει και η Nova διάφανη αλλά δεν την παλεύουν και πολύ οι τεχνικοί της.

Πέρασαν όπως να ναι κι από όπου τους βόλευε την διάφανη σε διαμέρισμα του πρώτου και όταν έστειλα email στην εταιρεία έστειλαν πάλι τους ίδιους τεχνικούς και την ξήλωσαν και την ξαναπέρασαν πιο ψηλά και πιο προσεκτικά.

Πραγματικά τόσο πολύ άρπα-κόλλα, αντι-επαγγελματισμός και να σε ταλαιπωρούν! Τουλάχιστον πάλι καλά που το διόρθωσαν έστω και με φασαρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gousias said:

Πραγματικά τόσο πολύ άρπα-κόλλα, αντι-επαγγελματισμός και να σε ταλαιπωρούν! Τουλάχιστον πάλι καλά που το διόρθωσαν έστω και με φασαρία!

Διόρθωσαν την εγκατάσταση στον 1ο όροφο γιατί έστειλα email με φωτογραφίες. Εγώ μένω στον 2ο και περιμένω 2 μήνες να με συνδέσουν.

Ο λόγος είναι ότι έβαλαν 1 κουτί μόνο στο ισόγειο της οικοδομής (αντί σε κάθε όροφο) κι από εκεί τράβηξαν 3 γραμμές (σχεδόν 20 μέτρα) αόρατης ίνας σε 2 διαμερίσματα στον 1ο όροφο και σε ένα κατάστημα στο ισόγειο. 

Σε μένα δεν έφτανε η αόρατη (είναι max 30 μέτρα)  και ήθελαν να τραβήξουν καλώδιο σχεδόν 50 μέτρα από το ισόγειο μέχρι τον 2ο γύρω γύρω στο κλιμακοστάσιο με καρφάκια. Ούτε καν κανάλι.

Προφανώς αρνήθηκα γιατί αν γίνει καμιά στραβή και σπάσει κάπου το καλώδιο (ακόμη και μέσα στο σπίτι από μετακίνηση επίπλου) θα πρέπει να αλλαχθεί όλο το καλώδιο από το ισόγειο και πιθανόν με δική μου χρέωση καθώς δεν θα είναι για πάντα δωρεάν η εγκατάσταση.

Εδώ και 2 μήνες λοιπόν έχουν εξαφανιστεί. Aπαντάντε (σπάνια) σε emails, τηλέφωνα, social με το κλασικό "το προωθήσαμε στο ανάλογο τμήμα".

Το πρόβλημα μου βασικά είναι ότι η Nova έχει το έργο στην περιοχή. Θέλω να πάω Cosmote αλλά δεν μπορώ αν δεν αποκαταστήσουν την εγκατάσταση στην οικοδομή με κουτί σε κάθε όροφο.

Γενικά δεν έχω συναντήσει πουθενά αλλού τέτοιο μπουρδέλο! Με τόση ανύπαρκτη τεχνική υποστήριξη. Σε συνδυασμό με τις φήμες για επικείμενη πώληση πάλι της Nova θα πρότεινα τους πάντες να μείνουν μακριά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2024 στις 7:50 ΜΜ, WebDevGr είπε

Διόρθωσαν την εγκατάσταση στον 1ο όροφο γιατί έστειλα email με φωτογραφίες. Εγώ μένω στον 2ο και περιμένω 2 μήνες να με συνδέσουν.

Ο λόγος είναι ότι έβαλαν 1 κουτί μόνο στο ισόγειο της οικοδομής (αντί σε κάθε όροφο) κι από εκεί τράβηξαν 3 γραμμές (σχεδόν 20 μέτρα) αόρατης ίνας σε 2 διαμερίσματα στον 1ο όροφο και σε ένα κατάστημα στο ισόγειο. 

Σε μένα δεν έφτανε η αόρατη (είναι max 30 μέτρα)  και ήθελαν να τραβήξουν καλώδιο σχεδόν 50 μέτρα από το ισόγειο μέχρι τον 2ο γύρω γύρω στο κλιμακοστάσιο με καρφάκια. Ούτε καν κανάλι.

Προφανώς αρνήθηκα γιατί αν γίνει καμιά στραβή και σπάσει κάπου το καλώδιο (ακόμη και μέσα στο σπίτι από μετακίνηση επίπλου) θα πρέπει να αλλαχθεί όλο το καλώδιο από το ισόγειο και πιθανόν με δική μου χρέωση καθώς δεν θα είναι για πάντα δωρεάν η εγκατάσταση.

Εδώ και 2 μήνες λοιπόν έχουν εξαφανιστεί. Aπαντάντε (σπάνια) σε emails, τηλέφωνα, social με το κλασικό "το προωθήσαμε στο ανάλογο τμήμα".

Το πρόβλημα μου βασικά είναι ότι η Nova έχει το έργο στην περιοχή. Θέλω να πάω Cosmote αλλά δεν μπορώ αν δεν αποκαταστήσουν την εγκατάσταση στην οικοδομή με κουτί σε κάθε όροφο.

Γενικά δεν έχω συναντήσει πουθενά αλλού τέτοιο μπουρδέλο! Με τόση ανύπαρκτη τεχνική υποστήριξη. Σε συνδυασμό με τις φήμες για επικείμενη πώληση πάλι της Nova θα πρότεινα τους πάντες να μείνουν μακριά της.

Δεν ξέρω αν φταίει 100% η Νόβα ή αν φταίει (και) ο εργολάβος που έβαλε το κουτί στο ισόγειο και δεν έβαλε κουτιά και στους άλλους ορόφους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...