Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα την 300αρα. Ειναι τεραστια διαφορα απο αυτο που ημουν πριν. 5,5 στην καλυτερη. Πλεον θα λεω δεν μου χρειαζεται τοσο πολυ. Παιδια αν σας δινεται η δυνατοτητα για ftth μην το σκεφτειτε καν, βουρ

Τα σκαψιματα στον δρομο τα εκανε η united. Στην πολυκατοικια η ινα μπηκε απο την tel fiber(ή τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο τα μπουφανακια που φοραγαν). Στο διαμερισμα απο την nova. Ολες καναν πολυ καλη δουλεια. Διαβαζα γενικα οτι η νοβα δεν κανει καλη δουλεια στην εσωτερικη τοπεθητηση της ινας. Φοβουμενος μην κανουν τα ιδια και σε μενα απλα τους ειπα να μπουν στην πιο κοντινη μπριζα στο σαλονι. Μπηκαν ενα μετρο περιπου. Βαλανε ενα τετραγωνο τερματικο σαν μπριζα διπλα στην κανονικη και συνδεσαν τα καλωδια με το ρουτερ και ολα καλα. Η ινα στον τοιχο ειναι σαν διαφανη οποτε δεν πολυφαινεται. Το μονο αρνητικο, αν ειναι και αυτο βεβαια. Μου ειπαν χωρις να τους ρωτησω οτι ενα καλωδιακι που τελειωνει σε κατι πρασινο αν χαλασει ειναι αναλωσιμο. Οποτε για να με το ειπαν μονοι τους λογικα σιγουρα καποια στιγμη θα χαλασει

Screenshot 2024-02-16 000358.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, akumakos said:

Τα σκαψιματα στον δρομο τα εκανε η united. Στην πολυκατοικια η ινα μπηκε απο την tel fiber(ή τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο τα μπουφανακια που φοραγαν). Στο διαμερισμα απο την nova.

Η united ειναι η εταιρια που εχει την nova αν δεν κανω λαθος. Για αυτο και πηρες και 300αρα. Αν ηταν αλλου παροχου θα επαιρνες εως 200. Η tel fiber προφανως καποιος εργολαβος.
 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, akumakos said:

Πλεον θα λεω δεν μου χρειαζεται τοσο πολυ.

Δεν υπάρχει αυτό για μένα. Πάντα θα χρειάζομαι/θέλω περισσότερο.

 

11 hours ago, akumakos said:

Φοβουμενος μην κανουν τα ιδια και σε μενα απλα τους ειπα να μπουν στην πιο κοντινη μπριζα στο σαλονι. Μπηκαν ενα μετρο περιπου. 

Σε μένα μπήκαν πιο βαθειά (δεν ακούστηκε πολύ καλά αυτό). 5 μέτρα, με καναλάκι και γωνία.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kirileman είπε

Δεν υπάρχει αυτό για μένα. Πάντα θα χρειάζομαι/θέλω περισσότερο.

 

Σε μένα μπήκαν πιο βαθειά (δεν ακούστηκε πολύ καλά αυτό). 5 μέτρα, με καναλάκι και γωνία.

Για την εργασία όταν χρειαστεί να κάνω κάτι παραπάνω από το σπίτι μου, είναι πολύ μικρά αρχειακια, οπότε πλέον για την χρήση που κάνω μου είναι υπεραρκετο το ίντερνετ. 

Χαχαχα όντως :Ρ Και εσένα η νόβα σου έβαλε την ίνα; Ίσως λόγω των 5μ. Λογικα θα έχουν συγκεκριμένο μπάτζετ για την κάθε υποδομή. Σε εμάς και η πολυκατοικία ήταν μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2024 στις 12:31 ΠΜ, akumakos είπε

Το μονο αρνητικο, αν ειναι και αυτο βεβαια. Μου ειπαν χωρις να τους ρωτησω οτι ενα καλωδιακι που τελειωνει σε κατι πρασινο αν χαλασει ειναι αναλωσιμο. Οποτε για να με το ειπαν μονοι τους λογικα σιγουρα καποια στιγμη θα χαλασει

Αλήθεια, με αφορμή το παραπάνω, έχετε να προτείνετε καλώδιο οπτικής για το router να έχω ένα καβάτζα μην γίνει κάνα ατύχημα και ψάχνομαι μετά;

Αυτό για παράδειγμα είναι ok; https://www.skroutz.gr/s/26870603/Ubiquiti-Kalodio-Optikis-Inas-1-2m-Kitrino-UF-SM-PATCH-APC-APC.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 15/02/2024 at 13:10, jpater said:

Σίγουρα έχουν τέτοια υποδομή, ξεκινώντας από τα uplink των OLTs (switch) και πίσω. Καθώς όμως ένα GPON interface είναι shared σε 64 ή 128 χρήστες, όσο περισσότεροι έχουν 1GBps πακέτο τόσο πιο πιθανό είναι αυτή τη σπάνια περίπτωση που θα υπάρχει traffic ίσο με το interface limit του GPON να το καταλάβουν οι υπόλοιποι. Αν και πάλι, εφαρμόζοντας QoS μπορεί να μη γίνει αντιληπτό.
Αν όμως χρησιμοποιούν XGPON OLTs τότε φαντάζει αδύνατο.

Δεν χρησιμοποιούν XGPON OLT. 

Μέλος του adslgr έχει 3x1Gbps γραμμές (Cosmote), τις κάνει Load Balance και μπουκώνει μόνος του τον εαυτό του στα 2200-2300Mbps εξαιτίας του 2.5Gbps ορίου του GPON.

Αν είχε κι η Cosmote 1:1 upload HCN/Inalan style, με 2x1Gbps θα ήταν ακόμα χειρότερα λόγω του 1.25Gbps ορίου στο upload.

On 15/02/2024 at 10:01, nkarama said:

Μεγειές!!!!! 🤩

Το θέμα είναι αν παίζουν άλλοι 20 σαν εσένα, μηνμπούκωσουν τα uplinks...

Καλά, ειλικρινά τώρα, έχουν οι πάροχοι το capacity να σηκώσουν 1Gbps υποδομή?

 

Best effort είναι, δεν είναι εγγυημένο ότι θα τα έχουμε 24/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν χρησιμοποιούν XGPON OLT. 

Μέλος του adslgr έχει 3x1Gbps γραμμές (Cosmote), τις κάνει Load Balance και μπουκώνει μόνος του τον εαυτό του στα 2200-2300Mbps εξαιτίας του 2.5Gbps ορίου του GPON.

Μάλιστα. Και πλείστοι όσοι χρήστες βολεύονται με adsl και λένε και δόξα των Θεώ! Πατρίκιοι και πληβείοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, georgeole said:

Μάλιστα. Και πλείστοι όσοι χρήστες βολεύονται με adsl και λένε και δόξα των Θεώ! Πατρίκιοι και πληβείοι...

Δεν με "ενοχλεί" καθόλου αυτή η κατηγορία, εξάλλου ο συγκεκριμένος τις έχει στο γραφείο, αλλά αυτοί που έχουν διαθεσιμότητα και δεν βάζουν.

Πχ φίλος μου μπορεί από τις 31 Νοεμβρίου κι ακόμα να κάνει αίτηση....φέεεετααααα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν με "ενοχλεί" καθόλου αυτή η κατηγορία, εξάλλου ο συγκεκριμένος τις έχει στο γραφείο, αλλά αυτοί που έχουν διαθεσιμότητα και δεν βάζουν.

Πχ φίλος μου μπορεί από τις 31 Νοεμβρίου κι ακόμα να κάνει αίτηση....φέεεετααααα...

Συμφωνούμε, αγαπητέ φίλε. Όχι φυσικά στη λέξη κατηγορία, δεν κατηγορώ κάποιον, στενοχωριέμαι μόνο για την ανισότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, georgeole said:

Συμφωνούμε, αγαπητέ φίλε. Όχι φυσικά στη λέξη κατηγορία, δεν κατηγορώ κάποιον, στενοχωριέμαι μόνο για την ανισότητα.

Κατηγορία/oμάδα χρηστών εννοώ, όχι ότι κατηγορείς κάποιον.

Υπάρχουν και χειρότερα, πχ φυσικό αέριο... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2024 στις 12:42 ΠΜ, Silverage είπε

Αλήθεια, με αφορμή το παραπάνω, έχετε να προτείνετε καλώδιο οπτικής για το router να έχω ένα καβάτζα μην γίνει κάνα ατύχημα και ψάχνομαι μετά;

Αυτό για παράδειγμα είναι ok; https://www.skroutz.gr/s/26870603/Ubiquiti-Kalodio-Optikis-Inas-1-2m-Kitrino-UF-SM-PATCH-APC-APC.html

Είναι μία χαρά αυτό το καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/02/2024 at 23:17, Thresh said:

Best effort είναι, δεν είναι εγγυημένο ότι θα τα έχουμε 24/7.

Δεν με πειράζει αυτό, έτσι και αλλιώς για 200άρα έχω κάνει αίτηση, περισσότερο με ενδιαφέρει η σταθερότητα, λόγω εργασίας απο το σπίτι... 

Αυτό που με πειράζει είναι οτι ενώ και στην VDSL είχα 100 καρφωτό, κάποια ωραία στιγμή η ταχύτητα μειώθηκε ακριβώς στο μισό. Και το ίδιο έγινε σε όλους εδώ στην πολυκατοικία... ακόμα και οι 50άρες έγιναν 25άρες... Μετά απο επανελλημένες κλησεις για βλάβη, η απάντηση ήταν ότι το "κόψιμο" ήταν απο αυτούς γιατι δεν είχαν την χωρητικότητα... 

Η γραμμή μεταξύ κτηρίου και ΚΑΦΑΟ ήταν βέβαιο οτι μπορούσε άνετα να σηκώσει 100Μbps, διότι μήνες πριν απο αυτη την μεωση, μετά απο βλάβη στην γραμμή απο σκάψιμο για φυσικό αέριο, είχε έρθει συνεργείο, και αντικατέστησε το καλώδιο για πολλές δεκάδες μέτρα. Και επειδή δούλευαν μέρες, και μιας και δούλευα και εγώ απο το σπίτι (με δωρεάν ΜΒ στο κινητό) τους έπιανα κουβέντα (πολλες δεκαετίες πριν οταν ήμουν στο ΙΕΚ κάναμε εκπαίδευση στο εκπαιδευτικό κέντρο του ΟΤΕ στο Μαρούσι, οπότε βρήκαμε και κοινούς γνωστούς) οποτε όταν τελείωσαν οι εργασίες μου έδειξαν και το αποτέλεσμα απο το όργανο πιστοποίησης του καλωδίου που έδειχνε 150κάτι με μηδενικό crosstalk και σχεδόν τίποτα attenuation (λιγότερο απο 9db)...

Για λίγους μήνες πράγματι είχα 100 καρφωτό (όπως και πριν την βλάβη είχα κάπου 80), αλλά ξαφνικά μια μέρα, όλοι μαζί στην μισή ταχύτητα....

Σύμπτωση, οτι η μείωση ταχύτητας ήρθε την περίοδο που ο ΟΤΕ διαφήμιζε τον δωρεάν διπλασιασμό ταχύτητας... 

Οπως έλεγε και ο Χαρυ Κλυν, "εμ, έτσι ξέρω και εγώ ρε Ανδρέα... "

 

 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, nkarama said:

Αυτό που με πειράζει είναι οτι ενώ και στην VDSL είχα 100 καρφωτό, κάποια ωραία στιγμή η ταχύτητα μειώθηκε ακριβώς στο μισό

Αυτό μπορεί να έγινε λόγω παρεμβολών, λόγω απωλειών από το χαλκό κτλπ. Τέτοιο πράγμα δεν συμβαίνει με την οπτική, μόνο αν βάλουν πολλοί και μόνο στις στιγμές που το χρησιμοποιούν ταυτόχρονα μπορεί να υπάρξει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Thresh said:

Αυτό μπορεί να έγινε λόγω παρεμβολών, λόγω απωλειών από το χαλκό κτλπ. Τέτοιο πράγμα δεν συμβαίνει με την οπτική, μόνο αν βάλουν πολλοί και μόνο στις στιγμές που το χρησιμοποιούν ταυτόχρονα μπορεί να υπάρξει θέμα.

Ναι μπορούν να συμβούν όλα αυτά, αλλά διάβασε καλύτερα τι γράφω. Στην περίπτωσή μας απλά δεν υπήρχε η χωρητικότητα... Και έτσι απλά, μείωσαν την ταχύτητα στην μισή...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, nkarama said:

Ναι μπορούν να συμβούν όλα αυτά, αλλά διάβασε καλύτερα τι γράφω. Στην περίπτωσή μας απλά δεν υπήρχε η χωρητικότητα... Και έτσι απλά, μείωσαν την ταχύτητα στην μισή...  

To βρίσκω σχεδόν απίθανο, γιατί έτσι όπως δουλεύουν γενικότερα οι συνδέσεις δεν χρειάζεται περιορισμός του συγχρονισμού ή κόφτης στο throughput σε περίπτωση που υπάρχει θέμα "χωρητικότητας". 

Κατά πάσα πιθανότητα κάποια βλάβη ήταν ή κάποιο καλωδιακό θέμα, που το άφησαν για καιρό.

Επίσης το ότι το είπαν σαν αιτιολογία δεν ισχύει απαραιτήτως. Δυστυχώς δεν είναι η 1η φορά που λένε άλλα ντ' άλλων οι τεχνικοί ενός παρόχου είτε λόγω ασχετοσύνης είτε επίτηδες για να ξεμπερδεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...