Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2024 στις 11:16 ΠΜ, MikeJ είπε

Καλημέρα σε όλους. ΜΙα ερώτηση.

Σε μικρό γραφείο που νοίκιασε η εταιρεία μας είδα πως δεν υπάρχει μέσα μπρίζα τηλεφώνου (ή λογικά υπήρχε και την ξήλωσαν έχω βάλει φωτό)photo_2024-02-21_11-10-36.jpg.e95fbd4f5ed8c73d8569c2d417edcc99.jpg

Στο κτήριο ωστόσο και στον όροφο συγκεκριμένα έχω δει κουτί της cosmote φώτο:

photo_2024-02-21_11-11-44.jpg.d05051c3e2713177c217217e15322076.jpg

Από πλευράς μας χρειάζεται να κάνουμε κάποια παρέμβαση στο γραφείο προτού έρθει η Cosmote για εγκατάσταση της Ίνας;

Έκανα αρχική αίτηση αλλά δεν μου ανέφεραν κάτι. Από Inalan γνώριζα ότι δε σε νοιάζει καθόλου η να έχει ο χώρος πρότερη σύνδεση του ΟΤΕ κλπ, μιας και φέρνουν και κουμπώνουν την ίνα πάνω σε ρούτερ. Αλλά με τη Cosmote δε ξέρω αν γίνεται έτσι.

Ευχαριστώ

Εάν θα έχετε μόνο μία συσκευή τηλεφωνου στον χώρο σας, τότε δεν χρειάζεται να κάνετε τιποτα απολύτως διότι η συσκευή του σταθερού θα συνδεθεί με το ρούτερ σας.

Εάν θα έχετε 2 συσκευές και δεν θέλετε να κάνετε τίποτα απολύτως, τότε και οι 2 συσκευές θα συνδεθούν με το ρούτερ σας.

Εάν θέλετε να έχετε 2 ή παραπάνω συσκευές σε διάφορα δωμάτια του σπιτιού σας, τότε θα πρέπει να φτιάξετε την πρίζα του χαλκού και αν έχουν χαλάσει και σε άλλα δωμάτια οι πρίζες του χαλκού, φτιάξτε τες και αυτές.

 

Η συμβουλή μου είναι να πάρετε ασύρματο τηλέφωνο και ας μείνει η βάση δίπλα στο router και να μπορείτε να πηγαίνετε την συσκευή όπου θέλετε. Απλά αναγκαστικά θα την επιστρέφετε πίσω στην βάση για να φορτίσει

Επεξ/σία από daveathens
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, daveathens said:

Δεν ξέρω αν φταίει 100% η Νόβα ή αν φταίει (και) ο εργολάβος που έβαλε το κουτί στο ισόγειο και δεν έβαλε κουτιά και στους άλλους ορόφους!

Από τη στιγμή που έχει αναλάβει η NOVA το έργο στην περιοχή μου οφείλει είτε να διορθώσει την εγκατάσταση, είτε έστω να μου απαντήσει. Το να κάνει τον Κινέζο εδώ και 2 μήνες δείχνει ότι είναι βαλκανικό μπακάλικο.

Όπως έχω ξανά γράψει δεν έχω σκοπό να γίνω συνδρομητής της πλέον. Θέλω απλά να αποκαταστήσει την εγκατάσταση ώστε να πάω στην Cosmote 

Επεξ/σία από WebDevGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  φίλοι ..

Μπορώ  να  ζητήσω  το  κουτάκι  που  έρχεται  εντός  οικίας  να  είναι  από  την  εξώπορτα  του  διαμερίσματος  σε  απόσταση  6-8  μέτρα μακρύτερα  γιατί  εκεί  έχω  τρυπήσει  τοίχο  για  να  πάρω  το  ρούτερ  στο  διπλανό  δωμάτιο 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vps είπε

Καλησπέρα  φίλοι ..

Μπορώ  να  ζητήσω  το  κουτάκι  που  έρχεται  εντός  οικίας  να  είναι  από  την  εξώπορτα  του  διαμερίσματος  σε  απόσταση  6-8  μέτρα μακρύτερα  γιατί  εκεί  έχω  τρυπήσει  τοίχο  για  να  πάρω  το  ρούτερ  στο  διπλανό  δωμάτιο 

Ευχαριστώ

Εννοείτε πως υπάρχει ήδη το κουτάκι και θέλετε να μετατοπιστεί 6-8 μέτρα παραπέρα;

Αν αυτό εννοείτε, δεν μπορεί να γίνει, αλλά το συνεργείο που θα έρθει για να κάνει την εγκατάσταση, θα τραβήξει γραμμή από το κουτάκι και θα βάλει το καλώδιο στην τρύπα που θα υποδείξετε.

Αν εννοείτε πως δεν υπάρχει καν κουτί, τότε όταν έρθουν να εγκαταστήσουν το κουτί, ρωτήστε αν μπορούν να το βάλουν δίπλα στην τρύπα που έχετε κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, daveathens είπε

Εννοείτε πως υπάρχει ήδη το κουτάκι και θέλετε να μετατοπιστεί 6-8 μέτρα παραπέρα;

Αν αυτό εννοείτε, δεν μπορεί να γίνει, αλλά το συνεργείο που θα έρθει για να κάνει την εγκατάσταση, θα τραβήξει γραμμή από το κουτάκι και θα βάλει το καλώδιο στην τρύπα που θα υποδείξετε.

Αν εννοείτε πως δεν υπάρχει καν κουτί, τότε όταν έρθουν να εγκαταστήσουν το κουτί, ρωτήστε αν μπορούν να το βάλουν δίπλα στην τρύπα που έχετε κάνει

Δεν υπάρχει καν κουτί  ούτε  στον  όροφο  ούτε  εντός  οικίας  !!!

Η σύνδεση  κουτιού  που  είναι  εντός  σπιτιού  και  ρουτερ  τι  καλώδιο  χρειάζεται  ...το  ρoυτερ  είναι  το  ιδιο  με  το  ADSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vps είπε

Δεν υπάρχει καν κουτί  ούτε  στον  όροφο  ούτε  εντός  οικίας  !!!

Η σύνδεση  κουτιού  που  είναι  εντός  σπιτιού  και  ρουτερ  τι  καλώδιο  χρειάζεται  ...το  ρoυτερ  είναι  το  ιδιο  με  το  ADSL

Να κάνω μια ερώτηση; Βρίσκεστε σε μονοκατοικία ή σε πολυκατοικία;

Έχει σκαφτεί ο δρόμος έξω; Έχει περαστεί οπτική ίνα έξω στο δρόμο υπόγεια ή εναέρια; 
Πρώτα πρέπει να περαστεί έξω στο δρόμο. Μετά πρέπει να τραβήξουν γραμμή από τον δρόμο μέχρι το σπίτι σας και να βάλουν κουτιά σε όλους τους ορόφους της πολυκατοικίας ή αν είστε σε μονοκατοικία θα μπεί μόνο ένα κουτί.

Αφού γίνουν όλα τα παραπάνω, θα έρθει ένα τρίτο συνεργείο να σας περάσει την γραμμή από το κουτί μέχρι το ρούτερ σας.

Πρέπει να ρωτήσετε τον πάροχο σας αν περνάει η οπτική ίνα έξω από το σπίτι σας και αν περνάει, να ζητήσετε να ξεκινήσουν οι διαδικασίες της εξωτερικής εγκατάστασης πρώτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες θα έτσι όπως πάει θα τρελαθώ.

Το καλοκαίρι στην περιοχη του καματερου ξεκίνησαν να σκάβουν επιτέλους γιατι είμαστε ξεχασμένοι απο το θεό. 30 χρόνια έχω την χειρότερη σύνδεση στο ιντερνετ.
Στα μέσα δεκέμβρη παίρνω τηλέφωνο τον οτε να ρωτήσω εαν έχουν ενεργοποιήσει τα καφαο για να κάνω αίτηση για οπτική στο σπίτι. Μου λένε φυσικά, κάνω την αίτηση και με ενημερώνουν ότι η όλη διαδικασία θα πάρει 2 μήνες. Μετά απο 1 μήνα και κάτι μέρες ήρθε μηχανικός για αυτοψία, μου εξήγησε τι και πως θα γίνει και ότι θα στείλει το συνεργείο για την εγκατάσταση. Ελα όπως που τις επόμενες μέρες με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε η αίτηση ακυρώθηκε επειδή έχετε δώσει λάθος διεύθυνση. Η προέκταση της ίνας δεν είναι στην δηλωμένη διεύθυνση... άντε πάλι απο την αρχή. Να προσθέσω ότι το σπίτι είναι γωνιακό και η είσοδος δεν είχε ποτέ αριθμό διεύθυνσης στα πάντα δηλώναμε την άλλη. Πέρασε ο καιρός ξαναήρθαν 2 μηχανικοί και μετά απο 1 εβδομάδα ήρθε το συνεργείο για την εγκατάσταση. Τα παιδία πολύ καλοί επαγγελματίες, απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 4 που τελείωσαν περιμένανε 1 μιση ώρα τους χωματουργούς να σκάψουν την προέκταση και να κάνουν την κόλληση. Δεν εμφανίστηκαν ποτε. Ηρθαν μετα απο 2 μέρες τελείωσαν και το απόγευμα τα παιδιά ξαναήρθαν να κάνουν την ενεργοποίηση. Κατα τν διαδικασια αυτή με ενημέρωσαν ότι ενεργοποίηση δεν μπορεί να γίνει διότι ο οτε έχει πρόβλημα με το σύστημα και θα πρέπει να περιμένω να έρθει τις επόμενες μέρες τεχνικός του οτε να τελειώσει. Έχουν περάσει 2 εβδομάδες με γράφουν κανονικότατα, παίρνω τηλέφωνο και το μόνο που μου λένε είναι υπομονή το έχω δώσει στο αρμόδιο τμήμα. Κάποιος που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα μπορεί να μου πει τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον , παρακατω ειναι το σχεδιο του σπιτιου , ολα ειναι cat6 

Απο την εισοδο του ΟΤΕ , παω στο κεντρο του σπιτιου οπου μοιραζω προς ολες τις θεσεις 

 

Η καλυτερη - μη ζημιαρα λυση - ειναι να ερθει η οπτικη στο σημειο του PC , με ενα ONT , ετσι ωστε να μπορεσει να μπει το router στο κεντρο . 

 

 

 

 

Model.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση :
Σε πολυκατοικια στα κατω πατησια σε καθε οροφο εχει απο ενα κουτι της WIND .
Μπορεις να κανεις αιτημα και σε αλλο παροχο εκτος wind και να σου δωσει μεσω αυτου του κουτιου ? ή αποκλειστικα στην wind ?

 

image.jpeg.f6fbc02bcd4f04e3ff767c1d3c5bd93d.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, villasg είπε

Ερωτηση :
Σε πολυκατοικια στα κατω πατησια σε καθε οροφο εχει απο ενα κουτι της WIND .
Μπορεις να κανεις αιτημα και σε αλλο παροχο εκτος wind και να σου δωσει μεσω αυτου του κουτιου ? ή αποκλειστικα στην wind ?

 

image.jpeg.f6fbc02bcd4f04e3ff767c1d3c5bd93d.jpeg

Πας σε όποιον πάροχο θέλεις, ΑΛΛΑ να ξέρεις ότι συνήθως προτιμάμε για πάροχο τον ιδιοκτήτη της γραμμής (εν προκειμένω τη NOVA), έτσι ώστε στην οποιαδήποτε στραβή να ξέρουμε πού να στραφούμε και να μη μας κάνουν μπαλάκι του πινγκ πονγκ ο ιδιοκτήτης με τον πάροχο.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση σχετική με την παραπάνω. Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά θέλω να περιγράψω όλα τα γεγονότα εξ αρχής:

1. Πριν 2-3 μήνες πέρασαν στην οδό της οικοδομής που μένω οπτικές ίνες και άφησαν ένα τριγωνικό μαύρο καπάκι αναμονής στο πεζοδρόμιο για κάθε οικοδομή. Είχαν βάλει ένα χαρτί από την προηγούμενη ημέρα για να μην παρκάρουμε και έλεγε ότι η εγκατάσταση είναι της NOVA με μια άλλη εταιρία (τον εργολάβο λογικά).

2. Λίγες μέρες μετά παρατήρησα ότι στην διπλανή οικοδομή από την αναμονή τους πέρασαν ένα κουτί της Inalan και από εκεί ξεκινάει οπτική ίνα διασχίζει εξωτερικά την οικοδομή μου και πάει στην διπλανή οικοδομή.

3. Πριν λίγες ημέρες έμαθα ότι ο γείτονας θα βάλει οπτική ίνα (δεν έμαθα εταιρεία). Την ίδια ημέρα βλεπω οτι από το καλώδιο της Inalan που διασχίζει την οικοδομή μου έχει γίνει διακλάδωση και έχει μπει κουτί (εννοείται Inalan) εξωτερικά της οικοδομής μου. Έτσι υπέθεσα ότι από το κουτί της Inalan θα μπει οπτική ίνα στην οικοδομή. Το γεγονός με παραξένεψε αφού η οπτική ίνα που περάστηκε στον δρόμο ήταν μία μόνο (την είδα) και το χαρτί έλεγε NOVA (ξέρω ότι η Inalan περνάει μόνη της οπτικές στους δρόμους).

4. Σήμερα ήρθαν οι τεχνικοί και πέρασαν οπτική ίνα σε όλη την οικοδομή (ένα κεντρικό κουτί στο ισόγειο και μετά ένα κουτί ανά όροφο). Προς έκπληξη μου διαπίστωσα ότι το κουτί γράφει WIND πάνω (και τα επιμέρους κουτιά United fiber που είδα ότι είναι ο εργολάβος της NOVA) και η οπτική ίνα έρχεται από την αναμονή της οικοδομής στο πεζοδρόμιο (μαύρο καπάκι) και όχι από το κουτί της Inalan.

Επομένως:

1. Πως γίνεται η Inalan να παίρνει από οπτική ίνα που εγκατέστησε η NOVA (έχω την εντύπωση ότι δεν συνεργάζονται αλλά εγκαθιστούν ανεξάρτητα). Εκτός αν δεν είδα καλά και όταν έγιναν τα έργα περάστηκαν 2 οπτικές (το κανάλι είναι 1 όμως).

2. Αν θέλω να βάλω Inalan θα γίνει 2η εγκατάσταση εξωτερική (σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ) ή θα γίνει η σύνδεση μέσω της εγκατάστασης που έκανε η NOVA; Μάλλον το 1ο θα πω γιατί αλλιώς να βάλουν δικό τους κουτάκι; Αν ισχύει τότε είναι για κλάματα η κατάσταση. Πως γίνεται να κάνει η κάθε εταιρία δική της εγκατάσταση και να φτάσουμε να έχουμε 2 εγκαταστάσεις οπτικής στην οικοδομή; Μπορεί οι μισοί να θέλουν NOVA/Cosmote/Vodafone (που μάλλον θα χρησιμοποιούν την εσωτερική γραμμή) και οι άλλοι μισοί Inalan.

Ευχαριστώ και πάλι συγνώμη για την εκτενή δημοσίευση.

Spoiler

20240301_024000.jpg.c4a0be0ebc79cbaec5b60973ef5b40dc.jpg

Spoiler

20240301_023802.jpg.e99e3d9bc7370431e7f55408e4b7648e.jpg

 

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Στη δική μου οδό (ανάμεσα στην Πατησίων και στον Αγ. Παντελεήμονα, στην Αθήνα) πέρασε η Vodafone την αρχική εργασία (το σκάψιμο του δρόμου) στα τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου του 2023. Έκτοτε τίποτα. Δεν έχει έρθει κάποιο συνεργείο να κάνει τις διακλαδώσεις στα κτίρια της οδού (που νομίζω είναι το επόμενο βήμα).

Μπορεί κάποιος να μοιραστεί μαζί μου εν συντομία τα επόμενα βήματα, και μία χοντρική εκτίμηση για το πότε περίπου μπορώ να ελπίζω να έχω πρόσβαση σε οπτική ίνα επιτέλους;

Ένα τηλεφώνημα που έκανα πριν λίγο καιρό στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών τους είχε ως αποτέλεσμα ένα αόριστο "η διαδικασία παίρνει κατά μέσο όρο 6-12 μήνες". Κλείσαμε τους 7 μήνες αλλά δε βλέπω κάποιο φως στο τούνελ.

Εκείνο το Smart Readiness που τρέχει αυτόν τον καιρό θα είχε νόημα σαν ενέργεια, εφόσον έχουν ξεκινήσει θεωρητικά οι εργασίες στην οδό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, iTzevelekos είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Στη δική μου οδό (ανάμεσα στην Πατησίων και στον Αγ. Παντελεήμονα, στην Αθήνα) πέρασε η Vodafone την αρχική εργασία (το σκάψιμο του δρόμου) στα τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου του 2023. Έκτοτε τίποτα. Δεν έχει έρθει κάποιο συνεργείο να κάνει τις διακλαδώσεις στα κτίρια της οδού (που νομίζω είναι το επόμενο βήμα).

Μπορεί κάποιος να μοιραστεί μαζί μου εν συντομία τα επόμενα βήματα, και μία χοντρική εκτίμηση για το πότε περίπου μπορώ να ελπίζω να έχω πρόσβαση σε οπτική ίνα επιτέλους;

Ένα τηλεφώνημα που έκανα πριν λίγο καιρό στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών τους είχε ως αποτέλεσμα ένα αόριστο "η διαδικασία παίρνει κατά μέσο όρο 6-12 μήνες". Κλείσαμε τους 7 μήνες αλλά δε βλέπω κάποιο φως στο τούνελ.

Εκείνο το Smart Readiness που τρέχει αυτόν τον καιρό θα είχε νόημα σαν ενέργεια, εφόσον έχουν ξεκινήσει θεωρητικά οι εργασίες στην οδό;

βασικα αν λες αυτο το σκαψιμο στην φυλης , ειναι για την διασυνδεση των κεντρων / καφαο .
Πρεπει να μπουν κουτια / καφαο στην περιοχη και μετα θα αρχισουν γα τις πολυκατοικιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, villasg είπε

βασικα αν λες αυτο το σκαψιμο στην φυλης , ειναι για την διασυνδεση των κεντρων / καφαο .
Πρεπει να μπουν κουτια / καφαο στην περιοχη και μετα θα αρχισουν γα τις πολυκατοικιες 

Κάθετη στη Φυλής συγκεκριμένα. 

Οπότε "χέσε ψηλά κι αγνάντευε"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/02/2024 at 14:50, Stratos30 said:

Μαγκες θα έτσι όπως πάει θα τρελαθώ.

Το καλοκαίρι στην περιοχη του καματερου ξεκίνησαν να σκάβουν επιτέλους γιατι είμαστε ξεχασμένοι απο το θεό. 30 χρόνια έχω την χειρότερη σύνδεση στο ιντερνετ.
Στα μέσα δεκέμβρη παίρνω τηλέφωνο τον οτε να ρωτήσω εαν έχουν ενεργοποιήσει τα καφαο για να κάνω αίτηση για οπτική στο σπίτι. Μου λένε φυσικά, κάνω την αίτηση και με ενημερώνουν ότι η όλη διαδικασία θα πάρει 2 μήνες. Μετά απο 1 μήνα και κάτι μέρες ήρθε μηχανικός για αυτοψία, μου εξήγησε τι και πως θα γίνει και ότι θα στείλει το συνεργείο για την εγκατάσταση. Ελα όπως που τις επόμενες μέρες με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε η αίτηση ακυρώθηκε επειδή έχετε δώσει λάθος διεύθυνση. Η προέκταση της ίνας δεν είναι στην δηλωμένη διεύθυνση... άντε πάλι απο την αρχή. Να προσθέσω ότι το σπίτι είναι γωνιακό και η είσοδος δεν είχε ποτέ αριθμό διεύθυνσης στα πάντα δηλώναμε την άλλη. Πέρασε ο καιρός ξαναήρθαν 2 μηχανικοί και μετά απο 1 εβδομάδα ήρθε το συνεργείο για την εγκατάσταση. Τα παιδία πολύ καλοί επαγγελματίες, απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 4 που τελείωσαν περιμένανε 1 μιση ώρα τους χωματουργούς να σκάψουν την προέκταση και να κάνουν την κόλληση. Δεν εμφανίστηκαν ποτε. Ηρθαν μετα απο 2 μέρες τελείωσαν και το απόγευμα τα παιδιά ξαναήρθαν να κάνουν την ενεργοποίηση. Κατα τν διαδικασια αυτή με ενημέρωσαν ότι ενεργοποίηση δεν μπορεί να γίνει διότι ο οτε έχει πρόβλημα με το σύστημα και θα πρέπει να περιμένω να έρθει τις επόμενες μέρες τεχνικός του οτε να τελειώσει. Έχουν περάσει 2 εβδομάδες με γράφουν κανονικότατα, παίρνω τηλέφωνο και το μόνο που μου λένε είναι υπομονή το έχω δώσει στο αρμόδιο τμήμα. Κάποιος που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα μπορεί να μου πει τι να κανω?

Θα σου πω μονο το εξης.... στην δικια μου περιπτωση οταν τελειωσε ο εργολαβος με την εσωτερικη εγκατασταση, μου ειπε οτι ειμαι ετοιμος και μπορω να συνδεθω και να παρω την Cosmote τηλεφωνο να τους το πω για να μου φερουν το ρουτερ και να με ενεργοποησουν. Ειχα μια ακρη στο τεχνικο τμημα του ΟΤΕ στην περιοχη μου , μιλαω μαζι του πρωτα... μου λεει μιλα πρωτα στο 13888 να τους πω , οτι μου ειπε ο εργολαβος, γιατι πρωτα πρεπει να περαστει στο συστημα οτι ολα ειναι οκ. Ενημερωνω το 13888 και μου λενε οκ το παιρναμε στο συστημα και θα σας καλεσουμε για ραντεβου για ενεργοποιηση. Την επομενη μερα με παιρνει ο γνωστος μου οτι ειδε στο συστημα οτι ειμαι ετοιμος... και ηρθε με συνδεσε ολα κομπλε. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ  , με καλεσαν απο Cosmote για να κλεισουμε ραντεβου για την ενεργοποιηση !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...