Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι εγκαταστάσεις που γίνονται πρέπει να είναι σύμφωνες με τον κώδικα του ΕΛΟΤ. Το σωστό είναι να ξηλωθεί ο χαλκός και να περαστεί από το δίκτυο των ασθενών. Ώστε, να μην φαίνεται κανένα κανάλι, σωλήνας, κλπ. Αλλά αυτό δεν γίνεται πουθενά..

Καλό θα ήταν να ζητήσεις και το σχέδιο του Ηλεκτρολόγου για την εγκατάσταση, διότι την ευθύνη της εγκατάστασης μετά το κουτί του ΟΤΕ θα την έχετε εσείς ως ιδιοκτήτες. Να φανταστείς σε γνωστό ήθελαν να του κολλήσουν με πιστόλι σιλικόνης την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι.. 

Βέβαια στην Ελλάδα μπαίνουμε στη διαδικασία να φτάσει η οπτική ίνα μέχρι τον καταναλωτή και δεν υπάρχει η επιλογή για συμμετρική σύνδεση. Ελλάδα 2.0 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, Underpaid3812 said:

Το σωστό είναι να ξηλωθεί ο χαλκός και να περαστεί από το δίκτυο των ασθενών.

Καλή τύχη να περάσεις οπτική ίνα με ατσαλίνες μέσα σε υπάρχοντα κανάλια με γωνίες κλπ.

16 hours ago, Underpaid3812 said:

την ευθύνη της εγκατάστασης μετά το κουτί του ΟΤΕ θα την έχετε εσείς ως ιδιοκτήτες.

Στο FTTH; Μέχρι το πριζάκι στο σπίτι σου είναι ευθύνη του παρόχου.

16 hours ago, Underpaid3812 said:

Να φανταστείς σε γνωστό ήθελαν να του κολλήσουν με πιστόλι σιλικόνης την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι..

Μήπως εννοείς ένα συγκεκριμένο είδος «αόρατης» οπτικής (νομίζω της Huawei); Αν ναι, έτσι εγκαθιστάται. Δεν είναι «ελληνική πατέντα». Το πόσο καλή δουλειά γίνεται είναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχω ανοιξει θεμα αν μπορεί να απαντηθει και εδω το προβλημα μου εχει καλως. 

 Στις 5-3 μετά από αιτηση που ειχα κανει στις 25-1 στην cosmote για ftth 1000 τα καθετα κουτια με τις οπτικες ινες στον κοινοχρηστο χωρο του κλιμακοστασιου (γραμμες vodafone) και απότ τοτε τραβιεμαι για την εγκατασταση στο σπιτι.. Ειχα κλεισει ραντεβού τηλεφωνικα που με πηραν στις 21:00 το βραδυ καποια κυρια στις 12/3 για να ερθουν 21/3 στις 16:30 και τελικα δεν πατησαν ποτε οσο τους περιμενα ουτε ενα τηλ με πηραν να μου πουν αλλη μερα κατι εναν λογο! Και από τοτε έχω ρίξει του κοσμου το σκατό στην cosmote με την ιδια να ζηταει μονο συγνωμη και οτι θα προωθησουν αμεσα εκ νεου να με παρουν τηλ για ραντεβου! Μεχρι και τωρα που γραφω ουτε φωνη ουτε ακροαση οι τεχνικοι! Και αφού με σκασανε ζητησα ακυρωση της αιτησης μου που τρεχει απο 25-1 (δεν την εχουν φαντασου ακυρωσει ακομα..) και εκανα εκ νεου στη vodafone (ειχα κανει πριν της 25-1 σ αυτους αλλα και εκεινων οι τεχικοι για φαπες στο ραντεβου) αυτη τη φορα με τη vodafone να απανταει οτι υπαρχει πολύ φόρτο στα συνεργεια.. Καλα κρασια.. Εν το μεταξυ με ειχε παρει και η cosmote για αντιπροσφορα που εκανα αιτηση στην βοντα και οι πονηροι θελουν να ακυρωσω την αιτηση απο 25-1 που ελεγα (ενω εχω ζητησει ακυρωση και ακομα να την ακυρωσουν ) και να τρεξουν την νεα αιτηση με προσφορα που δινουν και καλα οτι θα τρεξει πιο γρηγορα αυτη και θα ερθουν οι τεχνικοι με ραντεβου.. Και τους ειπα αντι να δεχτω νεα αιτηση γιατι δεν μου κανονιζετε το ρημαδι το ραντεβου να τελειωνουμε δεν με νοιαζει η προσφορα τι θελετε το μπονους να πάρετε πρωτα?? Ακομα πάντως κοιταω τον τοιχο.. Και η voda τους ταραζω συνεχεια στο τσατ κ αυτους γιατι τις πρωτες μερες μου λεγανε 1-2 εργασιμες θα σας καλεσουν μετα μου λεγανε συγνωμη παραπληροφορηση 6-10 ημερολογιακες θελει πανε κ αυτες και τωρα μου λενε εχουν παραλαβει εξοπλισμο μου οι τεχνικοι στις 1-4 και θα με καλεσουν μεσα σε 5 εργασιμες αρχης γενομενης 1-4 και ειμαι στην 6η εργασιμη τωρα και μεχρι της 15/4 και καλα θα με εχουν παρει και εχουμε ειδοποιησει μην ανησυχειτε.. Εγω βλεπω οτι με κοροιδευουν γενικα.. και ταλαιπωρουμαι χωρις λογο με ολη αυτη τη διαδικασια με το περιμενε.. Αν δεν κανει κατι και η βοντα μεχρι της 15-4 την ακυρωνω και αυτην και θα περιμενω κανα χρονο μεχρι να ισιωσουν οι ασχετοι για να ξανακανω κινηση η θα δεχτω την αντιπροσφορα της cosmote τουλαχιστον να μειωσω το παγιο του κινητου που εχω εκει!

 

Εσεις τι λετε για ολα αυτα? Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια? Ακόμα και υπαλληλος του Γερμοανου μου ειπε και αυτος αντιμετωπιζει θεματα με τα συνεργεια ομοιως και στο καταστημα τους ηρθανε και φυγανε χωρις να κανουν τπτ... Τι λετε να κανω σαν ενεργειες? 

 

Update 17:50 8/4:

Εν το μεταξυ ενας ενοικος ενω ειχε ολοκληρωθει η εγκατασταση των ινων στο κλιμακοστασιο εκανε αιτηση και αυτος στην cosmote που ηταν για αναβαθμιση στο fiber 100 και σημερα (γνωριζα για το συγκεκριμενο ραντεβου καθως ηταν και λογος που εκανα αιτηση ακυρωσης και αιτηση στη βοντα) ηρθαν οι τεχνικοι σε αυτον και ολοκληρωσαν εγκατασταση και ενεργοποιηση κανονικα και ετρεχα να τους παρακαλεσω αν μπορουσαν να κανουν κατι και με την περιπτωση μου αφου ηταν εκει. Ενω στην αρχη ειπαν να προσπαθησουμε να εξυπηρετησουμε στη συνεχεια κρατησαν το τηλ μου και θα ενημερωσουν τον υπευθυνο μπας και μπορουν να μου κλεισουν καποιο ραντεβου αλλα δεν ξερω αν θα πετυχει αυτο. Καλα δεν φταινε εκεινοι αλλα ειπα μπας και γιατι με εχει φαει το γαμωτο εγω να τρεχω και αλλος να εξυπηρετειται..

 

Update 22:00

Τα νεώτερα που εχω ειναι βρηκα το τηλέφωνο εκεινου που μου ειχε κλεισει το ραντεβού και μου ειπε οτι η εταιρεία αρτεμις που ειχε αναλάβει την εργολαβία ακυρωσε ολα τα ραντεβού που ειχε και γιατι δεν σας ενημερωσανε μου ειπε κιολας.. ο τεχνικος που ηρθε νωρίτερα σημερα στον αλλο ενοικο με πηρε και καπως το ψαξε και ενω του εδωσα τον αριθμό παραγγελίας που ειχα απο την cosmote μου ειπε δεν υπάρχει το sr πιθανότητα λογο οτι ειχε αλλος την εργολαβία και δεν μπορεί να με βοηθησει. Με λιγα λογια ειμαι στον αερα και εγω και αλλοι πελατες που πεσανε στην περίπτωση της αρτεμις και εχω μπει σε μια τρελη διαδικασία με ποιον παροχο να βγαλω ακρη γιατι και η βοντα τον παίζει μου φαίνεται και δεν εχω την υπομονή να περιμένω πλέον.. η ακυρωνω βοντα και τρεχω απο την αρχη τι νεα αιτηση της Cosmote.. απλα κλαμα η κατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το κουτί που τερματίζει η γραμμή της οπτικής ίνας στο κλιμακοστάσιο, παίρνουν το πολύ λεπτό καλώδιο της ίνας, το πάνε τοίχο τοίχο, ανοίγουν τρύπα κ το περνάνε στο διαμέρισμα. Μετά καλύπτουν με στόκο/σιλικόνη/μαστίχη την τρύπα, υλικά που ακουμπάνε την οπτική ίνα τόσο στην είσοδό της όσο κ στην έξοδό της μέσα στο διαμέρισμα.
Είναι σωστό που η οπτική ίνα ακουμπάει το στόκο/σιλικόνη/μαστίχη; Δεν θα έπρεπε να μπεί κάτι, ίσως κάποια σωλήνα με τάπα ώστε να χωράει ίσα ίσα η οπτική ίνα όταν εισέρχεται στην τρύπα του τοίχου;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

19 hours ago, zoranb said:

Από το κουτί που τερματίζει η γραμμή της οπτικής ίνας στο κλιμακοστάσιο, παίρνουν το πολύ λεπτό καλώδιο της ίνας, το πάνε τοίχο τοίχο, ανοίγουν τρύπα κ το περνάνε στο διαμέρισμα. Μετά καλύπτουν με στόκο/σιλικόνη/μαστίχη την τρύπα, υλικά που ακουμπάνε την οπτική ίνα τόσο στην είσοδό της όσο κ στην έξοδό της μέσα στο διαμέρισμα.
Είναι σωστό που η οπτική ίνα ακουμπάει το στόκο/σιλικόνη/μαστίχη; Δεν θα έπρεπε να μπεί κάτι, ίσως κάποια σωλήνα με τάπα ώστε να χωράει ίσα ίσα η οπτική ίνα όταν εισέρχεται στην τρύπα του τοίχου;

 

Ναι, θα μπορούσε. Αλλά το θέμα είναι ότι η ίνα είναι πολύ μικρή και δεν υπάρχει τόσο λεπτός σωλήνας (ο μικρότερος διαθέσιμος είναι τουλάχιστον 20 φορές παχύτερος. Ουσιαστικά δεν υπάρχει θέμα, απλά θα βοηθούσε στο μέλλον να αλλαχθεί ευκολότερα.

Προσωπικά όταν την άνοιξαν, έβαλα ένα πλαστικό καλαμάκι του φραπέ και την υπόλοιπη τρύπα την γεμίσανε με σιλικόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

19 hours ago, zoranb said:

Από το κουτί που τερματίζει η γραμμή της οπτικής ίνας στο κλιμακοστάσιο, παίρνουν το πολύ λεπτό καλώδιο της ίνας, το πάνε τοίχο τοίχο, ανοίγουν τρύπα κ το περνάνε στο διαμέρισμα. Μετά καλύπτουν με στόκο/σιλικόνη/μαστίχη την τρύπα, υλικά που ακουμπάνε την οπτική ίνα τόσο στην είσοδό της όσο κ στην έξοδό της μέσα στο διαμέρισμα.
Είναι σωστό που η οπτική ίνα ακουμπάει το στόκο/σιλικόνη/μαστίχη; Δεν θα έπρεπε να μπεί κάτι, ίσως κάποια σωλήνα με τάπα ώστε να χωράει ίσα ίσα η οπτική ίνα όταν εισέρχεται στην τρύπα του τοίχου;

 

Η οπτική ίνα έχει το μέγεθος μιας τρίχας, δεν είναι το λεπτό καλώδιο που βλέπεις. Έχει πολλά στρώματα προστασίας μέσα, δεν ακουμπάει ο στόκος/σιλικόνη την οπτική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2024 στις 11:28 ΠΜ, dpz4 είπε

και τωρα μπορεις να διαλέξεις απο τα συνεργαζομενα, τουλαχιστον στον ΟΤΕ. Γι' αυτό μπορει να σε βεβαιώσει το 13888 αλλα και στα καταστηματα οι πωλητές

εγραψα πριν λιγους μηνες το παραπάνω.

για να μην γραφω ανακριβειες, οντως ολοι στον ΟΤΕ σε διαβεβαιώνουν οτι μπορεις (προφορικά). Επρεπε να περασουν μηνες  για να λαβω την  απαντηση του ΟΤΕ στην ΕΕΕΤ, οπου απευθυνθηκα, οτι αυτο δεν ισχύει.

πηγα στον ΟΤΕ και πληρωσα μεγαλυτερο παγιο πιστευοντας οτι ειναι καλυτερος απο τις αλλες δυο εταιρειες, αλλα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dpz4 είπε

για να μην γραφω ανακριβειες, οντως ολοι στον ΟΤΕ σε διαβεβαιώνουν οτι μπορεις (προφορικά). Επρεπε να περασουν μηνες  για να λαβω την  απαντηση του ΟΤΕ στην ΕΕΕΤ, οπου απευθυνθηκα, οτι αυτο δεν ισχύει.

Δεν γνωρίζω τι σου έλεγαν προφορικά, αλλά σίγουρα δεν κάνει τέτοιες εργασίες ο ΟΤΕ. Για την ακρίβεια έχει τεχνικό τμήμα για διάφορες εργασίες στο εσωτερικό των σπιτιών, αλλά όχι να φτιάξει την κάθετη εγκατάσταση FTTH σε όλη την οικοδομή. Η τελευταία γίνεται από συνεργαζόμενους εργολάβους της εταιρείας (το ίδιο σε όλους τους παρόχους) καθώς η ίδια δεν έχει συνεργία και δεν τις αναλαμβάνει.

16 λεπτά πριν, dpz4 είπε

πηγα στον ΟΤΕ και πληρωσα μεγαλυτερο παγιο πιστευοντας οτι ειναι καλυτερος απο τις αλλες δυο εταιρειες, αλλα ....

Το μεγαλύτερο πάγιο αφορά την παροχή της υπηρεσίας για την οποία πληρώνουμε και όχι άλλες εργασίες. Και ναι, είναι λίγο ακριβότερος αλλά αυτό φαίνεται στην συνολική λειτουργία του δικτύου και και των παρεχόμενων υπηρεσιών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Δεν ξερω αν ειδατε το παραπανω σεντόνι που εγραψα αλλα επανερχομαι να πω τα εξης. 

Ακρη δεν εχω βγαλει ακομα. Ακυρωσα και τη βοντα και πολεμαω να ακυρωσω την πρωτη αιτηση της cosmote μπας και κανω την δεύτερη με την προσφορά να τρεξει πιο γρήγορα με αλλο συνεργειο. Απλα θελω να ρωτησω εχω κρατησει τηλ απο το συνεργείο που είχε έρθει στον γείτονα και με κοστος 75€ έρχονται και κανουν την εγκατάσταση μεχρι τη πριζα μου και μπορουμε να δοκιμασουμε το νοκια να δουμε εφοσον και αν ειναι δηλωμενο στην πρωτη αιτηση αν τρεχει και δουλευει. Αν συνδέεται μπορεί πιθανον να  μην εχω τηλ παρα μονο ίντερνετ. Εκτος και αν δεν δουλεύει και απλα να κανω την εγκατάσταση να υπάρχει. Το θεμα ειναι αξιζει μια τετοια κινηση να γλιτωσω τα βασανα της αναμονης και να εχω ετοιμη την εγκατάσταση μεχρι το λευκο κουτακι που βαζουν για να μπει το οποιοδήποτε νοκια η παίζει να μου πει η Cosmote οτι δεν μπορεί να δουλέψει δν ταιριαζουν αναμονες κλπ. Ξερει κανεις πανω σ αυτο;;

Επεξ/σία από s_mduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, jkoukos είπε

Δεν γνωρίζω τι σου έλεγαν προφορικά

δεν ξερω γιατι το παραλειψες αυτο στην παραθεση

20 ώρες πριν, dpz4 είπε

και τωρα μπορεις να διαλέξεις απο τα συνεργαζομενα, τουλαχιστον στον ΟΤΕ. Γι' αυτό μπορει να σε βεβαιώσει το 13888 αλλα και στα καταστηματα οι πωλητές

αλλα αυτο μου ελεγαν.

γρηγορα, μιας και τα εχω γραψει πριν καποιους μηνες και δεν υπαρχει λογος να τα επαναλαμβανω. Εκανα αιτημα για οπτικη ινα στον ΟΤΕ και μετα απο ψευτικα ραντεβου που εστηνε ο εργολαβος τον θεωρησα αναξιοπιστο και ζητησα την αντικατασταση του. Ποτε δεν μου απαντησαν αρνητικα με κανεναν τροπο. Αντιθετα ακομα και στην φορμα εποικοινωνιας μου απαντησαν βεβαιως μονο που παιρνει χρονο. Το απλουστερο θα ηταν ενα sms  οπου θα ελεγε οτι  το αιτημα απορριπτεται.

20 ώρες πριν, dpz4 είπε

Επρεπε να περασουν μηνες  για να λαβω την  απαντηση του ΟΤΕ στην ΕΕΕΤ, οπου απευθυνθηκα, οτι αυτο δεν ισχύει.

 

20 ώρες πριν, jkoukos είπε

Και ναι, είναι λίγο ακριβότερος αλλά αυτό φαίνεται στην συνολική λειτουργία του δικτύου και και των παρεχόμενων υπηρεσιών.

η συνολικη λειτουργια δεν ειναι μεχρι να υπογραψει ο ...... το συμβολαιο και μετα τον γραφουμε κανονικοτατα και σε καθε επιπεδο

10 ώρες πριν, s_mduck είπε

με κοστος 75€ έρχονται και κανουν την εγκατάσταση μεχρι τη πριζα μου και μπορουμε να δοκιμασουμε το νοκια να δουμε εφοσον και αν ειναι δηλωμενο στην πρωτη αιτηση αν τρεχει και δουλευει

δεν γνωριζω να σου απαντησω συγκεκριμενα αλλα μου κανει εντυπωση αυτο που λες. Αν δεν ερθει ο τεχνικος του ΟΤΕ η οποιας εταιρειας εχεις επιλεξει να ενεργοποιησει την οπτικη, να ρυθμισει, περασει κωδικους στο ρουτερ ή εστω αν δεν εχει υπαρξει συνεννοηση με την  εταιρεια ωστε να το κανει απομακρυσμενα, πως θα δουλεψει. Επαναλαμβανω  πως δεν εχω την γνωση απλα μου φαινεται περιεργο.

Μεσα στην ολη ταλαιπωρεια που περνας, με το ολιγοπωλιο που εχουμε μπλεξει ολοι μας, θα σου ελεγα να ελεγξεις αν μπορεις να το κανεις μεσω smart readiness. Δυσκολο το βλέπω να βρεις εργολαβο προθυμο και αν βρεις θα σου παρει πανω απο μηνα, αλλα τι ειχες τι εχασες

Επεξ/σία από dpz4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dpz4 είπε

δεν γνωριζω να σου απαντησω συγκεκριμενα αλλα μου κανει εντυπωση αυτο που λες. Αν δεν ερθει ο τεχνικος του ΟΤΕ η οποιας εταιρειας εχεις επιλεξει να ενεργοποιησει την οπτικη, να ρυθμισει, περασει κωδικους στο ρουτερ ή εστω αν δεν εχει υπαρξει συνεννοηση με την  εταιρεια ωστε να το κανει απομακρυσμενα, πως θα δουλεψει. Επαναλαμβανω  πως δεν εχω την γνωση απλα μου φαινεται περιεργο.

Μεσα στην ολη ταλαιπωρεια που περνας, με το ολιγοπωλιο που εχουμε μπλεξει ολοι μας, θα σου ελεγα να ελεγξεις αν μπορεις να το κανεις μεσω smart readiness. Δυσκολο το βλέπω να βρεις εργολαβο προθυμο και αν βρεις θα σου παρει πανω απο μηνα, αλλα τι ειχες τι εχασες

πραγματικα κοντευω να σκασω μ αυτο το θεμα.. καθε μερα περνω και ακουω τα ιδια και με πανε απο μερα σε μερα. το θεμα ειναι οτι δεν εξυπηρετουμαι και μαλλον θα στειλω στην εεττ καταγγελια. προσπαθω μπας και το σπρωξω μονος αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναι με δικια μου δαπανη να φερω να μου περασουν το συνεργειο τις οπτικες μεχρι την πριζα και αυτο. μπας και γλιτωσω την αναμονη των συνεργειων. η πριζα που θα βαλουν αν ειναι πχ huawei μπορει μετα να κουμπωσει ο οποιοσδηποτε παροχος πανω σ αυτη? η και αυτο παιζει ρολο? 

Επεξ/σία από s_mduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, s_mduck είπε

η πριζα που θα βαλουν αν ειναι πχ huawei μπορει μετα να κουμπωσει ο οποιοσδηποτε παροχος πανω σ αυτη? η και αυτο παιζει ρολο?

προσωπικα οπως ειπα και πριν δεν εχω καμια γνωση γυρω απο το τεχνικο συγκεκριμενο θεμα.

1 ώρα πριν, s_mduck είπε

θα στειλω στην εεττ καταγγελια

εστειλα καταγγελια και εγω. Πολυ καλα φερεφωνα - ταχυδρομοι. Εστειλαν την καταγγελια μου στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ απαντησε, με πληρη αδιαφορια, με μια εντελως γελοία δικαιολογια που μου την διαβιβασαν, συνεχισα την καταγγελια ελπιζοντας να κανουν καποιες ενεργειες, εκεινοι την διαβιβασαν στον ΟΤΕ οπου απαντησε με τον ιδιο ακριβως υφος και η ΕΕΕΤ μου το διαβιβασε χωρις να δωσει σε καμια περιπτωση σημασια στο περιεχομενο. Βαρεθηκα να ασχολουμε με τους ταχυδρομους και απλα σταματησα.

1 ώρα πριν, s_mduck είπε

το μονο που μπορω να κανω ειναι με δικια μου δαπανη να φερω να μου περασουν το συνεργειο τις οπτικες μεχρι την πριζα

πολυ ενδιαφερον αυτο. Αν οντως γινεται και αναγνωριζεται απο τις εταιρειες ως νομιμο και εγκυρο, ενημερωσε αν το κανεις

καλα μας ξεμπερδεματα

 

Επεξ/σία από dpz4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dpz4 είπε

δεν ξερω γιατι το παραλειψες αυτο στην παραθεση

To παρέλειψα διότι δεν γνωρίζω τι ακριβώς ειπώθηκε στην επικοινωνία και παράλληλα αυτό που αναφέρεις, όπως αποδείχθηκε, δεν ισχύει. Το έργο το ´χουμε ξαναδεί πολλάκις και έχουμε την γνώση πλέον ότι συχνά αυτά που λένε στο τηλέφωνο είναι έπεα πτερόεντα. Μόνο τα γραπτά έχουν αξία.

3 ώρες πριν, dpz4 είπε

η συνολικη λειτουργια δεν ειναι μεχρι να υπογραψει ο ...... το συμβολαιο και μετα τον γραφουμε κανονικοτατα και σε καθε επιπεδο

Εν μέρη έχεις δίκιο. Το θέμα είναι συχνό και ισχύει σε όλους τους παρόχους. Όλοι τους δεν έχουν δικά τους συνεργεία και χρησιμοποιούν εξωτερικούς εργολάβους, αλλά περιοδικά εμφανίζονται καθυστερήσεις ανάλογα τον φόρτο και τον προγραμματισμό τους. Μπορεί π.χ. ένα συνεργείο να έχει υπολογίσει να καλύψει 3-4 οικοδομές σε μια μέρα, αλλά υπάρχουν και αστάθμητοι παράγοντες με επί τόπου θέματα, οπότε πάνε πίσω οι άλλοι πελάτες. Άλλοτε τα παρατά ο εργολάβος και η εταιρεία ψάχνει να βρει νέο ή να πασάρει σε άλλον τον προγραμματισμό του. Είναι αδύνατον να καλυφθεί η ζήτηση των εγκαταστάσεων FTTH σε σύντομο χρονικό διάστημα, σε όλους ταυτόχρονα.

Σε μας εμφανίσθηκε διαθεσιμότητα FTTH τέλος Οκτώβρη του 2022 και αμέσως 3 διαμερίσματα κάναμε αίτηση σύνδεσης και 15 μέρες μετά ήρθε κάποιος τεχνικός της Vodafone (η οποία έχει το δίκτυο στην περιοχή) για την μελέτη εγκατάστασης. Ακολούθησαν άλλοι 3 μήνες για να έρθει o εργολάβος για την εγκατάσταση στην οικοδομή (ολοκληρώθηκε σε 2 μέρες) και μετά από 3 βδομάδες ήρθε συνεργείο της Cosmote για την σύνδεση του διαμερίσματος. Συνολικά 4,5-5 μήνες και ήμασταν τυχεροί όπως μας ανέφερε το συνεργείο της Cosmote καθώς είχαν προγραμματισμό για άλλες οικοδομές στην περιοχή μετά από2 μήνες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dpz4 είπε

Εστειλαν την καταγγελια μου στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ απαντησε, με πληρη αδιαφορια, με μια εντελως γελοία δικαιολογια που μου την διαβιβασαν, συνεχισα την καταγγελια ελπιζοντας να κανουν καποιες ενεργειες, εκεινοι την διαβιβασαν στον ΟΤΕ οπου απαντησε με τον ιδιο ακριβως υφος και η ΕΕΕΤ μου το διαβιβασε χωρις να δωσει σε καμια περιπτωση σημασια στο περιεχομενο. Βαρεθηκα να ασχολουμε με τους ταχυδρομους και απλα σταματησα.

 

Κολοκυθια τουμπανα δηλαδη η εεττ.. μονοι μας πολεμαμε 

11 λεπτά πριν, dpz4 είπε

πολυ ενδιαφερον αυτο. Αν οντως γινεται και αναγνωριζεται απο τις εταιρειες ως νομιμο και εγκυρο, ενημερωσε αν το κανεις

 

Μίλησα παλι με την cosmote αν το δεχονται και μου λενε οχι λογο αξιοπιστιας στην εγκατάσταση και ποιότητας των υπηρεσιών. Δηλ αν ηταν μια νεα οικοδομη με υποδομη οπτικων τι θα κανανε θα ξανασκαβανε;; Η αν ερθουν αυτοι και τα βαλουν και μετα θελω να παω φορητοτητα vodafone παλι θα σκαβουνε; Θα τρελαθουμε τελειως δηλαδη μ αυτα που ακουμε.. ιδιες δεν ειναι θεωρητικα οι υποδομες μεχρι την πριζα;; Εν το μεταξυ στο συνεργείο που αναφερομαι ειναι συνεργατες της cosmote και πηρα τα τηλέφωνα τους απο τον αλλο που κανανε την εγκατάσταση στην οικοδομή μου..

Επεξ/σία από s_mduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...