Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,
Από 17/03 έχει ολοκληρωθεί η οριζόντια στο σπίτι μου από την COSMOTE και έχω συνδέσει μόνος μου ΟΝΤ και router που είχα παραλάβει. Από τότε περιμένω για ραντεβού ή μήπως ενεργοποιηθεί από μόνο του όπως σε αρκετούς αλλά τίποτα.. Στην πολυκατοικία υπήρχε ήδη εγκατάσταση και υπάρχουν και χρήστες ήδη με ftth. Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω πέρα από υπομονή γιατί έχουν περάσει 18 ημέρες από τη στιγμή που ήταν όλα έτοιμα και η COSMOTE όυτε φωνή ούτε ακρόαση για την ενεργοποίηση; Εννοείται ότι έχω καλέσει και στο 13888 αλλά κανένα αποτέλεσμα καθώς μου λένε το ίδιο συνέχεια ότι θα με καλέσουν το συντομότερο. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με τόση καθυστέρηση για ενεργοποίηση σε ήδη συνδεδεμένη πολυκατοικία;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kn784 είπε

Καλησπέρα σε όλους,
Από 17/03 έχει ολοκληρωθεί η οριζόντια στο σπίτι μου από την COSMOTE και έχω συνδέσει μόνος μου ΟΝΤ και router που είχα παραλάβει. Από τότε περιμένω για ραντεβού ή μήπως ενεργοποιηθεί από μόνο του όπως σε αρκετούς αλλά τίποτα.. Στην πολυκατοικία υπήρχε ήδη εγκατάσταση και υπάρχουν και χρήστες ήδη με ftth. Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω πέρα από υπομονή γιατί έχουν περάσει 18 ημέρες από τη στιγμή που ήταν όλα έτοιμα και η COSMOTE όυτε φωνή ούτε ακρόαση για την ενεργοποίηση; Εννοείται ότι έχω καλέσει και στο 13888 αλλά κανένα αποτέλεσμα καθώς μου λένε το ίδιο συνέχεια ότι θα με καλέσουν το συντομότερο. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με τόση καθυστέρηση για ενεργοποίηση σε ήδη συνδεδεμένη πολυκατοικία;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

κάνουν μέχρι και ένα μήνα ιδίως αν  έχουν φόρτο εργασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chek2fire είπε

κάνουν μέχρι και ένα μήνα ιδίως αν  έχουν φόρτο εργασίας. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Επειδή στους περισσότερους γνωστούς μέσα σε 10 μέρες το έχουν ενεργοποιήσει και μου έχει κάνει εντύπωση ότι σε εμένα το καθυστερούν. Απλά ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Είναι πάντως πολύ κακό εκ μέρους της Cosmote ότι δεν υπάρχει καμία ενημέρωση και δεν μπορούν να σου απαντήσουν από το 13888 ούτε καν αν όλα είναι οκ. Το μόνο που λένε σε εμένα είναι ότι θα σας καλέσουν το συντομότερο. Ελπίζω να είναι όλα οκ και να ενεργοποιηθώ σύντομα χωρίς παρατράγουδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kn784 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Επειδή στους περισσότερους γνωστούς μέσα σε 10 μέρες το έχουν ενεργοποιήσει και μου έχει κάνει εντύπωση ότι σε εμένα το καθυστερούν. Απλά ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Είναι πάντως πολύ κακό εκ μέρους της Cosmote ότι δεν υπάρχει καμία ενημέρωση και δεν μπορούν να σου απαντήσουν από το 13888 ούτε καν αν όλα είναι οκ. Το μόνο που λένε σε εμένα είναι ότι θα σας καλέσουν το συντομότερο. Ελπίζω να είναι όλα οκ και να ενεργοποιηθώ σύντομα χωρίς παρατράγουδα.

είναι ανάλογα με το φόρτο που έχουν. Σε μένα που ήταν καλοκαίρι και δεν είχαν και πολύ δουλειά ενώ το συνεργείο για να περάσει τα καλωδια στην πολυκατοικία ήρθε μέσα σε μια βδομάδα για την ενεργοποίηση έκαναν 20 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω πάρει το voucher από SFBB και είμαι έτοιμος για να πάρω ΕΟΝ.

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε 2 ερωτήσεις.

1.Τους καλώ εγώ στην Nova και τους λέω οτι έχω το voucher και θέλω το τάδε πρόγραμμα?

2. Από την εμπειρία όλων όσων έχουν κάνει την διαδικασία, πλήρωσε κάποιος έξοδα στον εργολάβο για την όλη  εγκατάσταση στο κτήριο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, coyote2 said:

Η νοβα δεν είναι στο sfbb

Είναι πλέον.

23 minutes ago, SKRUTZ said:

1.Τους καλώ εγώ στην Nova και τους λέω οτι έχω το voucher και θέλω το τάδε πρόγραμμα?

Ναι.

23 minutes ago, SKRUTZ said:

2. Από την εμπειρία όλων όσων έχουν κάνει την διαδικασία, πλήρωσε κάποιος έξοδα στον εργολάβο για την όλη  εγκατάσταση στο κτήριο?

Πληρώνεις μόνο ό,τι τέλη εγκατάστασης λέει στο sfbb.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2022 στις 11:27 ΠΜ, Inuyasha είπε

θα ερθει εργολαβος θα βγαλει που θα περασει η ινα , μετα θα ερθει συνεργειο που θα φερει την οπτικη απο πεζοδρομιο εντος της οικοδομης και θα κανει την εγκατασταση στην οικοδομη , σε καθε οροφο θα μπει ενα floor box με αναμονες για αν κανουν μελοντικα αιτηση και οι αλλοι ενοικοι , καποιες φορες το ιδιο συνεργειο περναει την οπτικη και εντος διαμερισματος , αλλες φορες αυτο γινεται σε 2ο χρονο

εργασιες εντος του σπιτιου ειναι ελαχιστες , θα ανοιξουν μια μικρη τρυπα για να περασει η οπτικη εντος της οικιας σου και συνηθως με συνενοηση μαζι σου θα σου βαλουν καπου ενα μπριζακι για οπτικη ινα (δες που σε βολευει και φροντισε να εχει παροχη ρευματος κοντα , βεβαια υπαρχουν και συνεργεια που το μπριζακι της οπτικης το βαζουν διπλα στην κεντρικη μπριζα τηλεφωνου του σπιτιου (για να γλυτωσουν μετρα οπτικης)

μετα θα σου κλεισουν ραντεβου για να ερθει τεχνικος να ενεργοποιηση την συνδεση σου

τα αλλα διαμερισματα αν δεν εχουν κανει αιτηση δεν τους ενοχλουν

Στο κλιμακοστασιο θα χρειαστει να γινει κατι ? Πριν λιγες μερες το βαψαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου στειλαν τον εξοπλισμο .Μενω σε ιδιοκτητο 

Σε γνωστο που ειχαν στειλει μου ειπε οτι τελικα δεν θα βαλει γιατι μενει με ενοικιο και δεν συμφωνει ο ιδιοκτητης 

Ισχυει κατι τετοιο ? 

Αν στην πολυκατοικια που θε ερθει η οπτικη ινα καποιος που δεν εχει τηλεφωνο καθολου μπορει μετα να βαλει μια απλη συνδεση με internet ?

Επηρεαζει καποιον στην ιδια πολυκατοικια που εχει τηλεφωνο και internet με αλλο παροχο οπως ενα διαμερισμα στη δικια μου που μενω  ?

277358131_492644815933259_7908002703901870007_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Σημερα μου στειλαν τον εξοπλισμο .Μενω σε ιδιοκτητο 

Σε γνωστο που ειχαν στειλει μου ειπε οτι τελικα δεν θα βαλει γιατι μενει με ενοικιο και δεν συμφωνει ο ιδιοκτητης 

Ισχυει κατι τετοιο ? 

Αν στην πολυκατοικια που θε ερθει η οπτικη ινα καποιος που δεν εχει τηλεφωνο καθολου μπορει μετα να βαλει μια απλη συνδεση με internet ?

Επηρεαζει καποιον στην ιδια πολυκατοικια που εχει τηλεφωνο και internet με αλλο παροχο οπως ενα διαμερισμα στη δικια μου που μενω  ?

277358131_492644815933259_7908002703901870007_n.jpg

δεν έχει καμία σχέση οι οπτικές με το καλώδια που παίρνουν οι άλλοι internet ούτε και καν θα καταλάβεις αν βάλει και άλλος σύνδεση με οπτικές. Το φως και η μεταφορά του δεν έχει περιορισμούς όπως στο χαλκό το ρεύμα.

Tώρα ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατα έχουν στο κεφάλι τους αυτοί οι ιδιοκτήτες που δεν θέλουν να βάλει κάποιος οπτικές. Δεν που πάνε να του αναβαθμίσουν το ακίνητο για μελλοντικά να λέει ότι έχει και οπτικές στο επόμενο που θα το νοικιάσει την λένε και από πάνω να μην βάλει ο κόσμος. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chek2fire είπε

δεν έχει καμία σχέση οι οπτικές με το καλώδια που παίρνουν οι άλλοι internet ούτε και καν θα καταλάβεις αν βάλει και άλλος σύνδεση με οπτικές. Το φως και η μεταφορά του δεν έχει περιορισμούς όπως στο χαλκό το ρεύμα.

Tώρα ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατα έχουν στο κεφάλι τους αυτοί οι ιδιοκτήτες που δεν θέλουν να βάλει κάποιος οπτικές. Δεν που πάνε να του αναβαθμίσουν το ακίνητο για μελλοντικά να λέει ότι έχει και οπτικές στο επόμενο που θα το νοικιάσει την λένε και από πάνω να μην βάλει ο κόσμος. 

Μηπως ισως γιατι πρεπει, αν πρεπει ,να γινουν μερεμετια σε κοινοχρηστους χωρους ή μεσα στο σπιτι  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2022 στις 4:27 ΜΜ, CaptainChris είπε

Ελπίζω μετά τα δυο χρόνια να μην μου ζητανε €40/μήνα.

2 χρόνια μετά θα φοβούνται μην πας αλλού. Άσε μην έχουν γίνει όλα ενα οικόπεδο σε 2 χρόνια 3rd WW κτλ :) θα μείνεις με το optical στο χέρι και όλα γύρω γύρω στάχτη

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Μηπως ισως γιατι πρεπει, αν πρεπει ,να γινουν μερεμετια σε κοινοχρηστους χωρους ή μεσα στο σπιτι  ?

αυτο που ακουγεται ως "μερεμετι" και φοβιζει κοσμο φοβιζε και εμενα. Τελικα δεν υπαρχει μερεμετι να δημιουργησει τοση αναστατωση τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση και σε αλλους 2-3 που γνωριζω και εχω δει τις εγκαταστασεις τους. Εγω τους ζητησα και μου εβαλαν τα floorboxes στα πισω μπαλκονια εξωτερικα δηλαδη απο τον ακαλυπτο και εντος της πολυκατοικιας δεν φαινεται γιατι δεν υπαρχει απολυτως τιποτα. Και εσωτερικα που μου περασαν την οπτικη στο διαμερισμα εγινε με πολυ ψιλο καναλακι και δεν επηρεασε καπου ουτε χρειαστηκε να βαψω, στοκαρω κτλ. Γενικα τα συνεργεια αποσο εχω καταλαβει κοιτανε και κανουν την εγκατασταση παντα σε συζητηση μαζι σου με τον πιο ευκολο και ανωδυνο τροπο και δεν θελουν ουτε αυτοι να γινει ζημια η μερεμετι. Τουλαχιστον σε μενα ηταν κατι παραπανω απο προσεκτικοι αλλα ημουν μπροστα σε ολες τις διαδικασιες και εγω και οτι τους προτεινα το εκαναν.

Επεξ/σία από ReBeLoS
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μερεμέτι. Ειναι ίδιο καλώδιο με το συναγερμό. 

Δε θα σε αφήσει να βάλεις συναγερμό????????

Εγω τον συναγερμό τον έβαλα μαζί με την ΙΝΑ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...