Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ReBeLoS είπε

αυτο που ακουγεται ως "μερεμετι" και φοβιζει κοσμο φοβιζε και εμενα. Τελικα δεν υπαρχει μερεμετι να δημιουργησει τοση αναστατωση τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση και σε αλλους 2-3 που γνωριζω και εχω δει τις εγκαταστασεις τους. Εγω τους ζητησα και μου εβαλαν τα floorboxes στα πισω μπαλκονια εξωτερικα δηλαδη απο τον ακαλυπτο και εντος της πολυκατοικιας δεν φαινεται γιατι δεν υπαρχει απολυτως τιποτα. Και εσωτερικα που μου περασαν την οπτικη στο διαμερισμα εγινε με πολυ ψιλο καναλακι και δεν επηρεασε καπου ουτε χρειαστηκε να βαψω, στοκαρω κτλ. Γενικα τα συνεργεια αποσο εχω καταλαβει κοιτανε και κανουν την εγκατασταση παντα σε συζητηση μαζι σου με τον πιο ευκολο και ανωδυνο τροπο και δεν θελουν ουτε αυτοι να γινει ζημια η μερεμετι. Τουλαχιστον σε μενα ηταν κατι παραπανω απο προσεκτικοι αλλα ημουν μπροστα σε ολες τις διαδικασιες και εγω και οτι τους προτεινα το εκαναν.

Το πριζακι με την οπτικη μπηκε εκει που ειναι και το router ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το πριζακι με την οπτικη μπηκε εκει που ειναι και το router ?

Το πριζακι μπηκε στο δωματιο που χρησιμοποιω ως γραφειο και τους ειπα και το εβαλαν χαμηλα σχεδον στο σοβατεπι πισω απο το γραφειο που ειναι οι υπολογιστες μου. Απο εκει φευγει ενα καναλακι πολυ ψιλο περιπου 30 εκατοστα μηκος το οποιο συνεχιζει στο σοβατεπι και εχει μεσα την ινα και παει στη θεση που εχω το ΟΝΤ και διπλα εχω  και το ρουτερ μιας και ειναι στο ιδιο πολυπριζο.  

τους ειπα και το βαλαμε ετσι και δεν φαινεται τιποτα γιατι τα κρυβει το γραφειο και δεν ενοχλουν ουτε εχω το ρισκο να γινει ζημια.

Επεξ/σία από ReBeLoS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

Το πριζακι μπηκε στο δωματιο που χρησιμοποιω ως γραφειο και τους ειπα και το εβαλαν χαμηλα σχεδον στο σοβατεπι πισω απο το γραφειο που ειναι οι υπολογιστες μου. Απο εκει φευγει ενα καναλακι πολυ ψιλο περιπου 30 εκατοστα μηκος το οποιο συνεχιζει στο σοβατεπι και εχει μεσα την ινα και παει στη θεση που εχω το ΟΝΤ και διπλα εχω  και το ρουτερ μιας και ειναι στο ιδιο πολυπριζο.  

τους ειπα και το βαλαμε ετσι και δεν φαινεται τιποτα γιατι τα κρυβει το γραφειο και δεν ενοχλουν ουτε εχω το ρισκο να γινει ζημια.

Ακριβώς το ίδιο setup εχω και γω!

Έχοντας περάσει παλιότερα lan απο το γραφείο προς το σαλόνι απλά έβαλα ενα switch παραπανω και κουμπωσα access points πάνω οπότε δεν ασχολούμαι με το router της voda καν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που προτεινω σε ολους οσους περιμενουν συνεργειο για εγκατασταση να ειναι παροντες και να προτεινουν οτι βολευει στην περιπτωση του καθενα και οχι οτι βολευει τον εργολαβο. Εχουν ολα τα υλικα και τους τροπους στις περισοτερες περιπτωσεις που αυτο ειναι εφικτο να κανουν την εγκατασταση τελεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ReBeLoS είπε

αυτο που προτεινω σε ολους οσους περιμενουν συνεργειο για εγκατασταση να ειναι παροντες και να προτεινουν οτι βολευει στην περιπτωση του καθενα και οχι οτι βολευει τον εργολαβο. Εχουν ολα τα υλικα και τους τροπους στις περισοτερες περιπτωσεις που αυτο ειναι εφικτο να κανουν την εγκατασταση τελεια. 

Φυσικα και θα ειμαι παρων....Απο τηνν παραλαβη του εξοπλισμου ποσο χρονο θελει ? Τον πηρα χθες.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Φυσικα και θα ειμαι παρων....Απο τηνν παραλαβη του εξοπλισμου ποσο χρονο θελει ? Τον πηρα χθες.

δεν ειναι στανταρ αυτο εξαρταται απο διαφορους παραγοντες.
Στη δικη μου περιπτωση γραφω αναλυτικα το χρονοδιαγραμμα στο παρακατω θεμα που ειχα κανει

 

 

 

γενικα κοιτανε να γινεται η ολη υλοποιηση εντος του διμηνου μαζι με την ενεργοποιηση εκτος αν συμβουν τιποτα περιεργα η πεσει δουλεια . Στους περισοτερους παντως που ξερω μαζι με εγω σε 2 μηνες ηταν ολα ετοιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Εγω πάντως δεν έδωσα καμία σημασία στο καλώδιο και να πάει σε υπολογιστή κλπ

ειναι 5 γιγα το wifi πιάνει 100 Mbps για πλάκα

Ισως το κανω κι εγω γιατι δεν εχω ελευθερη θυρα στο router 

Αποδικοποιητη Cosmote tv και ενα μικρο pc κατω απο την τηλεοραση του σαλονιου ασυρματα . Το εχω μονο  για να στελνω ταινιες απο το κυριο pc και να τις βλεπω σε αυτο 

Η ταχητητα μεταφορας ομως δεν θα ειναι χαμηλη ?

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχυτητα του ασυρματου internet ειναι πιο καλη με οπτικη ινα 

Τωρα πιανω 10/5 με καλωδιο και 26/4 ασυρματα με vdsl 100αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να εκμεταλλευτείς το 100% η έστω 80-90 % της ταχύτητας να προτιμάς συσκευές που υποστηρίζουν  wifi 5ghz

Απλα έχει μικρότερη εμβέλεια στο σήμα

Επεξ/σία από markon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, markon είπε

Για να εκμεταλλευτείς το 100% η έστω 80-90 % της ταχύτητας να προτιμάς συσκευές που υποστηρίζουν  wifi 5ghz

Απλα έχει μικρότερη εμβέλεια στο σήμα

Αν αφορα εμενα εννοω το ασυρματο οικιακο δικτυο με υπολογιστες για προσβαση σε internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, coyote2 said:

1000 δίκτυο είναι τ το 5γιγα και χρησιμοποιείς 100

Καλά, 1000 δεν είναι στην πράξη για κανένα λόγο. Στη θεωρία και σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, ίιιισως.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Νομίζω ότι αυτός που ρωτάει δεν είναι ειδικός όπως είσαι εσύ και εγώ οπότε του εξηγούμε γρήγορα τι πάει να κάνει δεν χρειάζεται να σκάψει όλο το σπίτι θα έχει 100 Mbps μες στο σπίτι με το γιγα. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω 866

 

 

Στις 4/4/2022 στις 6:07 ΜΜ, kn784 είπε

Καλησπέρα σε όλους,
Από 17/03 έχει ολοκληρωθεί η οριζόντια στο σπίτι μου από την COSMOTE και έχω συνδέσει μόνος μου ΟΝΤ και router που είχα παραλάβει. Από τότε περιμένω για ραντεβού ή μήπως ενεργοποιηθεί από μόνο του όπως σε αρκετούς αλλά τίποτα.. Στην πολυκατοικία υπήρχε ήδη εγκατάσταση και υπάρχουν και χρήστες ήδη με ftth. Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω πέρα από υπομονή γιατί έχουν περάσει 18 ημέρες από τη στιγμή που ήταν όλα έτοιμα και η COSMOTE όυτε φωνή ούτε ακρόαση για την ενεργοποίηση; Εννοείται ότι έχω καλέσει και στο 13888 αλλά κανένα αποτέλεσμα καθώς μου λένε το ίδιο συνέχεια ότι θα με καλέσουν το συντομότερο. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με τόση καθυστέρηση για ενεργοποίηση σε ήδη συνδεδεμένη πολυκατοικία;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απλά η cosmote αργεί

Παντού αυτό ακούω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, coyote2 said:

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω 866

Αυτό σου δείχνει. Δοκίμασε μεταφορά αρχείων μεταξύ 2 συσκευών μέσα στο LAN σου και ξανασκέψου το.

Επίσης ναι, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να του πούμε ότι το ασύρματο ακόμα και στα 5G δεν συγκρίνεται με Ethernet που δεν χρειάζεται καν να σκάψεις το σπίτι. Αν δεν πιάνει στα 5 GHz ούτε 50 Mbps έναν τοίχο παραπέρα, φαντάζομαι δεν θα πας να του διορθώσεις το πρόβλημα.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...