Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Vault13 είπε

το smart που λέτε πόσο θα με χρεώσει; και πως το ζητάω; και ποιό είναι το μοντέλο;

 

Αν έχεις 200ρα είναι δωρεάν. Αν όχι το χρεώνουν με το μήνα μπορεί κάνα 2€ οπότε δε πιστεύω να συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vault13 είπε

το smart που λέτε πόσο θα με χρεώσει; και πως το ζητάω; και ποιό είναι το μοντέλο;

 

Αν έχεις διαλέξει πακέτο 200ρας νομίζω είναι δωρεάν το speedport smart, διαφορετικά πληρώνεις κάποια μηνιαία συνδρομή (2,5€ νομίζω). Edit: Ήταν σε άλλη σελίδα το post του kallonos και δεν το είδα.

Δεν ξέρω γιατί θες το συγκεκριμένο, αλλά για εμένα δεν αξίζει καθόλου, πχ αν θες ένα καλύτερο router (πιο ακριβό βέβαια) πάρε κάποιο fritz!box. Αν από την άλλη θες το speedport smart για να χτίσεις mesh και να έχεις wifi σε όλο το σπίτι, απλά πάρε ένα mesh σύστημα (πχ η tp-link εχει αρκετά).

Επεξ/σία από Sudowoodo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Sudowoodo είπε

Αν έχεις διαλέξει πακέτο 200ρας νομίζω είναι δωρεάν το speedport smart, διαφορετικά πληρώνεις κάποια μηνιαία συνδρομή (2,5€ νομίζω).

Δεν ξέρω γιατί θες το συγκεκριμένο, αλλά για εμένα δεν αξίζει καθόλου, πχ αν θες ένα καλύτερο router (πιο ακριβό βέβαια) πάρε κάποιο fritz!box. Αν από την άλλη θες το speedport smart για να χτίσεις mesh και να έχεις wifi σε όλο το σπίτι, απλά πάρε ένα mesh σύστημα (πχ η tp-link εχει αρκετά).

o πρώτος χρόνος είναι δωρεαν δες το online αν θες τώρα.

κατι άλλο: https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod2870040_prod

29e το μήνα βγαίνει αν πάρω το online. αν προσθέσω την isdn που έχω πόσο βγαίνει;

δεν ξέρω αν ισχύει η καλωδίωση αναλογική που έχω μετά,  το optical είναι μόνο για internet? ή φέρνει και την isdn;

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Vault13 είπε

o πρώτος χρόνος είναι δωρεαν δες το online αν θες τώρα.

Μπορεί να μου διαφεύγει κάτι, αλλά από το https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/homewifi.html :

image.png.b11a8a5745a76f92a961d2ce078d84e9.png

 (μόλις έμαθα τυχαία ότι δίνουν νέο router στις 100ρες, nice😂)

 

16 λεπτά πριν, Vault13 είπε

29e το μήνα βγαίνει αν πάρω το online. αν προσθέσω την isdn που έχω πόσο βγαίνει;

δεν ξέρω αν ισχύει η καλωδίωση αναλογική που έχω μετά το optical είναι μόνο για internet?

Σταματάς να χρησιμοποιείς την γραμμή του χαλκού τελείως αν πας σε FTTH, η τηλεφωνία γίνετε μέσο VοIP με χρήση της «οπτικής» σύνδεσης internet. Φυσικά αν θες μπορείς να συνδέσεις ένα καλώδιο από το phone του router σε μια τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού σου ώστε να «στείλεις» τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι.

Επεξ/σία από Sudowoodo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sudowoodo είπε

Μπορεί να μου διαφεύγει κάτι, αλλά από το https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/homewifi.html :

image.png.b11a8a5745a76f92a961d2ce078d84e9.png

 (μόλις έμαθα τυχαία ότι δίνουν νέο router στις 100ρες, nice😂)

Καλημέρα στην παρέα! Επί ευκαιρία που ανάρτησες αυτό, εγώ που έκανα αίτηση για 100 άρα οπτική ίνα, αλλά τώρα έχω 50 άρα, δηλαδή περιμένω να αναβαθμιστώ, και μου ήρθε με courier μόνο το ONT Nokia, δικαιούμαι το καινούργιο ρούτερ ZTE; Αξίζει καταρχάς από το Plus; Και άμα είναι να πάρω το 13888 και να τους πω, ή όταν έρθει ο τεχνικός για να με περάσει την ίνα στο διαμέρισμα; 
Τέλος όσοι έχετε βάλει ποια η εμπειρία σας με την ίνα; Τραβήχθηκε από εσάς εκεί που θέλετε να την βάλετε ή ο τεχνικός επέλεγε; (ρωτώ επειδή θέλω να διανύσει περίπου 50 μέτρα μέχρι να φτάσει στο σαλόνι. ΥΓ έχω μεγάλο διάδρομο!😂)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος μπορει ας μου πει:

Εχω κανει αιτηση για οπτικη ινα .Εχω 100αρα Cosmote και πιανω  9.5/5 

Εχω καλωδιο απο τον κατανεμητη απ ευθειας στο router

Ειμαστε 4 διαμερισματα και τα δυο δεν εχουν τηλεφωνικη γραμμη ενεργη (ειχαν παλια ) . Το αλλο εχει vodafone

Τι εργασιες θα γινουν ? Θα αφορουν ολα τα διαμερισματα ?

Θα γινουν  εργασιες και μεσα στο σπιτι ?

Ευχαριστω.

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οποιος μπορει ας μου πει:

Εχω κανει αιτηση για οπτικη ινα .Εχω 100αρα Cosmote και πιανω  9.5/5 

Εχω καλωδιο απο τον κατανεμητη απ ευθειας στο router

Ειμαστε 4 διαμερισματα και τα δυο δεν εχουν τηλεφωνικη γραμμη ενεργη (ειχαν παλια ) . Το αλλο εχει vodafone

Τι εργασιες θα γινουν ? Θα αφορουν ολα τα διαμερισματα ?

Θα γινουν  εργασιες και μεσα στο σπιτι ?

Ευχαριστω.

 

θα ερθει εργολαβος θα βγαλει που θα περασει η ινα , μετα θα ερθει συνεργειο που θα φερει την οπτικη απο πεζοδρομιο εντος της οικοδομης και θα κανει την εγκατασταση στην οικοδομη , σε καθε οροφο θα μπει ενα floor box με αναμονες για αν κανουν μελοντικα αιτηση και οι αλλοι ενοικοι , καποιες φορες το ιδιο συνεργειο περναει την οπτικη και εντος διαμερισματος , αλλες φορες αυτο γινεται σε 2ο χρονο

εργασιες εντος του σπιτιου ειναι ελαχιστες , θα ανοιξουν μια μικρη τρυπα για να περασει η οπτικη εντος της οικιας σου και συνηθως με συνενοηση μαζι σου θα σου βαλουν καπου ενα μπριζακι για οπτικη ινα (δες που σε βολευει και φροντισε να εχει παροχη ρευματος κοντα , βεβαια υπαρχουν και συνεργεια που το μπριζακι της οπτικης το βαζουν διπλα στην κεντρικη μπριζα τηλεφωνου του σπιτιου (για να γλυτωσουν μετρα οπτικης)

μετα θα σου κλεισουν ραντεβου για να ερθει τεχνικος να ενεργοποιηση την συνδεση σου

τα αλλα διαμερισματα αν δεν εχουν κανει αιτηση δεν τους ενοχλουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

θα ερθει εργολαβος θα βγαλει που θα περασει η ινα , μετα θα ερθει συνεργειο που θα φερει την οπτικη απο πεζοδρομιο εντος της οικοδομης και θα κανει την εγκατασταση στην οικοδομη , σε καθε οροφο θα μπει ενα floor box με αναμονες για αν κανουν μελοντικα αιτηση και οι αλλοι ενοικοι , καποιες φορες το ιδιο συνεργειο περναει την οπτικη και εντος διαμερισματος , αλλες φορες αυτο γινεται σε 2ο χρονο

εργασιες εντος του σπιτιου ειναι ελαχιστες , θα ανοιξουν μια μικρη τρυπα για να περασει η οπτικη εντος της οικιας σου και συνηθως με συνενοηση μαζι σου θα σου βαλουν καπου ενα μπριζακι για οπτικη ινα (δες που σε βολευει και φροντισε να εχει παροχη ρευματος κοντα , βεβαια υπαρχουν και συνεργεια που το μπριζακι της οπτικης το βαζουν διπλα στην κεντρικη μπριζα τηλεφωνου του σπιτιου (για να γλυτωσουν μετρα οπτικης)

μετα θα σου κλεισουν ραντεβου για να ερθει τεχνικος να ενεργοποιηση την συνδεση σου

τα αλλα διαμερισματα αν δεν εχουν κανει αιτηση δεν τους ενοχλουν

Σε ευχαριστώ πολύ 

Το router που έχω θα παραμείνει στη θέση που το έχω; 

Επάνω του υπάρχουν και δύο τηλεφωνικές γραμμές 

Με καλώδιο δίνει Internet σε 4 ακόμα pc 

Θα υπάρξει διακοπή του Internet; 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε ευχαριστώ πολύ 

Το router που έχω θα παραμείνει στη θέση που το έχω; 

Επάνω του υπάρχουν και δύο τηλεφωνικές γραμμές 

Με καλώδιο δίνει Internet σε 4 ακόμα pc 

Θα υπάρξει διακοπή του Internet; 

θα εχεις θεμα γιατι τα router Που δινουν εχουν 4 ethernet  , την μια την χανεις γιατι συνδεετε εκει το ethernet απο το modem της οπτικης , εφοσον συνδεεις το modem της οπτικης με το router με ethernet μπορεις πρακτικα να το βαλεις οπου θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

θα εχεις θεμα γιατι τα router Που δινουν εχουν 4 ethernet  , την μια την χανεις γιατι συνδεετε εκει το ethernet απο το modem της οπτικης , εφοσον συνδεεις το modem της οπτικης με το router με ethernet μπορεις πρακτικα να το βαλεις οπου θελεις

Ευχαριστω.Μου φτανουν μαλλον οι  4 θυρες 

3 απ ευθειας σε υπολογιστες και με switch σε αλλους 2 και μια για το modem της οπτικης 

Για 2 τηλεφωνικες γραμμες (η μια msn) υποθετω θα εχει υποδοχη .

Θα υπαρξει διακοπη internet ?

3 ατομα δουλευουν απο το σπιτι και το χρειαζοντε

Αν κατάλαβα καλά αλλάζει το router; 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ευχαριστω.Μου φτανουν μαλλον οι  4 θυρες 

3 απ ευθειας σε υπολογιστες και με switch σε αλλους 2 και μια για το modem της οπτικης 

Για 2 τηλεφωνικες γραμμες (η μια msn) υποθετω θα εχει υποδοχη .

Θα υπαρξει διακοπη internet ?

3 ατομα δουλευουν απο το σπιτι και το χρειαζοντε

Αν κατάλαβα καλά αλλάζει το router; 

Μερικα λεπτα θα εισαι χωρις ιντερνετ (να συγχρονισει το νεο ) , εγω εχω το speedport plus, αν εχεις το παλιο speedport θα αλλαξει και το router σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Panos10070 είπε

εγώ που έκανα αίτηση για 100 άρα οπτική ίνα, αλλά τώρα έχω 50 άρα, δηλαδή περιμένω να αναβαθμιστώ, και μου ήρθε με courier μόνο το ONT Nokia, δικαιούμαι το καινούργιο ρούτερ ZTE;

Λογικά ναι, αλλά δεν ξέρω τι παίζει και με την διαθεσιμότητα και τα λοιπά, οπότε είναι πολύ πιθανό να μην πάρεις το ZTE. Αν «καίγεσαι» τόσο πολύ για το νέο ZTE κάνε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση.

Αναφορά σε κείμενο

Αξίζει καταρχάς από το Plus;

Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά μάλλον όχι. Μπορεί το speedport plus να μην είναι και το πιο «λαμπρό» router, αλλά αφού αλλάξεις σε οπτική ουσιαστικά μόνο για ethernet switch και wifi access point το θες το plus. Που για αυτά καλό ειναι.

Αναφορά σε κείμενο

Τέλος όσοι έχετε βάλει ποια η εμπειρία σας με την ίνα; Τραβήχθηκε από εσάς εκεί που θέλετε να την βάλετε ή ο τεχνικός επέλεγε; (ρωτώ επειδή θέλω να διανύσει περίπου 50 μέτρα μέχρι να φτάσει στο σαλόνι. ΥΓ έχω μεγάλο διάδρομο!😂)

Εξαρτάτε, αυτό το συζητάς με τον μηχανικό που θα έρθει, αλλά αν μιλάμε όντος για 50 μέτρα χωρίς υπερβολές, δεν ξέρω κατά πόσο θα δεχθεί να στο τραβήξει, οπότε προετοιμάσου για το σενάριο να βάλεις το ONT σε ένα σημείο, και μετά να τραβάς ethernet. Σε κάθε περίπτωση συζήτησε το μαζί του, θα ξέρει πιο είναι το καλύτερο από τεχνικής πλευράς.

Επεξ/σία από Sudowoodo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόθηκε παράταση έξι μήνες στο πρόγραμμα, θα λήξει τελικά 30 Σεπτεμβρίου. Προλάβετε να εποφεληθητε. Εμενα σήμερα με σύνδεσαν. Την αίτηση την εκανα τελη Φεβρουαρίου στο sfbb.gr σε μια εβδομάδα με πήρε τηλέφωνο ο εργολάβος για να έρθει να δει την πολυκατοικία. Δυο μέρες μετά ήρθαν και πέρασαν την νεα καλωδίωση σε όλους τους ορόφους. Μετά από άλλη μια εβδομάδα ήρθαν στο σπίτι να περάσουν την οπτική ίνα μαζί με το πριζακι τής. Και σήμερα ήρθαν ξανά για ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Πλέον έχω σταθερά 100/10 download/upload. €2 η εγκατάσταση και €28.90 το μήνα για δύο χρόνια από την Cosmote. Τα υπόλοιπα τα πληρώνει το πρόγραμμα.

Ελπίζω μετά τα δυο χρόνια να μην μου ζητανε €40/μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, CaptainChris said:

Ελπίζω μετά τα δυο χρόνια να μην μου ζητανε €40/μήνα.

Λογικά τότε θα ζητάνε 36.90 για 200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικα ποσο καιρο κανουν απο τη στιγμη που θα κανω αιτηση να ολοκληρωθει το θεμα?

Να σημειωσω οτι υπαρχη ηδη αναμονη εξω απο το σπιτι καθως εχει ηδη αλλος στην οικοδομη ftth.

Θελω να υπολογισω χοντρικα γιατι προετοιμαζω το σπιτι για να μπω.

Ουσιαστικα πρεπει να ερθουν να βαλουν την οπτικη απο την αναμονη μεχρι το κουτακι που θα συνδεθει το ρουτερ και τα διαδικαστικα με τις αιτησεις φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...