Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το σπίτι ειναι μεγάλο ναι έχεις πρόβλημα

Τώρα τι σημασία έχει αυτή η κουβέντα.....?

Αν γεμίσει καναλάκια όλα το σπίτι. Ε ναι δε μου αρέσει

Εγω πήρα 2 plc και στην χειρότερη παίζω από κει.

Μονο σε γωνίες δε πιάνει το 5 γίγα

Νομίζω για τους παντρεμένους που δε θέλουν καναλάκια (αν με πιάνεις) είναι μια χαρά (προφανώς και είναι φιλική αστεία η φραστική τοποθέτηση μου.....)

 

Προφανώς το 866 είναι κάτι που μου γράφει. 

Τα 100 όπως τα πιάνει.... 

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να βάλω οπτική ίνα (περνάει έξω από το σπίτι) σε διαμέρισμα 4οροφης πολυκατοικίας η οποία έχει 2 ιδιοκτήτες. Εμένα και την αποπάνω που γενικά έχουμε καλές σχέσεις. Με ρώτησαν να πάρω άδεια από το διαχειριστή, προφανώς να μιλήσω με την αποπάνω να δω αν συμφωνεί. Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα, όμως τι να της πω; 

Δηλαδή ποια είναι ακριβώς η διαδικασία; Τα σπίτια είναι οροφοδιαμερίσματα, διαμπερή. Ο ρούτερ μου είναι σε δωμάτιο που βλέπει στον ακάλυπτο. Εγώ είμαι στον 2ο.

Επίσης θα βοηθούσε αν κάποιος μου έλεγε εκτός από τα μερεμέτια που θα γίνουν έξω, τι μερεμέτια θα γίνουν σπίτι. Και μια τελευταία ερώτηση. Από το δωμάτιο του ρούτερ θέλω να στείλω ethernet στο σαλόνι που είναι η τηλεόραση (Nova) αυτό μπορεί να γίνει με powerline; Αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, antirix024 είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να βάλω οπτική ίνα (περνάει έξω από το σπίτι) σε διαμέρισμα 4οροφης πολυκατοικίας η οποία έχει 2 ιδιοκτήτες. Εμένα και την αποπάνω που γενικά έχουμε καλές σχέσεις. Με ρώτησαν να πάρω άδεια από το διαχειριστή, προφανώς να μιλήσω με την αποπάνω να δω αν συμφωνεί. Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα, όμως τι να της πω; 

Δηλαδή ποια είναι ακριβώς η διαδικασία; Τα σπίτια είναι οροφοδιαμερίσματα, διαμπερή. Ο ρούτερ μου είναι σε δωμάτιο που βλέπει στον ακάλυπτο. Εγώ είμαι στον 2ο.

Επίσης θα βοηθούσε αν κάποιος μου έλεγε εκτός από τα μερεμέτια που θα γίνουν έξω, τι μερεμέτια θα γίνουν σπίτι. Και μια τελευταία ερώτηση. Από το δωμάτιο του ρούτερ θέλω να στείλω ethernet στο σαλόνι που είναι η τηλεόραση (Nova) αυτό μπορεί να γίνει με powerline; Αξίζει; 

Εξω στην οικοδομη σε καθε οροφο θα μπει ενα floor box που θα ειναι η αναμονη για τον καθενα

στο σπιτι θα ανοιξουν μια τρυπα 8-10μμ για να περασει μεσα η οπτικη , απο εκει και περα συνηθως σε συνενοηση με εσενα θα τερματισουν καπου την οπτικη σε ενα μπριζακι (πρεπει να υπαρχει παροχη ρευματος κοντα ) βεβαια υπαρχουν συνεργεια που την περνανε αποκλειστικα διπλα στη κεντρικη μπριζα αρκει να υπαρχει ρευμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2022 στις 8:18 ΜΜ, Inuyasha είπε

Εξω στην οικοδομη σε καθε οροφο θα μπει ενα floor box που θα ειναι η αναμονη για τον καθενα

στο σπιτι θα ανοιξουν μια τρυπα 8-10μμ για να περασει μεσα η οπτικη , απο εκει και περα συνηθως σε συνενοηση με εσενα θα τερματισουν καπου την οπτικη σε ενα μπριζακι (πρεπει να υπαρχει παροχη ρευματος κοντα ) βεβαια υπαρχουν συνεργεια που την περνανε αποκλειστικα διπλα στη κεντρικη μπριζα αρκει να υπαρχει ρευμα)

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Μια τελευταία ερώτηση. Ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι οι οπτικές ίνες θέλουν κάθε 4-5 χρόνια συντήρηση ή και αντικατάσταση και κοστίζει σε αυτούς που κάνουν γύρω στα 40€ το μέτρο. Σου λέει κάτι αυτό; 

Επεξ/σία από antirix024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κα τι ακριβώς συντήρηση θέλει, μόνο αν κόψει θέλει αλλαγή η κόλληση, δεν είναι χαλκός να οξειδώνετε γυαλί είναι, τι νομίζει ότι θα θαμπώνει το γυαλί και θέλει άλλαγμα, η οπτική ίνα είναι προστατευμένη και θαμμένη που είναι μέσα στους σωλήνες στο δρόμο, και μέσα στα κουτιά μόνο από ανθρώπινη βλακεία μπορεί να πάθει ζημιά και από αυτή έχουμε πολύ

 

https://www.katartisi.gr/seminars/seminars/432-diktua-optikon-inon

Επεξ/σία από markon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, antirix024 είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Μια τελευταία ερώτηση. Ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι οι οπτικές ίνες θέλουν κάθε 4-5 χρόνια συντήρηση ή και αντικατάσταση και κοστίζει σε αυτούς που κάνουν γύρω στα 40€ το μέτρο. Σου λέει κάτι αυτό; 

αν ηταν να αλλαζονται ετσι οι οπτικες τοτε στα machine rooms των εταιριων που ολα ειναι πλεον οπτικες φανταζεσαι τι χαμος θα γινοταν. Δεν ισχυει αυτο που λες οπως τουλαχιστον το λες γιατι πχ εχω οπτικες 10 χρονια ισως και παραπανω σε ενισχυτες για ηχο και δεν εχουν παθει τιποτα. Εκτος αν εννοεις κατι αλλο και δεν το εχω καταλαβει. Επισης αν η οπτικη ηθελε αλλαγη καθε 4 χρονια ο χαλκος θα επρεπε πλεον να μην υπαρχει καν να εχει λιωσει απο τις τοσες οξυδωσεις που εχει υποστει εδω και τοσα χρονια θαμενος που παει σε τοσα σπιτια.

επισης το καλωδιο της οπτικης δεν κανει 40 ευρω το μετρο. Μαλον κατι αλλο εννοουσε ο ηλεκτρολογος σου

το μονο θεμα οπως ειπε και φιλος παραπανω ειναι να σου κοψει καποιος το καλωδιο η να τσακισει. Εκει ερχεται συνεργειο και κανει συγκοληση. Δεν βλεπω αλλο μειον εγω

Επεξ/σία από ReBeLoS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, antirix024 είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Μια τελευταία ερώτηση. Ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι οι οπτικές ίνες θέλουν κάθε 4-5 χρόνια συντήρηση ή και αντικατάσταση και κοστίζει σε αυτούς που κάνουν γύρω στα 40€ το μέτρο. Σου λέει κάτι αυτό; 

Πρωτη φορα το ακουω και ειμαι μηχανολογος ηλεκτρολογος

και στην τελικη , οτι ερχεται μεχρι τη μπριζα που βαζουν ειναι δυκτιο του οτε και καθε οτε , οποτε οτι ζημια παθει εκτος μεχρι την μπριζα του τηλεφωνεις και ερχονται να το φτιαξουν

 

https://www.skroutz.gr/c/694/kalodia-diktyou/f/633770/optiki-ina.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

καμια σχεση με τα 40 ευρω το μετρο

εσυ το χειροτερο που ισως χρειαστει να αλλαξεις (και αυτο αν κτυπηθει ειναι το καλωδιο απο τη μπριζα οπτικης του παροχου μεχρι το modem που δινουν που βγαζει ethernet για να πας στο router σου , που αντε να εχει κανα 10αρικο (εχει και αρκετα πιο φτηνα )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, antirix024 said:

Μια τελευταία ερώτηση. Ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι οι οπτικές ίνες θέλουν κάθε 4-5 χρόνια συντήρηση ή και αντικατάσταση και κοστίζει σε αυτούς που κάνουν γύρω στα 40€ το μέτρο. Σου λέει κάτι αυτό; 

Μου λέει τι άτομα υπάρχουν στον χώρο...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, antirix024 είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Μια τελευταία ερώτηση. Ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι οι οπτικές ίνες θέλουν κάθε 4-5 χρόνια συντήρηση ή και αντικατάσταση και κοστίζει σε αυτούς που κάνουν γύρω στα 40€ το μέτρο. Σου λέει κάτι αυτό; 

Δεν υπάρχει κάτι που αφορά εσένα.....

23 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Πρωτη φορα το ακουω και ειμαι μηχανολογος ηλεκτρολογος

και στην τελικη , οτι ερχεται μεχρι τη μπριζα που βαζουν ειναι δυκτιο του οτε και καθε οτε , οποτε οτι ζημια παθει εκτος μεχρι την μπριζα του τηλεφωνεις και ερχονται να το φτιαξουν

 

https://www.skroutz.gr/c/694/kalodia-diktyou/f/633770/optiki-ina.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

καμια σχεση με τα 40 ευρω το μετρο

εσυ το χειροτερο που ισως χρειαστει να αλλαξεις (και αυτο αν κτυπηθει ειναι το καλωδιο απο τη μπριζα οπτικης του παροχου μεχρι το modem που δινουν που βγαζει ethernet για να πας στο router σου , που αντε να εχει κανα 10αρικο (εχει και αρκετα πιο φτηνα )

Μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος; ή είσαι παλιός....;

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Δεν υπάρχει κάτι που αφορά εσένα.....

Μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος; ή είσαι παλιός....;

Ηλεκτρολογος μηχανικος εχω τελιωσει (βιασυνη στο γραψιμο ) μετροβιο εχω τελειωσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζοντας ότι το δίκτυο της οπτικής της περιοχής το έχει ο OTE, η ερώτηση μου είναι η εξής:
Την εγκατάσταση ftth μέσα στην πολυκατοικία ποιος την αναλαμβάνει ο ΟΤΕ ή ο εκάστοτε πάροχος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, thodoris1985 said:

Την εγκατάσταση ftth μέσα στην πολυκατοικία ποιος την αναλαμβάνει ο ΟΤΕ ή ο εκάστοτε πάροχος;

Εφόσον την περιοχή σου την έχει αναλάβει ο ΟΤΕ και έχει τοποθετήσει δική του καμπίνα FTTH, τότε εργολάβος του ΟΤΕ θα κάνει όλη την κάθετη εγκατάσταση και θα τοποθετήσει τα floor boxes σε κάθε όροφο. Την οριζόντια, δηλαδή από το floor box του ορόφου σου μέχρι το διαμέρισμά σου, θα την κάνει εργολάβος του παρόχου που επέλεξες. Σε κάποιες περιοχές παίζει να συμπίπτουν οι εργολάβοι στους διάφορους παρόχους.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έκαναν, πριν 5-6 μήνες, την εγκατάσταση/αναβάθμιση στους δρόμους είχε έρθει ο εργολάβος μέσα στην πλυκατοικία κι έλεγε ότι θα καταργηθεί το παλιό κουτί της πολυκατοικίας (που είναι στον εξωτερικό τοίχο) και θα μπεί καινούριο κουτί στο υπόγειο.

Ισχύει αυτό, ή θα μπει για το κάθε διαμέρισμα κάποιο κουτί εξωτερικά της πόρτας του;

Υπάρχει κάπου, κάποιο σχεδιάγραμμα και λίστα με τον εξοπλισμό που μπαίνει;

Τα ρωτάω όλα αυτά, γιατί θέλω να έχω μια πλήρη εικόνα πριν κάνω την αίτηση και πριν έρθουν για τον έλεγχο έτσι ώστε να δουμε πως θα γίνει η εγκατάσταση με τρόπο που θα βολεύει την πολυκατοικία (και εμένα), και όχι του στυλ "ήρθαμε, τα βάλαμε, τλειώσαμε"

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Όταν έκαναν, πριν 5-6 μήνες, την εγκατάσταση/αναβάθμιση στους δρόμους είχε έρθει ο εργολάβος μέσα στην πλυκατοικία κι έλεγε ότι θα καταργηθεί το παλιό κουτί της πολυκατοικίας (που είναι στον εξωτερικό τοίχο) και θα μπεί καινούριο κουτί στο υπόγειο.

Ισχύει αυτό, ή θα μπει για το κάθε διαμέρισμα κάποιο κουτί εξωτερικά της πόρτας του;

Υπάρχει κάπου, κάποιο σχεδιάγραμμα και λίστα με τον εξοπλισμό που μπαίνει;

Τα ρωτάω όλα αυτά, γιατί θέλω να έχω μια πλήρη εικόνα πριν κάνω την αίτηση και πριν έρθουν για τον έλεγχο έτσι ώστε να δουμε πως θα γίνει η εγκατάσταση με τρόπο που θα βολεύει την πολυκατοικία (και εμένα), και όχι του στυλ "ήρθαμε, τα βάλαμε, τλειώσαμε"

οταν θα κανεις την αιτηση και ερθει σαν πρωτο ραντεβου ο εργολαβος για να συζητησετε και να παρει υπογραφη  εκει θα σου λυθουν ολες οι αποριες. Θα δει τον χωρο σου και θα σου προτεινει η θα του προτεινεις τι βολευει. Δεν θα σου ερθουν με το καλημερα για εγκατασταση.

δεν μπορει καποιος απο εδω να σου πει πως θα σου κανουν την εγκατασταση γιατι καθε οικημα ειναι διαφορετικο και απαιτει διαφορετικες εργασιες. 

σε εμενα για παραδειγμα η οπτικη περναει μεσα απο το γκαραζ βγαινει στον ακαλυπτο και ανεβαινει σε καθε οροφο εξωτερικα στα πισω μπαλκονια και οχι εντος της πολυκατοικιας. Σε αλλους παει εντος σε οροφους κτλ. Καθε περιπτωση ειναι θεμα μελετης με τον εργολαβο.

Επεξ/σία από ReBeLoS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...