Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

οταν θα κανεις την αιτηση και ερθει σαν πρωτο ραντεβου ο εργολαβος για να συζητησετε και να παρει υπογραφη  εκει θα σου λυθουν ολες οι αποριες. Θα δει τον χωρο σου και θα σου προτεινει η θα του προτεινεις τι βολευει. Δεν θα σου ερθουν με το καλημερα για εγκατασταση.

δεν μπορει καποιος απο εδω να σου πει πως θα σου κανουν την εγκατασταση γιατι καθε οικημα ειναι διαφορετικο και απαιτει διαφορετικες εργασιες. 

σε εμενα για παραδειγμα η οπτικη περναει μεσα απο το γκαραζ βγαινει στον ακαλυπτο και ανεβαινει σε καθε οροφο εφωτερικα στα πισω μπαλκονια και οχι εντος της πολυκατοικιας. Σε αλλους παει εντος σε οροφους κτλ. Καθε περιπτωση ειναι θεμα μελετης με τον εργολαβο.

Αν καποιος διαφωνει με τον εργολαβο και δεν υπαρχει αλλη λυση μπορει να υπαναχωρησει απο την αιτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Αν καποιος διαφωνει με τον εργολαβο και δεν υπαρχει αλλη λυση μπορει να υπαναχωρησει απο την αιτηση ?

δεν το γνωριζω αλλα φανταζομαι δεν υπογραφεις και δεν προχωραει το εργο.
να πω την αληθεια οσους ξερω δεν εχει γινει αυτο ποτε γιατι ειτε ετσι ειτε αλλιως λυση παντα βρισκεται για να γινει μια τετοια εγκατασταση. Δεν χτιζεις σπιτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

δεν το γνωριζω αλλα φανταζομαι δεν υπογραφεις και δεν προχωραει το εργο.
να πω την αληθεια οσους ξερω δεν εχει γινει αυτο ποτε γιατι ειτε ετσι ειτε αλλιως λυση παντα βρισκεται για να γινει μια τετοια εγκατασταση. Δεν χτιζεις σπιτι

Σε ευχαριστω.Θεωρω οτι μαλλον ειναι ευκολη η περιπτωση μου .Ενα δυοροφο με οροφοδιαμερισματα και ισογειο με δυο διαμερισματα 

Βεραντα παντου γυρω γυρω και η οικοδομη ελευθερη γυρω γυρω.Θα δειξει !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Σε ευχαριστω.Θεωρω οτι μαλλον ειναι ευκολη η περιπτωση μου .Ενα δυοροφο με οροφοδιαμερισματα και ισογειο με δυο διαμερισματα 

Βεραντα παντου γυρω γυρω και η οικοδομη ελευθερη γυρω γυρω.Θα δειξει !!!!

σε καταλαβαινω γιατι και εγω αγχονομουν και τελικα ηταν ολο πολυ πιο απλα αποσο νομιζα. Δεν νομιζω να εχεις θεμα καπου και θα δεις οτι θα γινει και η ολη εγκατασταση τελεια. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2022 στις 10:00 ΠΜ, Chuckie667 είπε

7 μέρες μέτα, δλδ 30/Μαρτίου, τελείωσε ένα πολύ μεγάλο κομμάτι. Ήρθε μηχανικός για να δει τα της εγκατάστασης και να πάρει υπογραφή διαχ/στη (moi), ήρθε συνεργείο που έκανε την εγκατάσταση μέσα στην πολυκατοικία και έφερε και ένα κουτάκι μέσα στο διαμέρισμα δίπλα στο router (ευτυχώς έλειπε η γυναίκα, πρόλαβα σιγύρισα, σκούπισα σοβάδες κτλ, έπλυνα και τα πιάτα to throw off the scent). Παράλληλα άλλο συνεργείο έφερε από τον δρόμο μέχρι την πολυκατοικία την σύνδεση.

Τώρα περιμένω να έρθει κάποιος "για τις κολλήσεις" μου είπαν και για να εγκαταστήσει την ίνα στο σπίτι (?) δλδ από το κουτακι που άφησε (έκρυψα) στο σαλόνι  μέχρι το Nokia ONT.

Btw, router γιοκ, δεν μου δίνουν άλλο η Cosmote, είναι Οκ λεει το υπάρχον, δεν πειράζει σήμερα θα φέρει η Γενική Ταχθδρομική τον φρίτζι τον 7590ΑΧ (AX αχ και βαχ με την τιμή, αλλά και πάλι ninja budget, πήρα στην γυναίκα ένα καινούργιο remington πιστολάκι, again just to throw off the scent).

Ενημερώνω όταν τελειώσουν όλα. Ήταν πολύ γρήγοροι εως τώρα, με εξέπληξαν ευχάριστα!

11 μέρες μετά, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Κοιτάω το κουτάκι μέσα στο σπίτι, θλίβομαι. Τραβάω μια καρέκλα διπλα του, βάζω ένα ουίσκι. Που ´σαι ρε οπτική ίνα μονολογώ σαν τον τρελό. Ακούει η παλίογρια η χάλκινη και συνοφρυώνεται. Πάρτα ρε άρρωστε μουγκρίζει και τσουπ 1.6 εκατ CRC errors το 24 ωρο…. Γιατί μαρή; Γιατί είσαι άπιστο σκυλί απαντά και τραβάει ενα disconnect. Φυσαω ξεφυσάω, αλλαζω καλωδια, τσουπ error και το IP module του συναγερμου (το μασησε το κατοικίδιο, σίγουρα κατ´εντολή της χάλκινης). Βγαινω στον δρομο, ψαχνω σαν το λαγωνικο, βρισκω κατι ΕΥΔΑΠ-ατζιδες να σκαβουν συριζα στο ΚΑΦΑΟ. Τους στραβωκοιτάω, με κοιταν πισω με απορία, τους κανω νοημα σαν τον Ντε Νιρο στον ταξιτζη και τους δειχνω γρυλιζοντας προς το ΚΑΦΑΟ. Τελικά , 2 μερες μετα (γεματες error, disconnect) γυρισαμε status quo. Η χαλκινη δεν γαβγίζει ποια, η οπτική ίνα φανταζει μία μακρινή αναμνηση ( ήταν ονειρο; αναρωτιέμαι ξυπνωντας καθιδρος την νυχτα). Βαζω άλλο ένα ουισκι….

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΝΑ ΡΕ COSMOTE, bloody fiberoptical teaser?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, ReBeLoS said:

...
να πω την αληθεια οσους ξερω δεν εχει γινει αυτο ποτε γιατι ειτε ετσι ειτε αλλιως λυση παντα βρισκεται για να γινει μια τετοια εγκατασταση. Δεν χτιζεις σπιτι

Αυτά είναι για εσάς τους φυσιολογικούς αθρώπους...

Κάτι τύποι σαν κι εμένα, παίζει και να μην τα βρουν με τον εργολάβο.
Μετά την εγκατάσταση της γραμμής για το Φ.Α. που την περάσανε όπου τους βόλευε είμαι λίγο μανουριασμένος με δαύτους (3 χρόνια μετά).

Καναλάκια και λοιπές ιστορίες δε μου αρέσουν σα λύση. Έχω βάλει μόνο ένα μεγάλο κανάλι σε μικρό σημείο που (όοοοταν το βάψω) δε θα φαίνεται, αλλά μέχρι εκεί.

Τεσπα, περιμένω τηλέφωνο από τη wind γιατί μου έδωσαν μια προσφορά που μου ακούγεται αφύσικη και αν το επιβεβαιώσουν έκλεισα εκείνη τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Παρασκευή περιμένω courier να υπογράψω για 200 dl - 20 up στα 29 € με το κουπόνι.

Μέχρι να υπογράψω δεν το πολυπιστεύω

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Την Παρασκευή περιμένω courier να υπογράψω για 200 dl - 20 up στα 29 € με το κουπόνι.

Μέχρι να υπογράψω δεν το πολυπιστεύω

Πως πηρες τετοια τιμη? (αν οντως ισχυει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Πως πηρες τετοια τιμη? (αν οντως ισχυει)

Εγω 43 ευρω αλλα με isdn και  αρθιμο msn απο 56 που πληρωνα για τα ιδια 

100αρα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2022 στις 2:11 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Αν καποιος διαφωνει με τον εργολαβο και δεν υπαρχει αλλη λυση μπορει να υπαναχωρησει απο την αιτηση ?

Nαι αυτο εκανα και εγω με τα συμβολαια σταλμενα και υπογεγραμμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikx είπε

Nαι αυτο εκανα και εγω με τα συμβολαια σταλμενα και υπογεγραμμενα

Ακυρωσες την συνδεση ? Ο λογος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2021 στις 12:37 ΜΜ, nikx είπε

Οκ μια ενημερωση και απο μενα.

16/8 μου κανανε προταση για επιδοτηση ,ηρθανε σημερα και μου αποκαλυψανε οτι επειδη ο ενοικιαζομενος χωρος μου δεν ειναι ακριβως διπλα στον δρομο που θα περασει η οπτικη θα πρεπει να τρυπησουν οχι μονο τον τοιχο μου αλλα και τρια μαγαζια λολ ενδιαμεσα συν ολη την πολυκατοικια.

Μιλησε για τεραστια κατασκευη σε συνενοηση με τους διαχειριστες και του ειπα αυτα δεν τα λετε στο τηλεφωνο οταν κανετε τις προτασεις ναι μου λεει δεν τα λενε ,εγω εξωτερικος συνεργατης ειμαι.

Τουλαχιστον το παλικαρι ειπε στην ακυρωνω εγω και δεν τρεχει τιποτα.

Οποτε 3/9 ακυρωση και η 100αρα πηγε περιπατο.

Τα ειχα γραψει παλιοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Dantε said:

Πως πηρες τετοια τιμη? (αν οντως ισχυει)

H Nova δίνει με 31

Η Wind μέσω εξωτερικού συνεργάτη με 29.90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Dantε said:

Πως πηρες τετοια τιμη? (αν οντως ισχυει)

Αν ισχύει θα το δω και την Παρασκευή (αύριο δε μπορούσα να παραλάβω τις ώρες που μου είπαν).

Είχα πάρει τηλ να ρωτήσω πόσο είναι το πεναλτυ πρόωρης αποχώρησης (λήγει σε 2 μήνες), και λέω δε ρωτάω και εδώ μια τιμή (γιατί έλεγα να πάω σε cosmote ftth); Προφανώς είδαν ότι ρώτησα για να φύγω και πιστεύω γι αυτόν το λόγο μου είπαν τέτοια τιμή.

Ρώτησα καμια 10αριά φορές για την τιμή και αν είναι όντως 200άρα, και μου είπε ότι τρέχει μια προσφορά τώρα γι αυτό και αυτή η τιμή (συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι λόγω της ερώτησης μου για πρόωρη αποχώρηση)

Στο 13800 πήρα και ζήτησα να με καλέσουν, οπότε φαντάζομαι δεν είναι εξωτερικός συνεργάτης.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...