Προς το περιεχόμενο

Μόνιμη ζωή στα Κυθηρα..


biliardas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ntanosgatos είπε

Μην πας!Το καλοκαίρι καλά είναι.Τον χειμώνα παθαίνεις κατάθλιψη!

Γιατί.? Πες κ έναν λόγο.? 

2 ώρες πριν, kage είπε

Ηρεμια αγροτες χωριο κτλ.υπαρχει και εντος αττικης π.χ. μαραθωνας ,ωροπος λαυριο διονυσος μαρκοπουλο κτλ και τα νησια στυλ αιγινας σαλαμινα  ειναι παρομοια σε φαση χωριο γιατι πρεπει να φτασετε κυθηρα? Τον δρομο απο νεαπολη εως σπαρτη τον εχεις κανει ποτε?

Όσο για τον δρόμο δεν τον έχω κάνει δεν θα σ πω ψέμματα αλλά έχω ακούσει πολλά ότι χείροτερο υπάρχει... Εκτός απο αιγηνα που είπες τα υπόλοιπα πάρτυ από ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ πιστέυω θα γίνεται αν ισχύουν όσα ΑΚΟΎΓΟΝΤΑΙ και συν ότι σ αυτά τα μέρη θα υπάρχει μεγάλη απόσταση για τη δουλειά που συνεπάγεται με 1-2 ώρες με αμάξι+καύσιμα + φθορά ++++.. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είσαι φουκαράς στην Αθήνα  επαρχία περνάς καλά. Αν δηλαδή κάνεις τρελό comute για δουλειά, μένεις σε άσχημη περιοχή π.χ. κόβεις βόλτες μισή ώρα για να παρκάρεις, μένεις σε τσιμεντένιο κουτί με μπαλκόνι που βλέπει στη μπουγάδα του πακιστανού τότε επαρχία με χίλια. 

Αν είσαι βασιλιάς στην Αθήνα, αν δηλαδή δεν αντιμετωπίζεις τα παραπάνω ζητήματα αλλά απολαμβάνεις τις επιλογές της πόλης τότε στο νησί θα περάσεις άσχημα. 

Μη γελιόμαστε παιδιά, αν μέναμε καμιά πολιτεία κεφαλάρι παλιό ψυχικό σε μονοκατοικία και τα προβλήματα μας λυμένα δεν θα πλησιάζαμε ποτέ νησιά και επαρχίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, asaduu είπε

Αν είσαι φουκαράς στην Αθήνα  επαρχία περνάς καλά. Αν δηλαδή κάνεις τρελό comute για δουλειά, μένεις σε άσχημη περιοχή π.χ. κόβεις βόλτες μισή ώρα για να παρκάρεις, μένεις σε τσιμεντένιο κουτί με μπαλκόνι που βλέπει στη μπουγάδα του πακιστανού τότε επαρχία με χίλια. 

Αν είσαι βασιλιάς στην Αθήνα, αν δηλαδή δεν αντιμετωπίζεις τα παραπάνω ζητήματα αλλά απολαμβάνεις τις επιλογές της πόλης τότε στο νησί θα περάσεις άσχημα. 

Μη γελιόμαστε παιδιά, αν μέναμε καμιά πολιτεία κεφαλάρι παλιό ψυχικό σε μονοκατοικία και τα προβλήματα μας λυμένα δεν θα πλησιάζαμε ποτέ νησιά και επαρχίες.

Καλά εντάξει, κι αν μέναμε στο Μονακό στο κάστρο μέσα, δεν θα θέλαμε να πατήσουμε στο Κεφαλάρι, δεν πάει έτσι το πράμα 

Προσωπικά ούτε σε κλουβί μένω, ούτε μια ώρα να παρκάρω κάνω, ούτε δύο ώρες να πάω στη δουλειά μου, αλλά αν μου έδιναν την επιλογή να πάω επαρχία με τα λεφτά που παίρνω από την τωρινή δουλειά μου θα έκανα κωλοτούμπες 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, asaduu είπε

 

 

Μη γελιόμαστε παιδιά, αν μέναμε καμιά πολιτεία κεφαλάρι παλιό ψυχικό σε μονοκατοικία και τα προβλήματα μας λυμένα δεν θα πλησιάζαμε ποτέ νησιά και επαρχίες.

τα νησιά είναι άλλη φάση από την επαρχία στο σύνολό της, αλλά γενικά το να μένεις εκτός αθήνας υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που τους ταιριάζει καλύτερα και δεν το κάνουν από ανάγκη 

 

το δύσκολο είναι να είσαι από αυτούς τους ανθρώπους, αλλά από πολλές απόψεις η ποιότητα ζωής μακριά από την αθήνα αυξάνεται δραματικά

 

γιατι και στο κεφαλάρι να μένεις στη μονοκατοικία κάποια στιγμή θα πρέπει να βγεις και έξω από αυτή.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2019 στις 10:05 ΠΜ, logistoulis είπε

τα νησιά είναι άλλη φάση από την επαρχία στο σύνολό της, αλλά γενικά το να μένεις εκτός αθήνας υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που τους ταιριάζει καλύτερα και δεν το κάνουν από ανάγκη 

το δύσκολο είναι να είσαι από αυτούς τους ανθρώπους, αλλά από πολλές απόψεις η ποιότητα ζωής μακριά από την αθήνα αυξάνεται δραματικά

γιατι και στο κεφαλάρι να μένεις στη μονοκατοικία κάποια στιγμή θα πρέπει να βγεις και έξω από αυτή.. 

Μακριά από την Αθήνα είσαι πολίτης Β κατηγορίας.Υπάρχουν νησιά (με αρκετό κόσμο) που δεν μπορείς να βγάλεις μια ακτινογραφία. Σε όλο τον κόσμο ταιριάζει η επαρχία και η ησυχία. Για βάλε να έχεις παιδί με μαθησιακές δυσκολίες (κάτι απλό και διαδεδομένο) ποιον να βρεις και τι να σου κάνει σε ένα νησί. Τα δόντια σου να φτιάξεις. Μην τυχόν και φοράς γυαλιά και σπάσουν. Να βρεις δραστηριότητες για τα παιδιά σου. Εκδηλώσεις. Έχεις ρίξει μια ματιά πόσα θέατρα και πόσες παραστάσεις ανεβαίνουν εκτός Αθήνας; Εκδηλώσεις, σεμινάρια, σχολές, ωδεία, καλλιτεχνικά εργαστήρια. Πέρσι σε public Θεσσαλονίκης μου είπαν να περιμένω 2 εβδομάδες για να φέρουν ένα βιβλίο από την αποθήκη τους στην Αθήνα. Γεννήθηκα και μεγάλωσα Αθήνα μέχρι που στα 33 μου ως ερωτικός μετανάστης μετακόμισα Θεσσαλονίκη. 15 χρόνια μετά σήμερα, δεν βρίσκω αυτά που είχα στην Αθήνα. Αν λοιπόν η Θεσσαλονίκη είναι ένα μεγάλο χωριό τι να πει και η υπόλοιπη επαρχία. Και μην με παρεξηγείται. Θα έμενα πρόθυμα και στην τελευταία πινέζα του χάρτη που κυματίζει η Ελληνική σημαία αλλά εκτός Αθήνας είμαστε πολίτες Β κατηγορίας.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, asaduu είπε

Μακριά από την Αθήνα είσαι πολίτης Β κατηγορίας.Υπάρχουν νησιά (με αρκετό κόσμο) που δεν μπορείς να βγάλεις μια ακτινογραφία. Σε όλο τον κόσμο ταιριάζει η επαρχία και η ησυχία. Για βάλε να έχεις παιδί με μαθησιακές δυσκολίες (κάτι απλό και διαδεδομένο) ποιον να βρεις και τι να σου κάνει σε ένα νησί. Τα δόντια σου να φτιάξεις. Μην τυχόν και φοράς γυαλιά και σπάσουν. Να βρεις δραστηριότητες για τα παιδιά σου. Εκδηλώσεις. Έχεις ρίξει μια ματιά πόσα θέατρα και πόσες παραστάσεις ανεβαίνουν εκτός Αθήνας; Εκδηλώσεις, σεμινάρια, σχολές, ωδεία, καλλιτεχνικά εργαστήρια. Πέρσι σε public Θεσσαλονίκης μου είπαν να περιμένω 2 εβδομάδες για να φέρουν ένα βιβλίο από την αποθήκη τους στην Αθήνα. Γεννήθηκα και μεγάλωσα Αθήνα μέχρι που στα 33 μου ως ερωτικός μετανάστης μετακόμισα Θεσσαλονίκη. 15 χρόνια μετά σήμερα, δεν βρίσκω αυτά που είχα στην Αθήνα. Αν λοιπόν η Θεσσαλονίκη είναι ένα μεγάλο χωριό τι να πει και η υπόλοιπη επαρχία. Και μην με παρεξηγείται. Θα έμενα πρόθυμα και στην τελευταία πινέζα του χάρτη που κυματίζει η Ελληνική σημαία αλλά εκτός Αθήνας είμαστε πολίτες Β κατηγορίας.

Κατά την άποψή μου το σχόλιο είναι άκυρο όλο... Τι δεν βρίσκεις στη Θεσσαλονίκη που το είχε η Αθήνα.? Δεύτερης κατηγορίας άνθρωποι της επαρχίας και πρώτης θες να μ πεις της Αθήνας.? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, biliardas είπε

Κατά την άποψή μου το σχόλιο είναι άκυρο όλο... Τι δεν βρίσκεις στη Θεσσαλονίκη που το είχε η Αθήνα.? Δεύτερης κατηγορίας άνθρωποι της επαρχίας και πρώτης θες να μ πεις της Αθήνας.? 

φιλε δεν το λεει υποτημιτικα αλλα πιστευω κι εγω αυτην ειναι η αληθεια. Η Αθηνα με 5+ μυρια κοσμο εχει πολυ περισσοτερες επιλογες απ ολες τις  πολεις τηε Ελλαδος. Τα καλυτερα νοσοκομεια ειναι εκει, σχολεια, κολλεγια, θεατρα, κτλ. 

Απο θεμα παροχων εχει τα παντα, μερικα τα οποια δεν μπορεις να τα βρεις σε αλλες πολεις. Αλλα αυτα ειναι τελειως off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ααααχ αυτά τα "θέατρα". Που όποιος θέλει να επιχειρηματολογήσει κατά της αποκέντρωσης (και της απομάκρυνσης από την Αθήνα ειδικότερα) αναφέρεται στα "θέατρα" που δεν θα έχει στην επαρχία :).

Που πραγματικά αν ήμασταν τόσο θεατρόφιλοι τα θέατρα θα έκαναν χρυσές δουλειές. Τα "θέατρα" είναι για την εσωτερική μετακίνηση ότι και ο "ήλιος" και η βραδινή "ζωή" για την μετακίνηση στο εξωτερικό. Ultimate επιχείρημα.

Παιδιά, ας είμαστε ειλικρινείς, τουλάχιστον με τον εαυτό μας.

Ναι, η μεγάλη πόλη έχει πολλά πράγματα και σίγουρα υπάρχει κάτι για τον καθένα. Το θέμα είναι πότε πραγματικά χρησιμοποιήσαμε αυτές τις "παροχές" και αν τελικά είναι πραγματική ανάγκη ή μόνο η αίσθηση του "όποτε θέλω πάω". Σε τελευταία ανάλυση μπορείς δις του χρόνου να κάνεις πολιτιστικό 3ήμερο/επίσκεψη στην Αθήνα για να δεις το σόϊ και τα "θέατρα" που θα σου λείψουν.

Φυσικά για ότι σχετικό με παροχές σε θέματα υγείας δεν το συζητώ.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mchrisober είπε

φιλε δεν το λεει υποτημιτικα αλλα πιστευω κι εγω αυτην ειναι η αληθεια. Η Αθηνα με 5+ μυρια κοσμο εχει πολυ περισσοτερες επιλογες απ ολες τις  πολεις τηε Ελλαδος. Τα καλυτερα νοσοκομεια ειναι εκει, σχολεια, κολλεγια, θεατρα, κτλ. 

Απο θεμα παροχων εχει τα παντα, μερικα τα οποια δεν μπορεις να τα βρεις σε αλλες πολεις. Αλλα αυτα ειναι τελειως off topic.

Σε φόρουμ είμαστε συζήτηση κάνουμε σύμφωνω ότι ο καθένας λέει την άποψη του  φίλε μ και είναι σεβαστή και την αποδέχομαι..Απλά δεν κατάλαβα τον λόγο,και επειδή η απάντηση εντελώς offtopic επι του θέματος και για να απαντήσω αν και δεν με ενδιαφέρει αυτή η απάντηση τι είναι αυτό π  έχει η Θεσσαλονίκη κ δεν το έχει η Αθήνα καθαρά από αυτή την άποψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, αν εξαιρέσουμε τα μεγάλα νησιά, το θέμα "υγεία" είναι πονεμένη ιστορία.

Είχαμε δύο σοβαρούς τραυματισμούς στην οικογένεια στην Τήνο, ο ένας (βαρύ κάταγμα που ήθελε ανάταξη) συνέπεσε με κακοκαιρία και τελικά με τα χίλια ζόρια η τραυματίας μεταφέρθηκε στην Αθήνα την επομένη (παρηγορητική νοσηλεία στο θλιβερό "ιατρικό κέντρο" του νησιού τη νύχτα) με θαλασσοταραχή.

Ο δεύτερος, τραυματισμός στο κεφάλι ηλικιωμένου ανθρώπου με προϋπάρχον θέμα υγείας, συνέπεσε όχι απλά με κακοκαιρία αλλά με απαγορευτικό και τελικά έγινε διακομιδή με ελικόπτερο, ο άνθρωπος κατέληξε. Θα τον προλάβαιναν αν είχε τραυματιστεί σε πόλη με κανονικό νοσοκομείο; Εικασίες μόνο μπορούμε να κάνουμε.

Μη σε βρει σε μικρό νησί κάτι, μονάχα αυτό.

Κατά τα άλλα, θα ήθελα να μείνω σε νησί, αλλά όχι αν έχω μαζί μου παιδιά/ηλικιωμένους. Μετά από αυτά που μας έτυχαν, νομίζω θα το είχα μεγάλο άγχος.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα νησία δεν μπορώ να έχω άποψη..

Εγω εδώ και 3 χρόνια μενω στη Λάρισα που δεν έχω βρει και μεγάλες διαφορές με τη ζωή μου στην Αθήνα (όπου γεννήθηκα και μεγάλωσα και μάλιστα κέντρο κέντρο Αθήνας)..

Μένω σε καλύτερο σπίτι, με λιγότερο ενοίκιο,σαφώς λιγότερη κίνηση και άγχος.Τα σινεμαδάκια μου τα πάω ,όπως και στην Αθήνα , κόσμο έχει παντού (φοιτητούπολη γαρ), μπαρ για όλα τα γούστα, ως και μπουζούκια αν θες..

Αλλά το γεγονός πως φέυγω 8:45 σπίτι για να μαι 9  δουλειά ,από οπου σχολάω 5 και 5:15 είμαι σπίτι,δεν το αλλάζω με τίποτα (σκεφτείτε Αθήνα έμενα Πατήσια και δούλευα αρχικά Ελευσίνα και έπειτα Παλλήνη οπότε δεν θα  μιλήσω για το πόσες προσωπικές μου ώρες έκαιγα στο αυτοκίνητο)

Ειδικά η Λάρισα έχει 2 νοσοκομεία (Οπότε από θέμα ιατρικής πλευράς δεν αγχώνομαι) αλλά και τρομερές εκδρομές στη 1 ώρα οδήγηση (όση ωρα ήθελα απο το σπίτι μου Πατήσια να παω για καφέ Γλυφάδα χρειάζομαι τώρα για να μαι σε Καρδίτσα/Βόλο/Τρίκαλα/Κατερίνη/Λαμία)

Όλα μια απόφαση ειναι παιδιά,εγώ λέω να τολμήσετε την αποκέντρωση,στην τελική η Αθήνα εκει θα ναι πάντα και θα μας περιμένει... (και ναι ,φυσικά τη νοσταλγώ και εγώ αλλά μεγαλώνοντας αλλάζουν και τα μυαλά μας  - ακούγομαι σαν γέρος στα 36 μου)

Επεξ/σία από Skandalf
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Skandalf είπε

Για τα νησία δεν μπορώ να έχω άποψη..

Εγω εδώ και 3 χρόνια μενω στη Λάρισα που δεν έχω βρει και μεγάλες διαφορές με τη ζωή μου στην Αθήνα (όπου γεννήθηκα και μεγάλωσα και μάλιστα κέντρο κέντρο Αθήνας)..

Μένω σε καλύτερο σπίτι, με λιγότερο ενοίκιο,σαφώς λιγότερη κίνηση και άγχος.Τα σινεμαδάκια μου τα πάω ,όπως και στην Αθήνα , κόσμο έχει παντού (φοιτητούπολη γαρ), μπαρ για όλα τα γούστα, ως και μπουζούκια αν θες..

Αλλά το γεγονός πως φέυγω 8:45 σπίτι για να μαι 9  δουλειά ,από οπου σχολάω 5 και 5:15 είμαι σπίτι,δεν το αλλάζω με τίποτα (σκεφτείτε Αθήνα έμενα Πατήσια και δούλευα αρχικά Ελευσίνα και έπειτα Παλλήνη οπότε δεν θα  μιλήσω για το πόσες προσωπικές μου ώρες έκαιγα στο αυτοκίνητο)

Ειδικά η Λάρισα έχει 2 νοσοκομεία (Οπότε από θέμα ιατρικής πλευράς δεν αγχώνομαι) αλλά και τρομερές εκδρομές στη 1 ώρα οδήγηση (όση ωρα ήθελα απο το σπίτι μου Πατήσια να παω για καφέ Γλυφάδα χρειάζομαι τώρα για να μαι σε Καρδίτσα/Βόλο/Τρίκαλα/Κατερίνη/Λαμία)

Όλα μια απόφαση ειναι παιδιά,εγώ λέω να τολμήσετε την αποκέντρωση,στην τελική η Αθήνα εκει θα ναι πάντα και θα μας περιμένει... (και ναι ,φυσικά τη νοσταλγώ και εγώ αλλά μεγαλώνοντας αλλάζουν και τα μυαλά μας  - ακούγομαι σαν γέρος στα 36 μου)

 

Ακριβώς. Η Αθήνα είναι για μένα μια πόλη που πρέπει να ζήσουν όλοι έστω 1-2 χρόνια το λιγότερο στα 20s τους για να εκμεταλλευτούν τις αμέτρητες επιλογές της (ακομα και χωρις χρημα εχει πολλά να δεις) και να βγάλεις τα απωθημένα σου.
Αλλά για μετά τα 30 μεγάλες πόλεις της επαρχίας είναι οι ιδανικές. Λάρισα-βολος-Ηρακλειο-Ιωαννινα-Σερρες-Καβάλα-Αλεξανδρουπολη-Κομοτηνή-Μυτιληνη-Ροδος-Κερκυρα-Τρικαλα κτλπ).
Έχεις επιλογές...χαμηλό κόστος ζωής...και τρελή ποιότητα ζωής όσον αφορά χρόνο-ασφάλεια-διατροφή. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύθηρα... Κύθηρα
θα πω και γω την άποψή μου, μιας και έχω πάει δύο φορές (χειμώνα, καλοκαίρι)
Την πρώτη φορά πήγα αρχές Δεκέμβρη, λόγω εργασιών στο αρχαιολογικό μουσείο
αεροπορικά, φθηνά εισιτήρια, εάν δεν τα κλείσεις αρκετά νωρίς δεν υπάρχουν 180€ πήγαινε-έλα
Το καράβι από Νεάπολη με κακό καιρό το ξεχνάς.
Η ζωή το χειμώνα είναι δράμα. μεγάλωσα σε χωριό των Καλαβρύτων και μπροστά στη χώρα των Κυθήρων ήταν Βερολίνο
Ίσως σώζει λίγο την κατάσταση ο Ποταμός που είναι και κεφαλοχώρι. Αλλά να θέλεις ένα καφέ να πιεις στην χώρα και να πρέπει να ανέβεις στο Λιβάδι να βρεις, ξέρω γω, μου φάνηκε κάπως.

Το καλοκαίρι από την άλλη, που πήγα διακοπές μέσα Ιουλίου πριν δύο χρόνια, θα μου μείνει αξέχαστο
Περάσαμε τέλεια. Βέβαια ήμαστε 4μελής οικογένεια οπότε την εργένικη ζωή με ξενύχτια δεν την έζησα.
Αλλά από κόσμο όσο χρειαζόταν, από φαγητό και εξυπηρέτηση μια χαρά. οι παραλίες χάρμα και σε όσα μπαράκια πήγα δεν είχα παράπονο
Ακριβό νησί βέβαια και με νοοτροπία ίσως περισσότερο πελοποννησιακή παρά νησιώτικη
Εύκολα πήγαινα ξανά, αλλά δεν ξέρω εάν θα ζούσα μόνιμα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...