Προς το περιεχόμενο

Τι θόρυβο έχετε σπίτια σας;


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μένω σε ανηφόρα μεγάλης κλίσης και μάλιστα στο τέλος της.

Οπότε το μόνο θόρυβο που έχω είναι τα μηχανάκια που δεν τραβάνε...Και επειδή τα σαπάκια είναι πολλά, μεγάλο είναι και το πρόβλημα. Καλοκαίρι/φθινόπωρο/άνοιξη κλειστά παράθυρα και κλιματισμός (είμαι ιδιότροπος με τη φασαρία) και άνοιγμα μόνο για αερισμό.

 

Επίσης όσον αφορά ανηφόρα, κάτι ακόμα:

Όταν κάποιος που δεν είναι από τη γειτονιά ανεβαίνει συντηρητικά επειδή δε γνωρίζει τις προτεραιότητες, τα δίποδα πιθήκια που είναι πίσω του αρχίζουν κόρνες και τα -αού αού αού- επειδή "τους κόβει" στην ανηφόρα. Αγενές και απαράδεκτο απλά.

Κάτι πιο σπάνιο είναι επειδή ο άλλος μπορεί να μην είναι σίγουρος για τις προτεραιότητες σε κάθε στενό που περνά, να κορνάρει, ώστε να τον ακούσουν οι διερχόμενοι από κάθετα. Οπότε ακούς σε κάθε στενό που περνά μπιπ, μπιπ, μπιπ, μπιπ,μπιπ, μπιπ,μπιπ, μπιπ,μπιπ, μπιπ, μέχρι να τελειώσει η ανηφόρα.

Αλήθεια....πόσο ηλίθιο να νομίζει κάποιος ότι και να ακουστεί η κόρνα του...εάν κάποιος διερχόμενος από κάθετο δρόμο έχει παραβιάσει την προτεραιότητα (είτε θελημένα είτε λόγω άγνοιας) έχει χρόνο να αντιδράσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάτι φοιτήτριες που έχουν ξεσαλώσει και ειτε χαχανιζουν όλη ημέρα ή άγρια χαράματα στήνουν σεξ σόου με το αγόρι τους, και ένα παιδάκι με ειδικές ανάγκες που ουρλιάζει ρυθμικά κάθε μεσημέρι και ένα μπάρμπα που όταν φταρνιζεται σιεται το τετράγωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2019 στις 9:43 ΠΜ, cpc464 είπε

Εγώ έχω κάτι φοιτήτριες που έχουν ξεσαλώσει και ειτε χαχανιζουν όλη ημέρα ή άγρια χαράματα στήνουν σεξ σόου με το αγόρι τους, και ένα παιδάκι με ειδικές ανάγκες που ουρλιάζει ρυθμικά κάθε μεσημέρι και ένα μπάρμπα που όταν φταρνιζεται σιεται το τετράγωνο. 

Πως το αντιμετωπίζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον γειτονα που θα κανει το γρασιδι καθε σκ στις 7 το πρωι. Και καναν μεθυσμενο που θα περναει μια στους 6 μηνες. 

Κατα τ αλλα νεκρα σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Τον γειτονα που θα κανει το γρασιδι καθε σκ στις 7 το πρωι. Και καναν μεθυσμενο που θα περναει μια στους 6 μηνες. 

Κατα τ αλλα νεκρα σχετικα

Και Σ και Κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kitharas είπε

Πως το αντιμετωπίζεις; 

Στις φοιτήτριες φωνάζω,"και εμείς γα(#%)#%& αλλά δεν μας ακούει το τετράγωνο", τώρα για ένα παιδάκι με τέτοιο πρόβλημα τι να πω?, όσο για τον μπάρμπα του φωνάζω καμιά φορά "γείτσες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mενω Κουκακι. 

Στην πολυκατοικια μου εχουμε 1 διαμερισμα airBnB και αλλα 6 τριγυρω.

Γενικα ειναι ησυχος δρομος αλλα ερχονται μερικες φορες τιποτα τουριστες που νομιζουν οτι ειναι ολοι σε διακοπες !!

Γυρνανε μεθυσμενοι και τραγουδανε στην μεση του δρομου 3-4 το πρωι κτλ...

Στην δικη μου πολυκατοικια τουλαχιστον εχουν ενημερωθει απο τον ιδιοκτητη και δεν κανουν τετοια.

Στις τριγυρω ειναι το θεμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διασταυρωση με κρυμμενο στοπ στα 20 μετρα οποτε ακους φρενα-λαστιχα να τσιριζουν καθε βδομαδα και καθε διβδομαδο ακους και το γκντουπ του τρακαρισματος, αλλες φορες το λυνουν ειρηνικα αλλες μαλωνουν κιολας ποιος φταιει.

3-4 φορες την μερα θα περασει μηχανακι με πειραγμενη εξατμηση, θα χτυπησει απο την φασαρια και ο συναγερμος ενος συγκεκριμενου αυτοκινητου που ειναι παντα παρκαρισμενο στο τετραγωνο. 

Ακριβως απο κατω παρκο, πιο παλια προ κρισης μαζευοταν πιτσιρικια κλπ να πιουν μπυρες αλλα πλεον μονο λιγοι ρωσομπλιετ πινουν μπυρες πρωι μεσημερι βραδυ. Ενιοτε αραζουν και πρεζάκια, εχει τυχει να με ξυπνησει πρεζας 3 το πρωι που φωναζε στους αλλους δυο πρεζαδες που ηταν μαζι οτι του εκλεψαν 20 ευρω ενω ειχε λιποθυμησει ορθιος! στο παγκακι. Συνεχιστηκε καμια ωρα ο διαλογος τους, αλλα δεν κραταω κακια γιατι ειχε πλακα. Τελικα δεν εμαθα αν οντως τον ψιρισαν, αλλα ενημερώθηκα για τις τελευταιες τιμες της πρεζας και επισης ποσα γραμμαρια ειχε ο καθε πρεζας σπιτι του. (Ηταν αποδειξη οτι δεν ειχαν αναγκη το 20ευρω βλεπετε). 

Το σκυλι της απο πανω που κλαιει και γαυγιζει τον τελευταιο μηνα καθε μερα ολη μερα γιατι το εχει παρατημενο μονο του ολη μερα, αλλα φευγει απο το σπιτι σε 15 μερες οποτε κλαιν. Βεβαια εχει πιστολιασει τα τελευταια 3 κοινοχρηστα. Οταν την ρωτησα γιατι το παραταει και αν ντρεπεται, μου ειπε οτι κανω λαθος και δεν ειναι το δικο της σκυλι που γαυγιζει, οποτε δεν μπορει να κανει κατι. 

Ελλαδα 2019-2020 γενικα, αστικη πραγματικοτητα στην πιο νοτια χωρα του πρωην ανατολικου μπλοκ

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε πολυκατοικία υπάρχει ένα ζώον κανόνας. Σχετικά ήρεμη περιοχή με παρκακι στη πίσω πλευρά και μεγάλο δρόμο μικρής κυκλοφορίας με τεράστια πεζοδρομια. Ε νατος ο ιδιοκτήτης του 6, αστυνομικός με 2 παιδιά που το έχει καημό κάθε μεσημέρι να συννενοειται με φωνές από το ισόγειο μέχρι το σπίτι του, εγώ μένω πρώτο. 

6 οροφοδιαμερισματα είμαστε όλοι 35αρηδες με μικρά παιδιά και κάνα 2 με μωρά μόνο αυτός ακούγεται. Κάθε μεσημέρι, κάθε μερα, όλη τη βδομάδα. Μόνη ηρεμία όταν λείπει ένα μήνα διακοπές τον Αύγουστο. 

Του έχω κάνει παρατήρηση και είναι ευγενικοτατος (έχω δίδυμα 13 μηνών και τα ξυπνάει) αλλά δεν το κόβει το χόμπι. Μου το έχει παραδεχτεί, μεγάλωσε σε χωριό και συνηθιζαν να φωνάζουν οι γονείς του στα χωράφια και του έχει γίνει τρόπος ζωής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς απέναντι απ το σπίτι μου παράνομο εργαστήριο σιδεροκατασκευών σε αυλή χτισμένο με τσίγκους με τον κυρ Χρήστο να πιάνει καυλωμενος τον τροχό ενα λεπτό μετά την λήξη της ωρας κοινής ησυχίας εκτός Κυριακών. Λίγο πιο κάτω γείτονας που δουλεύει σε λαϊκή αξημέρωτα ζεσταίνει το φορτηγό πριν να ξεκινήσει για τη λαχαναγορά. 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Μηχανάκια. Το πιο εκνευριστικό ανθρώπινο δημιούργημα. Σπάνε μπάλες και με κάνουν έξω φρενών. Ειδικά για τα ντελίβερι λόγω της επιβάρυνσης που φέρνουν στον αστικό ιστό θα πρέπει να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση για τέλος ανά παραγγελία. Όχι ότι κόβει αποδείξεις ο κλάδος της εστίασης αλλά λέμε.....

-  Φτιαγμένα σαβουράμαξα με racing εξατμίσεις.

-  Αδέσποτα. Ευελπιστώ πως κάποια στιγμή θα γίνουμε Ευρώπη και δεν θα βλέπουμε και κυρίως δεν θα ακούμε κανένα. 

-  Καψούρηδες. Κατεβασμένα παράθυρα μπροστά και πίσω χειμώνα / καλοκαίρι να παίζουν γυφτοκαψουροτράγουδα.... Με τα φάσκελα και τις κατάρες που τους ρίχνω λογικά το Μαράκι θα τους φτύνει στο άπειρο και ακόμα παραπέρα.

- Pakis on the phone on the go: Δεν είναι πολλοί αλλά έχουν το συνήθειο να μιλάνε όλη την ώρα στο κινητό λες και εκφωνούν τον λόγο του βασιλιά. Δεν φημίζομαι για την ακοή μου κάθε άλλο και όμως αυτούς τους ακούω καμπάνα....και έχουν και τόσο ωραία γλώσσα πανάθεμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...