Προς το περιεχόμενο

Τι θόρυβο έχετε σπίτια σας;


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

2μιση μήνες. ειναι ιδιωτικο που κάνει συνεχως εκδηλώσεις με ηχεια και με πολλα παιδια. Για να καταλάβεις, εχω διπλα σκυλο που γαυγιζει συνεχως (δεν με πειραζει πολύ), εχω μπροστα διπλο δρομο μεγάλο που περνάνε οτι καγκουρες μπορεις να φανταστείς (δυτικά προάστια ειναι, ο παντελίδης εδω ειναι κλασσική μουσική)  και  παρασκευή λαική μπροστα στην πορτα μου. Ε λοιπον, κάθε φορά που κάποιος μπαινει μέσα και πετυχαινει διάλλειμα του σχολείου, μένει αφωνος, κοιτάει απο το παράθυρο για 1-2 λεπτά και μετα λεει: πες μου οτι κοιμάσαι εδω... Ειναι τοσο δυνατη η φασαρία που δεν μπορείς να μιλήσεις αν δεν φωνάζεις. Βεβαια το εχω συνηθίσει τοσα χρόνια αλλα μερικες φορες οι τσιρίδες σπανε τυμπανα.  

Κατάλαβα και που μένεις. Ναι έχεις δίκιο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή κάποια "ζώα" είναι εύθικτα, έχω βρει την εξής λύση:

Όταν δεν καταλαβαίνουν πότε πρέπει επιτέλους να μαζέψουν το σκύλο τους από το μπαλκόνι, βγαίνω με μια κόρνα σαν αυτή που έχουν στα γήπεδα και την πατάω 1-2 φορές.

Ο σκύλος εξαφανιζόλ, το "ζώον" ενοχλημένο και προσβεβλημένο κλείνει το παράθυρο. 

Τρόπο θέλει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντελιβεράδες σε καθημερινή βάση, καγκουρες με Στρητ μηχανές και όσοι δεν έχουν τέτοια, σαξοραλλα που ακούγονται 7 τετράγωνα πριν και 6 μετά. Διπλό τζάμι σε όλα τα παράθυρα και a/c, δεν γίνεται αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, adi32 είπε

Δε σώζεσαι με μονοκατοικία αν οι δίπλα έχουν σκυλιά που γαυγιζουν μέρα νύχτα, αν περνάνε μηχανάκια, αν δίπλα σου είναι σουπερμάρκετ που ξεφορτωνει όλη νύχτα, μαγαζί που κάνει εκδηλώσεις κλπ κλπ 

ναι ούτε η μονοκατοικία σου εγγυάται ησυχία.

Στο χωριό μου δίπλα στο σπίτι: 1) κάνουν κόντρες με μηχανάκια, 2) μαζεύονται τα λίγα παιδιά του χωριού στο διπλανό σχολείο και φωνάζουν μέχρι το πρωί επειδή δεν έχουν τίποτα άλλο να κάνουν 3) ακούς το πρωί 4-5 να περνάνε τα τρακτέρ για να πάνε στη δουλειά τους, 4) ακούς ένα σωρό σκυλιά-λύκους κλπ.

3 ώρες πριν, green gordon είπε

Ναι αλλά μιλάμε για πολλά πολλά χιλιάρικα.

δεν είναι και τόσο ακριβά (ειδικά τα PVC), εκτός και αν έχεις σπίτι με 5-6 διπλές πόρτες.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ναι ούτε η μονοκατοικία σου εγγυάται ησυχία.

Στο χωριό μου δίπλα στο σπίτι: 1) κάνουν κόντρες με μηχανάκια, 2) μαζεύονται τα λίγα παιδιά του χωριού στο διπλανό σχολείο και φωνάζουν μέχρι το πρωί επειδή δεν έχουν τίποτα άλλο να κάνουν 3) ακούς το πρωί 4-5 να περνάνε τα τρακτέρ για να πάνε στη δουλειά τους, 4) ακούς ένα σωρό σκυλιά-λύκους κλπ.

δεν είναι και τόσο ακριβά (ειδικά τα PVC), εκτός και αν έχεις σπίτι με 5-6 διπλές πόρτες.

Σε ενοικιο δε τα αλλαζεις ευκολα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτη νεκρική ησυχία σε μονοκατοικία κοντα στην Ιπποκράτειο Πολιτεία. Τουλάχιστον πλακώνονται συχνά τα παιδιά μου γιατί δεν παλεύετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, d3v4st4tor είπε

Μήπως να κοίταζες για μία noise canceling machine; Υπάρχουν κάποιες με white noise ενσωματομένο.

τι είναι αυτό? το έχεις δοκιμάσει? δουλεύει? ξέρεις καποιο αξιόπιστο? 

9 λεπτά πριν, omitziz είπε

Απόλυτη νεκρική ησυχία σε μονοκατοικία κοντα στην Ιπποκράτειο Πολιτεία. Τουλάχιστον πλακώνονται συχνά τα παιδιά μου γιατί δεν παλεύετε.

αν σπάσεις το παράθυρο πρέπει να ακούς λύκους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο.Είναι κάτι αντίστοιχο με τα ακουστικά που κόβουν εξωτερικούς θόρυβους, το χρησιμοποιούν στα ηχοσυστήματα ακριβών αυτοκινήτων και σε γραφεία.Η εμπειρία μου με ένα τέτοιο ήταν σε επίσκεψη μου για συνέντευξη σε γραφείο πριν μερικά χρόνια όπου εντυπωσιάστηκα από την ησυχία, αν και δίπλα περνούσε καντρικη λεωφόρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, d3v4st4tor είπε

Όχι, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο.Είναι κάτι αντίστοιχο με τα ακουστικά που κόβουν εξωτερικούς θόρυβους, το χρησιμοποιούν στα ηχοσυστήματα ακριβών αυτοκινήτων και σε γραφεία.Η εμπειρία μου με ένα τέτοιο ήταν σε επίσκεψη μου για συνέντευξη σε γραφείο πριν μερικά χρόνια όπου εντυπωσιάστηκα από την ησυχία, αν και δίπλα περνούσε καντρικη λεωφόρος. 

Βρίσκω noise machines (για λευκό θόρυβο). Κάτι τέτοιο που λες δε το βρίσκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ησυχια γενικα εκτος απο τα λεοφωρεια του οασθ γιατι εχω σταση κατω απο το σπιτι και αυτο που περναει 6 παρα το πρωι λογω πολυ καλης ποιοτητας που εχουν τρεμει ολο το σπιτι...  Κατα τα αλλα εχω ενα πορνογερο στον 2ο που δεν μιλαει με κανεναν στην γειτονια και τον βριζουν ολοι γιατι νομιζει οτι ειναι ο γαμαω και δερνω που οταν εχει τροχο της τυχης το εχει στο 100......ακουει το επεισοδιο μεχρι και ο γειτονας 3 τετραγωνα παραπανω.... Κατα τα αλλα ειδικα μετα την ανακαινιση που πηγα τα υπνοδωματια απο πισω μακρια απο τον δρομο κοιμομαστε σαν ανθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kitharas είπε

Βρίσκω noise machines (για λευκό θόρυβο). Κάτι τέτοιο που λες δε το βρίσκω...

Το καλοκαίρι, έβαζα την Alexa να παίζει ήχους φύσης (βροχή, κύματα, κλπ) όλο το βράδυ. Μαζί με AC και ελάχιστα ανοικτό παράθυρο ήταν καλά τις περισσότερες ώρες της νύχτας.

Τα διάφορα noise cancelling machines που πουλάει το Amazon παρόμοια δουλειά κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οροφοδιαμέρισμα 2ου ορόφου. Στον 1ο όροφο φροντιστήριο καλών τεχνών, ανοίγει 2-3 φορές την εβδομάδα. Στο ισόγειο λογιστικό γραφείο. Οπότε από το κτήριο, μηδέν θόρυβοι. Μπορώ να βάλω Metallica στις 3 το πρωί αρκετά δυνατά, δεν τρέχει κάστανο. Αλλά από τον παρακείμενο δρόμο υπάρχουν ακόμη κάτι ξεχασμένα τσογλάνια από την δεκαετία του 90 με πειραγμένα παπιά αλλά ευτυχώς λίγοι πλέον ξεφτιλίζονται. Μεγάλο ρόλο η μόνωση το κτηρίου. Αλλά ΜΟΝΩΣΗ όχι η οποιαδήποτε και ας είναι καινούριο το κτήριο. Έχω μπει σε πολυκατοικία και απὀ την είσοδό της υπήρχε ένα περίεργο αίσθημα ησυχίας στουντίου. Μετά που το συζήτησα μου είπανε ότι έχει δωθεί τεράστια σημασία στην ηχομόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Οροφοδιαμέρισμα 2ου ορόφου. Στον 1ο όροφο φροντιστήριο καλών τεχνών, ανοίγει 2-3 φορές την εβδομάδα. Στο ισόγειο λογιστικό γραφείο. Οπότε από το κτήριο, μηδέν θόρυβοι. Μπορώ να βάλω Metallica στις 3 το πρωί αρκετά δυνατά, δεν τρέχει κάστανο. Αλλά από τον παρακείμενο δρόμο υπάρχουν ακόμη κάτι ξεχασμένα τσογλάνια από την δεκαετία του 90 με πειραγμένα παπιά αλλά ευτυχώς λίγοι πλέον ξεφτιλίζονται. Μεγάλο ρόλο η μόνωση το κτηρίου. Αλλά ΜΟΝΩΣΗ όχι η οποιαδήποτε και ας είναι καινούριο το κτήριο. Έχω μπει σε πολυκατοικία και απὀ την είσοδό της υπήρχε ένα περίεργο αίσθημα ησυχίας στουντίου. Μετά που το συζήτησα μου είπανε ότι έχει δωθεί τεράστια σημασία στην ηχομόνωση.

Σίγουρα παιζει ρόλο η ηχομόνωση. Αλλά αυτό είναι κάπως σπάνιο εδώ στην Ελλάδα. Πάλι καλά τα διπλά τζάμια κόβουν κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα θέμα με το θόρυβο (έχω φύγει από σπίτι με ενοίκιο σε 15 μέρες λόγω θορύβου), το επόμενο που διάλεξα ήταν ένα με ησυχία.

Βέβαια έχω την τύχη να μένω επαρχία, διάλεξα ένα στις άκρες της πόλης. Περνάνε 20-30 αυτοκίνητα τη μέρα, 1 σκύλος γείτονα είναι ήσυχος και αυτός (τώρα αν γαυγίσει και 1-2 φορές δεν τρέχει και κάτι), οι πολυκατοικίες είναι σε απόσταση 30-40 μέτρα η μία από την άλλη.

Παιδιά παίζουν το καλοκαίρι σε γειτονικό πάρκο, αλλά είπαμε, οι αποστάσεις εκμηδενίζουν το θόρυβο.

Δεν έχω παράπονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...