Προς το περιεχόμενο

Τι θόρυβο έχετε σπίτια σας;


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ένα θέμα και τώρα που είδα το topic είπα να το γράψω,εκτός απο τους θορύβους τους γνωστούς που προαναφέρθηκαν,σκυλιά ευτυχώς μόνο κατά διαστήματα,γείτονες αλλοδαπούς κλπ δημιουργήθηκε ξαφνικά ένα πιο ενοχλητικό θέμα, δίπλα από την πολυκατοικία είναι ένα άλλο κτήριο,που ανήκει στόν δήμο και έχει απο κάτω μεγάλο γκαράζ αλλά δεν λειτουργεί σχεδόν καθόλου και ούτε έρχεται πλέον κόσμος,όπως κάποια χρόνια πιο παλιά,υπολειτουργεί δηλαδή και είναι μια υπηρεσία,που έχει να κάνει με την Υγεία και εργαζόμενους που τους θεωρούν τα βιβλιάρια και πάνε για να δηλώσουν σε κατασκηνώσεις τα παιδιά τους κλπ 

Είναι πολλά χρόνια πλέον εκεί και είχαμε τραβήξει τα πάνδεινα  μέχρι να το κατασκευάσουν,αφού γκρέμισαν ένα παλιό με κήπο που υπήρχε και έκαναν αυτό,δεν θα μπώ στόν εφιάλτη που ήταν ολο αυτό δίπλα στο σπίτι μας επί ενάμιση περίπου χρόνο,ακόμη και ρωγμές είχαν δημιουργηθεί στο έδαφος και σε διάφορα μέρη στήν πολυκατοικία μας απο τις δονήσεις σκάψιμο κλπ γιατί παραείνε κοντά στήν πολυκατοικία μερικά μέτρα μόνο,πράγμα που το βλέπω παράνομο εξ αρχής αλλά δεν μπορούσαμε να βρούμε άκρη και συνέχεια μας καθυσήχασαν τον διαχειριστή και τους ενοίκους κλπ πως δεν υπάρχει πρόβλημα οτι είναι νόμιμα κλπ αν δεν ήταν του δήμου βέβαια  αμφιβάλω αν μπορεί να γινότανε ποτέ κάτι τέτοιο.

Και αφού έγιναν ολα αυτά και κατά περιόδους χάναμε τον ύπνο μας αφού απο τις 6 το πρωί μάζευονταν κόσμος απο έξω και ακούγονταν φωνές κλπ μετά λιγόστεψε ο κόσμος και λίγο μετά άρχισε να υπολειτουργεί και να μην πατάει σχεδόν κανείς πλήν κάποιο διάστημα του καλοκαιριού για τις παιδικές κατασκηνώσεις που ήθελαν να στείλουν οι γονείς τα παιδιά.

Το θέμα είναι πρίν καιρό απο την περιοχή που είναι ο μηχανισμός εξαερισμού του γκαράζ,έχει άρχισε να κάνει ενοχλητικό βουητό κάτι σαν να βάζουν πλυντήριο και αυτό έχει γίνει πιο αισθητό τις τελευταίες μέρες και είναι ρε γμώτο ακριβώς κάτω απο το σπίτι/παράθυρο απο την μεριά μου,τι μπορώ να κάνω σκέφτομαι... σίγουρα θα πάω να τους κάνω παράπονα  στόν φύλακα η όποιον βρω να είναι εκεί,γιατί όπως είπα κατά μεγάλα διάστηματα δεν βλέπω κανέναν (και οι καθαρίστριες που έρχονταν παλιά έχουν σταματήσει μπορεί να έρθουν κάθε κάνα 2 εβδομάδες)να προσέχει,να τους πω μπάς και κάνουν κάποια συντήρηση και να βάλουν κάποιο γράσο η λάδι μηχανής η δεν ξέρω τι σκατά βάζουν ... δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρξει αποτέλεσμα ακριβώς επειδή είναι του δήμου και έχουμε κακά προηγούμενα με το κτήριο που έγινε προ κρίσης αφού την έχουν δει οτι είναι εξουσία και δεν σε λογαριάζουν κλπ.

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

Όλα αυτά που είπατε τα έχει όλα το σπίτι μου. 

1. Οι αποπάνω μας στην κρεβατοκάμαρα, ότι ώρα τους καπνίσει κάνουν μετακόμιση τα έπιπλα, και 4 το πρωί έχει τύχει και σχεδόν κάθε μέρα.

2. Οι αποπάνω  μας στο σαλόνι, ειδικά κατά 16:00 που γυρνάει από την δουλεία, με τα τακούνια της (όχι δεν είναι ωραία, και είναι και μεγάλη!) μας πετάει από τον καναπέ, και εννοείτε random μετακόμιση μέχρι τις 00:00.

3. Μηχανάκια όλη την ώρα, με ένταση 110 db

4. Εγώ μένω πρώτο, η κυρία του τρίτου έχει 10 γάτες σπίτι, και όποτε η γυναίκα μου απλώνει ρούχα, βρίσκουμε συνέχεια φούντες! (όχι πεντάφυλλου 😋).

5. Στο δίπλα διαμέρισμα οι φίλοι μας οι Πακιστανοί, βάζουν ότι ΄ώρα να ναι τραγούδια, και 2-3 το βράδυ μιλάνε λες και τσακώνονται.

Δεν λέω για φασαρία από τον δρόμο. Άστα...

Ευτυχώς τους σκύλους τους έχουμε γλυτώσει προς το παρόν! 

Πως τη παλεύεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ευτυχώς έχω ησυχία. Πάντως ο μοναδικός εξωτερικός χώρος που έχω καταλάβει τί θα πει πραγματική ησυχία, ήταν ένα μέρος στην Αφρική. Ούτε ήχοι από ανθρώπους, ούτε από φύση. Τίποτα. Μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μικρό παιδί και όποτε συναντάω κάποιον ένοικο κ με ρωτάει τι κάνει ο μικρός,λέω καλά και χίλια συγγνώμη αν ακούγεται κάποιος θόρυβος. Και πάντα η αντίδραση είναι έκπληξη και πως δεν έχουν ακούσει τπτ απολύτως. Πολυκατοικία του 80. Εμένα έπρεπε να είχατε γείτονα.

Απο την άλλη ,μένω στον τέταρτο και το καλοκαίρι ακούω όλο το απόγευμα όλες τις κουβέντες της διπλανής μονοκατοικίας όπου μα την Παναγία μένει όλο το σόι μαζί. Είναι σαν να τους έχω στο μπαλκόνι. Έχω σκαλώσει πάρα πολλές φορές με το πόσο μέσα στο σπίτι ακούγονται όλα! 

Α,και όποτε ανοίγει βρύση κουζίνας η διπλανή είναι σαν να γεμίσουν τα δικά μου μπουκαλια μονα τους!

Α, και ο απέναντι που βάζει ποτ πουρι όλων των μουσικών του κόσμου. Από Σαν Ρέμο του 1968 μέχρι live Σφακιανάκη. Όλα αυτά για 20- 30 δευτερόλεπτα μόνο κ σε πλήρη ένταση . 

Α, και κάποιον , ιπποπόταμο τον λέω εγώ, από κάποια διπλανή πολυκατοικία που χασμουριεται...μάντεψε, σαν ιπποπόταμος . Κάθε φορά φωνάζω σκάσε ιπποποταμε!!

Α, και την διπλανή γιαγιά άλλης πολυκατοικίας που όλο λέει " η Παναγία αυτο,η Παναγία το άλλο"

Όσον αφορά σπίτια χωρίς φωνές παιδιών,είναι νεκρό σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά....φλαουτίστα δεν έχετε που τον πιάνει η έμπνευση και παίζει -ΦΑΛΤΣΑ- στις 11 το βράδυ! ΓΑΤΑΚΙΑΑΑΑΑ!

(Φυσικά έχουμε και τα παιδιά του απέναντι που δεν λέει να τους μάθει να μιλάνε αντί να γκαρίζουν -γκαρίζει κι αυτός, άρα τα παιδιά έχουν το καλύτερο πρότυπο... Και ο από κάτω μερικές φορές βάζει τα κλαρίνα του κατά τις 3-4 το μεσημέρι, η καλύτερη ώρα! Οι ήχοι από μπάνια-τουαλέτες-νιπτήρες με ενοχλούσαν μόνο τις πρώτες βδομάδες, μετά συνήθισα, δεν τους ακούω καν πλέον. Το καλό είναι ότι πολλές φορές υπερισχύουν οι ήχοι πουλιών και τζιτζικιών μιας που το μπαλκόνι βλέπει σε κάμποσα δέντρα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kitharas είπε

Πως τη παλεύεις;

230 ευρώ τα 75 τμ, σε διαμέρισμα του 1987 με αυτόνομη θέρμανση φυσικού αερίου, ηλιακό, πόρτα ασφαλείας και παράθυρα αλουμινίου (τα παλιά). 

Συμφέρει 😋😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

230 ευρώ τα 75 τμ, σε διαμέρισμα του 1987 με αυτόνομη θέρμανση φυσικού αερίου, ηλιακό, πόρτα ασφαλείας και παράθυρα αλουμινίου (τα παλιά). 

Συμφέρει 😋😋

Αυτο το ατιμο το οικονομικο παντα.... Αλλα και παλι, τα νευρα σου δε γινονται κορδονια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kitharas είπε

Αυτο το ατιμο το οικονομικο παντα.... Αλλα και παλι, τα νευρα σου δε γινονται κορδονια;

Δεν είναι μόνο το οικονομικό αλλά και η τοποθεσία του σπιτιού. 

 

Ε βάζω καμία φωνή, έχω φέρει και τον ιδιοκτήτη που είναι αστυνομικός 2 φορές... Κάπως καλύτερα τον τελευταίο καιρό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

Δεν είναι μόνο το οικονομικό αλλά και η τοποθεσία του σπιτιού. 

Ε βάζω καμία φωνή, έχω φέρει και τον ιδιοκτήτη που είναι αστυνομικός 2 φορές... Κάπως καλύτερα τον τελευταίο καιρό...

Εμένα θα με δυσκολευαν πολύ οι φωνές από τους γείτονες. Γιατί ο φασαριοζος δυσκολα κανει ησυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένω σε δώμα, στον έκτο όροφο πολυκατοικίας του κέντρου της Αθήνας. Για κακή μου τύχη, ακριβώς απέναντι απ' το κλουβί μου είναι ο μηχανισμός του πανάρχαιου ασανσέρ και κάθε φορά που το καλεί κάποιος ηχεί ένας εκκωφαντικός βρυχηθμός από σίδερα που τρίβονται μεταξύ τους.

Το καλό είναι πως η πολυκατοικία έχει συγκεκριμένους ρυθμούς και έτσι από τις εννιά το βράδυ μέχρι το άλλο πρωί δεν υπάρχει κανείς να χρησιμοποιήσει το ασανσέρ. Είμαστε ελάχιστοι μόνιμοι ένοικοι, τα περισσότερα διαμερίσματα είναι ιατρεία με απογευματινό ωράριο λειτουργίας.

Παρά τον κολασμένο θόρυβο που προκαλείται απ' το ασανσέρ, θεωρώ πως είμαι σε καλύτερη θέση απ' το προηγούμενο μου διαμέρισμα όπου και είχα ένα χαζόσκυλο στο διπλανό μπαλκόνι να γαβγίζει ολημερίς και ολονυχτίς..

Επεξ/σία από devanir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοιτητής απο πανω κανει συχνα το διαμερισμα γηπεδο παιζοντας fifa/pro w/e ειτε φερνει παρεα 4-5 ατομα και το κανουν κανονικο γηπεδο σε φαση να τρεμει ολη η πολυκατοικια μεχρι της 4:00-4:30 τα χαραματα (ευτυχως οχι πολυ συχνα ). Για να καταλαβετε για τι τυπους μιλαμε σε καποια φαση εφευγε ο ενας και κατεβαινοντας κοπανιοταν πανω στις πορτες των διαμερισματων. :P  Πιο πανω εχουν παιδια και σκυλο αλλα δεν ακουγονται πολυ. Το καλο (η κακο) ειναι οτι μπορει ενα μηνα να εχουμε ησυχια μετα να αρχισει να καλει αυτος κοσμο σχεδον καθε μερα να εχουμε το ιδιο για κανα δυο βδομαδες ενα μηνα τιποτα και repeat.

Επισης διπλα στην πολυκατοικια εχει γκαραζ μηχανων με οτι αυτο συνεπάγεται.

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Ναι αλλά....φλαουτίστα δεν έχετε που τον πιάνει η έμπνευση και παίζει -ΦΑΛΤΣΑ- στις 11 το βράδυ! ΓΑΤΑΚΙΑΑΑΑΑ!

Μη με συγχύζεις... να σου θυμίσω λοιπόν τον σπουδαίο φλαουτίστα του ινσόμνια (γεννημένος για μέγαρο μούζικα ο πόστης) οπότε μην προτρέχεις νένυ, κάτι σκαμπάζουμε και μεις απο φλάουτους :devil:  (εν τω μεταξύ βολοδέρνει εδώ γύρω, τον έχεις δει  ελπίζω 😜 ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kitharas είπε

Εμένα θα με δυσκολευαν πολύ οι φωνές από τους γείτονες. Γιατί ο φασαριοζος δυσκολα κανει ησυχία.

Ισχύει αυτό που λες. Αλλά Νταξ άμα τους πει ο άλλος για αυτόφωρο την επόμενη, καλός ή κακός στρώνουν κάπως. Δεν σου λέω ότι με ενοχλούν πάντα οι φωνές, αλλά σε ώρες κοινής ησυχίας, ε λίγο σεβασμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πότε δεν μπόρεσα να καταλάβω το τράβηγμα επίπλων κάθε μέρα, και γενικά αυτή την "σπαστική μετακομιση" που κάνουν μερικα άτομα κάθε μέρα. 

Δηλαδή, τι σκατά κάνουν ρε φίλε; 🤔τραβάνε σύνθετα, καναπέδες και τραπέζια έτσι για χαβαλέ;  

 

Εντάξει εγώ δεν έχω θέματα ιδιαίτερα, μόνο κάθε Σάββατο κάτι κωλοφοιτηταρια που στριγγλιζουν σαν χαζά ξημερώματα, και κάτι μηχανάκια με εξατμίσεις που σε κουφαινουν το  μεσημέρι η βράδυ. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πατρικό μου διαμέρισμα μέχρι τα 18, το υπνοδωμάτιο στο κεντρικό δρόμο, άκουγα κάθε βράδυ μηχανάκια με ξεχαρβαλωμένες εξατμίσεις, πιωμένους οδηγούς τέρμα ράδιο τερλέγκα που γύρναγαν από μπουζούκια και το καπάκι της αποχευτευσης στο δρόμο σε κάθε αυτοκίνητο :).

Μετά Αθήνα 15χρόνια, το μπαλκόνι του διαμερίσματος δίπλα στην παιδική χαρά, κάθε καλοκαίρι δεν μπορούσες να σταθείς από τα παιδιά που φώναζαν. Αλλά ο δρόμος ήσυχος από αυτοκίνητα.

Τώρα Ιρλανδία σε μονοκατοικία semi detached αν και ο γείτονας έχει 4 παιδάκια, δεν ακούγεται τίποτα (και το δικό μας κλαίει προφανώς). Πλέον το μόνο που ακούγεται είναι τα πουλιά στην σκεπή τη νύχτα, ο δικός μας σκύλος αν τον ξεχάσουμε έξω για λίγο και ο παγωτατζης τα απογεύματα που βάζει τραγούδια και κάνει βόλτες γύρω γύρω για να ακούσουν τα πιτσιρίκια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...