Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Έχοντας περάσει από Delonghi EC156 των 90 ευρώ σε Lelit PL41 PLUST PID των 650 ευρώ (μεταχειρισμένη πολύ πιο φθηνά), είναι χαοτική η διαφορά στον εσπρέσσο. Πραγματικά δε πίνεις καν εσπρέσσο με τις φθηνές μηχανές, όπως ανέφερε και ο @sphinxgr, απλά μοιάζει εμφανισιακά αλλά καθόλου γευστικά. Το γευστικό προφίλ του καφέ πάει περίπατο σε πιέσεις πάνω από 9-10bar, και οι περισσότερες φθηνές μηχανές είναι 12-15 bar, μαζί με pressurised basket, για να μπορεί να βγαίνει κάτι που να πλησιάζει σε εσπρέσσο, με καϊμάκι. Οπότε καταλήγεις με κάτι που έχει γεύση εσπρέσσο, αλλά ουδεμία σχέση έχει με τον κανονικό εσπρέσσο που θα πιεις από μια κανονική μηχανή.

Οπότε όταν κάποιος ζητάει προτάσεις για μηχανή εσπρέσσο, θεωρώ ότι είναι θεμιτό να δώσεις παραδείγματα από σωστές μηχανές και μύλους, γιατί εκεί είναι η ουσία του εσπρέσσο. Αν δεν είχε καμία διαφορά ο εξοπλισμός, θα είχαμε όλοι τα mokka pot μπρικάκια και θα τελείωνε εκεί η υπόθεση. Τώρα, αναφορικά για τις τιμές, σε μεταχειρισμένα μπορείς να βρεις ακόμα και με 200 ευρώ μια Gaggia Classic, η οποία κάνει αξιοπρεπέστατο εσπρέσσο.

Μέχρι 200€ που λες να το δεχτώ. Οκ κάποιος που θέλει να τα σκάσει ας τα δώσει. Δε νομίζω πως ρωτάνε όμως για κάτι τέτοιο εδώ. Εκτός αν είμαι κάνω λάθος. Βάζει λινκ ο άλλος για μηχανή των 200€ και σε κάθε θέμα κυριολεκτικά όμως κάθε θέμα για μηχανή πετάγονται 2-3 με στυλ μακριά απ' αυτές μόνο μηχανή 500€ και μύλους αλλιώς τίποτα. Εκεί διαφωνώ όχι στο σωστό της διαδικασίας καφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Μέχρι 200€ που λες να το δεχτώ. Οκ κάποιος που θέλει να τα σκάσει ας τα δώσει. Δε νομίζω πως ρωτάνε όμως για κάτι τέτοιο εδώ. Εκτός αν είμαι κάνω λάθος. Βάζει λινκ ο άλλος για μηχανή των 200€ και σε κάθε θέμα κυριολεκτικά όμως κάθε θέμα για μηχανή πετάγονται 2-3 με στυλ μακριά απ' αυτές μόνο μηχανή 500€ και μύλους αλλιώς τίποτα. Εκεί διαφωνώ όχι στο σωστό της διαδικασίας καφέ. 

Γι αυτό εξετάζουμε τη κάθε περίπτωση ξεχωριστά και δε τσουβαλιάζουμε. Αν ο ενδιαφερόμενος δεν αναφέρει κάποιον χρηματικό περιορισμό, ή αν δε γνωρίζει τι διαφορές έχουν οι φθηνές από τις πιο ακριβές, γιατί να μη το κουβεντιάσεις λίγο; Πάντως, πολύς κόσμος θεωρώ δε ξέρει ότι μπορεί να βρει πολύ καλές μηχανές μεταχειρισμένες, και πάει αναγκαστικά σε καινούριες με 100-200 ευρώ, οι οποίες είναι κατώτερες μιας καλύτερης μεταχειρισμένης. Υπάρχει γειτονικό φόρουμ που έχει κατά καιρούς πολύ καλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένο εξοπλισμό.

Όπως και να χει, δεν επιβάλλεται να γνωρίζουν όλοι τι διαφορά έχει η μηχανή των 100 ευρώ και η μηχανή των 400-500 ευρώ, και γι αυτό είμαστε εδώ να το κουβεντιάσουμε. Αν ζυγίσεις την οικονομική διαφορά με τη ποιότητα που λαμβάνεις, αποφασίζεις προς τα ποια πλευρά κλείνεις και πας προς τα κει. Αλλά καλό είναι να ακούγονται όλες οι πλευρές. 

Πάντως να σημειώσω ότι με τη Delonghi που είχα πριν, πριν την αλλάξω πήρα μύλο, και η διαφορά του φρεσκοκομμένου καφέ σε σχέση με τον κομμένο που αγόραζα, ήταν μια αναβάθμιση, που μου έδωσε λίγο καλύτερα καφεδάκια από αυτά που έπινα πριν. Οπότε παίζει ρόλο ο εξοπλισμός, και εννοείται παίζει ρόλο και πόσο φθηνός ή ακριβός είναι, αλλά υπάρχουν τιμές για όλους θεωρώ. Πχ ο Graef CM 702 που παίζει στα 100 ευρώ καινούριος, είναι ό,τι πρέπει για ξεκίνημα (με μικρή μόντα κόβει χαλαρά επσρέσσο), ο οποίος μεταχειρισμένος βρίσκεται και με 60 ευρώ, ποσό αρκετά μικρό για τη γευστική αναβάθμιση. 

Απλά η διαδικασία του μεταχειρισμένου απαιτεί ψάξιμο από τη μεριά μας, για να βεβαιωθούμε ότι παίρνουμε κάτι καλό και αξιόλογο, που έχει γίνει σωστή συντήρηση. Δεν είναι τόσο εύκολο όσο να πας σε ένα μαγαζί και να πάρεις κάτι καινούριο, αλλά στα ίδια χρήματα βρίσκεις πολύ πιο αξιόλογο εξοπλισμό μεταχειρισμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φόρουμ λέγεται greekespresso, δε νομίζω πως απαγορεύεται να το αναφέρουμε.
Το θέμα με τον εξοπλισμό κάτω των 250-300 ευρώ είναι πως δε μπορείς να καταλάβεις specialty καφέ που είναι και το ζήτημα.

Απλά πίνεις κλασική γεύση καφέ και η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά είναι μηχανή με κάψουλες.
Οι μηχανές με κάψουλες δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα αλλά είναι και η απλότητα, ένα κουμπάκι και τέλος. Οι περισσότεροι δε θέλουν να ασχοληθούν και πολύ.

Διαφωνώ με τον Graef, τον παίρνουν πολλοί και μετά έχουν προβλήματα που ενοχλούν. Μεταχειρισμένο Ascaso i2 και αυτόν με υποχωρήσεις και καλοσυντηρημένο, λίγο δουλεμένο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα την τσιμπησα την  iperespresso και  μπορω να πω οτι για αυτο που εψαχνα με ικανοποιει πληρως.Οχι δεν κανει τον καφε που κανουν οι κανονικες αλλα σε αυτα τα χρηματα και για τον χρονο που χρειαζεσαι να ετοιμασεις καφε ειναι οτι πρεπει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω μια οικονομική μηχανή όχι με κάψουλες  περίπου στα 80 ευρώ λόγω πολύ περιορισμένων οικονομικών. έχω μια dolce gusto αλλα δεν αξίζει νομίζω 16 κάψουλες 6 ευρώ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Panoslam είπε

Ψαχνω μια οικονομική μηχανή όχι με κάψουλες  περίπου στα 80 ευρώ λόγω πολύ περιορισμένων οικονομικών. έχω μια dolce gusto αλλα δεν αξίζει νομίζω 16 κάψουλες 6 ευρώ

Την πιο φθηνή delonghi αν θες καινούρια. Εγώ θα έπαιρνα μια gaggia baby που βρήκα στο marketplace στα 90 ευρώ και θα της άλλαζα το boiler με την πρώτη ευκαιρία.
Πάντως υπάρχουν και πιο φθηνές κάψουλες σε μηχανές όπως πχ της δικής μου που έχουν 20-25 λεπτά η μία, arabica 7-8 γραμμάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Panoslam είπε

Επειδή βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι για χειροκίνητη διαδικασία, θα μπορούσα να σου προτείνω αντί για μια φθηνή εσπρεσιέρα να δοκιμάσεις την aeropress?

https://www.skroutz.gr/s/8437695/Aerobie-Aeropress-Coffee-Maker-Καφετιέρα-Γαλλικού-Χειρός-200ml-Μαύρη.html

Βγαίνει κάτι ανάμεσα σε γαλλικό και εσπρέσσο, και ανάλογα τον καφέ που θα πάρεις, μπορεί να βγει πολύ καλό αποτέλεσμα. Μπορείς να βρεις και διάφορες συνταγές πχ εδώ: https://aeroprecipe.com/ και να πετύχεις τη γεύση που σου αρέσει. Υπάρχει και η επιλογή να πας και με έναν χειροκίνητο μύλο, πχ https://www.skroutz.gr/s/22841488/Hario-Χειροκίνητος-Μύλος-Καφέ-Ceramic-Mini-Slim-plus-Μαύρος.html και να χεις φρεσκοκομμένο καφέ.

Αλλιώς όποια εσπρεσιέρα και να πάρεις σε αυτό το εύρος τιμής που προτείνεις, σχεδόν ίδιο καφέ θα πάρεις, οπότε πήγαινε σε όποια θες. Μπορώ να πω για τη https://www.skroutz.gr/s/6341053/Delonghi-EC-156-B-Μηχανή-Espresso-1100W-Πίεσης-15bar.html που την είχα, ότι με ελάχιστο κόπο μπορείς να χεις και αξιοπρεπές αφρόγαλο αν πίνεις καπουτσίνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζομαι τα φωτα σας,ψαχνω μηχανη (αυτοματη/ημι-αυτοματη δεν ειμαι σιγουρος πως ονομαζεται) να φτιαχνει espresso αλλα και cappuccino με budget γυρω στα 500.Δεν θελω να κανω το αλεσμα των κοκκων χειροκινητα γιατι μου φαινεται σαν εξτρα αγγαρεια.Θελω οταν ξυπναω το πρωι π.χ με δυο τρεις κινησεις να φτιαχνω καφε με λιγα κουμπια και μικρη αναμονη.Κοιταζα ας πουμε Philips 4000-5000 series.Εχετε κατι να προτεινετε?Διαβαζω τα προηγουμενα ποστ και φανταζομαι σιγουρα θα υπαρξει καποιος να μου πει σαν απαντηση οτι δεν θα πιω σωστο καφε αλλα με τον καφε που πινω απ'εξω τοσο καιρο θα ειχα κανει αποσβεση την μηχανη 100% + θα εκανα και καλυτερο καφε φανταζομαι απο αυτους.

Ποιες ειναι οι επιλογες μου?Αν καποιος εχει αντιθετη αποψη δεν εχω προβλημα να ακουσω παλι το ποιηματακι για σωστο καφε απλως ας συμμεριστει και τις αναγκες μου που ανεφερα παραπανω και να ζυγισουμε τα + και τα - μαζι μεσω συζητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Turbani είπε

Χρειαζομαι τα φωτα σας,ψαχνω μηχανη (αυτοματη/ημι-αυτοματη δεν ειμαι σιγουρος πως ονομαζεται) να φτιαχνει espresso αλλα και cappuccino με budget γυρω στα 500.Δεν θελω να κανω το αλεσμα των κοκκων χειροκινητα γιατι μου φαινεται σαν εξτρα αγγαρεια.Θελω οταν ξυπναω το πρωι π.χ με δυο τρεις κινησεις να φτιαχνω καφε με λιγα κουμπια και μικρη αναμονη.Κοιταζα ας πουμε Philips 4000-5000 series.Εχετε κατι να προτεινετε?Διαβαζω τα προηγουμενα ποστ και φανταζομαι σιγουρα θα υπαρξει καποιος να μου πει σαν απαντηση οτι δεν θα πιω σωστο καφε αλλα με τον καφε που πινω απ'εξω τοσο καιρο θα ειχα κανει αποσβεση την μηχανη 100% + θα εκανα και καλυτερο καφε φανταζομαι απο αυτους.

Ποιες ειναι οι επιλογες μου?Αν καποιος εχει αντιθετη αποψη δεν εχω προβλημα να ακουσω παλι το ποιηματακι για σωστο καφε απλως ας συμμεριστει και τις αναγκες μου που ανεφερα παραπανω και να ζυγισουμε τα + και τα - μαζι μεσω συζητησης.

Υπεραυτόματη εννοείς. Αντί γι' αυτό θα σου πρότεινα nespresso μια από τις Sage Creatista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Υπεραυτόματη εννοείς. Αντί γι' αυτό θα σου πρότεινα nespresso μια από τις Sage Creatista.

Τόσα πολλά λεφτά για μηχανή με κάψουλες; υπάρχει κάποιος λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Τόσα πολλά λεφτά για μηχανή με κάψουλες; υπάρχει κάποιος λόγος;

Ευκολία στη χρήση, δικό της ακροφύσιο αυτόματο, σταθερότητα θερμοκρασίας, μακροβιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Ευκολία στη χρήση, δικό της ακροφύσιο αυτόματο, σταθερότητα θερμοκρασίας, μακροβιότητα.

Πιστευεις οτι μηχανη με καψουλες θα παραξει καλυτερο καφε απο μηχανη που αλεθει απο κοκκους?

Αντεπιχειρημα ειναι οτι ευκολια στην χρηση εχει και η υπεραυτοματη(οπως και το ακροφυσιο lattego).Για την θερμοκρασια δεν γνωριζω κατι παραπανω αλλα εχει και εγγυηση.Επίσης είδα οτι η παραπανω που προτεινες εχει πιεση 19 bar και αν θυμαμαι καλα οσα περισσοτερα bar εχει η μηχανη τοσο χειροτερο για την γευση του καφε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Turbani είπε

Πιστευεις οτι μηχανη με καψουλες θα παραξει καλυτερο καφε απο μηχανη που αλεθει απο κοκκους?

Αντεπιχειρημα ειναι οτι ευκολια στην χρηση εχει και η υπεραυτοματη(οπως και το ακροφυσιο lattego).Για την θερμοκρασια δεν γνωριζω κατι παραπανω αλλα εχει και εγγυηση.Επίσης είδα οτι η παραπανω που προτεινες εχει πιεση 19 bar και αν θυμαμαι καλα οσα περισσοτερα bar εχει η μηχανη τοσο χειροτερο για την γευση του καφε?

Δεν έχω συγκρίνει από κοντά ποτέ αλλά ναι πιστεύω πως καφέδες που έχουν κοπεί από πολύ καλό μύλο (πιθανολογώ κάτι σαν τον ek43) και έχουν αποθηκευτεί σε αεροστεγείς κάψουλες (ενώ μπορείς να βρεις και εύκολα φρέσκιες κάψουλες και από τρίτους πωλητές όπως πχ taresso ή kudu) θα βγάλουν καλύτερο αποτέλεσμα από μια υπεραυτόματη με έναν αμφισβητήσιμο εσωτερικό μύλο με κεραμικά μαχαίρια, όπως αμφισβητήσιμα θα είναι και τα υπόλοιπα κομμάτια της.

Το θέμα με τα bar είναι πολύπλοκο, ας πούμε ότι περισσότερα bar συγχωρούνε περισσότερο τα λάθη μειώνοντας ίσως τη μοναδικότητα του καφέ, και πάλι μπορεί να λέω βλακείες γιατί δεν έχω τεστάρει ποτέ τόσο υψηλές πιέσεις.

Αν έχει συγκρίνει κάποιος ας το αναφέρει, βέβαια όποια επιλογή και να πάρεις δε νομίζω να το μετανιώσεις καθόλου.

Ωστόσο η υπεραυτόματη θα σου σώσει σίγουρα αρκετά λεφτά με τον καιρό.

Επεξ/σία από thodoris5321
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Δεν έχω συγκρίνει από κοντά ποτέ αλλά ναι πιστεύω πως καφέδες που έχουν κοπεί από πολύ καλό μύλο (πιθανολογώ κάτι σαν τον ek43) και έχουν αποθηκευτεί σε αεροστεγείς κάψουλες (ενώ μπορείς να βρεις και εύκολα φρέσκιες κάψουλες και από τρίτους πωλητές όπως πχ taresso ή kudu) θα βγάλουν καλύτερο αποτέλεσμα από μια υπεραυτόματη με έναν αμφισβητήσιμο εσωτερικό μύλο με κεραμικά μαχαίρια, όπως αμφισβητήσιμα θα είναι και τα υπόλοιπα κομμάτια της.

Το θέμα με τα bar είναι πολύπλοκο, ας πούμε ότι περισσότερα bar συγχωρούνε περισσότερο τα λάθη μειώνοντας ίσως τη μοναδικότητα του καφέ, και πάλι μπορεί να λέω βλακείες γιατί δεν έχω τεστάρει ποτέ τόσο υψηλές πιέσεις.

Αν έχει συγκρίνει κάποιος ας το αναφέρει, βέβαια όποια επιλογή και να πάρεις δε νομίζω να το μετανιώσεις καθόλου.

Ωστόσο η υπεραυτόματη θα σου σώσει σίγουρα αρκετά λεφτά με τον καιρό.

Πιστευω σε ενα 4-5μηνο θα εχω κανει αποσβεση την συσκευη(Ισως και νωριτερα).Το προβλημα μου ειναι,αν πχ το συνοικιακο καφε γνωστης αλυσιδας που κανει καφε 6-8/10,εγω θα μπορεσω να φτιαξω εναν 6-8/10 εξισου? Δεν θελω και την κορυφη αλλα μην φτιαχνω και νεροζουμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...