Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Χρόνια πολλά.
Μη την πάρεις, αν σου αρέσει το lifestyle που προωθεί η Sage/Breville τότε πήγαινε στην Barista Pro, ή στην Bambino/Bambino Plus με ξεχωριστό μύλο.
Αλλιώς θα πας σε κάτι πιο ποιοτικό με διαφορετικό τρόπο χρήσης φυσικά, μια μηχανή της Lelit.

Τώρα την τσέκαρα την barista pro ποια είναι η διαφορά του? 

Μου αρέσει η χειροκίνητη διαδικασία δεν θέλω κάτι αυτόματο για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Τώρα την τσέκαρα την barista pro ποια είναι η διαφορά του? 

Μου αρέσει η χειροκίνητη διαδικασία δεν θέλω κάτι αυτόματο για αυτό. 

Έχει καλύτερη πίεση τη διαφημίζει στα 9bar. Έχει και την επιλογή να είναι λειτουργική 3 δευτερόλεπτα μετά το άνοιγμά της και να κάνει αυτόματα αφρόγαλα, αλλά αυτά με μια υποχώρηση στην ποιότητα του καφέ. 
Αν σ' ενδιαφέρει 100% η ποιότητα κατασκευής και η σωστή διαδικασία παραγωγής καφέ τότε πήγαινε στην Lelit PL042TEMD όπως ανέφερε παραπάνω ο snet, με τον μύλο ξεχωριστά (PL41TEM) ή εσωτερικά. Έχει επίσης καλύτερη ποιότητα κατασκευής και εσωτερικά, αλλά και εξωτερικά δεν είναι πλαστική όπως η Sage.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν σου αρέσει το χειροκίνητο τότε κοίτα και αυτόν τον συνδυασμό:

https://espresso-expert.nl/products/flair-pro2-zwart?variant=31772900917327

https://homebarista.be/en/news/why-you-should-consider-to-buy-the-giota-dose-grinder

https://homebarista.be/en/shop/products/probarista-koffiemolen-g-iota-zwart

το ξέρω ότι η απάντηση αυτή σου  φαίνεται εντελώς αυθαίρετη αλλά πίστεψε με θέλει μερικά χρόνια ψάξιμο για να την βρεις!!

 

 

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε lelit μπορείς να περάσεις σε σχεδόν επαγγελματικό αποτελεσμα να το πω απλά..

το θέμα προθέρμανσης υπέχει αλλά μπορείς να το λύσεις με μια έξυπνη πρίζα έτσι ώστε πχ όταν ξυπνάς να είναι έτοιμη για τον καφέ σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Σε lelit μπορείς να περάσεις σε σχεδόν επαγγελματικό αποτελεσμα να το πω απλά..

το θέμα προθέρμανσης υπέχει αλλά μπορείς να το λύσεις με μια έξυπνη πρίζα έτσι ώστε πχ όταν ξυπνάς να είναι έτοιμη για τον καφέ σου 

Θέλει προσοχή μόνο το θέμα της προθέρμανσης, γιατί πρακτικά όσο μένει ζεστή η μηχανή, αρχίζει να χαλάει και η φλάτζα της κεφαλής. Εννοείται αυτό συμβαίνουν σε όλες τις μηχανές, όχι μόνο στις Lelit, απλά αν την αφήνεις ώρες ζεστή χωρίς να τη χρησιμοποιείς, φθείρεται το λαστιχάκι. Οπότε θα πρότεινα καλύτερα να την ανοίγεις εσύ και να περιμένεις κανά 15λεπτο μέχρι να είναι έτοιμη, να φτιάχνεις τα καφεδάκια σου και τέλος.

Πάντως εννοείται πας για Lelit με τα χίλια, το αποτέλεσμα που παίρνεις είναι άρτιο και ισάξιο επαγγελματικών μηχανών εκεί έξω. Θα πρότεινα σίγουρα τη Lelit PL41 PLUST PID, που έχει και το 58άρι portafilter, για να έχεις πληθώρα αναλώσιμων, καθώς και μεγάλο boiler για να φτιάχνεις καφεδάκια χωρίς αναμονές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, snet είπε

επίσης για ακόμα καλύτερα στο ίδιο μοτίβο κοίτα μήπως μπορείς να βρεις φτηνά την:

Lelit PL042 Temd PID

 

YES , look my baby την ειχα παρει απο ebay γερμανια σε πολυ καλη τιμη ( 2015 )

MmzRy3n.jpg

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο Illy Iperespresso σύστημα. Μακριά από Nespresso!

Ακόμη και η πολύ φτηνή την Illy κάνει μια χαρά καφέ για κάψουλα, ειδικά με τον Guatemala και Brazil (για τα δικά μου γούστα).

Κι αν θες και αφρόγαλα πας στην X7.1 που έχει αρκετά δυνατό ατμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kaseri33 είπε

Οπτικά μου αρέσει πιο πολυ η sage αλλά άμα κάνει η lelit καλύτερη δουλειά τότε ίσως δώσω κάτι παραπανω σε αυτή με τον μύλο. 

Νομίζω από κοντά φαίνεται αρκετά καλύτερη η Lelit γιατί η Sage είναι πλαστική.

 

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Πάντως εννοείται πας για Lelit με τα χίλια, το αποτέλεσμα που παίρνεις είναι άρτιο και ισάξιο επαγγελματικών μηχανών εκεί έξω. Θα πρότεινα σίγουρα τη Lelit PL41 PLUST PID, που έχει και το 58άρι portafilter, για να έχεις πληθώρα αναλώσιμων, καθώς και μεγάλο boiler για να φτιάχνεις καφεδάκια χωρίς αναμονές.

Η Plust βγαίνει αρκετά πιο ακριβά και χωρίς τον μύλο, και με παραπάνω κόστος αν θέλει να προσθέσει μανόμετρο. Το 58άρι βοηθάει κυρίως αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις στο μέλλον.
Και στο 57άρι θα βρει tampers και precision baskets από IMS ή Ascaso. (Προσωπικά προτιμώ και το πλαστικό tray της Lelit από το σιδερένιο)
Δεν ξέρω αν έρχεται ρυθμισμένη στα 9 bar βέβαια γιατί είχα Lelit που μου ήρθε στα 12 bar, αλλά λύνεται με μια επίσκεψη πχ στο barista.
 

1 ώρα πριν, arianos16 είπε

Υπάρχει κάποια πρόταση για αγορά μηχανής με κάψουλα? Όσο πιο οικονομικά γίνεται τόσο το καλύτερο.

Θα σου προτείνω ό,τι μου είχαν προτείνει κι εμένα, δηλαδή Lavazza Blue. Μπορεί η μηχανή να κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά οι κάψουλες είναι μισή τιμή και το αποτέλεσμα ικανοποιητικό για κάψουλα. Θα βγει πιο οικονομικά από άλλες μηχανές καψουλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, villasg είπε

YES , look my baby την ειχα παρει απο ebay γερμανια σε πολυ καλη τιμη ( 2015 )

MmzRy3n.jpg

Ψήνομαι και εγώ για την Anna με το PID (μαζί με τον βασικό Lelit μύλο) αλλά και η δική σου η Annita μου έχει τραβήξει την προσοχή λόγω της ευκολίας του ενσωματωμένου ποιοτικού μύλου (*που είναι βασικά αυτός που πουλάει και χωριστά).

Πόσο ικανοποιημένος είσαι από την λειτουργία του;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skritikos είπε

Ψήνομαι και εγώ για την Anna με το PID (μαζί με τον βασικό Lelit μύλο) αλλά και η δική σου η Annita μου έχει τραβήξει την προσοχή λόγω της ευκολίας του ενσωματωμένου ποιοτικού μύλου (*που είναι βασικά αυτός που πουλάει και χωριστά).

Πόσο ικανοποιημένος είσαι από την λειτουργία του;

 

Δεν ειχα εμπειρια πιο πριν , μια απλη ειχα και κομμένο έτοιμο καφε απο SM επαιρνα.
Αυτ ομως με εκπαίδευσε , πηρα τα "συνοδευτικά" απο maxicoffee.com και ξεκίνησα με χρονομετρο και ζυγαριά κουζίνας .
Επειτα απο αρκετους χαλια καφεδες ξεκινησα να πινω καλο καφε .
7 χρονια τωρα πινω καλο καφε καιειμαι ικανοποιημένος  με την μηχανη
Βρηκα και καλο μαγαζι και επαιρνα φρεσκους κοκους καφε οσο ειμουν αθηνα [   EXO's κατεχακη 44 ]  και ησυχασα .
Τωρα εδω επαρχια εκανα πολλες δοκιμες και βρηκα καποιο καλο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, villasg είπε

Δεν ειχα εμπειρια πιο πριν , μια απλη ειχα και κομμένο έτοιμο καφε απο SM επαιρνα.
Αυτ ομως με εκπαίδευσε , πηρα τα "συνοδευτικά" απο maxicoffee.com και ξεκίνησα με χρονομετρο και ζυγαριά κουζίνας .
Επειτα απο αρκετους χαλια καφεδες ξεκινησα να πινω καλο καφε .
7 χρονια τωρα πινω καλο καφε καιειμαι ικανοποιημένος  με την μηχανη
Βρηκα και καλο μαγαζι και επαιρνα φρεσκους κοκους καφε οσο ειμουν αθηνα [   EXO's κατεχακη 44 ]  και ησυχασα .
Τωρα εδω επαρχια εκανα πολλες δοκιμες και βρηκα καποιο καλο .

Να ξέρεις πάντως οι περισσότεροι roasters στέλνουν και από Αττική ή από όπου είναι. Οπότε μπορείς να πειραματιστείς ατελείωτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...