Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δοκιμάστε και μία aeropress στα 32€ περίπου με φρεσκοκομμένο καφέ από καλό roaster

απλά δε θα πιστεύετε το αποτέλεσμα ειδικά όσοι πίνουν καφέ φίλτρου αλλά και από φτηνές μηχανές εσπρέσο!

 

ευχαριστώ.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, snet είπε

δοκιμάστε και μία aeropress στα 32€ περίπου με φρεσκοκομμένο καφέ από καλό roaster

απλά δε θα πιστεύετε το αποτέλεσμα ειδικά όσοι πίνουν καφέ φίλτρου αλλά και από φτηνές μηχανές εσπρέσο!

 

ευχαριστώ.

 

 

Συμφωνώ 100% Ότι πιο φτηνό έχω χρησιμοποιήσει για να κάνω καλό καφέ! Δύσκολα βγάζεις κακό καφέ με το Aeropress. Και είναι πεδίο για άπειρες δοκιμές για όποιον την βρίσκει με αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Turbani είπε

Mετά απο ήρεμη σκέψη αγόρασα την Philips 4300 series! Τώρα στην επιλογή του καφέ:

Έχεις κάποιους go-to καφέδες να δοκιμάσω?Κανέναν να αποφύγω?Γενικότερα θα έλεγα ειμαι προς του πικρού αλλα θα ήθελα να δοκιμάσω λίγο από όλα(Σε μικρες συσκευασιες των 250g ισως?) για να σχηματισω μια καλυτερη γνώμη.

Καλά καφεδάκια! 
Στις υπεραυτόματες πρέπει να αποφεύγεις τους πολύ dark roasted καφέδες λόγω λαδιών που βγάζουν και μένουν στον μύλο, και επίσης τους light roasted γιατί είναι σκληροί και μπορεί να σου χαλάσουν ή να κολλήσουν τον κεραμικό μύλο, αλλά και να μη σου βγάλουν καλό αποτέλεσμα. 
Αν κοιτάξεις κάτι σε καφέδες από SM/skroutz θα πρότεινα κάτι σε Hausbrandt HH ή Gourmet, Lavazza Oro, ή σε Ipanema που μπορείς να πάρεις από Kawa που ψήνουν καφέ Ipanema οπότε θα έρθει πιο φρεσκοψημένος (https://kawacom.gr/product/yellow-bourbon-brazil-250gr/)
Σε φρεσκοψημένο γενικότερα μπορείς να δεις διάφορα blends από Ελληνικούς roasters, όπως:
speciality από cup10, habit ή goodcup από kudu, exclusive από samba, suprimo από taresso, daily round από roundcup, fazenda monte alegre από mokka, (ή παρακάτω καφέδες που δεν έχω δοκιμάσει) your highness από blackmilkcoffee, competition από cafetaf.
'Ολοι οι παραπάνω πρέπει να πηγαίνουν καλά με γάλα. 

edit: Αφού σου αρέσουν οι πικροί, μπορείς να δοκιμάσεις και καφέδες με robusta, αλλά με προσοχή μην είναι πολύ ψημένοι.

Επεξ/σία από thodoris5321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snet είπε

δοκιμάστε και μία aeropress στα 32€ περίπου με φρεσκοκομμένο καφέ από καλό roaster

απλά δε θα πιστεύετε το αποτέλεσμα ειδικά όσοι πίνουν καφέ φίλτρου αλλά και από φτηνές μηχανές εσπρέσο!

 

ευχαριστώ.

 

 

Αυτές έχουν το πλεονέκτημα πως μεταφέρονται εύκολα και είναι φθηνές, ίσως να φτιάχνουν και τον καφέ γρήγορα.Αλλά προορίζονται κυρίως για γαλλικό.

Εγώ πάντως με μπρίκι moka πίνω καφέ, αργεί η διαδικασία αλλά βγάζει ισάξιο καφέ με τις Delonghi των 100-120€.

Είχα την Delonghi EC 155 αν θυμάμαι σωστά και μετά από 3+ χρόνια χάλασε.

Αν θα έπαιρνα τώρα άλλη, ίσως θα ήταν η Delonghi Dedica.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Panoslam είπε

Βλέπω οτι η Delonghi Dedica είναι ήδη 2 ετών μηχανή. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία της?

Υπάρχουν καλές μηχανές espresso 10-20 ετών που κάνουν αριστουργήματα. Άλλωστε ο epresso (και γενικά ο υψηλής ποιότητας καφές κάθε τρόπου) είναι περισσότερο στα χέρια του χειριστή και την καλή πρώτη ύλη. Μια καλή αλλά οικονομική μηχανή των 500 τώρα την κρατάς 15+ χρόνια, οπότε το κόστος της είναι πρακτικά μηδενικό. Το ότι πηγαίνει ο κόσμος και παίρνει μηχανές των 100 ευρώ είναι προσωρινή οικονομία με λάθος τρόπο και σκέψη.

*κυνηγάω συνάδελφο μου που πίνει πολλούς καφέδες ημερησίως να πάρει καλή μηχανή στο σπίτι. Του στέλνω τιμές, μου λέει τι είναι αυτά,  600-700-800 ευρώ (μαζί με μύλο). Φυσικά δεν το προχωράει.

Την ίδια στιγμή προτιμά να χαλάει κάπου 16 euro ημερησίως για τα τρία άτομα του σπιτιού με παραγγελίες απ' έξω.... do the math!

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Panoslam είπε

Βλέπω οτι η Delonghi Dedica είναι ήδη 2 ετών μηχανή. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία της?

Νομιζω ειναι 8+ ετων μηχανη. Εννοειται εχουν βελτιωσει καποια πραγματα πανω της με τη τελευταια σειρα να ειναι ec7xx στην οποια βαζουν και ταμπερ & γαλατιερα . Μια απο τις καλυτερες εσπρεσιερες (και ισως η καλυτερη στο συνολο εως 250-300€) για απλους χρηστες και με πολλες ευκολιες. Σε λιγοτερο απο 1 λεπτο εχω ετοιμο καφεδακι απο τη στιγμη που θα πατησω το ποδαρι μου στη κουζινα.
Στα 300+€ βασικα θα κοιταγα για sage bambino ή την barista

Επεξ/σία από katanalwtis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, katanalwtis είπε

Νομιζω ειναι 8+ ετων μηχανη. Εννοειται εχουν βελτιωσει καποια πραγματα πανω της με τη τελευταια σειρα να ειναι ec7xx στην οποια βαζουν και ταμπερ & γαλατιερα . Μια απο τις καλυτερες εσπρεσιερες (και ισως η καλυτερη στο συνολο εως 250-300€) για απλους χρηστες και με πολλες ευκολιες. Σε λιγοτερο απο 1 λεπτο εχω ετοιμο καφεδακι απο τη στιγμη που θα πατησω το ποδαρι μου στη κουζινα.
Στα 300+€ βασικα θα κοιταγα για sage bambino ή την barista

Η πας στα 355 και παίρνεις την Gaggia Classic Pro σε Inox :) Απλότητα, servicability και expandability (ούτε για PC να μιλούσα!)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skritikos είπε

Η πας στα 355 και παίρνεις την Gaggia Classic Pro σε Inox :) Απλότητα, servicability και expandability (ούτε για PC να μιλούσα!)

 

Στα αρνητικά της βέβαια ότι δεν είναι προγραμματιζόμενη οπότε δεν είναι για casual χρήστες ή γιαυτους που πρίν ανοίξουν τα μάτια τους πίνουν καφέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, katanalwtis είπε

Στα αρνητικά της βέβαια ότι δεν είναι προγραμματιζόμενη οπότε δεν είναι για casual χρήστες ή γιαυτους που πρίν ανοίξουν τα μάτια τους πίνουν καφέ :P

Εντάξει, ευκαιρία να μαθαίνουμε και κάτι περισσότερο. Αν και καταλαβαίνω και όσους θέλουν απλά να πατάνε 2 κουμπάκια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Ενδιαφέρομαι για την αγορά sage the barista express θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. 

είναι καλή φάση γιατί είναι ιδανική για αρχάριο απλά δε ξέρω πόσο Tech support έχει στην Ελλάδα!

 

θα βρεις πολλά βίντεο από Αμερική ως Breville Barista Express

 

Σε μία πρόταση, είσαι στο σωστό δρόμο αλλά όσα δίνεις τόσα παίρνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Ενδιαφέρομαι για την αγορά sage the barista express θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. 

Χρόνια πολλά.
Μη την πάρεις, αν σου αρέσει το lifestyle που προωθεί η Sage/Breville τότε πήγαινε στην Barista Pro, ή στην Bambino/Bambino Plus με ξεχωριστό μύλο.
Αλλιώς θα πας σε κάτι πιο ποιοτικό με διαφορετικό τρόπο χρήσης φυσικά, μια μηχανή της Lelit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...